Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#171
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 13:49


Bonsai, in cartea de de gradinarit "Guide Clause" scrie la fel : bulbi de toamna, bulbi de primavara. Eu am renunat la asa subtlitati, am citeva lalele si narcise galbene si e suficient.

Leloo, nici magnolia mea nu e inflorita si in orasul "de jos" sunt in floare.

La noi e tot frig si ninge/ploua. Deci n-am facut nimic in gradina.

Am pus doar poze facute saptamina trecuta si poze noi cu gainuse :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.fr/

O duminica placuta.


Mik.

#172
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 11:35

Buna dimineata!



Mihaela, nu stiu franceza, asa ca nu inteleg ce scrii prin blog, dar mi-au ramas ochii la tuberozele alea, pfuaaa, cum pot sa arate! am si eu cativa bulbi, mi-au inflorit odata doar, anul trecut nexam!



Nici la mine nu sunt inflorite lalelele, acum au inflorit narcisele galbene, alea albe sunt inca boboci, forsitia abia are boboci marisori.

In schimb anul asta imi infloreste fritillaria, una din ele, are boboci mari, saptamana asta sigur se deschid!



Sambata in afara ca am pus cartofii si am udat rasadnita, m-am ocupat de facut curat in casa, gradina a ramas in stand by!

Rosiile sunt atat de frumoase, au cam 5 cm, ardeii, vinetele, castravetii inca n-au rasarit[bang]Stiu ca ele ies mai greu, dar au totusi 2 saptamani de cand sunt puse...









"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#173
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 12:17

Am mai pus si eu citeva poze facute in weekendul asta - apropos de vreme, la mine primele lalele au inflorit sambata, dar majoritatea arata asa, iar cele de care ziceam ca au inflorit weekendul asta sunt astea...

Si fritillaria se pregateste sa infloreasca - nu e chiar asa de inalta cit imi inchipuiam eu...



Ieri m-am uitat si prin pozele de anul trecut de pe vremea asta si am vazut ca marea majoritate a lalelelor care nu au mai aparut anul asta sunt cele papagal - oare sunt soi mai sensibil?



Simbata am apucat si am pus toate gladiolele, tuberozele si cannele, mi-au mai ramas daliile insa nu am mai avut putere...[bang] Si mai am bulbii mici de tuberoze pe care am sa-i plantez in jardiniere pentru ca oricum sunt prea mici ca sa infloreasca...



Tot simbata m-am oprit si in hornbach - era plin de lume, aveau si multe flori, cumpara lumea dalii pitice, fuchsii, pomisori, arbusti, petunii - ma si gindeam cita lume va gradinari, ca mine, in weekend!



A, si m-am lamurit si cu magnoliile din curte (sau ma rog, cu cea mai mare parte) - cele 2 mai maricele sunt "Leonard Messer" (cea inflorita) si Susan (are si ea 2 sau 3 boboci de flori, dar nu au inflorit inca), iar din cele mici - una este Soulangeana si cealalta (mica rau...) nu stiu ce soi este ca vad ca nu am pastrat cartonul...[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#174
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 12:27


Valentina, poza cu tuberoze e facuta in Mexic.
Aici in Franta nu am reusit sa o fac sa creasca. Scrie in ghid ca trebuie udata bine si mult soare. Ies flori numai din bulbii mari. Nu trebuie sa inghete.


Mik.

#175
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 12:28

Dragelor,

Am doua hortensii in ghiveci pe care le-am avut in casa si de 2 zile le-am scos in balcon. Din pacate vremea s-a stricat si e frig (6 grade acum). Ce ziceti, sa le bag inapoi in casa sau rezista la temperaturi mai scazute? Cu violetele am patit-o asta iarna, in balconul inchis, la 8-9 grade au murit aproape toate si nu vreau sa repet experienta...[q][q]

Multam,

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#176
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 16:20

Ioana, acum nu stiu daca hortensiile tale sunt hibride sau nu, dar teoretic nu ar trebui sa aiba nicio problema afara, chiar daca e mai frig. Hortensia de gradina este rezistenta la ger. Nu acelasi lucru este valabil pentru violete - lor le place caldura, de aceea le-ai pierdut... Teoretic pe ghiveci ar trebui sa fie informatii ref la hortensie - respectiv daca e soi de pus in gradina sau nu...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#177
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 21:18

Fetelor, am nimerit niste lalele portocalii( va rog aici, no politics!) care se armonizeaza superb cu niste narcise batute si care au si ele petale din aceeasi culoare. Nu va arat poze din mai multe motive dar in primul rand pt. ca nu sunt asezate cum trebuie in gradina!
In toamna trebuie sa le pun impreuna asa cum voi proceda si cu "Laleaua imparatului" si cu lalelele "Gavota" sau cu lalelele "Tarda" galbene si narcisele. Anul acesta este o nebunie!
Categoric bulboasele sunt cea mai mare placere pe care ti-o poate oferii gradina la inceput de an de gradinarit!Nu sunt pretentioase, le uiti cand le pui si ramai surprinsa cand infloresc si vezi ce minuni rasar in gradina!
Primavara sunt incantata de bulboase, vara de crini si de Hoste, iar toamna de minunatele tufanele care rezista pana la inghet uneori.
Sunt alaturi de begonii( alte minuni modeste si frumoase!), plantele care mi-au oferit cele mai mari satisfactii fara efort prea mare ca sa le ingrijesc, chiar jenant de mic as putea sa spun!

#178
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 21:26

leeloo2004 multumesc mult [flo][flo][flo] Simbolul de pe ghiveci ma baga in ceata - arata o casa in interiorul caruia e desenat simbolul unei flori, iar la exteriorul casei e aceeasi floare desenata.... Sper ca inseamna ca sunt de int-ext! [pup]

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#179
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 21:45

Ioana, asa este, ai decodificat corect - inseamna ca se preteaza si la cultivare in ghiveci, la interior, dar si in gradina, afara - deci poti sa o scoti afara chiar daca s-a mai racit putin...!

B.nica, mare dreptate ai, bulboasele de primavara sunt o incantare, desi mie personal tocmai surprizele imi plac mai mult decat aranjamentele prea studiate...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#180
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 23:16

Ma sfatuiti si pe mine de unde cumpar muscate rezistente? Am luat anul trecut din piata Obor, am luat si de la florarii si au murit toate.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -