Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel (12)


312 raspunsuri la acest subiect

#21
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 13:15

LeeLoo, daca mai ai drum pe la mine, poate imi dai semintele atunci.N-am inteles ce varfuri sa ciupesc la castraveti. Te referi la frunzele din varf sau la carcei? Habar nu aveam ca florile sunt de 2 feluri, credeam ca din toate ies fructe...

Imi pare rau pt pomii morti, cel mai sigur e sa-i cumperi din pepiniera; in rest e o loterie.



Olympia, cum merge treaba cu fata la Kineto, sper sa aveti progrese in timp. Bafta si cu tezele baiatului!



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#22
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 14:24

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
LeeLoo, daca mai ai drum pe la mine, poate imi dai semintele atunci.N-am inteles ce varfuri sa ciupesc la castraveti. Te referi la frunzele din varf sau la carcei? Habar nu aveam ca florile sunt de 2 feluri, credeam ca din toate ies fructe...Imi pare rau pt pomii morti, cel mai sigur e sa-i cumperi din pepiniera; in rest e o loterie.Olympia, cum merge treaba cu fata la Kineto, sper sa aveti progrese in timp. Bafta si cu tezele baiatului!Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)My Family
Trebuie sa ciupesti tot virful (adica mugurul de frunzulitza cu mugurasii de flori care oricum sunt foarte mici). Din cind in cind trebuie sa le ciupesti, dar nu tot timpul - asa cel putin am citit pe net, dar si pe pungulita de seminte).Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#23
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 15:55

Salutare!

fetele mele au plantat salata, ridichi si ceapa verde, le uda in fiecare seara (exact in zona aceea nu bat aspersoarele, ca sa nu ude groapa cu nisip a copiilor). Evident ca abia asteapta sa manance productia si noi la fel[:D]. Anul trecut am plantat acolo numai rosii (rasadurile aduse de la cineva de langa Brasov) si au iesit f gustoase. Anul asta insa am decis sa plantam intai legumele de primavara si apoi rosiile.

Abia astept comanda de la Sieberz. Colega mea a facut comanda ceva mai repede ca mine si i-au venit deja plantele, zicea ca arata bine, sunt viguroase. Aaaaaaaaaaah, abia astept sa vina si ale mele[:D].


Mi-a inflorit gutuiul japonez, e superb! Abia astept sa infloreasca si ciresul japonez. Si mai astept sa si creasca. E un copacel de 2.5-3 m, dar are coroana mica. Asa l-am plantat si nu pare sa se largeasca f mult. Credeti ca ramane asa sau mai am sanse sa se mai largeasca putin coroana?

Caro

#24
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 16:02

Eu nu stiu de ciupit la castraveti, stiu doar de rupt carceii, eu asa am facut pana acum.

Liviana am facut trei sedinte saptamana trecuta, maine venim iar. Ea lucreaza cu placere, a fost foarte in forma WE trecut, iar dupa kineto am fost in Herastrau, trei zile la rand... O nebunie! Si eu n-am putut poza, am regretat incontinuu asta! Inflorisera ciresii in gradina japoneza, am stat acolo intre ei, de nu ne saturam sa plecam, era asa un parfum curat si o energie speciala! Dup-aia la loc de joaca , catarat, admirat pauni, hranit veverite, fugarit cateii, era fata mea in priza mereu. Ne-am intors acasa si dupa doua zile de stat pe scaun la scoala si la teme a inceput iar sa se planga c-o doare spatele [q]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#25
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 16:17

Uite ca am cautat pe net si am gasit despre ciupirea castravetilor de care va vorbeam (si era vorba de formare flori femeiesti ca alea sunt producatoare de fructe si nu barbatesti, le-am confundat). Nu am gasit nimic despre ciupitul circeilor si nu imi dau seama de ce sa ii ciupesc - ajuta planta sa se "urce" pe arac sau spalier...

"O lucrare foarte importanta la castraveti este "ciupitul", care contribuie la obtinerea unor recolte mari si timpurii. Cand plantele au format 4-5 frunze li se ciupeste (rupe) varful. De la baza plantei vor creste noi lastari, pe care se vor forma mai multe flori femeiesti, acestea producand castraveti. Cand si acesti lastari au format 5-6 frunze, se ciupesc, repetand operatia si la lastarii de ordinul 3."

SURSA: gazeta de agricultura



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#26
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 19:20

Leloo, eu asa stiam, asa am facut [:I], iar castraveti am tot pus de vreo trei ani si s-au facut multi si frumosi. Mi se spusese ca un carcel din ala consuma cat o frunza si daca frunza e necesara ca-l hraneste, carcelul nu, ca oricum planta e legata. O sa incerc si cum scrie la gazeta sa compar rezultatele.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#27
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 19:47

Salutare de la oaia ratacita! N-am mai intrat pe aici de nervi ca de vreo doua luni m-a lovit alergia la polen si n-am putut sa fac afara absolut nimic. Asa ca nu va pot povesti ce dezastru este in gradina, cit de in urma sint cu toate. Practic n-am cum sa recuperez, deja au venit caldurile si pentru anumite faze este pur si simplu prea tirziu.
Asta este! Deci nici nu v-am putut citi de trista ce am fost. Acum incerc sa lucrez intensiv, sa vedem ce se mai poate face.
Sint trista ca se usuca piersicul cel mai cel. A avut ghinionul ca in copilarie a fost ros de iepuri, pina la urma nu l-am putut salva. Acum e prea tirziu sa-l inlocuiesc, iau altul la toamna.
Piersicul din Romania s-a facut mare, dar refuza sa faca vreo floare. Ii mai dau sansa un an...
Tot ma chinui sa pun zmeura, una deja nu s-a prins. Cea din Romania a revenit la viata, dar nu stiu cum i-o fi. Anul trecut nu i-a mers prea grozav. Via in schimb incepe sa creasca destul de viguros, am cinci bucati care au supravietuit.
Iar incerc cu blueberry, ultima data.
Capsunile au fructe deja.
In gradina de legume totul a fost pus cu intirziere, nu stiu ce o iesi acolo.
Anul trecut am lasat mararul sa faca floare si acum am marar de nu mai stiu ce sa ma fac cu el![:D]
In toiul iernii am raspindit niste seminte de flori si spre surprinderea mea majoritatea s-au prins si unele chiar au flori deja. Cred ca astea-s calite, au trecut prin friguri.[:D]
Inca mai am narcise, infloresc azaleele, niste tufe superbe in fata casei, au inceput si trandafirii si margaretele.
Petra, am o lacramioara mititica are si o floare amarita, dar sint foarte fericita! Chiar am sperante ca la anul vor fi mai multe.
Cam asa m-am chinuit si cu hosta. Unele sint in al treilea an de cind le-am plantat si abia acum incep sa arate mai a plante.[:D]
Habar n-am care-i starea gradinilor voastre, scuze ca n-am citit din urma.
Vroiam sa ma vait ca la salata au aparut niste viermisori verzi (suna familiar, nu? anul trecut aveam unii imensi la rosii si ardei, daca va mai amintiti). Ii culeg zilnic, sa nu prolifereze.
De fapt parca prefera laptuca. Am mai multe plante din astea frunzoase, si parca acolo trag cel mai mult.


Lume multa, oameni putini

#28
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 19:51

Am o intrebare legata de hortensie. Am citit ca daca ii pun coji de oua se va face roz. E adevarat? Nu de alta, dar am tinut, uscat si macinat toate cojile de la ouale de Paste[:D], am pus deja putin si nu mai am rabdare pana vad daca se coloreaza sau nu...

Ramona, sa inteleg ca nu vrei sa dai legumele cu nimic, nu? Nici eu nu vreau, nu dau chimicale decat pe plantele ornamentale, alea de mancat le tin clean... Ma cam bat cu tata pe tema asta, dar ne descurcam.

Caro

#29
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 20:04

Inteleg ca-i mai simplu sa le faci albastre pe cele roz, invers e un pic mai greu. Daca tin bine minte cojile de oua le fac mai albastre.
Asa-i, nu folosesc chimicale deloc, de aia ma si chinui atita.

Lume multa, oameni putini

#30
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 13:31

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Am o intrebare legata de hortensie. Am citit ca daca ii pun coji de oua se va face roz. E adevarat? Nu de alta, dar am tinut, uscat si macinat toate cojile de la ouale de Paste[:D], am pus deja putin si nu mai am rabdare pana vad daca se coloreaza sau nu...Ramona, sa inteleg ca nu vrei sa dai legumele cu nimic, nu? Nici eu nu vreau, nu dau chimicale decat pe plantele ornamentale, alea de mancat le tin clean... Ma cam bat cu tata pe tema asta, dar ne descurcam.Caro
Eu stiam despre culoarea la hortensii ca este influentata de ph-ul solului...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -