Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Weekend In Thassos :)


68 raspunsuri la acest subiect

#11
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 21 mai 2012 - 14:43

aaa, noi nu mergem la mare decat ori in iunie, ori in septembrie, asa ca probabil avem sanse sa gasim liber [:)]
merci!

#12
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 12:17

Citat:
citat din mesajul lui geta_florina

buli, nu trebuie facuta rezervare la ferryboat, biletele se iau de pe chei, este acolo un chiosc unde se vand biletele.
plaje frumoase cu nisip sunt mai multe, intr-adevar paradise beach e f frumoasa, dar noi mergem la golden beach - skala panagia. mie nu mi s-a parut prea aglomerata, cel putin in perioada in care am fost noi - inceputul lui iulie. am inteles ca in august este mult mai aglomerat peste tot. oricum, plaja e cu nisip si intrarea in mare f lina si nu sunt pietre in apa.

am si eu o intrebare: merge cineva in Thassos in iulie? noi mergem din 12 iulie si eram curioasa daca mai merge cineva de pe aici ...

Geta




Noi mergem din 9 iulie.
Ma intereseaza si pe mine daca fac drumul dintr-o bucata, sau trebuie sa innoptez la Keramoti sau Kavala? Daca fac dintr-o bucata, pana la ce ora am ferry seara?

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#13
geta_florina

geta_florina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 13:11

roli noi mergem din timisoara si facem drumul dintr-o bucata, avem aprox 1000 km de facut. noi luam ferryboat-ul din Keramoti si face jumatate de ora pana in Limenas.
uite aici gasesti programul de la ferry pe fiecare luna: http://www.go-thassos.gr/ la transportation - thassos ferries.
in ce statiune stati? noi stam in skala panagia - golden beach.

Geta



#14
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 16:12

si noi mergem in thassos, din 3 iulie. avem drum mai lung de facut, planuim cate o noapte la Veliko sau prin zona.

trebuie sa spun ca greu a mai fost cu rezervarile: voiam camera in care sa dormim confortabil toti 4, deci exclus dubla/tripla, si in zona Golden Beach. selectat din greu pe site-uri. trimis vreo 50 de mail-uri. e drept ca era deja 1 mai, dar am primit doar vreo 10 raspunsuri, restul banuiesc ca nu mai aveau disponibil. iar majoritatea ne propuneau alte perioade in jurul celei alese de noi.
cand in sfarsit am gasit si vila, si perioada, nu mai raspuneau la mail-uri... am albit!
in final am reusit sa ne intelegem si am achitat avansul.

cazarile intermediare le voi lua de pe booking, nu mai am putere pentru conversatii cu proprietarii...


#15
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 12:00

Eu am fost de vre-o 6 ori in in Thassos, asa ca pot sa va ajut cu informatii.
1. Drumul. Am fost pe toate 3 variantele: prin Sofia, pe langa Turcia si pe drumul nou care da direct in Xanti. Daca mergeti prin Sofia, va e mai aproape ferry-ul din Kavala (poate fi o varianta doar pt cei care au ca destinatie Potos-ul). Pt celelalte doua variante de drum, e mai bine de mers la ferry in Keramoti (cat si pt cei cu destinatia Golden Beach - Skala Panaghia, Skala Potamia). Dintre toate 3 variantele nu as mai merge decat pe drumul nou, de Xanti. Anul trecut am plecat la 12 noaptea din Bucuresti si dimineata eram pe plaja (pe la 10) cu cazarea facuta.
2. Ferryboat-ul. Asa cum am zis, sunt doua variante. Unul cu plecare din Kavala (de pe continent) si sosire in Potos (pe insua). Acesta are distanta mai lunga de parcurs, vine rar (verificati neaparat orarul) si costa destul de mult - (nu l-am folosit niciodata). Cel de-al 2-lea pleac adin Keramoti (pe continent) si ajunge in Limenas (capitala insulei). Cursa e mai scurta - 45 minute - si pretul mai mic (20 si ceva de euro masina, 2 adulti si 2 copii). Frecventa curselor e mare si puteti ajunge pe tot parcursul zilei (noaptea nu functioneaza). Neaparat sa va luati cu voi paine pentru hranit pescarusii (ultima data aveam 3 franzele si nu a fost suficient).
3. Vremea. In insula am fost in iunie, iulie si septembrie. Cel mai mult ne-a placut in iunie-iulie pt ca e verdeata mai multa. Unii zic de viespi in septembrie dar noi n-am vazut mai multe ca in Romania. Din tate sejururile care au fost de cel putin 10 zile fiecare, nu pot sa adun mai mult de 3 zile de ploaie. Intr-o zi in care ploua dimineata, dupamiaza era ok de plaja - nu am avut vre-o zi cap-coada ploioasa.
4. Transport. Sa mergeti cu masina. Exista si varianta de transport prin firma de turism cu autocarul, dar e pacat sa stati blocati doar la o plaja iar ca sa inchiriati masina e un cost...Dupa 2-3 zile la plaja de langa cazare, ca sa va odihniti, mergeti in cautarea ineditului.
5. Cazare. Noi am stat in zona Golden Beach - Skala Potamia si aici ne place cel mai mult, dar asta nu inseamna ca alte zone nu sunt ok. In primul an am rezervat de pe net, in anii urmatori direct la proprietari cunoscuti in sejururile acolo. Daca in primul an am trimis avans, apoi nu ne-a mai cerut nimeni nimic, dar am fost si noi oameni de cuvant. Am luat cazare fara masa.
6. Mancarea. Copiii mei nu prea se indeamna dimineata la mancat si dupa vre-o doua zile in care ma rugam sa inghita niste lapte cu cereale am renuntat. Le luam de la patiserie placinte foietaj calde cu feta si lapte rece imbuteliat si mergeam pe plaja. Acolo noi ne luam cate o cafea si era atat de bun un mic dejun pe malul marii, dupa o prima baie in mare....Cand stateam la plaja in zona cazarii, la pranz preferam sa mergem in camera si pana ei faceau dus, le pregateam o salata mare de rosii reci din frigider cu feta si cu niste ghiros cumparat in drum spre casa. Stateam pe terasa la racoare si ne odihneam. Seara mergeam la una din multele taverne si intotdeauna a fost bine. Sa nu comandati desert! Marea majoritate a tavernelor au obiceiul sa ofere la sfarsitul mesei un desert local din partea casei. In zilele in care bantuiam prin insula, mancam pranzul la taverne si seara ramaneam acasa (eram franti).
7. Recomandari turistice.....dupa ce revin din sedinta [:D]

Anya

#16
mariana90

mariana90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:31

Atentie cu ferry-u l si urmariti ce se intampla prin Grecia (pe plan economic vorbesc) sa dati de o greva sau ceva :)

#17
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 14:26

Anul trecut eram in Thassos cand in Atena erau manifestari urate (cu politie, lacrimogene...). Nu s-a simtit nimic. Noi am aflat dupa vre-o 3 zile cand am deschis intamplator televizorul (de obicei mergea doar pe desene cand stateam pe-acasa). Acum vre-o 3 ani stiu pe cineva care a prins o greva a transportatorilor. Ferry-ul mergea dar nu se gasea benzina. Cand ajungeti aproape de ferry, dupa ce iesiti de pe autostrada, faceti plinul. Benzina e putin mai ieftina pe continent. Daca va plimbati prin insula, pastrati macar 1/4 de rezervor (sau mai puneti acolo). Dupa ce reveniti pe continent faceti iar plinul, ca sa nu va mai opriti in Bulgaria. Daca prin absurd e greva, dupa ce iesiti din munti, in Bulgaria, exista benzinarii. Anul trecut prietenii nostri au alimentat si au platit cu cardul. Nu au fost probleme.

Anya

#18
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 17:07

eu eram in Atena cand erau manifestatiile urate si in afara de orele de seara, totul era normal[:D] - exceptand magazinele devastate

#19
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 24 mai 2012 - 11:57

Geta, noi o sa stam in Potos.
Anya, inteleg ca e mai convenabil ferry Keramoti-Limenas, decat Kavala-Potos?
E ma gandeam sa mergem pe Veliko-Stara Zagora-Xanthi-Keramoti. Tu zici de un drum nou spre Xanthi...dar mie g-maps nu-mi da decat 2 variante: asta la care ma gandeam si alta Sofia-Kavala-Keramoti.
Ce incovenient are drumul prin Stara Zagora?

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#20
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 29 mai 2012 - 15:10

vazand evolutiile recente din Grecia, mie mi-a pierit total increderea ca o sa ajungem sa ne bucuram de vacanta asta. mai bine luam cu free cancellation de pe booking [bang].

cred ca sunt sanse mari sa ramanem doar cu consolarea ca am sponsorizat o familie de greci in plina criza cu avansul platit ...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -