Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#161
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 17:46

Bine v-am regasit...[pup]

Si la noi ploua binisor... o sa acopar si eu magnolia si ce mai am descoperit noaptea, ca nu se stie. Am reusit sa tundem pomii si sa terminam de semanat mararul, patrunjelul si salata de la Suceava, sotul a imprastiat si gazonul pe cea mai mica portiune si vroia sa continue azi. Oare merge daca pamantul e asa de ud? [:-@]

Mie cannele nu mi-ai rasarit inca in ghivece, semintele de floricele nu reusesc sa le identific in ghivecele unde le-am semanat [bang] nu stiu daca si ce sa jumulesc... am mai cumparat seminte de primula si de clopotei, dar intentionez sa le seman direct in gradina incepand cu luna mai. Au rasarit lalelele indungate si abia astept sa creasca si sa imboboceasca.

Vroiam sa stropim pomii, dar cu ploile astea nu cred ca mai merge, deocamdata.[alcool]

Leelooo tu ai o gradina prea profesionista ca sa-mi dau eu cu parerea. Chiar nu stiu cu ce idee sa ajut si eu la amenajarea ei.[flo]

Am trecut aseara pe la un vecin care vinde panselute si am intrebat care e pretul si le-am vazut[pk][pk]. La 1 leu radacina (zice prietena mea ca-s mai multe fire) eu zic ca e un pret ok...[:D] Maine aveam in plan sa merg, dar cu ploile astea nu stiu daca mai scoate omu.

Bonsai, magnolia lu Leeloo e Soulangeana, dupa bobocel.

Spor la gradinarit![flo]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#162
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 18:39


Giorgi, si la mine ploua si ma bucur.
Si eu te sfatuiec sa cumperi din vecini caci cresc mai bine decit cele din magazine.

PS : eu tot n-am apucat sa fac poze si nici macar sa le pun pe cele de zilele trecute.


Mik.

#163
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 21:30

Georgipuia, mi-ar place mie sa am asa gradina profesionista, dar ma inspir si eu din reviste, din ce am vazut prin curtile oamenilor in concediile din strainatate si mult din ce-am vazut pe la fetele de aici, de pe forum!

Bonsai, m-am uitat pe etjcheta magnoliei, se numeste "Leonard Messer"! Dar cred ca am si o Soulangiana roz, e a doua magnolie mai maricica de la mine din curte. Am sa-i fac si ei o poza pt ca mi se pare ca si ea are 2 boboci![pk]

B.nica, tu zici ca din cauza scoartei de copac nu mi-au aparut unele lalele, sau la ce te-ai referit cand ai zis ca le-am inabusit? Nu m-am gindit la asta, dar atunci nu ar fi explicabil de ce mare majoritate a bulbilor a rasarit totusi. Inclin sa cred ca bulbii au degerat sau au putrezit, probabil au fost soiuri sensibile.

Oricum anul asta, in iunie, a jung de 2 ori la Amsterdam si am sa-mi iau un packet mare de bulb de allele Darwin, din cele obisnuite si foarte rezistente![:)]



PS: si eu ma bucur ca azi (si in zilele urmatoare din cate am inteles) ploua - ieri a fost nenea cu gazonul - mi l-a aerat si curatat si apoi a dat cu ingrasamant asa ca ploaia a picat tocmai la tzanc![8D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#164
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 22:12

Gabriela, nu stiu dar pozele tale arata altfel decat sunt bulboasele mele din capitala dar totusi cred ca m-am inselat.
La mine lalelele sunt inflorite deja iar primulele sunt mult mai dezvoltate.Sincera sa fiu si eu imi propusesem sa cumpar "aschii"(na, ca iar nu stiu cum sa le numesc!) din astea si sunt cu ochii pe tine.[:D]

#165
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 12:12

leeloo,
astept pozele!!!

acum mi s-a pus pata pe acea magnolie roz,cu flori MARI,CARNOASE!!!

stiu ca e soulangeana si daca ma poate ajuta cineva cu denumirea corecta ,nu ma supar!!!

Leonard Messer am vazut in OBI,dar mi se parea ca nu e aia cu flori mari....uite asa invata omul......

#166
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 12:32

Gabi, m-am mai gandit la coltul tau. Daca pui bulbi, pune lacramioare ca lor le place la umbra/umezeala. Si mai poti pune caldaruse, ca umplu locul pana creste tamarixul si spirea si incearca chiar si regina noptii ca si ea vrea apa destula. Eu am si la soare si la umbra si se descurca. [:)]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#167
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 13:27

la mine a mers menta bine la umbra si agrise, anul acesta probez zmeura



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#168
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 23:37

revin cu inca o intrebare de incepator!!

avand in vedere aventura mea cu bulbii,adica am cumparat o multime de soiuri si credeam ca daca vor fi pusi primavara ,voi avea flori ....tot primavara[bang][bang][bang],m-am apucat de documentat......

pe site-urile de profil sunt impartiti:bulbi de primavara si bulbi de toamna.....ce nu inteleg????..irisii albastrii,pitici,apar peste tot la bulbi de toamna,dar au recomandari de plantare in martie -aprilie,si mai mult de atat,recomanda si scoaterea lor inainte de primul inghet.......fetele care au irisi in gradina,scoateti bulbii sau nu toamna?...si daca i-am pus in martie ,pot spera sa mai infloreasca anul acesta?????

#169
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 11:46

Olimpya, multumesc mult de sugestii![flo]

B.nica - la mine e Mai frig ca in Buc, probabil de asta toate infloresc mai tirziu. In Buc magnoliile sunt in plina floare sau sunt pe trecute, la mine abia au boboci...si primele lalele au inflorit in weekendul asta!

Bonsai - poate gresesc dar eu stiu asa: bulbii de toamna se planteaza toamna si infloresc primava urmatoare; bulbii de primavara se planteaza primavara si infloresc vara si cred ca toti sau aproape toti bulbii de primavara se scot toamna pt ca nu resista la ger.

Eu am iris pitici, pusi toamna, nu I-am scos niciodata si infloresc primavara devreme, nu mi-au inflorit niciodata de 2 ori. Am si bulbi de iris hollandica - incoltesc toamna, stau Asa peste iarna si infloresc la sfirsitul primaverii - si ei sunt rezistenti la ger. Si am si rizomi de irisi germanica, infloresc la inceputul verii si sunt si astia rezistenti la ger.

Sper ca ti-am fost putin de ajutor!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#170
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 13:01

Bonsai, nici eu nu scot bulbii de irisi peste iarna, am irisi inalti mov si n-au inghetat. Rezistenti sunt si bulbii de narcise galbene, astia-s si productivi, ramasi in pamant se inmultesc an de an.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -