Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul meu lovit in parc...


247 raspunsuri la acest subiect

#11
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:44

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
natalia, e permis accesul bicicletelor pe aleile parcului? pur si simplu... Hobby calator de profesie
Nu era pe aleile parcului, era pe trotuarul care inconjoara parcul, in parc pe alei nu are voi cu bicicleta..."Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. ClarkMami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#12
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:45

Ok, am inteles. Pe trotuar nu exista reglementari?





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#13
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:49

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui Marina

eu m-as duce si as reclama agresarea copilului. Daca stii cine e mama respectiva cu nume cu tot.
si as fi chemat si politia atunci, mi se pare incalificabil gestul de a da o palma unui copil, ma gandesc cat o da in al ei saracul.

Marina


Perfect de acord ca femeia aia a reactionat gresit. Cum poti sa lovesti un copil?
Dar nici copilul tau nu are ce cauta cu bicicleta pe trotuar/alee in parc (daca nu sint amenajate pentru biciclisti)......alea sint pentru pietoni, nu pentru biciclisti.



Si asta justifica lovirea copilului meu in vreun fel?? Plus, suntem in Romania, pistele de biciclete sunt aproape inexistente, deeci, ce-i de facut?

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)


Nu, nu justifica lovirea copilului tau .....ai dreptate.
Dar tu spui
"La un moment-dat s-a oprit cu bicicleta in picioarele unui alt copil de aprox. 4 ani, caruia maica-sa ii incheia fermoarul in mijlocul trotuarului, iar copilul meu nu a franat destul de repede. Buun, copilul lovit nu a patit nimic, nu a plans, n-are urme etc."

Auzi, cum a indrznit sa se opresca in mijlocul TROTUARULUI, care este pentru PIETONI.
Eu daca eram in locul mamei respective iti spuneam eu citeva, si eu te reclamam .....

A fost mai mult decit deplasata ca ti-a lovit copilul....nu ii dau nici un credit .....dar si tu ai partea ta de vina.
Nu pot sa merg pe trotuar ca vine cineva si il loveste pe copil cu bicicleta.
Daca il izbea mai tare , si se intimpla ceva?

#14
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:50

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui Marina

eu m-as duce si as reclama agresarea copilului. Daca stii cine e mama respectiva cu nume cu tot.
si as fi chemat si politia atunci, mi se pare incalificabil gestul de a da o palma unui copil, ma gandesc cat o da in al ei saracul.

Marina


Perfect de acord ca femeia aia a reactionat gresit. Cum poti sa lovesti un copil?
Dar nici copilul tau nu are ce cauta cu bicicleta pe trotuar/alee in parc (daca nu sint amenajate pentru biciclisti)......alea sint pentru pietoni, nu pentru biciclisti.



la noi de ex nu exista piste ptr biciclisti si unde sa se traga copilul ?mie mi se pare ok in parc
natalia sa depui o plangere numaidecat,la mine nu a vrut sa traga in copil si am fost extrem de furioasa dar cand ma gandesc ca aia intentionat ti-a lovit copilul[bang]

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:52

De ce intreb: la noi de ex. pe trotuar au acces atat pietonii cat si biciclistii. E un semn in acest sens pe fiecare trotuar (cu un om cu un copil de mana si o bicicleta). Atat pietonii cat si biciclistii trebuie sa fie atenti unii la altii. Eu am fost si pieton si am fost claxonata de biciclisti sa le fac loc. Am fost si biciclist si am claxonat pietoni sa imi faca loc. Dar e regula veche, o stie toata lumea si nimeni nu se enerveaza. Unde e trotuarul mai lat, e trasata o linie pe mijloc si pe semnul de la inceputul trotuarului iti arata pe ce parte mergi ca pieton si pe ce parte ca biciclist (biciclistul are partea inspre strada). Daca nu e delimitat, eu ca pieton stiu ca trebuie sa am grija, ca pot fi lovit de un biciclist. Iar eu ca biciclist am grija de orice reactie neprevazuta a unui pieton...

Cu copiii e mai complicat. La ei trebuie sa ai si mai multa grija...



Dar daca in Ro nu sunt reguli, cum spuneam...





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#16
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:54

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

am patit-o si eu de 2 ori,prima data au venit jandarmii cand tot asa o nemernica l-a impins pe cel mare de pe trotineta
dar o data m-am luat la harta cu o bunica ,ma rog una tanara,tipa la sotul meu ca de ce a pus mana pe nepotusu care il lovise pe al meu(sotul luase copilul de mana si l a adus la ea ca nu si-a permis sa-l certe el)eii atat mi-a trebuit ,am mers si i-am zis cateva iar ea ,nesimtita,(ca si acum ma enervez cand imi amintesc)a vrut sa-mi traga cu geanta si l-a lovit pe cel mic de o luna care-l tineam in brate ,nu am stat deloc pe ganduri in acel moment si eram asa de furioasa ca i-am tras vreo 2 palme :D

n8u am mers la politie ca imi luam si eu o amenda cred:)dar cel putin m-am simtit usurata cand stiam ca i-am ars vreo 2 [:I]

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


[:-)))][:-)))][:-)))]asta-i metoda balcanica[:D]de rezolvare a conflictelor,avind ca baza incidentele intre copii.

oana,poate n-ar fi rau sa incerci in general sa-tzi potolesti nervii,nu se stie cu cine ai de-a face si nici urmarile!

Sustzin tot ce a spus Marina!

Dana


da ca nu se stie vreodata peste ce smecher dau:P
dar cand vine vorba de copii devin leoaica :)
in rest sunt potolita [:D]

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

#17
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 29 august 2012 - 15:57

Daa, probabil ca pustiul de 6 ani trebuia sa mearga pe strada, printre masini, ca acolo e locul bicicletelor, nu pe trotuar... Si nici in parc, doamne fereste, sa calce iarba cea verde si perfect ingrijita, sau sa strice pavajul aleilor... Cel mai bine, Natalia draga, ar fi ca fiul tau sa mearga cu bicicleta in balconul propriu. Cativa metri patrati ajung. Dar atentie sa nu deranjati vecinii.
In Romania biciclistii de orice varsta nu au nici un drept. Si nici o facilitate. Punct.
Sigur, nu e ok ca l-a lovit pe baietel pe trotuar. Dar n-a facut-o intentionat, spre deosebire de baba aia oribila care l-a lovit. Sigur, reclamatie la politie.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:00

Nu e vorba oana ca dai peste vreun smecher,dar potzi da peste o persoana care-si cunoaste drepturile.[:)]

Despre cit esti tu de potolita(sari la bataie cu copilul mic in bratze[:D]),pe mine "m-ai convins"![:D]

Sotzul tau era singurul in masura sa rezolve problema,dar de' daca tu-l consideri asa mai...nedescurcaretz,trebuia sa iei problema...in mina.[:D]

Chiar daca nu-tzi place ce scriu,ar fi bine sa citesti cu calm si sa retzii esentzialul!

Dana

#19
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:01

Exista o reglementare in acest sens...numai stiu exact nr legii sau hg dar stiu ca e amenda contraventionala pt cei care merg cu bicicleta in parc si pe aleea din jurul parcului. Nici pe trotoar nu ai voie daca nu e special amenajat.
Sincer nu stiu cum as fi reactionat [:)] ...sa ne fereasca Sfantul de incidente de genul asta...

[copil] & [gravi] +30

#20
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:05

Nu vad de ce se-ncurca borcanele:
- mama respectiva sa raspunda pentru palma
- Natalia raspunde eventual pentru incalcarea unor reguli de circulatie
Ideea ar fi sa invete copilul ca fiecare raspunde de faptele lui.
Da cum legile se aplica in Romania cum se aplica, nu sunt foarte sigura ca apelind la politie se va obtine rezonanta dorita.

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -