Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici cu copii adolescenti, ajutoooor!


39 raspunsuri la acest subiect

#1
mcbeal

mcbeal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 21:09


Fetelor, care aveti copii adolescenti si v-ati confruntat cu problema asta, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat ca nu stiu ce sa mai fac.
Fiul meu (16 ani) e exact ceea ce se numeste 'branza buna in burduf de caine'. E clasa a nou acum si intotdeauna face pentru scoala cel mult strictul necesar. Ca urmare si notele sunt pe masura. Toti profesorii sunt suparati pe el ca e asa lenes si il taxeaza la note 'ca sa-l ambitioneze'. Problema e ca acum mai e cum mai e, dar ma gandesc cu groaza cum va fi mai incolo. El e la gimnaziu (si inca la unul bun) si ar fi pacat de Dumnezeu sa dea cu piciorul la o asemenea sansa. Ca e clar ca daca va continua cu stilul asta, prea multi purici nu o sa mai faca la scoala asta. Si mor de ciuda, ca toti profesorii lui cu care am discutat sunt de parere ca are un potential imens si ca trebuie sa se scuture de lenea asta. Sotul meu si cu mine il ajutam cat putem, la matematica (la asta ne pricepem amandoi), la germana (mai mult sau mai putin, ca acolo avem si noi oarece probleme). Doar ca el e mereu super-obosit si n-are chef de munca.
Daca s-a confruntat vreuna dintre voi cu problema asta, dati-mi un sfat, va rog mult, ce as putea sa fac sa ii deschid ochii. Trebuie sa va spun ca am avut discutii interminabile cu el pe tema asta, dar am senzatia ca ii intra pe o ureche si ii iese pe cealalta.
Mai trebuie sa va spun ca sunt principial impotriva conflictelor si nu sunt adepta pedepselor prea aspre.
Si totusi, are cineva o solutie pt. mine? Pleaseeee...


#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 16:12

Buna,

eu nu am copii adolescenti, de fapt nu am copii deloc, dar am fost si eu adolescenta, asa ca indraznesc sa-ti raspund.

in primul rand tre sa vezi daca el dintotdeuna a fost asa, sa zicem mai moale sau numai acuma l-a apucat. sa nu fie bolnav cumva, sau sa aiba lipsa de vitamine. e lenes doar la teme si la toate. ca daca se duce si face sport si are energie, inseamna ca nu e asa de "super-obosit".

de asemenea, poate interveni si blazarea. totusi, daca e asa destept, trebuie sa aiba o inclinatie spre ceva anume, fie matematica, limbi straine sau muzica, sport sau mai stiu eu ce. daca e asa, canalizeaza-l spre acel domeniu. ca pana la urma, tot asta ne foloseste mai mult in viata, ce domeniu ne-am ales, ca se uita toate bazaconiile invatate in scoala. eu, spre exemplu, din fizica, habar nu am nimic din ce am invatat, decat ca daca pui un magnet sub o foaie si deasupra pui pilitura de fier, pilitura e atrasa spre magnet in forme cat mai ciudate, ca un camp... [:D][alcool]



bineinteles ca nu se rezolva mare lucru cu pedepsele, de genul conflicte, dar totusi daca greseste grav cu ceva, nu trebuie nici trecut cu vedere asa usor. ai putea incerca o pedeapsa de genul cum am mai vazut la TV prin filme, sa nu ii mai dai bani de buzunar o vreme, sau sa ii reduci suma.



cam la asta m-am gandit eu.



Ramonika [amoras] si pisicile [pis] [pis]

O MINUNE [;)]

#3
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 16:50

Draga mcbeal,
De cand ai probleme cu baiatul si cum a intrat la acest gimanziu bun? Cred ca aici sta o mare parte din raspunsul pe care il cauti.

Tine cont ca este la varsta critica si ca de multe ori nici ei - adolescentii - nu inteleg ce li se intampla. Au nevoie de sprijin si incredere din partea noastra, a parintilor. Este o perioada dificila peste care trebuie ajutati sa treaca. Are prieteni, are activitati extrascolare?
Cred ca acele "discutii interminabile" l-au facut sa se retraga si o sa-ti spun un secret: nu-l toca la creier pentru ca destul de usor isi construieste un zid peste care nu mai ai cum sa treci. Daca e "branza buna in burduf de caine" intelege din prima, nu are nevoie de bis, ca nu e idiot. Si nu rezolvi nimic cu aceste discutii. Secretul este ca atunci cand te supara sa-i spui o data, o singura data, pe ton ferm, ca are o atitudine gresita fata de scoala si incearca sa stai in spatele lui cand ii spui asta. Adica sa-i vorbesti in ceafa, nu in ochi.
Si nu da prea multa importanta acestei probleme chiar daca simti ca inebunesti, nu face din asta ceva obisnuit, se va invata foarte repede ca nu e o tragedie sa ia note proaste, o sa-l certi cateva ore si gata. Mai important decat vorbele sunt faptele si atitudinea voastra - a parintilor - constanta. Cand il ajutati la lectii nu-i spune "hai la lectii ca iar iei note proaste", e mare si se va simti umilit. Si va face tot posibilul sa te umileasca si el, o sa ia note proaste ca sa-ti demonstreze ca nu esti in stare sa-l ajuti.

Situatia este complicata si ai nevoie de multa rabdare. Incearca sa afli cu cine este prieten, ce-i place, fa munca de detectiv si vezi sa nu afle ca esti cu ochii pe el.
Succes!




Nu certati copiii cand viseaza!

#4
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 17:48

'branza buna in burduf de caine'

Mie personal nu prea imi place expresia asta!!!
Acum poate pot sa-ti fiu si eu un pic de ajutor.
Am 3 copii, din care cei mari au 16 si 5 luni si 13 si 3 luni.
Fiica e cea mare si e acum in clasa XI si baiatul e acum in clasa VIII.
La noi trecerea de la scoala generala la liceu se face din clasa VI in clasa VII. Trecerea a fost destul de grea si a avut destul de mari probleme, cu toate ca au dat examen de intrare si sint intr-o clasa performanta, vor termina scoala in principiu in clasa XI...le va ramine citeva examene de bac. si vor invata in clasa XII doar 3 zile pe saptamina si in celelate zile vor face diferite cursuri.

Copiii la general au probleme la fiecare schimbare si nu uita te rog ca e si virsta critica. El ar trebui sa primeasca ajutor si de la profesori
"Toti profesorii sunt suparati pe el ca e asa lenes si il taxeaza la note 'ca sa-l ambitioneze'. Problema e ca acum mai e cum mai e, dar ma gandesc cu groaza cum va fi mai incolo. El e la gimnaziu (si inca la unul bun) si ar fi pacat de Dumnezeu sa dea cu piciorul la o asemenea sansa."
si nu asa cum spui tu. Dupa parerea mea asta nu ii ambitioneaza pe adolescenti ci dimpotriva ii timoreaza...le da senzatia ca nu sint buni de nimic si ca nu au pentru ce sa lupte.
"ca toti profesorii lui cu care am discutat sunt de parere ca are un potential imens si ca trebuie sa se scuture de lenea asta."
Expresia asta iarasi nu imi place ...era foarte des folosita si in Romania pe vremea mea cel putin. Ei ar trebui sa-l ambitioneze si sa-l faca sa-i placa sa invete si sa vina cu drag la scoala.
Spune-mi te rog ii face placere sa mearga la scoala? Nu are probleme cu trezitul dimineata?? Ce ii face placere sa faca? Ce activitati face?

Spune-mi te rog baiatul tau stie romaneste sau engleza?
Ar putea sa se converseze cu copiii mei.
Fiica mea invata la scoala si psihologie asa ca poate l-ar putea ajuta si asa.

Imi pare rau dar trebuie sa termin cu scrisul ...cel putin de data asta.
Incerca eventul sa-mi pui intrebari concrete.






"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.


#5
mcbeal

mcbeal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 21:17

Fetelor, in primul rand va multumesc mult pentru sugestiile si sfaturile voastre![flo]
Imi prinde bine orice sfat in domeniul asta.
Ramonika, ,m-am gandit si eu sa nu fie o lipsa de vitamine, apropos de oboseala asta a lui. Mai ales ca nu mananca nici de frica fructe si legume, iar daca nu ii fac eu diverse sucuri e in stare sa nu puna gura pe un mar sau o banana luni de zile. Analizele insa i-au iesit ok, nu exista nici un motiv de ingrijorare.
Din fericire sunt si eu inca destul de tanara (am 37 de ani), asa ca imi pot aminti destul de bine de 'varsta critica'. Atata doar ca eu am avut mereu o ambitie bolnavicioasa, in scoala generala eram de-a dreptul tocilara, iar in liceu si facultate am invatat sa imbin scoala cu distractiile.
Sa nu ma intelegeti gresit, nici prin gand nu-mi trece sa scot nu stiu ce as din el, dar mi se pare important sa isi dea seama ca viitorul lui depinde efectiv de ce face la varsta asta.
Craciunitza - Sa raspund la intrebarea cum a ajuns la gimnaziul asta.
El si cu mine am venit acum 5 ani in Germania (sotul meu era de mai multa vreme - in paranteza fiind spus, e al doilea sot al meu, nu e tatal copilului, dar inseamna mult mai mult pentru el decat tatal lui adevarat). Cand am venit, fi-miu nu stia boaba germana, ca si mine dealtfel. Tocmai terminase clasa a patra in Romania si trebuia sa inceapa clasa a cincea la un liceu (aici e alt sistem decat in Romania). Neamtul care trebuia sa-i dea recomandarea a fost foarte impresionat de foaia lui matricola din Romania si a zis ca neaparat trebuie sa mearga la gimnaziu. Din pacate insa, la ora respectiva nu mai exista nici un loc la gimnaziu (noi am venit toamna), asa ca ne-a sfatuit sa repete clasa a patra, in timpul asta sa invete si germana si anul urmator sa venim ca ii da recomandare pentru gimnaziu. Ceea ce s-a si intamplat, prin bunavointa acelui domn. De aia spun ca a avut o sansa si e pacat sa-i dea cu piciorul, mai ales ca nemtii sunt crescuti de mici in spiritul concurentei si stiu foarte bine sa dea din coate.
Lilach, sunt total de acord cu tine ca profesorii ar trebui sa faca in asa fel incat copiii sa vina de drag la scoala, din pacate insa putini au intr-adevar vocatie. Asa cum spuneam mai sus, reusesc insa sa le trezeasca (cel putin nemtilor) spiritul de concurenta si dorinta de a fi cei mai buni.
Eu cred ca examenul ala pe care l-au dat copiii tai inainte de clasa a saptea le-a fost de mare ajutor. Aici nu se da nici un examen pana la bac, te pierzi pur si simplu pe parcurs daca nu iti vezi de treaba.
(Stie si romaneste si engleza, de fapt engleza e punctul lui tare)
Fetelor [pup] si sa aveti un week-end minunat!

#6
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 20 februarie 2005 - 14:11

mcbeal, ce mai face baiatul? Din ceea ce ai raspuns am inteles ca el urmeaza colegiul de 4 ani deja, nu? Si problemele au aparut abia acum. Oricum, cu baiat de 16 ani, cred ca toti parintii au probleme, indiferent de tara unde traiesc.


Nu certati copiii cand viseaza!

#7
mcbeal

mcbeal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 20 februarie 2005 - 21:46

Mersica de intrebare, Craciunitza!
Hai ca azi am tras o sperietura...
Fiind duminica, i-am dat o tema in plus la germana, l-am rugat s-o faca si s-o discutam dupa aceea impreuna. A facut-o cu chiu cu vai, dupa care s-a bagat in pat (era deja 5 dupa-amiaza), ca el e ametit si obosit si ca vrea sa doarma. Pe urma l-a apucat plansul, fara sa stie nici el de ce. Am stat langa el vreo ora jumate, incercand sa aflu ceva mai mult. Intrasem in panica deja, dar lui n-am vrut sa-i arat. I-am spus ca mergem maine dimineata la doctor, sa-i faca un set complet de analize si sa vedem ce e cu oboseala asta. Intre noi fie spus, in week-end sta mereu pana tarziu cu prietenii, ori se duce el la ei, ori vin ei la noi - sunt niste baieti foarte buni, colegi de gimnaziu - asa ca nu e de mirare ca e asa terminat.
Oricum, dragelor, vazandu-l asa (ca vrea sa doarma la ora aia si nici n-are chef de iesit afara) mi-au trecut prin cap cele mai cumplite scenarii.
Pana la urma l-am convins sa nu doarma, ca isi strica somnul de noapte, si sa se duca sa faca baie. Ei, si cand a iesit din baie era Tudor al meu ca o floricica, mi-a zis ca i-a trecut, ca se simte bine si iese pe-afara.
Ooofff, copiii astia te baga in balamuc. E adevarat, poate sunt si eu un pic exagerata in ce-l priveste, dar cred ca majoritatea mamicilor isi fac griji pentru copiii lor (chiar daca el este deja de-a dreptul o namila si ma uit in sus la el). Asa ca maine o sa ma duc cu el la doctor dimineata, sa-i faca un set de analize si sa-mi dea o solutie, o idee. Oricum, l-am convins sa nu se mai bage seara mai tarziu de 10 in pat.
Pupici si sa auzim numai de bine!!!

#8
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 21 februarie 2005 - 02:39

Dragelor,
io citesc si invat, ca sa fiu pregatita pentru baietii mei... Inca-s mici, dar ce repede trece timpul....
Asa ca mai scrieti va rog
Pupici

#9
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 27 februarie 2005 - 14:14

Draga mcbeal, te rog frumos, cand ai timp, scrie cate ceva despre comportamentul colegilor fiului tau, ma refer la comportamentul de la scoala. Acolo copiii sunt tot asa zapaciti? Cand merg la scoala la copiii mei si nimeresc in pauze... e asa o harmalaie de parca sunt pe stadion in plin meci. Iar lor, copiilor, li se pare normal sa alerge, sa urle, sa sara, sa se imbranceasca. Profesorilor ar trebui sa li se dea spor fonic.

Nu certati copiii cand viseaza!

#10
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 27 februarie 2005 - 16:25

quote:
Originally posted by mcbeal

Mersica de intrebare, Craciunitza!
Hai ca azi am tras o sperietura...
Fiind duminica, i-am dat o tema in plus la germana, l-am rugat s-o faca si s-o discutam dupa aceea impreuna. A facut-o cu chiu cu vai, dupa care s-a bagat in pat (era deja 5 dupa-amiaza), ca el e ametit si obosit si ca vrea sa doarma. Pe urma l-a apucat plansul, fara sa stie nici el de ce. Am stat langa el vreo ora jumate, incercand sa aflu ceva mai mult. Intrasem in panica deja, dar lui n-am vrut sa-i arat. I-am spus ca mergem maine dimineata la doctor, sa-i faca un set complet de analize si sa vedem ce e cu oboseala asta. Intre noi fie spus, in week-end sta mereu pana tarziu cu prietenii, ori se duce el la ei, ori vin ei la noi - sunt niste baieti foarte buni, colegi de gimnaziu - asa ca nu e de mirare ca e asa terminat.
Oricum, dragelor, vazandu-l asa (ca vrea sa doarma la ora aia si nici n-are chef de iesit afara) mi-au trecut prin cap cele mai cumplite scenarii.
Pana la urma l-am convins sa nu doarma, ca isi strica somnul de noapte, si sa se duca sa faca baie. Ei, si cand a iesit din baie era Tudor al meu ca o floricica, mi-a zis ca i-a trecut, ca se simte bine si iese pe-afara.
Ooofff, copiii astia te baga in balamuc. E adevarat, poate sunt si eu un pic exagerata in ce-l priveste, dar cred ca majoritatea mamicilor isi fac griji pentru copiii lor (chiar daca el este deja de-a dreptul o namila si ma uit in sus la el). Asa ca maine o sa ma duc cu el la doctor dimineata, sa-i faca un set de analize si sa-mi dea o solutie, o idee. Oricum, l-am convins sa nu se mai bage seara mai tarziu de 10 in pat.
Pupici si sa auzim numai de bine!!!




Se comporta de multe ori asa sau a fost doar o data?
Incearca sa afli si de la ceilalti parinti cum se comporta copiii lor.
Este foarte important sa stii cu ce se ocupa adolescentii la virsta asta.
Nu uita te rog ca este o virsta foarte critica si este virsta cind ei incearca tot felul de chestii noi...tigari,bautura,sex, droguri...
Daca nu esti cu "mina pe puls" risti sa nu iti dai seama si sa fie mult prea tirziu.
Te rog analizeaza foarte bine comportamentul lui.
Incerca sa nu mi-o iei in nume de rau dar e o virsta periculoasa.


"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -