Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)

205 raspunsuri la acest subiect

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.960 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 23:25

Roli, eu am avut si din piata (Obor [:D] si Delfinului, la 15 min mai incolo) si de la supermarket + magazin de bricolaj. Cele tinute in casa au ramas ok si acum au boboci ca le-am pus la soare, cele ramase in jardiniera s-au dus - la -16 grade cred si eu... Nu pot sa spun ca au rezistat unele sau altele in functie de provenienta, pentru ca erau amestecate, ci in functie de conditiile de pastrare.

Pe muscatele clasice, cu frunze rotunjite, le-am taiat destul de sever si am pus partea taiata in apa si s-au inmultit iar din trunchiul ramas au dat acum alte ramuri si frunze. Le-am udat pentru ca le tineam in casa si era cald si mi-era sa nu se usuce, dar nu ca si cand ar foi fost active. Am incercat sa le pastrez oarecum o stare vegetativa...
Pe cele 'englezesti', cu frunzele zgrumturate le-am mai 'aerisit' cu foarfeca, dar nu le-am taiat de tot. Fiind puse in camera pe nord, nici nu au inflorit, dar nici nu s-au 'pierdut'.
Am avut una sigura curgatoare si aia era afara, in jardiniera ...[q][q][q].

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.960 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 23:27

Vezi ca in, dar mai ales pe langa Bucuresti gasesti sere cu o tona de 'bunatati'. Poate iei de acolo si ai mai mult noroc! [flo]

Ioana, mami de zambarici

• 0

bonsai

bonsai

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 23:53

b nica,

vrem poze!!vrem poze!!!!
asta cu armonizatul prin gradina nici eu nu am nimerit-o,dar uite asa am mai invatat si eu cate ceva,de la unul de la altul.....

eu doar acum ,dupa ce am vazut pe site-urile unor florarii ce buchete superbe au facut din lalele albe si irisi mov ,am descoperit ca nu am lalele albe deloc(am pus in toamna vreo 10 soiuri,dar tot alte culori)iar la irisi sper sa am putin noroc sa-mi rasara....

daca ma intreba cineva de aceste flori,poate asa separat nici nu le bagam in seama......
  • 0

bonsai

bonsai

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 00:05

roli25,

in ardeal sursa cea mai buna de muscate este in zona ungurilor,de prin mures,vin cu ele la piata prin orase.........cele curgatoare nu rezista de la un an la altul,iar cele simple ,adica ce fac tufe,nu curg,alea sunt niste soiuri extrem de frumoase si rezistente la ei.......nici nu se compara cu muscatele ametite de prin OBI si Baumax.......ungurii au traditie si experienta in acest domeniu.....abia astept sa vina la piata cu cele curgatoare ,rosii,preferatele mele[olala][olala][flo]
  • 0

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.084 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 00:18

Bonsai, acu' vad ca esti din Ardeal. [olala] Pe vremuri apuse (prin anii 80) orase mai inflorite ca in Ardeal nu erau.
CInd ai scris de muscate curgatoare, eu am vazut prima data asa ceva in 86 intr-o gara din Ardeal unde trebuia schimbat trenul. Da' nu reusesc sa-mi aduc aminte unde. Era o legatura cu Tirgu Mures pentru trenul care trecea muntii spre Bacau.

Pardon de off topic.[:I]

Mik.
  • 0

Carmi

Carmi

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 01:38

Leeloo, ce frumoase lalele ai, mai aes alea portocalii[olala]! Alea papagal infloresc ultimele, tin minte ca anul trecut aproape se trecusera toate celelalte cand au inflorit ´papagalii´. Muscata cea rosie si frumoasa e de anul asta sau de anul trecut? Eu nu am reusit sa salvez niciuna, si erau o gramada...am umplut casa degeaba cu ele.

La noi e frig rau, ploaie, asa ca am ´gradinarit´in casa, azi am mutat mini-petunii...vreo 4 ore, fir cu fir, de fiecare data spun ca e ultimul an in care mai ´produc´ petunii in casa, si nu ma prea tin de cuvant.

Cine imi da un sfat in legatura cu castravetii? Am pus seminte, au rasarit imediat plantutele, au crescut de vreo 5 cm si m-am gandit sa le mut in ghivece mai adanci, sa aiba spatiu. Dupa ce le-am mutat rand pe rand au inceput sa devina moi si au pierit, mai am vreo 2 plantute din vreo 20. Unde am gresit? Trebuia sa nu le mut asa de devreme? La ce trebuie sa fiu atenta, au nevoie de apa multa, caldura mare, sau? Azi am pus din nou alte seminte si nu as vrea sa mai ratez..

Carmi si Fabiano-scolarel

GRADINA

• 0

olympia

olympia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 01:59

Carmi, castravetii au tulpinita fragila rau, e cruda si plina de apa,doar putin daca o strangi e jale, s-a dus planta. Ideal e sa nu umbli la ei pana n-au cateva frunze adevarate, atunci sunt ceva mai robusti si-s buni de pus afara dar si atunci trebuie mutati cu maxima grija la tulpina ca tot usor se vatama.

Daca ai plantat iar, poate raresti acu sa n-ai nevoie s-o faci pana nu-s de pus afara.

Pene colorate... cate putin din toate!

album

gradina
  • 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.960 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 04:43

Leeloo, tare frumoasa gradina ai!

Gutuiul japonez si ploaia de aur cum le-ai prins? Ca ma chinui si eu de vreo 2 ani si cu una si cu alta si nu reusesc...

Ioana, mami de zambarici

• 0

valentinag

valentinag

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.105 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 11:32

Ioana, cred ca am eu pui la gutuiul japonez, daca vrei iti aduc eu sa-ti plantezi!Sa-mi spui daca vrei si ma uit sambata cu atentie.

Bonsai, mie muscatele curgatoare imi rezista de la an la an! Le avem de 3 ani deja si inca merg! Toamna le taiem scurt, la 10 cm si le bagam in pivnita! Vara sunt o splendoare!

Intotdeauna in zonele mai racoroase muscatelor le merge bine! N-o sa vezi in sudul tarii muscate frumoase ca la Suceava de ex, sau ca la Sighisoara, din cauza caniculei de pe timpul verii!

"La vita e bella"

Explore Romania

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 13:41

Carmi - muscatele rosii sunt cumparate in vara trecuta, de la sieberz - au inflorit in iarna asta (ma rog, spre sfarsitul iernii), in casa. Acum le-am scos afara si vad ca se mentin ok.

Eu am ceva probleme cu cateva muscate curgatoare - le-am avut in casa si au fost atacate de ceva daunator pe care nu am reusit sa-l identific. Le-am scos acum afara si le-am tuns, le-am stropit si cu insecticid, dar inca nu am vazut semne de regenerare.

Ioana, toate tufele de la mine din curte sunt cumparate in ghiveci, puieti tineri. Gutuiul japonez era mic de tot, dar in 3 ani (aproape) a crescut mult si infloreste in fiecare an!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

Intrebari Panica

• NU RECOMAND!

poatealtadata
    - Ieri, 19:59

• Topfer

nelly2
    - Ieri, 19:59

• Ultrasonografie

lika96
    - Ieri, 18:14