Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel (12)


312 raspunsuri la acest subiect

#1
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 18:01

<<<Topic anterior



Caro

#2
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 19:47

Vad ca s-a deschis vol. 12.
Reiau ultimul post din vol. 11

Cateva poze de anul asta.
Momentan doar zambile.

http://home-and-gard...BNzsnx?start=48


Spor la treaba!

#3
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 21:26

Martie, ca sa vezi, trei dintr-o lovitura! [olala]

Super! Cum sa facem insa zau ca nu stiu...



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#4
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 22:40

Olympia sa stii ca m-am gandit sa propun si eu sa facem un soi de troc dar mia- fost rusine pt ca eu nu prea am ce da si suna aiurea din partea mea. Azi am ramas cu gura cascata cand un vecin (persona destul de cunoscuta) imi povestea ce are in curte si livada...dar ce nu are?? inclusiv bananier. Si ne intalnisem la posta de unde si-a ridicat 6 colete de backer cu altte nebunii....
Apropo's, va rog mult sa nu ma uitati si pe mine daca aveti de gand sa faceti o comanda la Siebertz - vreau si eu 2 plantute amarate care nici nu fac cat taxele postale si poate le impartim daca ne combinam.
Legat de bazarul floral eu pot doar sa promit pt toamna (caci acum nu stiu daca se prind):
- trompeta
- lonicera
- capsuni (si acum, nu sunt uriase dar sunt f gustoase)
- dalie mov
- gladiola alba
- canna rosie
mai completam pe parcurs (Doamne ajuta![:D])
Leeloo eu nu am pus mazarea in cuib (stiu ca nu se pune asa) ci in randuri, la 2-3 cm un bob de altul, la 20cm fata de alt rand.
Legat de furnici, pt cine este interesat, n-a functionat Decisul (si am dat in prostie chiar peste coriandru, oare s-a impregnat in plantute? ) ci am luat un praf pe care il presar in pamant si ele il mananca de fraiere ce sunt si crapa (cica nu afecteaza plantele)
Am o zona din curte cu gramezi de limacsi (spre bucuria piticului si disperarea mea) si, ce sa mai zic? asteptam ploaia - care nu mai vine

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 00:46

LiMus,sunt verde de invidie dupa ce ti-am vazut lalelele si zambilele.Nici nu stiam ca sunt atatea culori de zambile,sunt superbe!Trebuie sa vad cum fac sa-mi imbunatatesc si eu colectia,dar cu lalelele m-ai lasat masca!Daca nu poti sa ne vedem acum sa-ti dau lacramioare,iti dau cand se trec florile,cand vi de pe unde pleci,nu-i problema.



"La vita e bella"

Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#6
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 10:35

Carolina, welcome si multumim pt noul capitol.[flo]

LeeLoo, m-am uitat inca o data ieri in gradina si pot sa spun 100% ca mi-a iesit mazarea, se vad soldateii verzi pe randuri.[pk]

Limus, minunata gradina ta de flori!





Fetele, am vorbit cu un expert in gardening si iata ce mi-a zis despre plantarea rosiilor:

"Rasadurile de rosii se pun la 50 cm intre ele pe rand si la 70 cm intre randuri. Inaltimea la rosii e data de nr de frunze, adica trebuie sa aiba 6-8 frunze adevarate, fara primele care sumt cotiledonale.

De saptamana viitoare poti planta oricand. Sapi groapa cu sapaliga la 8-10 cm adancime, pui cam 1 litru de apa, bagi mana in noroiul rezultat si iei un pumn de noroi si-l pui peste radacina rosiei, radacina care e in groapa tocmai facuta. Apoi pui pamant uscat deasupra."

Eu totusi le-as mai lasa pe ale mele, mi se par cam firave si in plus la mine bate vantul.



Si din ciclul nu faceti ca mine: Se pare ca toti brazii cumparati din Dacii papuc de la diversi cetateni care vin la domiciliu s-au uscat. Daca sunt plantati vara se usuca in cateva saptamani, iar iarna in cateva luni; de fapt ei sunt morti inca de la cumparare.[bang]

Sunt tare trista din cauza asta [q], iubeam enorm bradul de 3 m pus in fata casei si care acum da semne mai mari de uscare. Il mai las totusi, nu-l scot.





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#7
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 10:59

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
LiMus,sunt verde de invidie dupa ce ti-am vazut lalelele si zambilele.Nici nu stiam ca sunt atatea culori de zambile,sunt superbe!Trebuie sa vad cum fac sa-mi imbunatatesc si eu colectia,dar cu lalelele m-ai lasat masca!Daca nu poti sa ne vedem acum sa-ti dau lacramioare,iti dau cand se trec florile,cand vi de pe unde pleci,nu-i problema."La vita e bella" Bijuterii hand madeDe mancareDulciuriDin gradina mea
Merci mult.Acum nu mai e nici o graba cu lacramioarele. Next year.Cu zambilele, in toamna, daca mai esti interesata pana atunci putem sa mergem la "mentorii" mei si sa-ti achizitionezi ce culori vrei si la anul o sa fiu eu invidios pe zambilele tale ![:)].Daca nu uit sa iau cardul din aparat maine o sa mai postez o culoare (Hyacintus Orientalis Delft's Blue). Un albastru foarte inchis (cred ca ultramarin este).
Citat:
citat din mesajul lui lbelciug[pk]Limus, minunata gradina ta de flori!
Danke. Danke. Danke.Spor la treaba!

#8
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 11:46

Mai, am facut rost de nr. de mobil al domnului din Peris, cu campul de magnolii[:)]. Deci, cine il vrea sa scrie si i-l trimit pe PM.

Auzi Limus, e primul an cand au iesit zambilele? Adica le-ai plantat in toamna? Ca la mine dupa cateva sezoane toate s-au facut roz, doar primul an au fost colorate[:)]

Olympia, la toamna, de cand te amenint eu cu o vizita[:D]. Pana atunci poate am si capsuni, ca tot ma codesc, sa comand, sa nu comand, la Bakker.

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#9
LiMus

LiMus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 11:52

Citat:
citat din mesajul lui martie

Mai, am facut rost de nr. de mobil al domnului din Peris, cu campul de magnolii[:)]. Deci, cine il vrea sa scrie si i-l trimit pe PM.

Auzi Limus, e primul an cand au iesit zambilele? Adica le-ai plantat in toamna? Ca la mine dupa cateva sezoane toate s-au facut roz, doar primul an au fost colorate[:)]


Cele din poze sunt plantate in toamna.
In toamna lui 2008 am facut prostia si le-am plantat in jardiniere, la care am uitat sa scot, peste iarna, tavitele de jos si mi-au inghetat toate, asa ca in toamna lui 2009 am refacut stocul si le-am plantat in gradina.

Daca poti trimite-mi si mie nr. d-nului cu magnoliile.
Merci.


Spor la treaba!

#10
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 16:18

Martie - eu vreau nr. lui nenea cu magnoliile...[flo]



Liviana - mi-a facut mare placere, multumesc mult inca o data pentru seminte!



De dimineata, avind "neastimpar" la buzunar (cum zice sotul meu [:D]), am oprit iar la cris garden si mi-am luat un rododendron rosu (asta chiar era ultimul pomisor pe lista mea de dorinte...[olala]), un liliac timpuriu care are si floare si un ghiveci plin de muscate curgatoare (asta a fost cam prea scump, dar pina la urma l-am luat). Am intrebat si de mazarea pusa de mine pentru ca au si acolo plicuri Franchi de care am pus eu - mi-au zis si ei ca le pot pune in cuib chiar si 5-6 boabe (adica cum am facut eu) insa sa fie macar 50 cm intre cuiburi (ceea ce eu, evident, nu am facut...). Dar mi-au spus sa le las acum asa ca o sa se faca chiar daca sunt asa de dese...



De dimineata au venit si baietii sa-mi planteze gazonul - pina diseara termina, acum incepe chinul pentru mine intrucit trebuie sa tin copiii departe de gradina o luna de zile...[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -