Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre supraprotectie


385 raspunsuri la acest subiect

#1
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 13:39

Ma grabesc sa deschid eu subiectul asta si o sa incep cu o postare din care rezulta ca e firesc sa fim la inceput supraprotective, dar ca apoi ni se cere sa evoluam [:)]



"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#2
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 13:54

Exista o carte a unui tip Daniel Stern, in traducerea germana se numeste Constelatia mamei (o sa caut daca intereseaza titlul original, l-am mai postat aici pe forum dar intre timp l-am uitat).
Tipul asta (daca nu ma insel tata a 7 copii, facuti cu aceeasi femeie, psiholoaga si ea ;-) descrie in carte particularitatile specifice mamelor in special la primul copil, in societatile dezvoltate dpdv economic si zice ca e vorba de un proces de reorganizare psihica, ce se invirte in jurul a 4 teme principale :
- teama de insuccesul biologic (teama de a nu fi o mama biologic viabila, teama ca bb nu va lua in greutate si nu va supravietui)
- teama de insuccesul psihologic (de a nu fi in stare sa iubesca copilul si sa stabileasca cu el o relatie psihologica corecta)
- nevoia mamei de a fi mamosita la rindul ei si de a-i fi recunoscute calitatile de mama de catre proria mama sau o persoana echivalenta si de societate in general
- asumarea unui nou rol in societate
Noua mama este in mod firesc exclusiv orientata catre copil, ceea ce este pozitiv in faza respectiva pentru ca este perioada in care copilul are nevoie 100% de mama (face trimitere la Winnicott pe care eu nu l-am citit, poate completeaza Roxana sau altcineva care a citit), insa de modul in care mama reuseste sa rezolve cele 4 teme de mai sus depinde evolutia urmatoare (spre supraprotectie sau nu).


"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#3
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:15

Foarte interesant! Eu recunosc sincer ca am avut una singura din cele 4 probleme principale si anume "nevoia de a fi mamoshita"[:)].

Prima teama, "insuccesul biologic" nu am inteles exact: se refera la perioada sarcinii, ca mama se tema ca fatul nu va lua in greutate si nu va supravietui sau se refera la perioada de DUPA nastere?



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#4
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:30

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Foarte interesant! Eu recunosc sincer ca am avut una singura din cele 4 probleme principale si anume "nevoia de a fi mamoshita"[:)]. Prima teama, "insuccesul biologic" nu am inteles exact: se refera la perioada sarcinii, ca mama se tema ca fatul nu va lua in greutate si nu va supravietui sau se refera la perioada de DUPA nastere?IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Ambele, perioada asta inmugureste in timpul sarcinii, infloreste dupa iar apoi trece sau nu [:)]Eu de exemplu identific la mine tema 1 in obsesia de a-i da copilului mincare sanatoasa, aici ma cam lupt cu mine pe tema supraprotectivitatii [:I]"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)

#5
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:39

iar "asumarea unui noi rol in societate" ce ar insemna? nou fata de ce? se poate o exemplificare, te rog?

#6
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:44

Agnes, scoate pacatele alea capitale din titlu, rogu-te!
Cand vad asa ceva pe usa, nu-mi prea vine sa intru.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#7
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

iar "asumarea unui noi rol in societate" ce ar insemna? nou fata de ce? se poate o exemplificare, te rog?


pai inainte eram contabile, inginere, studente, fiice, verisoare, matusi samd si acum deodata suntem MAME (este vorba de o reorganizare fireasca dar si de presiunea pe care societatea moderna o pune asupra mamei ca imagine generala)

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#8
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

iar "asumarea unui noi rol in societate" ce ar insemna? nou fata de ce? se poate o exemplificare, te rog?


Rolul de mama. E un rol nou la primul copil, e incarcat cu responsabilitate si e asta induce si anxietate.
Voi fi perceputa OK in societate, mama fiind?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#9
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:49

Sunt de acord cu Rrox... de ce trebuie sa fie un pacat capital?!
nu inteleg...

eu nu ma regasesc in nici unul din cele 4 teme...
iar dorinta de a hranii copilul cat mai sanatos... nici asta nu pare o supraprotectie... adica orice mama vrea cei mai bun sa-i fie oferit copilului sau...



#10
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 02 august 2012 - 14:50

mej, era cu de-ala care trage cu ochiul, da vad ca voua chiar nu va arde de gluma, mi-as fi dorit un subiect asa relaxat in care noi sa glumim un pic despre noi...

ok, hai ca-l scot, nu vreau sa va pierd [pup]

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -