Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (25)


197 raspunsuri la acest subiect

#191
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 21:50

Tala, ma bucur ca iti place blogul meu :) Ma simt bine ca am posibilitatea de a si darui putina informatie, nu numai de a primi de la voi, pentru ca trebuie sa recunosc sunt inca la inceput.



Sunt curioasa cu plantele aromatice cat de mult se vor intinde pt ca folosim din ele la greu....practic si-au cam mentinut dimensiunile de la cumparare (ce a crescut am si consumat). E bine ca rezista iarna pt ca va fi destul de incomod sa bagam toate ghivecele in casa... Aveam de gand sa ne construim o sera unde sa bagam plantele iarna, dar nu stiu daca apucam sa o facem iarna asta....



Iarna trecuta am suferit rau de tot dupa o agava americana mare, care nu a suportat temperaturile sub 0 grade desi o acoperisem ca sa o protejez... Au degerat frunzele de la exterior, a supravietuit dar acum e mai mica....



-------------------------------------------

Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#192
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 22:46

leeloo,
en nu am inca o gradina aranjata,deoarece numai in toamna am inceput sa plantez,deci cred ca daca as numi-o gradina-anul I,ar fi pre pretentios[pk][pk].....dar daca ar fi sa ma laud cu ceva alea ar fi .....daliile!!!!...am pus 7 feluri....si am niste tufe frumoase,frumoase de cca 40 cm ....cu una sigura am avut emotii,si era frumoasa,rosu-visiniu catifelat,dar se pare ca a inviat.....

in rest ,se pare ca am avut ceva cu cifra 7,am pus 7 feluri de lalele,7 feluri de gladiole,la trandafiri am numarat 15,dar vreo 3 au degerat.....si pomisori tot 15....dintre care un prun Prezident nu are frunzulite desi crengutele sunt verzi......pana si nectarinul desi a fost pus la sf lui martie,a avut 2 floricele....

#193
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 18 mai 2012 - 17:15

Ioana... promit sa fac foto we asta si sa va arat...
Leeloo... stii ce ma tem... ca nu mai stiu exact unde sunt pusi bulbii de frittilaria... si daca dezgrop sau, mai rau, ucid si alti bulbi?[:-@] O sa fac o incercare totusi, macar vad bulbii in ce stare sunt.

Aseara am stropit cu ierbicid pentru plante cu frunza lata... pentru ca nu a iesit gazon cat stir a rasarit... am jumulit intr-o seara destul, dar abia eliberasem un sfert din suprata... acum asteptam sa-si faca ierbicidul efectul, tundem si gazinul si completam... Acum ma gandesc ca daca azi dimineata a plouat, s-a spalat si ierbicidul si mai trebuie stropit odata, nu?[:-@]

Oare ne lasa vremea sa ne bucuram de acest we?[alcool]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#194
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 18 mai 2012 - 18:37

Georgipuia, eu stiam ca ierbicidul se scurge in pamnat si asa isi face efectul. nu cred ca trebuie sa mai stropesti inca o data.



se pare ca iese soarele :) eu astazi m-am indeletnicit cu fotografii la iasomie, nici ca mai puteam pleca de langa ea asa de imbatator era mirosul.



-------------------------------------------

Blogul meu de gradinarit: Pastelurile Naturii

#195
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 mai 2012 - 21:02

Georgi eu zic sa nu mai stropesti pt ca otravesti pamantul prea tare. Regula este sa nu ploua 6 ore de la stropire. Omoara plantele daca ajunge pe frunzele lor.

Si eu adulmec iasomiile - am 2 soiuri care miros diferit dar minunat. Pacat ca nu e soare sa le accentueze parfumul.



tablouri pentru copii

#196
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 mai 2012 - 11:54

Dragelor, va invit la un nou capitol aici:

Capitolul 26



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#197
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 21 mai 2012 - 11:58

Neata fetele...

Doar 6 ore zici? nu a plouat minim 12 ore, dar si cand a inceput ploaia[bang]... pana ieri dimineata cand era doar nor cand picura, cand ploua cu galeata... ba am avut si grindina sambata dimineata... Frunzele s-au incretit asa in jos, s-au mai palit, dar ma asteptam sa le omoare de tot de joi incoace... oricum le-a spalat ploaia bine de tot, mai ca dadeam in inundatii de nu se mai vedea gazonul... norocul nostru a fost ca pamantul era sec si a putut trage toata apa si rosiile au fost protejate de umbrela de curte, ca sigur mi le rupea ploaia aia rapaita si grindina, asa mica cum era...

Am avut insa bafta ca ieri dupa pranz sa se insenineze si am avut o dupaamiaza minunata de petrecut in gradina...[pk]

Maine va aduc poze, inlcusiv cu sperietoarea de vrabii din PET...[flo]

Am tras si eu de la vecina, prin gard, niste crengi de iasomie... miros minunat, si am o zona maricica de gard imbracata in trandafiri rosii urcatori, migrati tot de la vecina, care au inflorit si arata minunat...[flo]

Mana Maicii Domnului da sa infloreasca si la mine... abia astept...[:D][pk]Lalelele mele mov inca sunt inflorite si superbe... au mai bine de o saptamana de cand au inflorit.. as zice chiar 2 saptamani... mi-e drag de ele de nu mai pot... in rest garofite, petunii si panselute...

Apropo de panselute... multe au facut samanta si s-au oprit din inflorit... le-am rupt fructul ala... oare mai infloresc? trebuia sa rup fructul inainte sa dea samanta, ca sa stimulez inflorirea?[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -