Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre supraprotectie


385 raspunsuri la acest subiect

#381
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 12 august 2012 - 23:07

Marina da, in contextul asta este. Fiindca incearca sa puna pozitia mea pe seama unei ipotetice lipse personale, si nu pe seama argumentelor aduse.

Citat:

Oricat am incercat, oricati bani am bagat in instructori niciodata nu am fost capabila sa-mi infrang temerile ca nu pot, ca o sa cad ca ceva mi se intampla. Culmea ca nu sunt risk adverse, mi-am asumat multe riscuri in viatza dar fizic si sportiv vorbind am multe regrete ca nu m-au inpins ai mei cand eram mica, ca nu am capatat indemanarea inainte de a constientiza riscurile..


Eu te sfatuiesc sa perseverezi. Sa mergi mai mult pe bicicleta, sa schiezi mai mult. O sa ai nevoie de ceva mai mult timp, dar vei dezvolta automatisme pentru activitatile astea si nu iti va mai fi teama. Nici sa conducem masina nu invatam in copilarie, nu-i asa? [:)] Si totusi devine o actiune automatizata cu timpul. Adica se formeaza trasee neuronale dedicate actiunii respective si nu mai e nevoie de implicarea constientei atat de mult, mare parte a activitatii trece in subconstient.
Iti trebuie doar putina incredere!


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#382
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 13 august 2012 - 01:07

Citat:
Eu as simti ca am gresit undeva, in cresterea copilului meu, daca el ar prefera sa stea pe terase la sucuri si beri, in loc sa plece cu prietenii cu cortul si sa bea suc si bere dupa ce au muncit sa organizeze tabara, sa stringa lemne, sa-si prepare mincare, sa stringa gunoaiele etc. . Poate e putin extrem - pentru noi, romani ne-sportivi, ca sa nu zic puturosi :))) - sa faci 20 de km pe bicicleta cu rucsacul in spate, dar este cu siguranta o experienta interesanta, noua, care te modeleaza si te invata ceva. Spre deosebire de lincezeala mai sus mentionata. Adica eu, nesportiv-puturoasa, mi-as dori foarte mult sa incerc asta. Face parte din to-do list-a mea - poate nu fix in forma povestita de bird, dar asa, citind-o, imi dau seama ca mi-ar placea sa ii pot oferi fetei mele o asemenea experienta la virsta adolescentei. Numai ce prietenii se formeaza in asemenea conditii..!



______________________________



IULIA va invinge CANCERUL



http://pisigri.blogspot.com/



Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 21+





Pisigri, te-as sfatui sa nu astepti virsta adolescentei ca cine stie, s-ar putea sa-i placa totusi terasele (in fond de ce nu ??) si sa incepi asa, pe la 10 ani. Cunosc multi pusti care la 10 ani fac tururi de 1-2 saptamini cu parintii, 30-60 km pe zi, functie de traseu si vreme. Ba chiar ieri am intilnit intr-un camping o familie cu un pusti de vreo 12 ani, ziceau ca erau la primul tur si au vrut sa testeze copilul, facusera 90 km (mi s-a parut exagerat, da l-am intrebat pe barbata-meu si zice ca-i posibil).



"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)



Agnes si Alexa (21.06.2009)

#383
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 13 august 2012 - 01:54

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Bird e absolut irelevant cat de bine inot eu.[:)]
Interesant ca dupa "let's agree to disagree" te-au mancat degetele sa incerci totusi un mic atac la persoana.

Nu am incercat sa te atac de loc [flo].

Nimeni nu are pareri pur obiective, toti suntem influentati de experienta de viata in formarea parerilor noastre. Eu am observat ca cei care nu stiu sa inoate au o frica foarte mare de apa (logic!) si sunt in stare sa-ti aduca o gramada de argumente cum ca a stii sa inoti iti pune viata in pericol.

Nu sunt de acord ca a stii sa inoti te face sa iei riscuri, eu cred ca dimpotriva stii ce te asteapta. Sa-ti dau un exemplu, sotul meu e bun inotator si s-a dus intr-o zi libera la ocean. A fost prins de un curent si s-a luptat vreo 20 de minute pana a reusit sa iasa, absolut epuizat. Cand ne povesteste acasa, fiica-mea cea mare ii spune ca a gresit, ca in loc sa incerce sa inoate inapoi spre plaja trebuia sa inoate paralel cu plaja pana scapa de curent. Ea stia asta in teorie pentru ca invatase la scoala, sotul meu nu a facut scoala aici, a invatat sa inoate in copilarie si nu avea habar de pericolele oceanului. Deci, daca invata sa inoate aici, ar fi stiu mult mai multe si ar fi putut sa aprecieze mult mai bine pericolul si ar fi stiut ce sa faca.

Faptul ca eu am invatat relativ devreme (pentru Romania) sa inot si mi-a placut enorm de mult, faptul ca am vazut un copil inecat la strand unde era lume destul de multa, un coleg de al tatalui meu (pe care il cunosteam) a murit inecat cand a picat in apa la pescuit...toate astea contribuie la formarea opiniei mele ca inotul este un skill esential. Asta este motivul pentru care te-am intrebat daca stii sa inoti. Eu inca nu am intalnit un inotator serios care sa considere inotul un skill fara de care se poate trai [:D]. Si cred ca pentru cineva care citeste diferite opinii este relevant daca opinia vine de la cineva care stie sau nu stie sa inoate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#384
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 august 2012 - 01:59

Rrox, imi pare rau dar nu e asa. Schiez de vreo 8 ani an de an, stiu sa innot de vreo 30 si in ultimul an am inotat aproape saptamanal, sunt o fire extrem de sportiva, cu bicicleta nu am mai incercat e drept, am facut multe sporturi si in ultima vreme mi-am revenit sa fac sport 7/7. Nu ma vad aruncandu-ma pe o partie neagra cu lejeritatea copiilor mei si nici nu am reusit sa execut inca vreo saritura perfecta in apa. Nici alea imperfecte nu imi reusesc. Ce nu am invatat in copilarie nu o sa mai reusesc sa invat oricata straduinta as depune.

Marina

#385
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 13 august 2012 - 02:02

Strict legat de inot. E bine de invatat, atat cat se poate, macar cat sa nu-ti fie teama de apa si sa nu disperi cand nu mai atingi fundul. E o masura de siguranta in plus. Pe de alta parte, chiar de inoti bine, daca-s valuri puternice te poti ineca si in apa mica... Am vazut destui temerari intorsi pe dos de valuri mari si nu-l uit pe taica-miu, care se credea mare inotator ca traversa el Borcea de nu stiu cate ori pe zi inca de copil si la prima intalnire cu valurile oceanului n-a rezistat nici trei metri ca a iesit urgent dat peste cap, tavalit si cu slipul tinut in mana[:D]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -