Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel (12)


312 raspunsuri la acest subiect

#11
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 17:00

Fetelor - nu mai tin minte ce ati zis voi ca e bine sa plantez pe linga pomii fructiferi - craite sau circiumarese???? Parca zicea cineva ca radacinile lor lasa niste substante benefice in sol si sunt bune de pus linga pomii fructiferi, dar acum m-am incurcat in denumiri....[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#12
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 17:43

LeeLoo, CU PLACERE si multumesc asemenea pt rasaduri. Fetelooooor, are Gabriela noastra niste rasaduri mari si frumoase, de zici ca au crescut cu aer! [pk] Pai rasadurile mele de rosii sunt de 3 ori mai mici decat ale ei. Gata, m-ai convins: la anul voi pune si eu semintele doar in turba de flori.

Noroc mult cu gazonul, sa tii si animalele departe de el!



Eu ziceam de craite in jurul pomilor, nu stiu care e treaba cu substantele benefice, astea au rol estetic si de a atrage polenizatorii.



Ai vazut ca pana la urma AZi a fost joi? [:D] [flo]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#13
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:19

Craitele eu le am pus ca plat bande dar si in gradina pe linga rosii
FETELOR stiti ce legume pot pune in ghiveciuri mari?
Multumesc mult de tot pt eventualele raspunsuri
cm

#14
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 20:53

Vreau si eu nr.de tel al domnului cu magnoliile.

LiMus,daca au preturi rezonabile,chiar vreau!



"La vita e bella"

Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#15
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 23:16

Martie, cand se poate, gasim noi timp si pt asta! Eu sunt varza in perioada asta, fecioru' da teze si apoi admiterea la liceu, pe fiica-mea o plimb saptamanal la Kineto la Bucuresti, iar masina ne vine abia candva luna viitoare. Si mai am inca destule, banchet si altele de rezolvat...

Revenind in gradina, eu am zis de craite si efectul benefic dezinfectant asupra pamantului, distrug nematozii, si ajuta si polenizarea, desigur.

Langa rosii merge plantat si busuioc si parca de la voi am retinut si de condurasi.

Pentru ghivece mai mari cred ca rosiile cherry sau castravetii cornichon sunt cea mai buna varianta.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#16
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 00:34

Limus, tu nu ai activat PM. Cand ti-l activezi iti trimit si nr.
Bulbii iti ingheata oricum in jardiniera, cu tavita sau fara.
La cum a fost iarna asta, nici o sansa.

Olympia, da, eram sigura ca esti ocupata cu fata, mi-am dat seama cand ai spus ca esti in deplasare. Nu pot sa cred ca ai baiat de liceu deja!! Eu de vineri ma apuc de zugravit, deci...cuvintele sunt de prisos[:D], azi nu numai ca mutam mobile, farfurii, zestrea etc, mutam si 7 mii de jardiniere si ghivece cu rasadurile lui peste.[hippi]

Leeloo, rododendron? Crezi ca o sa-i mearga bine la clima noastra? E durere intretinerea lui... citeam intr-o revista. Craitele vezi ca sunt unele pitice, ff dragute, potrivite pentru plantat in jurul pomilor si altele inalte, uriase, trebuiesc sprijinite ca gladiolele, sa te uiti pe plicul de seminte la inaltimea plantei.

Noapte buna[nani]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#17
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 11:33

Liviana - sa stii ca am uitat sa-ti dau semintele de limba mielului...[bang] le am inca in geanta, cu proxima ocazie ma mai opresc si ti le dau! Sa fie cu rod rasadurile pe care ti le-am dat! Vezi ca la rasadurile de castraveti trebuie sa mai ciupesti din virful plantei ca sa incurajezi formarea de flori barbatesti - doar astea fac si fructe!



Carmaw - rosii cherry vroiam sa-ti sugerez si eu pentru ghivece mari. Mai merg si soiurile astea noi de pomi fructiferi columnari - mar, par, cires - vezi la cei de la sieberz desi nu mai stiu daca mai livreaza pomi fructiferi in momentul asta.



martie - rododendronul e soi aclimatizat (sau cel putin asa mi-au spus) - eu stiu ca la gradinita la fiu-meu ca aveau in curte unul tot pitic ca asta de l-am luat eu si nu il ingrijeau cu nimic special peste iarna - in fiecare primavara era indundat de flori! De curiozitate am sa caut pe net sa vad ce ingrijire necesita. Mai mi-a placut mult camelia japoneza, si asta are flori spectaculoase, dar de asta chiar imi e teama peste iarna...



Cu craitele trebuie sa mai astept pentru ca baietii au terminat de pus tot gazonul ieri si nu mai am cum sa ajung linga pomii fructiferi ca sa le plantez... Oricum suspectez ca din cei 4 pomi fructiferi mi s-a prin doar un singur cires. Al doilea cires, care era polenizator pentru primul, cred ca nu s-a prins intrucit nu are niciun mugure care sa fie "umflat", par cumva uscati. La mar si la visin oricum le-am pus cruce - si mi-am notat sa nu mai iau in veci pomi fructiferi din bricostore!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#18
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 12:23

Dragut din partea ta ca m ai scos din incurcatura!
Acum execut rosiile.
MULTUMESC
CM

#19
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 12:52

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
Vreau si eu nr.de tel al domnului cu magnoliile.LiMus,daca au preturi rezonabile,chiar vreau!"La vita e bella" Bijuterii hand madeDe mancareDulciuriDin gradina mea
Foarte rezonabile. Mergem in toamna la ei si te convingi.Spor la treaba!

#20
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui martie

Limus, tu nu ai activat PM. Cand ti-l activezi iti trimit si nr.
Bulbii iti ingheata oricum in jardiniera, cu tavita sau fara.
La cum a fost iarna asta, nici o sansa.


Am activat PM. Merci.
Sa stii ca dupa experienta nefasta de anul trecut, in iarna asta am testat cu 3 bulbi de zambila plantate in jardiniera, dar am scos tavita de jos. Jardiniera am asezat-o in gradina, intr-un loc un pic ferit de viscol si sa stii ca nu au inghetat.
M-am incapatanat si eu sa verific ce mi-au spus mentorii. Si au avut dreptate. Daca se dreneaza nu ingheata. Si s-a adeverit ca "cine nu are batrani sa-si cumpere". As mai adauga eu si sa-i asculte.

Spor la treaba!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -