Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

@ construit CASA!!! (8)


297 raspunsuri la acest subiect

#31
adela_22

adela_22
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 12:26

Bunadimineata,fetelor
Daca ma primiti sper sa intru cat de curand in clubul vostru, adica vrem si noi sa ne apucam de casa, inarmandu-ne cu mult curaj, si multa putere de munca sper sa reusim


#32
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 14:16

of course cristina ca asha o sa fac.

si daca la vara vecinii inchiriaza camere eu voi inchiria mp de nisip.si galetuse de plastic,, lopatele, forme de plastic ptr copilasi.
si o sa ii zic "LA JONE!SAFE SANDS"[:-)))][:-)))][:-)))]

jo [hippi] si alexandra [testoasa]

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"



#33
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 30 aprilie 2006 - 11:52

Adela_22 [flo]

#34
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 02 mai 2006 - 11:14

buna fetelor...sunt super fericita, de ieri avem zugravi, azi dupa amiaza o sa fie gata dormitorul nostru...dupa lungi asteptari de app. o luna s-au hotarit sa vina si la noi,si vor ramine pina terminam si exteriorul...asa ca mai bine de o luna tre sa stau pe capul lor,

numai bine
si spor la construit
nicol

#35
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 02 mai 2006 - 12:41

bravo nicol!

am o intreabare legata de shape.
eu vreau sa pun dusumea.
nu ash vrea sa pun riglete ingropate in shapa ptr ca am inteles ca dupa cativa ani putrezesc.si sa iau riglete tratate...sunt prea scumpe.
mi-au zis meseriasi de o shapa care are rumegus in ea.voi stiti ceva de asta?
ce fel de shape ati turnat?
eu am o diferenta de nivel de vreo 4 cm.

multumesc.
spor la construit si amenajat.
pupici

jo [hippi] si alexandra [testoasa]

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"



#36
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 02 mai 2006 - 13:30

jone, noi la etaj am pus dusumele, dar nu am turnat sapa, am pus grinzi mai groase decit cele obisnuite, le-am umplut cu vata minerala si dusumelele au venit batute pe ele,tu in schimb nu prea ai cum sa nu bati grinzi,sau cum se numesc alea ca nu ai pe ce bate dusumeaua...
chestia aia cu rumegus nu-mi suna bine deloc, desi nu ma pricep, dar imi imaginez ca nu cumva sa atraga fel de fel de insecte si rozatoare sau altele pe acolo...tre sa vezi despre ce e vorba...daca e tratat, lemnul e tare pretentios...dar de ce nu asezi parchet laminat pe sapa, ca e mult mai comod si arata mult mai bine, iti zic ca eu am si una si alta, si imi place mai mult laminatul decit dusumeaua, care a fost raschetata si slefuita si lacuita si iar lacuita de m-am plictisit...
nicol

#37
heny

heny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 03 mai 2006 - 01:30

Am avut o luna plina cu diverse treburi (casa, copii, servici, bla bla bla ..., stiti voi [;)] ) si nu am mai intrat de multa vreme pe forum. Saptamana viitoare imi adun si eu mesterii la lucru (mai mult pentru curte si gradina), interiorul a cam gata (mai am ultimul strat de zugraveala), dar ne-am poticnit la scarile interioare care nu au fost facute azi iarna (sunt scari de metal) pentru ca era mesterul ocupat cu alte lucrari. Of, of!
1)Am citit pe pagina anterioara (cred ca Jone intreba ?!) referitor la tencuiala: si cimentul gata facut se poate amesteca cu nisip daca mesterul asa zice; nu e nici o problema; daca are destula experienta la zidit stai linistita! Grosimea tencuielii nu o stiu exact, se pune cat mai subtire ca sa uniformizeze peretii; peste 3-4cm se recomanda gips-carton pe perete ca sa nu cada tencuiala la grosime mare (vine cam la acelasi pret ca si stratul de tencuiala, in plus e mai drept si mai rapid, dupa spusele sotului meu).
2) Dusumele: habar n-am! Am auzit, insa, de placi de betonip speciale pentru pardoseala care inlocuiesc sapa (betonip se foloseste mai des pentru peretii interiori si exteriori dar nu acelsi tip). Contin lemn si ciment dar, atentie! Daca solul respectiv prinde umezeala, rumegusul din placa putrezeste. Eu am optat pentru parchet, fara pretentii, oricum va fi acoperit in totatlitate cu mocheta - la etaj; gresie - la parter si in bai; pardoseala PVC ( pe care o torn luna aceasta)- in bucatarie.
3) Bine ai venit Adela_22! Curaj aveti sigur (dar realizezi ce curajos ai fost abia dupa ce ai inceput constructia), puterea de munca vine vazand cum creste constructia si dupa ce o vezi mare si frumoasa inarmeaza-te cu muuuuuulta rabdare la partea cu finisajele si bineinteles cu bani. Show-ul abia atunci incepe! Eu va doresc sa fiti (si sa fim toti!) sanatosi sa va puteti realiza casa de vis pe care v-o doriti!
4) Va doresc spor pe santier si vreme frumoasa!

P.S. Crixia: am primit mesajul pe mess! Super! Intru maine si vorbim. Te pup!!!





"Rugaciune: Doamne, Tu stii mai bine chiar si de cat mine ca am inceput sa imbatranesc. Te rog fereste-ma sa devin prea plicticos in vorbire crezand ca eu am solutia cea mai buna pentru toate problemele din toate discutiile. Nu ma lasa sa cred ca este datoria mea sa ma amestec in toate situatiile tuturor cunoscutilor. Invata-ma sfanta lectie ca s-ar putea sa ma mai insel si eu. Fa-ma intelept, dar nu acru; saritor, dar nu dominant; demn, dar nu arogant, caci as vrea, Doamne, sa-mi pot pastra macar cativa prieteni pana la capat."
Heny

#38
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 03 mai 2006 - 10:57

au turnat mesterii shapa intr-o camera sa vad cu iese.
[:D] noi avem o camera de proba ii zicem "camera de incercari si testari" asha ca acolo experimentam.
revin ca alex este peste nmine


jo [hippi] si alexandra [testoasa]

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"



#39
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 10:01

ieri am stat si am citit toate capitolele...drept urmare aseara ma dureau ochii[:D]

vreau si io casuta mea...dar n-am nici teren deocamdata...

tot sper ca anul asta sa ne luam teren si sa turnam fundatia (cam atat cred ca ne tin finantele anul asta!!!)...dar mi-e teama ca dc intram in UE se scumpesc rau mat.de constructie...

avem un prieten ing.constructor si ne-a zis ca ne face gratis proiectul...dar dupa avize umblam noi...e ok ca as avea timp sa umblu (si ceva relatii[bang])...si ne ajuta si cu constructia...in regie proprie cu tata (pensionar) diriginte...ca se pricepe!!!

voi ce ziceti, se vor scumpi f.tare mat.de constructie???

adica mai bine am face credit sa luam tot acum???

apoi manopera nu cred sa duca f.mult ca avem de gand sa ne implicam si noi mult (io, tata, socrul, sotul si cateva cunostinte)...

va intreb din experienta voastra...noi vrem o casuta de 150-160 mp cu totul, utili, cu bucatarie, living, baie, birou parter si 3 dormitoare si 2 bai etaj...cat ar costa materialele (fundatie, caramida, betonul, acoperisul, anveloparea exterioara...ca lemn luam din padurea personala[:D] ca avem zeci de ha)????? o estimare...ne/am incadra in 10.000 euro numai materialele???

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.web...alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro



#40
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 10:42

BUNA[bis]! Mai este un loc in club? Noi ne-am apucat anul trecut de construit insa nici acum nu am terminat. Suntem la etapa tencuieli dupa ce am schimbat primul constructor...
Problema este ca am fi terminat de mult daca am avea curent electric. Desi terenul este in pipera, unde este plin de case, nu avem curent!!!!!! Asa ca traiasca generatorul insa nu si ca sa ne mutam...
S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Ce as putea sa fac ca sa trag curent.
Am vorbit la Electrica insa cei din ?Ilfov paseaza la cei din Sectorul 1 iar cei de aici dau in Ilfov...si eu stau cu chirie...

ANCA si EMANUEL[bonjovi]

ANCA si EMA


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -