Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

@ construit CASA!!! (8)


297 raspunsuri la acest subiect

#291
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 18 septembrie 2006 - 06:54

Salut am o intrebare va rog daca puteti sa ma lamuriti :cum este platit arhitectul care imi realizeaza "proiectul" in mp AMPRENTA LA SOL sau mp DESFSASURAT? O alta intrebare ,tot el ar trebui sa se ocupe si de obtinerea PUZ?Am zis bine?Va rog mult sa incercati in masura in care timpul va permite sa imi raspundeti si mie! Multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul vostru! Va sarut ..sim

simona

#292
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 septembrie 2006 - 12:44

Arhitectul este platit la mp suprafata desfasurata. Dar ar trebui sa clarifici ce face de banii aia(PAC sau PE, avize etc.). Ai CU si iti cere PUZ? Tot arhitectul iti face si PUZ, dar alti bani alta distractie. Si nu toti arhitectii vor sa faca PUZ-uri. Poate nu ai retinut bine si ai de facut doar PUD.

#293
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 02:52

Oana multumesc mult ...nu eram sigura si tocmai de aceea am intrebat sa fiu sigura!Iar preturile difera de la un arhitect la altul!Sint in cautare acum ...am proiectul facut de mine...si caut un arhitect BUN care sa imi realizeze exact ce vreau eu!Va tin la curent..numai la anul in vara ajung acasa si ne apucam de construit ...asa ca pina atunci..stringem informatii utile!Deocamdata incercam sa finalizam treaba cu arhitectul ca atunci cind sosim acasa sa ne si apucam de treaba!
Inca o data multumesc mult de tot,si daca pe parcurs mai am intrebari sau nelamuriri...tot la voi apelez! Va sarut![bis]

simona

#294
x_alinutza

x_alinutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 15:01

Am aparut si eu la spartul targului!
Dupa ce am studiat intens cateva ZECI de pagini, m-am hotarat sa va scriu! Unu: imi mai trebuie cateva zile sa termin de citit, Doi: stiu ca sunteti niste dragute si imi veti raspunde la intrebari![:D]
Noi am inceput constructia in mai 06 shi am dat peste cei mai neseriosi oameni! Inc nu avem acoperisul! Shi dac tot nu-l avem, mai cautam. Apus cineva tabla GERARD? Cum ati ales geamurile (dupa sistem, pret, pvc, alu)?
Multumesc!

#295
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 19:25

quote:
Originally posted by cristinacsa

Crixia, eu am vazut parchet din acela industrial(nu stiam ca se numeste asa) doar ca era de stejar la o firma din Arad. Daca mi-aduc bine aminte era vreo 500000mp. Arata foarte bine, era si simplu si "afumat", dar numai de stejar. Si noi acu cautam parchet. Voi in camere ati pus clasic sau laminat?Am gasit de stejar cu 10e+tva, dar are grosime 15mm.
Cit ai platit manopera la gard?

Cristina

--

http://sysopconsulti...eunix.net:8080/



Eu am vazut o placa de nuc industrial, mi-a placut, am intrebat si am aflat: preturile sunt pana la 30 euro/mp, dar pretul de dubleaza datorita manoperii si a produselor de montaj.

Manopera la gard... mai nimic! 2 oameni care au sapat santul/ perimetru apoi seful meu de santier i-a coordonat la turnarea cimentului( facut in curte). Adica s-a turnat o temelie mica la gard, terenul fiind in panta putin. Tot in temelia aia s-au pus si stalpii, deci sunt bine prinsi.

#296
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 19:33

quote:
Originally posted by x_alinutza

Am aparut si eu la spartul targului!
Dupa ce am studiat intens cateva ZECI de pagini, m-am hotarat sa va scriu! Unu: imi mai trebuie cateva zile sa termin de citit, Doi: stiu ca sunteti niste dragute si imi veti raspunde la intrebari![:D]
Noi am inceput constructia in mai 06 shi am dat peste cei mai neseriosi oameni! Inc nu avem acoperisul! Shi dac tot nu-l avem, mai cautam. Apus cineva tabla GERARD? Cum ati ales geamurile (dupa sistem, pret, pvc, alu)?
Multumesc!




Esti binevenita! No pb ca n-ai citit!
De tabla GERARD n-am auzit, dar am gasit site-ul si am citit lucruri bune. Imi amintesc ca la faza acoperis am citit si comparat toate marcile de tigla metalica.
Eu am Lindab si daca-s fi ca tine acum, as cere calculatii de la mai multi, as discuta cu toti despre montaj, cine, cum.... Sa aibe oameni specializati, sa fie seriosi... sa vezi deja o casa cu acoperis marca respectiva...

La tamplaria exterioara se zice ca transferul termic se realizeaza 80% prin sticla, si e normal, e suprafata mult mai mare. Am ales PVC, 5 camere cu 3 foi de sticla. Cand aud unii acum, se mira si spun ca e vrajeala faza cu 3 foi de geam. O sa vedem peste iarna. E important ca sticla sa fie "tratata" adica Low-E, argon intre foi...



#297
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 19:37


[:)] Cica am ajuns la pagina 20! Trecem la urmatorul capitol?
http://forum.desprec...?TOPIC_ID=84758
[surf]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -