Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (58)


203 raspunsuri la acest subiect

#71
matusa77

matusa77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 19:49

Am fosr si noi la dr., ne-au venit analizele la caca si avem un parazit(Balastocystis)pe care-l avem mai toti in organism. Am primit ceva probiotice si Sanzyme (dupa care am alergat prin toata C-ta, cica nu se mai fabrica).
Legat e mancare nedigerata in caca dr. a zis ca poate fi lipsa de enzime, parazitul asta sau intoleranta la gluten.
PS a mai spus ca cei cu intoleranta la gluten arata intr-un mod specific abdomenul uflat maini si picioare subtiri.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010

#72
puiutz_mic

puiutz_mic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.370 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 20:05

Citat:
citat din mesajul lui matusa77

Am fosr si noi la dr., ne-au venit analizele la caca si avem un parazit(Balastocystis)pe care-l avem mai toti in organism. Am primit ceva probiotice si Sanzyme (dupa care am alergat prin toata C-ta, cica nu se mai fabrica).
Legat e mancare nedigerata in caca dr. a zis ca poate fi lipsa de enzime, parazitul asta sau intoleranta la gluten.
PS a mai spus ca cei cu intoleranta la gluten arata intr-un mod specific abdomenul uflat maini si picioare subtiri.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010


Matusa Blastocystys i-a iesit si lui Raducu, dar in numar nepatogen. Deci nu ne-a dat nici noua tratament pt. asta. Tot probiotic+Sanzyme.

Dar Ducu face si moale sau doar ca are mancare nedigerata in kk?

Ii dai si regim alimentar?

La ce pediatru mergeti, cumva la Dr. Dumbrava? Stiu de la cineva care merge la ea ca ea recomanda si homeopate+naturiste in paralel cu tratamentul alopat.

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!

[bum]


#73
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 20:47

Matusa, si ai gasit? Daca nu iti caut si iti trimit cu ai mei



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#74
onimir

onimir

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 22:04

Bun gasit, dragi mamici!
[pup] copilasii bolnaviori si mamicile depresive, sa-mi tineti si mie rand la psiholog .
Cu desfiintatul postului asa stiam si eu ca , oricum, ar trebui sa ma primeasca inapoi dupa terminarea CIC, de aceea nu am semnat acea instiintare si i-am dat-o curierului inapoi, de fapt mi-a cerut-o el. Nu stiu ce urmaresc , dar e posibil sa ma dea afara direct din CIC? Eu stiu ca trebuie sa revin si abia apoi imi pot da preaviz si sa intru eventual in somaj. Voi cunoasteti procedurile astea?

I-am cumparat lui Victor puzzle si acum am piese prin toata casa, pe langa celelalte jucarii.

Cu tzitzi si eu am avut sani mici de cand ma stiu, purtam 80 B cu push-up de la Jolidon, apoi, dupa ce am nascut am purtat 85 c tot de la jolidon sutiene pt alaptare. Aveam niste sani imensi, nu m-am putut obisnui si abia asteptam sa ajung la forma initiala numai ca...dupa 1 an jumate de alaptat am ramas cu tzitzi ca ale bunicii si 12 kg in plus [alcool].




#75
pufescu

pufescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 22:04

Buna fetele...numai ce ma laudam ca ma eliberez la servici si a mai aparut ceva :) .Ma rog,nu-i rau ca e ceva de lucru, nu ma vait.
Picibum atomic nu a dormit deloc in timpul zilei saptamana asta...nici la bona,nici la mine.Nu pot sa inteleg.Alearga 4 ore pe afara,vine cu ochii carpiti de somn,mananca si e ca nou...ma scoate afara,mai alearga si cu mine macar 2 ore,prin casa val vartej,biata matza nu doarme decat daca suntem plecati...cade lat pe la 21.30-10 si doarme pana pe la 7.30-8...cateodata viseaza urat si mai plange noaptea,cateodata(ca azi) dupa ce urla un pic isi ia perna si minim una din jucariile cu care doarme si vine peste noi in pat.Crize de nervi si personalitate si la noi cat cuprinde.
Sunt franta.
Am vazut ca discutati de colonul iritabil...e complicat si nu prea. Sotul s-a chinuit ani de zile,avea si dureri groaznice,mers la doctori,ecografii...pana si colonoscopie i-au facut ca doctorului ii era frica de ce e mai rau la ce dureri avea.Am incercat sa scot diversele chestii recomandate pe net, au fost niste ani de incercari de a identifica alimentele care determinau simptomele...tot incercand(acum stiu ca eronat) sa gasim nuca,leguma,fructul crud care erau de vina.
De cand suntem sectanti s-a vindecat miraculos(ma rog, si analizele i-au iesit foarte bune,el mai avea si probleme cu colesterolul si alte chestii). Cea ai mare ameliorare a aparut cand am scos lactatele de orice fel, inca o imbunatatire majora dupa ce a disparut si carnea. Cand a fost in delegatie si a mancat cu baietii la restaurant carne si branza,plus a mai bagat iaurt dimineata au aparut in 24 de ore vechile crize.Nu are intoleranta la lactoza.
Acum poate manca absolut orice leguma/fruct, inclusiv varza cruda care inainte crea probleme mari, fasole,fructe crude si sucuri de fructe la greu , etc.
Sunt foarte importante asocierile:fructele intotdeauna separat, proteina animala(daca nu o scoti) nu amestecata cu carbohidrati,etc...in principiu montignac e ok la combinatii.
Acum il tratez la categoria avansati, adica ii dau sa bea rejuvelac pentru refacerea florei intestinale. E ca un fel de bors mai bland(nu e un gust fabulos,dar nici rau nu e).Se bea fie simplu(eu,ca daca stiu ca e bun il beau si gata) fie amestecat cu suc de fructe.Si pici bea cu placere,nu foarte mult dar nici nu-i trebuie lui cantitati mari. Detalii despre cum se prepara(e simplu de tot)
Rejuvelac
- 1 cana boabe de grau/secara/orz/ovaz/quinoa
- 5 cani apa
- 1 borcan mare/castron

Spalati boabele de cereale si puneti-le in borcan. Acoperiti-le cu apa rece si lasati-le la inmuiat 8-12 ore(de seara pana dimineata).
Scurgeti apa de pe ele. Clatiti bine de tot pana cand apa iese foarte curata. Scurgeti bine de tot apa in asa fel incat sa ramana cat mai putina apa in borcan. Lasati borcanul la temperatura camerei.
Dupa 8-12 ore, repetati pasul de mai sus, clatind bine boabele si scurgandu-le de apa. Lasati-le din nou 8-12 ore.
Dupa acest timp clatiti din nou. Ar trebui ca cerealele sa incolteasca deja usor. Adaugati 6 cani de apa curata si rece si lasati borcanul timp de 2 zile la temperatura camerei, in loc intunecos (ex. dulapul din bucatarie,sau daca e un recipient prin care nu trece lumina-eu am un fel de castron de portelan mai inalt doar pusa o farfurie deasupra).
Dupa 2 zile veti obtine rejuvelac – o bautura cu gust placut, usor efervescenta, cu miros de limonada. Pastrati lichidul in sticle in frigider. Se poate face cam de 3 ori cu aceleasi boabe,a doua si a treia data dureaza doar o zi.Boabele se arunca sau se dau a pasari.

Nu luati asta drept litera de lege,va zic ce a functionat la noi.


mami de [baietel] Raducu, 10 august 2010

#76
pufescu

pufescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 22:06

am uitat, pt calmare si reducerea balonarii carbune medicinal(trebuie verificat cu pediatrul daca/cum se da la pitici), ceai de fenicul si chimen. Chimen macinat pus si in mancare(la care merge) pe post de condiment(eu pun in tofu si in diversele droburi de legume/soia,chiftele).

mami de [baietel] Raducu, 10 august 2010

#77
matusa77

matusa77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 23:15

Alice esti draguta am gasit in Medgidia o sticla.[pup]

Puiut,
1. da Dumbrava,
2.nu face diare doar mancare nedigerata si nu a mai luat in greutate din dec. Am primit jarro-dophilus, sanzyne si merisor.

Alice iti multumesc inca o data.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010

#78
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 23:33

Matusa, n-ai pt ce. In medgidia sunt eu nascuta [:D]



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#79
matusa77

matusa77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 23:49

Si de acolo e si soacra, nu?[:D]
Si eu tot la Medgidia sunt nascuta.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010

#80
puiutz_mic

puiutz_mic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.370 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 23:51

Matusa eu am luat de curand Sanzyme de la o farmacie Catena de vizavi de Spitalul Judetean. Daca mai ai nevoie, cand gasesc iti iau si iti trimit. [pup]

Dar in lungime a crescut Ducu? Stii ca uneori stagneaza in greutate dar cresc in lungime mai mult.

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!

[bum]



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -