Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

@ construit CASA!!! (8)


297 raspunsuri la acest subiect

#41
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 11:15

anca, e greu de spus daca te incadrezi in banii aia , depinde ce materiale folosesti, ...si cu siguranta nu-ti ajung si pt. finixaje, care costa cam cit casa la rosu sau chiar mai mult, totul se calculeaza in functie de...calitatea materialelor...adica daca vrei caramida de cea mai buna calitate, import,tigla bramac, sau cum ii zice pe coperis....nu cred ca-ti ajunge 10 mii de euro, daca o faci din boltari, invelita cu tabla, cu timplarie din lemn, interior, exterior, dusumele masive, adica folosesti material lemnos ca tot il ai, intre etaje nu torni placa(noi asa am procedat, daca vrei mai multe explicatii iti dau, cu placere), iti ajung banii....si altceva nu crezi ca la 160 de mp construiti sunt prea multe 3 bai....stii citi bani se baga in astea, la finixaje si cit sunt de scumpe, daca vrei calitate, iti trebuie cam 100 mil lei pt. fiecare baie utilata...
mai vorbim, daca vrei
nicol

#42
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 15:04

sunt intr/o mare dilema...

-ori ma apuc de casa si 10 ani nema concedii, nema chestii mici dragute pentru sufletel...adica economie drastica...
-ori nu ma apuc...ca avem unde sta (parinti, socrii...) si ne distram...

acu' io trag spre casuta mea...

si stam cam asa: avem cam 10.000 euro...n/avem teren[bang]...dar estimez io ca dc ridicam constructia la rosu dupa aia incet incet in timp finisam...cu ajutor din familie (neplatit!)...

casa o vreau cu caramizi termice (a fost aici un link...chiar, stiti cat costa astea? http://www.siceram.ro/termobloc.html)

cu centuri si stalpi din beton...si eventual etajul mansardat...ca am inteles ca e mult mai ieftin asa...dar placa peste parter

acoperisul din tigle metalice...

pentru asa ceva as vrea o estimare (aprox.normal!) pls...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.web...alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro



#43
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 16:54

anca, roaga pe acel prieten, inginer constructor sa-ti faca un necesar de materiale in functie de m.p. construiti, dar mai intii sa-ti faca proiectul casei...asa vei afla cite caramizi tre sa cumperi, cit costa acoperisul,...nimeni nu poate calcula fara dimensiuni,conteaza inaltimea, forma acoperisului, citi pereti interiori...
numai bine si spor la construit
si sa nu-ti para rau ca va trebui sa renunti la altele...ca sincer merita, abia cind vei vedea casa cum se inalta iti vei da seama de asta..nicol

#44
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 18:10

care dintre voi a facut credit???

am gasit o oferta de teren cu o constructie din beton pe care ma pot ridica cu casa

dar imi trebe 15.000 euro

si ma intrebam dc stiti ceva de credite

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.web...alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro



#45
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 19:03

quote:
Originally posted by anca tanasica

care dintre voi a facut credit???

am gasit o oferta de teren cu o constructie din beton pe care ma pot ridica cu casa

dar imi trebe 15.000 euro

si ma intrebam dc stiti ceva de credite

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.web...alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro





Noi avem 2 credite de la BCR.Unul de 10 000 euro pe 10 ani cu ipoteca (rata 130 euro pe luna) si unul de 100 mil lei pe 45 de luni (rata 3 045 000 lei).

Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori




http://community.web.../user/danut1965



#46
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 19:36

quote:
Originally posted by heny

pardoseala PVC ( pe care o torn luna aceasta)- in bucatarie.


Heny



zi-ne mai multe despre asta.




jo [hippi] si alexandra [testoasa]

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"



#47
kriss79

kriss79

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.667 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 19:48

Noi pe 1 mai, cica, trebuia sa fie gata pus parchetul,varuit toata casa. Suntem in urma, ca meseriasii astia sunt tare harnici..cum a inceput sezonul, fug dupa lucrari, fac pe ici pe colo ca de asa-i romanul, le incepe pe toate si nu le mai termina! Scarile nu sunt gata inca, s-a pus sapa la parter si urmeaza sa puna gresia si parchetul la parter. Slava Domnului ca au terminat cu etajul I si mansarda..







POZE

Cristina S.

#48
heny

heny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 10:30

quote:
Originally posted by kriss79

... Suntem in urma, ca meseriasii astia sunt tare harnici..cum a inceput sezonul, fug dupa lucrari, fac pe ici pe colo ca de asa-i romanul, le incepe pe toate si nu le mai termina! ...



Cu asta ma confrunt si eu Cristina, din aceasta cauza, vineri le-am dat un ultimatum. Sunt curioasa daca se prezinta azi pana la ora 9:00 [:D]! Bine macar ca una din scarile interioare e deja in lucru.

Pardoseala PVC: am vazut in aeroporturi (in toaleta [;)]) prima data, acest tip de pardoseala. Era un model cu particule de siliciu in el (de aceea sclipea si arata asa de bine) si m-am mirat ca rezista asa bine la traficul din aeroport. De atunci mi-am dorit si eu in casa pe care urma sa o construim (adica cea de acum) acest tip de pardoseala in bai. Problema e ca baile sunt mici si sapa are panta de scurgere spre sifonul din pardoseala, motiv pentru care nu pot sa pun PVC in baie. Atunci am ales bucataria, ca ma saturasem de gresie, din motive de estetica si intretinere. Pardoseala e un produs Gerflor (vezi si pe google), are cam 3 mm grosime si trei straturi in total, se prezinta in rola de 4 m latime (ca si mocheta). Modele sunt diverse, "covorul PVC" se decupeaza ca si o mocheta si se lipeste apoi la cald, dupa ce s-a turnat o sapa autonivelanta de aceasi marca Gerflor (pe care eu o pun peste sapa normala). Toata treaba cu sapa si pardoseala o face echipa firmei, nu noi, cu supliment de pret. Asa am ajuns la pretul final (la cheie) de 800.000 /m² . Initial am vrut pardoseala pe baza de rasinoase, dar in functie de calitate si pretul creste, plus ca , in cazul in care vreau sa renunt la ea, nu se mai poate decat acoperi. Asa aca m-am hotarat definitiv pentru PVC. Daca nu se comporta bine o iau jos si vad eu ce pun atunci. Cum spuneai si tu Jone, imi transform si eu bucataria in camera de incercare :).

P.S. in Cluj este o firma cu materiale de amenajari si are turnata (lipita) acest tip de pardoseala. E pusa de 5 ani acolo si arata impecabil!


"Rugaciune: Doamne, Tu stii mai bine chiar si de cat mine ca am inceput sa imbatranesc. Te rog fereste-ma sa devin prea plicticos in vorbire crezand ca eu am solutia cea mai buna pentru toate problemele din toate discutiile. Nu ma lasa sa cred ca este datoria mea sa ma amestec in toate situatiile tuturor cunoscutilor. Invata-ma sfanta lectie ca s-ar putea sa ma mai insel si eu. Fa-ma intelept, dar nu acru; saritor, dar nu dominant; demn, dar nu arogant, caci as vrea, Doamne, sa-mi pot pastra macar cativa prieteni pana la capat."
Heny

#49
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 19:49

multumesc.

mesterii au terminat de turnat de vineri shapele in toate 3 camere.am fost franta ca au stat pana la 11 noaptea sa termine.
sambata am zis ca ma odihnesc dar din fericire au venit "ajutoare" noi, parintii mei si matusa si unchiul meu.asha ca am facut claca (mai stiti ce e claca?)
am muncit pe rupte 2 zile ca sa aranjam curtea si barbatii au sapat ptr scurgere si ptr apa.
dragii de ei.nu o mai scoteam eu la capat in veci cu mormanul ala de lemne si altele.

acum studiez metoda de gletuire si urmeaza sa imi fac curaj sa incerc in camera de testari.

pupici.

jo [hippi] si alexandra [testoasa]

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"



#50
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 10:16

Jo s-ar putea sa reusesti cu gletuitul.Eu nu am incercat dar sotul meu a invatat-o pe sotia unui prieten (era casnica) si tipa a gletuit un apartament cu 3 camere!Asa ca succes ca se poate!!!![flo]
Fetelor noi nu am mai facut nimic in casa.Ieri am cumparat o basculanta de balastru sa facem un chenel(al doilea) pt catelusa de rasa si un garaj pt ca noi degeaba avem demisol sub toata casa ca acum e inchiriat si apoi la timpul potrivit vremn sa facem noi acolo o firma(sunt 150mp utili,e perfect pt asa ceva) asa ca nu avem garaj.Teoretic saptamana asta sau cealalta trebuie sa ne vina catelusa,abia asteptam toti!Acum asteptam unda verde din Ungaria cand sa trimitem omul dupa ea.
pupici si spor la lucru


Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori




http://community.web.../user/danut1965




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -