Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Weekend In Thassos :)


68 raspunsuri la acest subiect

#61
simis

simis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 16:53

Lavi, pai nu stiu din Belgrad mai departe pe unde va fi drumul [:D] Ca pe viamichellin imi da doua variante si nici una nu e cu autostrada din belgrad pina la ferry. Ar fi super ce zici tu acolo!

Mami fericita de esenta tare Florin Petru (02.02.2011)

#62
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:40

In Thassos apa de la robinet e potabila. Nu e obligatoriu sa beti apa plata [:D] si la capitolul lichide de baza (apa, lapte, bere) preturile la marketuri sunt mai mici ca la noi . Apa din carafele de la taverne e tot apa de robinet bine racita si e ff buna.
In Skala Potamia, pe strada principala care coboara catre plaja, ultimul market pe stanga mi s-a parut a avea preturi mai bune ca hipermarketul de langa capitala (la intrarea catre Makriamos).
Referitor la drum...fiecare cu stilul lui. Noi am mers o singura data pe drumul prin Sofia care ni s-a parut ingrozitor de lung, de vre-o 7 ori pe cel prin Alexandroupoli, Orestiada, Svilengrad si anul trecut de 2 ori prin cel nou, mai scurt dar cu serpentine. In acest moment optiunea noastra e cel din urma.

Anya

#63
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:58

Simis, pe viamichelin da-i ca start beograd si ca destinatie thassos si iti va da drumul de care zic, in f mare masura autostrada - posibil unele intreruperi in macedonia.

#64
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 18:04

relativ la apa... noi am baut apa de robinet ... tipa unde am stat (Adica proprietara casutelor) ne-a zis ca-i de izvor.. plus ca am gasit ceva izvoare in zona - am adus si acasa....

mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

#65
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 11:57

Simis, ne-am dus si ne-am intors din Thassos acum cateva zile pe drumul de care zice Lavi. Ai asa: Szeged-Beograd drum foarte bun, singurul pericol e la granita Ungaria-Serbia unde sunt cozi. Dar mai mult ca sigur in sept. nu vor mai fi nici cozi, pentru ca majoritatea erau sarbi care se intorceau in vacanta acasa. Beograd-Nis, tot drum bun, cam multe puncte de taxare de autostrada sarbeasca care are bucati de circulat doar pe un sens, dar per ansamblu drum foarte bun. Treci in Macedonia si ocolesti Skopije pana la granita cu Grecia. Bucata de autostrada macedoneana e bestiala! E pustie, e buna, dar mai ales trece printr-un peisaj de Mad Max care iti taie respiratia [8D]. A, si costa 1 euro. Sunt apoi bucati de drum european fara probleme de gropi sau aglomeratie.
Noi, venind din Viena, am innoptat la Salonic pentru ca am facut 15 ore de drum cu vreo 4 ore pierdute numai prin vamile sarbesti-macedonene :(
De la Salonic e autostrada pana la Keramoti, la feri.
Drumul de intoarcere l-am facut dintr-o bucata, dar a fost cam sinucigas de obositor... Deci si eu recomand din Arad ruta asta, uitati de Bulgaria!

#66
simis

simis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 14:29

Multumesc fetelor ! M-am uitat si io cu amandoi ochii pe harta si nu ii chiar asa negru dracu precum pare. O sa mergem asa cum a zis Lavi. Abia astept desi mi cam groaza de drum cu piticul ca nu prea are stare in masin. Da mai ii olecuta de vreme si poate se mai invata, sper io.
Multumesc!

Mami fericita de esenta tare Florin Petru (02.02.2011)

#67
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 22 iulie 2012 - 15:38

Salut
Aseara am revenit. 10 zile in Thassos + 2 zile in Bg la Arbanasi, langa Veliko Tarnovo.
La dus am luat-o pe Zlatograd. Ne-a fost greu, am prins o zi caniculara, GPS-ul nu ne-a ajutat deloc in Bg. Am cam ratacit si pierdut destul timp, astfel incat cand am ajuns pe serpetine eram obositi si storsi de caldura.
La intoarcere, am venit pe la Ormenio-Svilengrad. Mergi drept, dar luuung. Dar eram mai relaxati ca mergeam doar pana la Arbanasi.
Thasosul ne-a placut mult de tot. Am batut toata insula, toate plajele, golfuletele, satele de munte.
Potosul cam inghesuit, dar nu ne-a deranjat, pt ca hotelul era intr-o oaza de verdeata, si plaja acolo am facut doar de 3 ori, cand a fost sotul la scufundari si eu am stat singura cu copiii.
La sfarsitul sejurului ne-am relaxat la Arbanasi in Bg, un satuc de munte superb. Iar de acolo la Buc o aruncatura de bat.
Vacanta frumoasa tuturor celor care merg in vara asta in Thasos. Merita din plin.
P.S. Faceti plinul de rezervor in Bg. E mult mai ieftin decat in Gr.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#68
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 23 iulie 2012 - 01:51

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Salut
Aseara am revenit. 10 zile in Thassos + 2 zile in Bg la Arbanasi, langa Veliko Tarnovo.
La dus am luat-o pe Zlatograd. Ne-a fost greu, am prins o zi caniculara, GPS-ul nu ne-a ajutat deloc in Bg. Am cam ratacit si pierdut destul timp, astfel incat cand am ajuns pe serpetine eram obositi si storsi de caldura.
La intoarcere, am venit pe la Ormenio-Svilengrad. Mergi drept, dar luuung. Dar eram mai relaxati ca mergeam doar pana la Arbanasi.
Thasosul ne-a placut mult de tot. Am batut toata insula, toate plajele, golfuletele, satele de munte.
La sfarsitul sejurului ne-am relaxat la Arbanasi in Bg, un satuc de munte superb. Iar de acolo la Buc o aruncatura de bat.
Vacanta frumoasa tuturor celor care merg in vara asta in Thasos. Merita din plin.
P.S. Faceti plinul de rezervor in Bg. E mult mai ieftin decat in Gr.


Roli, interesant, fix-fix la fel am facut-o si noi, doar ca ne-am intors in urma cu o saptamana!
Inca ne mai uitam cu jind la poze, a fost intr-adevar superb.

Benzina: in Bulgaria era in jur de 1.2 eu/l, in Thassos am luat-o cu 1.63, dar la intoarcere, dupa iesirea de pe autostrada (unde nu e nici o benzinarie), in zona granitei cu Turcia, doar cu 1.8 am mai gasit - enorm.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -