Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (25)


197 raspunsuri la acest subiect

#41
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 18 aprilie 2012 - 21:18

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Am o mareeee problema!Am luat de la Starkl o plantuta care se numea "gutui japonez".Indicatiile lor imi indicau ca face fructe care se pot manca!
Acum minunea are flori deci va face si fructe!
Necazul cu firma asta este ca nu dau prea multe informatii!Acum nu mai este planta pe site si nu mai am informatii despre ea!

Cristos a inviat si spor la gradinarit!
B.nica - eu stiu ca fructele sunt otravitoare; in copilarie am avut multe tufe in curte si intr-o seara am adunat fructele si le-am pus in camera, in joaca, dar noaptea ne-a gasit mama aproape lesinati -pe mine si pe fratele meu, de la mirosul f puternic. Asa ca nu stiu ca sa zic.
Toate cele bune tuturor!

Ela, mami de Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)

#42
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 00:28

Buna gradinareselor
Eu inca din mijloc de februarie cand a fost frumos si am pus ceva straturi in gradina nu am mai facut nimic. Au iesit toate morcov, patrunjele, ceapa, patrunjel si mazarea dar din cauza frigului care este de o luna nu am mai pus nimic. Speram sa vina odata si primavara aici caci noaptea sunt abia 3-4 grade.
Am si eu o intrebare am doua Spathiphyllum care le tin in baie de aproape 3 ani dar de la inceputul anului nu le mai merge bine, frunzele se innegresc, cele care apar noi sunt deja negre fara sa apuce sa se desfaca, ce poate fi? Poate ma puteti ajuta cu un raspuns.

#43
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 10:40

buna dimineata

oare daca am semanat ieri ardei, mai mananc anul asta din ei?[alcool]
am facut rasaduri pe la inceputul lui martie dar m-au "prostit"tata si sotul sa le duc in rasadnita afara. au facut ei o rasadnita pe gunoi si au zis sa nu mai tin rasadurile pe calorifer, sa le duc acolo. dar, fiind asa frig nu s-au dezvoltat asa cum mi-as fi dorit. acum le-am mutat in solar, dar e tot frig [:(].


Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#44
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 13:40

Puiul am citit recent ca inegrirea frunzelor la palntele de apartament poate insemna semnul lipsei de potasdiu (parca). Incearca sa le pui un ingrasamnt (daca nu le-ai pus deja - se poate intampla asta si de la exces de ingrasamant)



tablouri pentru copii

#45
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 15:22

Adevarat a inviat!!![pup] si bine v-am regasit...[flo] mai inflorite decat v-am lasat [:D]



Zuzi... am citit bine? magnolia nu corespunde cu eticheta?[:-@] nu ca m-ar mira, dar mi-ai dat emotii...[:D]



Leelloo ce narcise si lalele deosebite vazui la tine... cred ca nu o sa ma satur sa colectionez si eu... pana si sotul zicea ieri ca sa mai luam si noi la toamna si alte modele... deocamdata am un soi de narcise si inca un soi mi-a promis de vecina...zambilele au inflorit majoritatea (roz si albastre), lalele am inflorite unele rosii si inca multi boboci de nu stiu ce culoare... au rasarit si lalelele mele pitice, dar inca nu vad bobocei la ele. In schimb... am boboci la lacramioarele plantate saptamana trecuta [pk][pk], muscarii sunt infloriti de saptamana trecuta, primulele par sa se fi prins in proportie de 80%, iar crinul hosta cu chiu cu vai dadu varfuri intr-un singur loc. Sper sa rasara si in celalalte 2 locuri unde am hosta.



Si mai am o intrebare pentru Leello [:D] aici in dreapta, coltul de jos, planta aceea cu frunze tepoase asemanatoare cu Yuka, ce planta este???



Canna la ghiveci, abia una a scos nasucul afara, muscatele puse de mine in pamant arata cam ciudatel, dar sper sa se prinda, bujorii si tufanelele au luat avant, caprifoiul si liliacul mov s-au prins, iar ceea ce credeam eu a fi liliac alb batut zice sotu ca a inteles el gresit si de fapt ar fi lamaita...[bang] acu o las unde am pus-o, desi acolo vroiam liliac.[:-@] Lamaita asta e agatatoare sau e precum liliacul?



Eu sunt total buimacita... ce inseamna "Floarea Pastelui" ca am primit atatea raspunsuri diferite, si-s atatea plante sub aceasta denumire ca nu mai stiu pe cine sa cred... [:D]



Bulbii de iris cand ar trebui sa rasara?

Trandafiri am mutat cativa si nu am vazut firisor de radacina, desi frunzilite au, dar m-am limitat sa mut numai cativa, de teama sa nu le fac rau... unul din butasii de vie mai are putin si ii da frunza, celalalt stagneaza; capsunile au explodat, inclusiv pe zona unde am pus eu puiet in toamna [pk]; unul din teii salbatici are frunze sanatoase [:D] frittilaria mea cam sufera - parea ok primele saptamani dupa plantare, acum a prins o tenta aurie ruginie si s-a inmuiat tulpina.[q]



Tala... am si eu un piersic pus in primavara asta si stagneaza rau... are varfurile unor crengi stafidite, dar mai la baza pare verde si vivace, doar ca nu sesizez nici o evolutie la mugurasi si ma cam impacientez. O sa va fac poze sa-mi dati o parere...[:-@]



Mi-a adus sotul inca cateva panseluti gigant, dragute maxim, am reusit sa punem gazon si pe zona mai mare, abia ieri, iar cel pus acum 2 saptamani a rasarit frumos si-l protejam...[:D]



Suntem atat de incantati de pomii in floare si de toate culorile din gradina noastra...[:D]



V-am pupat si sa ne auzim cu bine in zile mai insorite![flo]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#46
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 20 aprilie 2012 - 02:12

Buna dragi gradinarese.

Din toamna ne-am mutat la casa. abia am astepta primavara sa ma apuc de gradina. Deocamdata nu am facut sau nu am putut face prea multe. am astepta sa rasara sa vad ce exista prin gradina.

Dsar am o alta intrebare. Mama mi-a plantat in februarie prin ghivece in casa zambile si lalele, gasite prin pivnita cumparate in toamna si uitate de mine. Nu le-a mai putut salva pe toate. Cateva zambile totusi au inflorit, multe in schimb au ramas mici si nedeschise, la fel si ceva lalele cu frunzele patate. ele sunt inca verzi dar oare pot deja sa le scot?.De crescut sigur nu mai cresc. As planta altceva. Mi-am cumparat o gramada de seminte, cu toate ca nu se prea merita. sunt atatea rasaduri peste tot pe aici, dar de.....



am cumparat zilele trecute un cais, pentru ca am citit ca vorbeati de pomi. Ne-au spus la florarie ca atata timp cat pomul e in ghiveci cu pamant se poate plata tot anul. Al nostru e pe spalier pentru ca l-am plantat langa perete casei, are cateva florice trecute cu fructe. Sa vedem cu ce ne alegem pana la vara.



Mik nu pot sa cred cata zapada este la voi. unde locuiesti in Fr? si la noi a nins 10cm in ziua de Paste dar s-a dus tot in aceeasi zi.



Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.







#47
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 20 aprilie 2012 - 11:18

Georgipuia - chiar este yucca, dar varietatea de gradina - nu creste pe tulpina ca cealalta si face niste flori albe, maricele, ca niste clopotei - uite aici am gasit o poza cu ea inflorita! Mie inca nu mi-a inflorit vreodata (e plantata in toamna lui 2009), astept cu interes! [:D]

Cat despre "floarea pastelui" - multa lume am vazut ca denumeste asa "Fritillaria Imperialis" - floarea de la mine din gradina purta denumirea asta pe site-ul sieberz, de unde am comandat-o - denumirea stiintifica este "anemone pulsatilla" - despre care am citit pe net ca are multe intrebuintari terapeutice si popular mai este denumita si "deditzel"! [flo]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#48
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 aprilie 2012 - 11:31


Leloo, e frumoasa foc gradina ta. Eu sunt incintata si de brotacelul tau.

Mira, bine ai venit !
Noi stam la peste 1000m altitudine.
DIn cauza asta avem necazuri de felul asta si flori care infloresc cu intiziere. Daca coborim de pe munte in oras (la 400-600 de metri) e cu totul altceva.

Mik.

#49
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 20 aprilie 2012 - 13:00

[pk][flo]Leellooo ce happy m-ai facut[pk]... Stii de cand caut planta asta? de vreo 8 ani si nu stiam cum sa o cer...[bang] Avea bunica mea in curte (Dumnezeu sa o ierte!) si cand vad floarea asta ma gandesc la ea... vreau si eu in gradina mea...[:D] Intr-adevar si pe mine ma impresionat din copilarie inflorescenta ei.

De "Floarea Pastelui" pana acum mi-au fost prezentate vreo 5 "variante" [alcool] care mai plantuta, care mai tufa... cred ca-s "denumiri din popor"[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#50
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 20 aprilie 2012 - 13:03

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia
[pk][flo]Leellooo ce happy m-ai facut[pk]... Stii de cand caut planta asta? de vreo 8 ani si nu stiam cum sa o cer...[bang] Avea bunica mea in curte (Dumnezeu sa o ierte!) si cand vad floarea asta ma gandesc la ea... vreau si eu in gradina mea...[:D] Intr-adevar si pe mine ma impresionat din copilarie inflorescenta ei.De "Floarea Pastelui" pana acum mi-au fost prezentate vreo 5 "variante" [alcool] care mai plantuta, care mai tufa... cred ca-s "denumiri din popor"[:D]Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."
Uite, o gasesti aici de comandat, costa 16.10 ron - de aici am luat-o si eu! [flo]Si mai exista si o varietate cu frunze tivite cu galben, care face flori rozalii - asta e mai scumpa, costa 32 ron si o gasesti tot acolo (paginile 91-100).Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina 2012Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -