Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (58)


203 raspunsuri la acest subiect

#91
pufescu

pufescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 11:56

crissy, sa incerci alte cereale in afara de grau si porumb.
Hrisca,mei,quinoa,amaranth,kamut...toate au si un pic de amidon,dar mult mai putin ca graul. Mai ales daca se macina si rezulta faina integrala modul de digestie al amidonului se schimba. De asemenea e foarte,foarte important cum faci combinatiile, niciodata amidonoase/carbohidrati cu proteina sau cu alt carbohidrat(adica cereale combinate intr-un singur produs gen paine e ok, dar paine cu orez sau cu cartofi nu e ok).

Amidonul se descompune imediat(incepand din gura)in zaharuri simple.Cu cat e mai integrala faina din care faci painea cu atat contine mai multi carbohidrati complexi si prin amestecare si amidonul se absoarbe mai lent.

Un alt mod de a elimina o bun parte din amidon este incoltitul-practic germenele converteste deja amidonul in zahar si il consuma ca sa se dezvolte,plus il mananci deja asociat cu enzimele necesare pentru digestie.Graul incoltit sau fasolea mung incoltita nu cred ca dau probleme(trebuie testat totusi). Cel mai bine e sa le blenduiesti, graul se poate amesteca ok cu fructe iar mung de ex cu un pic de suc de rosii e demential(la vara daca sucul de rosii e nefiert o sa fie genial pt valoarea nutritiva).A, sucul de rosii asociat intotdeauna cu un pic de grasime(de ex ulei de in), licopenul din rosii e liposolubil si fara grasime nu se absoarbe.

Am vazut in general pe la plafare paste fainoase din hrisca,dar de multe ori au o parte hrisca alta grau....eu am pe lista sa incerc sa fac paste de mei si hrisca, storcatorul meu de suc are si duze pentru facut paste...dar nu stiu and o sa apuc.

As reduce in primul rand feculele(cartofi,cartofi dulci...tapioca si manioc oricum nu cred ca are in meniu).Redus si pastarnacul. Daca se consuma sa fie simplu gatiti(de ex cartofi copti sau fierti) si asociat doar cu o salata de cruditati sau suc proaspat de legume(enzimele din legume vor ajuta digestia amidonului...insa de evitat combinatia cartofi+salata de varza).

Pentru orez sau paste, nu le asocia cu fructe sau lactate,da-i doar in combinatie cu legume(orez cu legume,paste cu sos de legume) si intotdeauna cu salata sau cu suc de legume crude.Orezul sa fie integral nu alb, la fel si pastele cel mai bine e sa fie din grau dur integral sau din spelta(aupe dried fruits la pret ok si paste de-astea si orez integral bio).

Scriu haotic ca nu am timp sa mi le ordonez...si nici nu am studiat separat partea cu amidonul :).Fug afara.

mami de [baietel] Raducu, 10 august 2010

#92
matusa77

matusa77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 11:57

Neata!
Crissy in prima faza incercam cu Sanzyme si probiotice sa tratam nedigeratul, apoi daca tot nu pune ceva pe el trateaza si parazitul, insa tratamentul e toxic si ar prefera sa-l dea ca ultima solutie. A mai spus dr. ca poti trai bine merci cu paraziul asta si ca-l au mai toti oamneii.

Puiut a crescut are 88 cm. vreo 4 cm. din dec.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010

#93
matusa77

matusa77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 12:00

Puiut a mai pus ceva legat de copii care fac caca moale ca se numeste diarea primilor pasi, apare dupa 1 an, iar la anumiti copii se vindeca de la sine.Pe mine m-a intrebat daca face moale si la noi nu e cazul.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010

#94
crispro

crispro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.007 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 12:16

Am fost la spital, la centru de permanenta, ca nu reusesc sa ii scad febra sub 39. Mi-a zi ca nici nu o sa ii scada f ara antibiotic, ca e infectie urata. A zis ca augmentinul nu e bun pt infectia asta, mi-a dat unasyn. Si a zis sa ii dau biosun de 2 ori pe zi cA sa nu mai faca candidoza. Si a zis ca 2 zile dureza pana isi face antibioticul efectul si sa ii dau de febra novocalmin la 8 ore ( dac e tot mare) si paracetamol/panadol intre turele de novo, sa nu il las cu febra mare. Eu 8 ore nu i-am mai dat nimic, decat impachetri si cartofi in talpi, dar tare greu scadea.



Cristina , mami fericita de bebe Vlad [copil] (17.07.2010)



Poze



Sa-l ajutam pe Alex

#95
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 12:45

Of crisu, sanatate multa! Da vladi e invers? In loc sa doarma mult la boala el sta treaz?



Va multumesc pt urari. Maine e botezul, azi mergem la o aniversare :)

Weekend frumos!



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#96
baby78

baby78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.112 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 13:05

Cristina,[pup] sanatate multa lui Vladut iar tu incearca azi sa dormi putin la pranz ca vei cadea de oboseala

Alice distractie placuta si crestinarea sa fie cu bun augur [pup]


Apropo de transpirat...Tudor transpira rau la picioare...Ieri am fost afara si avea doar blugi sosete scurte si subtiri si ghetute dar nu imblanite....Cand am ajuns acasa era ud e zici ca a stat cu picioarele in apa.....Si afara erau cam 9 grade...deci nu era cald iar el era imbracat chiar subtire

Iar cu greutatea eu am alta problema....Cu toate ca nu mi se pare ca mananca mult...iar el nu mananca paine, fainoase s-a ingrasat din septembrie 2 kg ..Nu e cam mult 2 kg in 6 luni? Acum are 13,6 kg si 88 cm. Proportia e buna ..nu pare gras dar am senzatia ca asimileaza cam repede......Sper sa nu semene cu mine si cu tasu ...noi care ne ingrasam si cu un pahar de apa [bang]

Iuliana mami fericita de nazdravan [bonjovi] Tudor
[gravired] 17+[fetita]

#97
bumblebee

bumblebee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.414 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 13:11

Pufescu, [pup].



Crisu', probabil sistemul lui imunitar e f slabit si tare cred eu ca si antibioticul ajuta.. Dar na, de-acuma trebuie tratata infectia asta.

Iti spun doar ce cocktail ne-a dat homeopata pt febra. Nu neaparat pt ce are V acum, dar pe viitor, poate va da rezultate si la voi. Exprimarea ei a fost cumva ca asta e cocktailul pe care il da la febra (asadar nu cred ca e vorba doar de tipologia lui Victor):

Belladona, Phitolacca, Echinaceea, Fer fosforic

si in cocktailul asta am adaugat Sambucus pt nas si Capsicum pt urechi.

Toate acestea cate 6 buline CH5/7 in 100 ml apa plata si ea ne-a dat un procedeu de a agita pana se dizolva bombonelele, miscare lunga, cam 100, dar noi am agitat cu miscari lungi, lente repetate pana s-au dizolvat.

sub 38 4-5 lingurite pe zi

38-38,5 - o lgt la ora

38,5 o lgt la juma de ora

dupa ce trece de 38,5 o lgt la 15'

pt febra mai mare Belladona 30CH, cate 3 buline la 5-10', repetat in 4-5 reprize.

Se poate administra si alt antitermic gen Nurofen, deci nu se bat cap in cap.

Belladona, spunea dr ca protejeaza si impotriva convulsiilor.


Eu totusi stiam ca nu e f in regula sa scazi febra brusc, sper sa nu gresesc.. Cand sare de 39 incep lucrurile sa se complice. Adica nu e totul sa fie la o temperatura de 37 de grade, ca asa nici organismul lui nu lupta.



Probioticele, parerea mea e sa ii dai si 10 zile dupa terminarea tratamentului. Sanatate multa!





Alina [mamica] si [copil] Victor Andrei - 23.07.2010 1+

#98
senty_mary

senty_mary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 13:17

[hopsieu]

salutare fetele si delfinasii [pup]. noi am lipsit motivat din lipsa de net. am reusit sa citesc azi noapte ultimele 3 cap dar sunt in urma tare.... sa vad in noaptea asta ce nmai pot citi ca de vreo 2 saptamani am insomnii si nu pot dormi decat vreo 3 ore pe noaptedar culmea e ca ziua nu ma simt obosita deloc. ce-o mai fi si asta nu stiu dar daca mai continui asa o sa merg la doctor.

sanatate multa delfinasilor bolnaviori[pup]

Roxana_ Theo si noi am avut probleme cu transpiratiile nocturne si am fost la medic, iar dupa ce i-a facut lui A analize am descoperit ca avea lipsa de calciu cu toate ca ii dadeam cate 10 ml pe zi (Calciu Kids) si ne-a dat sa luam Osteocare tot cate 10 ml pe zi si sa nu ii mai dau Vigantol ca are Osteocare-ul si vit D3. dupa 2 saptamani de tratament nu am mai avut probleme cu transpiratiile nocturne.

si A si-a dezvoltat limbajul si e asa comic cum stalceste el cuvintele [:D] citez: mama=nana, tata=tata, bunica=babu, dopul= mopu, cand se
refera la persoana lui zice "coca", ochi= oc, mana=mna, papa= mancare, pa pa= la revedere, masina= brum brum, pisica=mau, catel=ham, oaia=neeee, gasca= ga ga, gaina= co co etc.

revenim mai tarziu ca mergem afara. e asa frumos azi!!! de ar veni primavara mai repede[:D]

[pup]

Maria [mamica] fericita de bolfosel Bogdan-Andrei (31.07.2010)

#99
bumblebee

bumblebee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.414 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 13:19

Eladea, spor la buniness! [:D]

Imi plac asa de mult iezisorii [olala]. Nu mananc astfel de carne, dar ma chinui sa le beau lapticul. Noi luam de la cineva care are o microferma (au inceput de la 2 capre pt mezina si pt ca ce din jur au fost interesati, au dezvoltat ideea, dar totul este facut ca pt familie) cu 6 lei/L.

Mie nu-mi place [xx(], dar na, daca tot vreau sa beau un lapte (ca eu cu lapte de soia ma impac - putin fortat, dar vreau sa-l mai alternez) sa beau unul cat mai ok..

Totusi, nu pricep de ce nu reusesc sa-l inghit, adica ar fi mult prea mult sa beau 3 inghitituri.. Asa ca, atunci cand beau, il amestec cu LV (de dozator) cam 50-50.

Branza din LC in schimb mi se pare fff gustoasa.

Ma bucur ca totusi Vichisorul bea fara probleme.



Alina [mamica] si [copil] Victor Andrei - 23.07.2010 1+

#100
crispro

crispro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.007 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 14:50

Off, asa is de necajia ca nu reusesc sa ii scad febra sub 39, cu tot cu novocalmin, impachetari si cartofi la talpa. A dormit 15 min... Mai incerc imediat sa il culc. E marait, dar nu pleostit. E activ. Afara am voie sa il scot?



Multumesc fetele de sustinere si sfaturi!



Cristina , mami fericita de bebe Vlad [copil] (17.07.2010)



Poze



Sa-l ajutam pe Alex


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -