Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (25)


197 raspunsuri la acest subiect

#61
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 00:00

Pe mine sa nu contati, ca nu am cu ce sa ma laud[bang]

Lalelele mele parca-s lipite, sta floarea sa se desfaca de aproape 3 saptamani si nimic...la vecini s-au trecut toate bulboasele, la mine sunt tantose, dar nu se deschid. La fel si unele narcise.

Floricele la capsuni am si eu cateva, friteleria a inflorit cam anemic, anul trecut era superba, de fapt sunt doua, una dintre ele e lunga ca batzul si atat, nu face floare.

M-am hotarat, nu mai pun nimic din seminte, ma chinui atata si le bibilesc si mor pe rand. Petuniile nu cred ca aleg 10 si erau cu sutele, am mai luat niste minuni cu 4 euroi plicul, n-a iesit nimic, cu 4 euro imi iau 10 petunii sau alte flori e primavara. Sunt tare suparata.Ser sa am noroc cu gura leului si portulak, ale arata cat de cat a plantute.

La multi ani, Georgi, si cui isi mai serbeaza onomastica !

Va pup, mai vin cand se deschid lalelele[:D]



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#62
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 11:11

Ieri la turul gradinii am vazut o tufa (un calin) care mi s-a uscat - bine, dadea el semne din toamna ca nu e ok, dar acum sigur am vazut ca a murit - deci trebuie sa-l inlocuiesc si o sa iau tot o tufa de liliac - acum sunt in floare si e un miros in gradina ametitor! [:D]

Tala - mie bujorii nu mi-au inflorit in primul an de plantare - bine, i-am plantat in primavara si au si luat-o din loc mai tarzior, dar in anul urmator au fost plini de flori! (pe astia i-am luat rizomi). Mai am o tufa (care zilele astea sigur va sparge boboci si va inflori) - pe asta am luat-o anul trecut, in ghiveci, si era deja maricica si cu boboci - nu a inflorit (i s-au uscat bobocii) - dar anul asta a rasarit timpuriu, s-a si indesit si e plina de boboci - banui eu ca sunt rosii - astept confirmarea! [olala]



Ieri mi-am mai luat o mandevilla (rosie acum) - din pacate pe cea alba, de anul trecut, am pierdut-o... Si mai vreau sa-mi iau si un ghiveci cu petunii cazatoare - au la un centru langa mine, o splendoare! [pk]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#63
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 12:25

Gabi eu sper sa-mi infloreasca pt ca i-am luat cu pamant cu tot (sper ca nu si-au dat seama ce am facut cu ei [:D])

Gogosel, eu cu damblaua mea de albastru am in gradina de langa terasa asa: mai intai branduse albastre (s-au dus deja), acum sunt inflorite nu-ma-uita, muscari, panselute albastre si irisii (cam mov, dar tot superbi). Urmeaza allium (vad ca sunt mai multe inflorescente pe un bulb), clematis (tot albastre, evident - am 2 care se vor catara pe pergola de langa terasa)

Chiar am numarat inr-o zi si in gradinita asta (de 2*4m cred) am peste 30 de soiuri de plante. Nu stiu daca imi va face flori anul asta iasomia (adusa tocmai din bucovina de la bunica)

Am vazut ieri cum se luptau gainile pt un melc asa ca daca si anul asta am invazie le dau liber prin curte sa-i casapeasca (sper sa se limiteze la ei si sa nu-mi atace capsunii)



tablouri pentru copii

#64
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 12:33

am uitat sa spun de plantele de pe rocarie - e vorba despre sapunarita si mai am garofite (se insamanteaza singure de la an la an). O sa fac un album cu gradina de anul asta si ii dau share



tablouri pentru copii

#65
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 13:09

Multumesc, Tala! [pup]
Am sa caut sapunarita.

#66
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 13:58

Tala, si eu cred ca or sa-ti infloreasca daca i-ai luat asa. Eu am cumparat pur si simplu rizomi, la plic, asa ca nu aveau cum sa infloreasca din prima...Tu ai gradina mica si sumedenie de plante, dar stiu din pozele trecute ca, asa mica cum e, e superba![olala] Asa ca astept si eu noul album! [pup] Cum e pitica?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#67
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 14:01

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Si mai vreau sa-mi iau si un ghiveci cu petunii cazatoare - au la un centru langa mine, o splendoare! [pk]



leeloo2004, te rog zi-mi si mie despre ce centru este vorba, poate e pe langa mine si merita sa arunc un ochi. Multymesc.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#68
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 14:43

Ola gospodinelor....[pk] Multumesc tuturor pentru urari...[pup]



Am reusit sa pun si eu pozicile cu gradina mea... Doamne ce frumoasa este si cat de frumoasa se va face...[pk][pk][pk] am un elan...[olala]



Gradina mea



Au inflorit majoritatea lalelelor si zambilelor, narcisele dau sa se treaca, muscari inca rezista, panselutele prospera, garofitele au imbobocit toate, trandafirii zic eu ca s-au prins si am primit ieri 3 petunii superbe...[flo] Am si eu floricele la capsuni [pk]



Spuneti-mi si mie daca asta este Frittilaria si oare ce sa fi patit? Dupa ce mi-a dat vecina 4-5 bulbi a stat verde frumoasa vreo 3 saptamani si acum uitati-va cum arata [q]



Frittilaria 1

Frittilaria 2



Iar aici, langa bidon zic eu ca a iesit (in sfarsit [alcool]) Frittilaria bulb cumparata in toamna tarziu. Am identificat-o corect?[:-@] Parca nu mi se pare ca ar semana asta bulb cu cele de la vecina [bang]



De piersicul meu ce parere aveti? Nu stiu daca va puteti da seama din foto. Are mugurii stagnati, nici umflati, nici uscati, iar unele varfuri de crengute par stafidite de ceva vreme, dar nici nu evolueaza, nici nu involueaza...[alcool]



Am mai pus sambata 3 pui de liliac alb batut, sper sa se prinda macar 2 [:D], liliacul mov s-a prins sigur si are mugurasi sanatosi, panselutele eu le-am luat cu 1 leu sau cu 3 lei pe cele gigant [:D]



Superba si Mandevilla... imi place sa ma inspir de la voi si inca aflu denumiri ale unor plante. De exemplu am si eu Mana Maicii Domnului si azi citii la voi ca este Lonicera [:D] Nu stiu denumirea tuturor plantelor din gradina mea, important este ca-s frumusele.



In ghivecele cu canna abia a iesit prima frunza la un rizom... castravetii mei au luat avant, iar rasadul de rosii si alte plantute din ghivece vad ca avanseaza incet incet...



Crinul Hosta a rasarit serios intr-un singur loc. Ma gandesc sa nu le fi zapacit pe celelalte 2 radacini tot sapand, ca nici noi nu mai stiam ce si pe unde am pus... si am tot umblat [bang]



Am si bujori pe langa gardul ala de BCA, dar inca nu-mi dau seama daca va inflori anul asta... nici nu retin daca l-am pus in toamna sau acum in primavara devreme. Am si tufanele si alte flori care zice vecina ca face niste clopotei... abia astept sa le vad crescand... sa vad trandafirii crescuti si infloriti [pk]



Acu' va las... o zi buna si sa ne auzim cu bine...[flo][flo][flo]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#69
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 16:39

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Si mai vreau sa-mi iau si un ghiveci cu petunii cazatoare - au la un centru langa mine, o splendoare! [pk]
leeloo2004, te rog zi-mi si mie despre ce centru este vorba, poate e pe langa mine si merita sa arunc un ochi. Multymesc.Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Ioana, eu stau in Corbeanca si centrul este chiar la intrarea in sat, pe partea dreapta - e imposibil sa-l ratezi. Eu mi-am luat multe plante de la ei, la unele au preturi mari, dar altele sunt convenabile. De ex am luate de la ei 2 tufe mari de liliac - ambele sunt inflorite acum, sunt o splendoare!Georgi - eu zic ca cel care abia da este crin, nu fritillaria. De celelalte nu stiu ce sa zic... ma duc sa-ti vad si restul pozelor!Edit - foarte frumoase!! Imi place si cum ati facut aleea catre foisor, cred ca o sa arate foarte frumos cind va fi terminat si inconjurat de vegetatie!Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina 2012Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#70
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 24 aprilie 2012 - 17:15

[alcool] O fi si crin... mama lui... ideea e ca eu am luat un bulb de frittilaria in toamna, dar aveam curtea plina de tac-uri si roaba si alte balamuce... orientativ stiu zona in care l-am plantat, dar nu fix pe fix... asta este primul semn "de viata" din zona pe care eu o urmaream.[:D]

Si eu abia astept sa iasa gazonul in zona foisorului... sper pana la toamna sa reusim sa turnam placa si sa ridicam foisorul. Lemn este... stam prost la capitolul ciment, nisip, plasa, si alte maruntisuri.[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -