Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre supraprotectie


385 raspunsuri la acest subiect

#21
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 02 august 2012 - 15:53

Ilinca si cum esti cu sindromul asta? In ce relatie?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#22
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 august 2012 - 15:53

Deci e copilul tau.

Tu trebuie sa fii sigura pe ceea ce simti, daca nu esti sigura inseamna ca ori esti "batuta la cap" de catre altii, ori vezi ceva in comportamentul copilului care nu-ti place si crezi ca ai fi putut evita cumva, nu stiu...A mea are 3 ani si 3 luni, habar n-are ce e aia "pedeapsa", nimeni nu a pedepsit-o vreodata, nici macar nu ne-a trecut prin cap ca ai putea pedepsi un copil asa mic (eu zic ca un copil in general, dar asta o sa vedem mai incolo:)), o secondam in tot ce face, ii spunem si "nu, nu se poate" cand...chiar nu se poate, noi suntem foarte incantati de roadele acestui stil de crestere, avem un copil minunat[olala]

Dar limitele mele par foaaarte largi altora, stiu ca multora li se pare anormal sau incredibil ca: am lasat-o sa doarma in jeansi 6 luni fiindca nu accepta altfel, de altfel alea 6 luni nu a acceptat nimic altceva de imbracat- adica nu fustite, nu rochitze, de pijama ce sa spun! Ce m-a distrat e ca de la gradinita le-a fost rusine sa-mi spuna ca nu reusesc sa-i dea pijamalele la somnul de pranz, credeau ca ma voi supara:)). Cand am intrebat eu direct daca accepta pijamalele:"vai, nu, nu reusim! O lasam sa doarma in blugi!" am zis:"foarte bine, asa facem si noi acasa!":))) De asemenea nu m-a deranjat deloc ca nu a acceptat sa renunte la scutec pana la 3 ani si 3 luni si pot sa justific de ce "asa a fost sa fie" in cazul nostru dar unora li se pune o pacla pe creier cand aud asa ceva:"3 ani cu scutec?!!!! Dumnezeule!!":)))

Deci io-s cam relaxata in chestii care altora scot peri albi[:D] Cum spuneam, principala mea preocupare e sa nu-si faca rau ei insasi sau sa nu raneasca alti copii[:)]. Si sa creasca armonios, desigur[olala]



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#23
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 15:57

La 2-3 ani cheia nu e prezenta mamei ci fie televizorul e bine fixat/ protejat incit sa nu se intimple nimic rau, fie copilul respecta regula (regulile casei se definesc in jurul virstei de 1,5 ani cind copilul incepe sa mearga si testeaza; atuci mama e musai prezenta si in pozitie de interventie in caz de pericol).

Cu spartul parbrizului era o hiperbola, sau...?

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#24
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 august 2012 - 15:58

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Ilinca si cum esti cu sindromul asta? In ce relatie?Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Ma lupt cu el si in general reusesc "sa-l pun la punct". Dar trebuie sa am mare incredere in cei pe mana carora imi las copilul. Fata mea merge la gradinita de la 2 ani si 5 luni, program lung si n-am fost stresata/ingrijorata deloc. Dar inainte sa o dau la gradinita asta am vizitat alta care mi-a dat fiori, cred ca de o inscriam acolo as fi innebunit de panica:)) Stiu, sunt constienta ca raul se poate intampla oricand, dar pe de alta parte cred ca macar cat de cat putem si noi sa evitam unele chestii; da, se poate intampla orice oricand, dar pentru asta nu inseamna sa acceptam situatii care ne pun instinctul in alerta numai fiindca "oricum daca e sa fie ceva, va fi"[:)]IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#25
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:11

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca

autoironia este una din strategiile mele de a ma accepta asa ne-OK cum sunt [:D]

Nu stiu daca e acceptare Agnes. [pup]
Imi suna ca: lovesc eu in mine prima, ca sa nu o mai faca altii.

Pai cred ca Agnes se referea la genul de ironie care te face sa-ti descretesti fruntea, nu sa te simti lovit. Critica constructiva, daca vrei. Si zimbetul/risul da, scade anxietatea.

Da' uite motive proaspete de anxietate: scutecul si olita. Tone de cerneala pe subiectul asta. Eu am crescut fiind pusa pe olita de la 6 luni si n-am modele despre cum se procedeaza cu pampersul. Intreb in stinga si-n dreapta, despre cum se face acum.

Bicicleta. Pe vremea mea nu se inventasera casca si genunchierele si cotierele.

Centura de siguranta la masina.

Tot mediul a evoluat spre protectie, intr-o singura generatie si nu e nicaieri un manual unde sa fie definite clar limitele intre protectivitate normala si super protectivitate.

Acu x zeci de ani cineva super protectiv la vremea aceea a avut initiativa cu castile de bicicleta, acum e normal. Si "normalul" asta e intr-o stare cam volatila, se schimba de la o zi la alta. Motiv major de anxietate.

#26
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:16

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Cu spartul parbrizului era o hiperbola, sau...?


mini-Hulk!

#27
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui parpalak

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Cu spartul parbrizului era o hiperbola, sau...?


mini-Hulk!


pe aproape! [:I]
L-a spart cu mainile goale de suparare... ii era frica, ca o sa ma lase taica-su la aeroport dar el trebuia sa mute doar masina un pic...

#28
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:37

Ilinca, eu tot citesc si nu vad nimic supraprotectiv in atitudinea ta. Este normal sa-ti duci copilul la gradinita unde sentimentul din burta iti zice tie ca mama ca e ok, iar la inceput este la fel de firesc sa-ti vrei copilul sugar mic la 5 minute de tine (mai ales ca din cite am inteles era un copil obisnuit cu tzitzi-n gura) atita vreme cit se poate. Supraprotectia incepe atunci cind o parte din tine vrea sa plece, iar cealalta nu te lasa, si nu gasesti solutia care sa te scoata din ambivalenta asta.

O fi vorba la tine de un prim impuls de actiune, ala care te face sa ai tendintza de a fi initial asa cum a fost mama ta si care, in momentul cind il constientizezi este atit de restrictiv fata de limitele tale (foarte largi de altfel) ?

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#29
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:43

Parpalak masurile de siguranta au aparut odata cu sursele posibile de accidente.
Inainte sa avem masini, normal ca nu ne trebuiau nici centuri de siguranta. A fost un decalaj mic intre aparitia masinii si dotarea cu centuri. (in Ro mai mare putin...)

Castile de bicileta la fel. Am inceput sa mergem cu bicicletele pe strazi aglorate, circulate, betonate. Ne trebuiesc si casti.

In rest, da-mi voie sa am alta parere despre critica constructiva. In opinia mea arata diferit.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#30
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 august 2012 - 16:47

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Ela un copil de 2-3 ani nu poate fi facut responsabil pentru accidentele respective. Trebuie protejat.
Insa are nevoie sa auda NU, cand e cazul. Mama evita sa-i spuna NU de teama de a nu-l supara? De a nu face o criza? De a nu se simti o mama rea?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Asta e ca nici eu nu stiu...
ca se supara... se mai supara pe mine... nu e o tragedie.

crize...vad ca de mult timp numai face... acum lasa capul jos si pleaca in dormitor la el trantind usa [:D] in general ma duc dupa el si ii explic de ce nu putem face aia sau de ce nu ne putem juca cu cheile de la masina de exp.
o mama rea... clar nu sunt [:)]
adica de cand ne trezim si pana ne culcam el decide...cand iese afara, cand vrea in casa, cand mananca, de cele mai multe ori isi alege ce mananca ... cand se culca la pranz...samd.

Sincer ... m-au cam speriat postarile lui Selene cred [:I] si m-au pus pe ganduri cate mame primesc palme si ajung sa numai stie cum sa-si controleze propriul pui.
Adica ... la asta nu se ajunge de ieri pe azi...
si asta se poate intampla oricui ...




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Gata pastele

    FloreClau
    - Astăzi, 19:08

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:40

  • Sarbatori in 3 😍

    Pau26
    - Astăzi, 14:18

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - Astăzi, 10:48

  • Pofte

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -