Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (31)


299 raspunsuri la acest subiect

#31
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:43

daca as privi subiectiv, mie imi place ACUM subiectul asa cum e, dar daca ma uit in urma, imi dau seama ca imi palce ACUM si poate ca in momentul pierderii as fi gandit altfel.sincer, nu mai stiu bine cum era subiectul atunci, ca citeam doar printre ochii impaienjeniti de lacrimi.dar cred ca am putea deschide un subiect:



Aspirante si gravidutze dupa pierderea unei sarcini



Cristina in asteptarea mormolocului[amoras]



#32
oana_oana26

oana_oana26

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:45

Alinushca, Mav, Cistina_ana
[pup]

#33
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:51

Daca ar fi dupa mine, eu as schimba in "Viata dupa pierderea unei sarcini".



Acopera toate tipurile de discutii care se poarta aici si cam asta si e... Viata noastra dupa ce am pierdut o sarcina sau mai multe...




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#34
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:52

Äle-eu nu vreau sa supar pe nimeni deci in primul rand imi cer scuze daca postarile mele nu ar fi trebuit intotdeauna scrise aici...dar gravidutzele pe care noi le incurajam aici sunt "ale noastre"...sunt trecute toate prin aceesi durere...ele stau cu frica de o mie de ori mai mare decat cele care sunt pentru prima data gravide pana in momentul in care isi tin copilasul sanatosi in brate,pentru ele cele noua luni au fost/sunt mult mai grele decat a fetelor de la odisee(sper din suflet sa nu supar pe nimeni)Pentru noi cele care nu suntem gravide dar am trecut prin durerea pierderii unei sarcini este important sa vedem prin ce stari trec fetele care au pierdut copilasi si au ramas gravide din nou,sa stim la ce sa ne asteptam....
"Nu pot ca dupa un mesaj de consolare sa scriu unul de incurajare a unei nasteri la fix acelasi subiect, eventual in cadrul aceleiasi postari"-aici cred ca te-ai referit la mine,imi cer scuze nu am stiut ca deranjeaza pe cineva...
Faceti cum vreti dar va rog sa nu intervina cearta,va rog frumos...








#35
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:53

ALE, nu prea am inteles cu e cu listuta mica de la sfarsit, despre care spui...dar ma voi lamuri eu pe parcurs, nu-i bai. Referitor la titlul subiectului, chiar nu stiu care ar fi solutia, poate 2 subiecte separate: "aspirante/gravidute dupa pierderea unui bb" si "viata dupa pierderea unui bb", de exemplu. Nu pot sa spun sa m-a deranjat pana acum amestecul de optimism si disperare de aici, m-am obisnuit cu el, e ca viata mea de fiecare zi. Intr-adevar, poate fi descurajant, nu poti scrie ceva trist atunci cand toata pagina e plina de felicitari pentru o noua sarcina, de exemplu. Dar, repet, asa suntem si noi, cand optimiste, cand cu sufletul in adanca tristete...

Spiridusha:))

#36
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:56

Hei, Michelle, eu nu m-am referit la nimeni, cu atit mai putin la tine, deci nu ai de ce sa iti ceri scuze. Este o practica generalizata.



Sint perfect de acord cu tot ce ai scris, am spus si eu acelasi lucru. Eu nu sustin schimbarea radicala a continutului, ci a titlului acestui subiect.




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#37
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 20:48

ale, merci ptr noul capitol, chiar ma intrebam ce mai faci! in primul rind spor la prestat, apoi cu schimbatul titlului cum spuneai au mai fost tentative si au esuat, din cauza ca majoritatea nu vroia. stii, imi aduc aminte cind am intrat eu prima data, erai tu, lauraioana, blueyess, della, hair, sper sa nu uit pe cineva.....si nici macar nu ma gindeam sa ramin din nou, tu, incercai atunci, laura si mirela la fel, si mi-am gasit curajul de la voi sa incerc si eu, daca ati fi fost si voi deprimate ca si mine, cine ma ridica pe mine?cine ma incuraja? daca la subiectul asta ar intra numa fetele deprimate cred ca s-ar inchide in timp de atita deprima, ar fi un monolog, cine le-ar mai raspunde?o alta fata deprimata si necajita si distrusa, care nu are chef de trait? eu cred ca diversivitatea face puterea noastra si a acestui subiect, daca postarile nu sint la locul lor aici, poate sa deschidem alt subiect ca se pare ca fiecare isi gaseste locul la acest subiect. sint fete care au fost incurajate aici, si cind au dat de fericire au uitat ca sint si altele care au nevoie de incurajare, mi se pare cam egoist! dar este alegerea fiecaruia, iar cu lista pe prima pagina si mie imi place s-o vad cind dau un raspuns, asa imi mai aduc aminte sa intreb de o fata pe care nu am mai vazut-o de mult. sint de acord cu rearanjarea listei, era nevoie de un refresh.oricm, pe mine fetele de aici m-au ajutat atit de mult ca nu voi uita niciodata, si voi intra tot timpul la acest subiect ca deranjez pe unele ca nu, sa nu-mi citeasca postarile, dar eu voi intra sa ajut si eu la rindul meu, sau sa ma pling de problemele mele, ptr ca m-am atasat tare mult de grupul asta, de terapia asta in grup, si simt ca locul meu este aici cu voi la bine si la rau!



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004

albumele de familie

#38
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 20:58

a, si poate ar trebui scoase de pe lista si fetele despre care nu mai stim nimic.....ca sa fie lista la zi, ca sint unele gravi, care au nascut deja.....altele care erau gravi si nu se mai stie nimic de ele, sau poate fetele ar putea sa intre cu un mesaj sa fie informatia la zi....



irina, mare figura esti, pacat ca nu stai pe linga mine, ca ti i-as mai lasa cu mare placere, numa sa nu m-i faci niste rasfatati jumate....clamidia am facut tot timpul din secretie.ma faci sa rid cu galeria ptr surioara, dar mai intii urmezi tu, eu, imi astept rindul la galerie!



mav, cica daca esti predispusa la candida vaginala o faci si la sini daca alaptezi, doare ca naiba, parca imi torn acid pe ei....nu am avut timp sa deschid capitol nou, si poate e mai bine asa



remalis, felicitari din suflet, stia sotul tau ce stia se pare, bravo, pina la urma nu ai dat datele tale sa fii pe lista, acuma ai ocazia din nou, sarcina usoara sa ai



baby, tin pumnii in continuare



slimatei,te inteleg perfect, e stresul intr-o sarcina dupa ce am pierdut una, si eu am trecut prin asta, daca nu misca il impingeam eu sa-l vad ca misca, pina nu l-am vazut n-am crezut ca e ok, si acuma la fiecare chestie ce mi se pare ca nu e ok, ma panic, dar imi dau doua palme si-mi revin. nu va fi o sarcina usoara si normala, nu ai de ales decit sa gindesti pozitiv, e ff important, gindeste pozitiv, ca asta atrage pozitivul, ma voi ruga ptr tine



irene, merci, si mie imi place poza aia, atit astept sa te vad si pe tine cu asa o poza, si ai mari sanse, ca simt eu ca vei adopta si vei ramine gravi in acelasi timp, vei avea doi bebei odata!m-a impresionat povestea ta cu floarea!



madlen, sa fie cu noroc de data asta cind va fi sa fie, multumesc ptr felicitari, iti dores sa am si eu sansa sa te felicit intr-o zi



laura, pui sa nu te deochi, ma uit la semnatura ta si nu-mi vine sa cred.....bravo, stiam eu ca e data buna, sint tare curioasa sa vad ce e!



michelle, esti un suflet tare bun, va scriu ptr ca sinteti prietenele mele, cu voi ma simt bine, si vreau ca intr-o zi sa cunoasteti toate fericirea de care am eu parte acuma!as fi deschis eu capitolul numa ca sa te pun gravida, ca simt eu ca va fi luna asta! vom scapa si de problemele cu dominic sint convinsa, asa am visat de paste ca mi-a zis Dzeu, si cred ca asa va fi!da, e greu cind sint ei bolnavi, dar nu e nimic grav sau care nu se trateaza, cu alergia ne-am obisnuit, e un mod de viata....asa e puterea vine de la ei, nu de la mine! of, mi-ar fi placut sa vii sa ma ajuti, daca nu era distanta asta, dar tu, concetreaza-te acuma pe ce trebuie, proiectul bebe, eu, ma voi descurca.te pup tare



cristina, gata se apropie, si david e rac!nastere usoara, galeria continua!



alinushca, nu mai stiu cine a ramas imediat dupa chiuretaj aici pe forum, dar am eu o prietena care a ramas in luna in care a facut chiuretaj, nici n-a avut ciclu, si fetita are 1 an acuma!eu, am ramas dupa 2 cicluri, si totusi am avut la inceput ceva probleme cu placenta care era prea jos, deci nu e o regula!



cristy, ma bucur ca esti bine.



oana, in timp va fi mai usor sa mergi mai departe, si mie mi se parea incredibil cind auzeam ca voi reusi sa merg mai departe, dar pe mine sarcina mi-a dat puterea sa cred din nou in ceva, si sa merg mai departe!nu vei mai fi niciodata ca inainte, cind am nascut in momentele alea dupa ce am vazut ca totul e bine cu david, m-am gindit la ingerasul meu din cer, cel pe care nu am apucat sa-l nasc si sa am grija de el......vei zimbi din nou, dar in sufletul tau va fi un loc rezervat ptr ingerasi!si e normal asa, nimeni nu zice sa uiti, ci sa inveti sa traiesti cu durerea!sigur copilasii tai nu vor sa te vada asa distrusa, ptr ei, ptr sotul tau, ptr tine, mergi mai departe, fa-ti doliul, curaj mult!



va pup pe toate fete dragi!



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004

albumele de familie

#39
oana_oana26

oana_oana26

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 20:58

daca imi este permisa o parere sunt total de acord cu Flavia
inca nu mi-am revenit dar fara voi cu siguranta eram in prapastie acum;
numai cine a pierdut un prunc poate intelege durerea ta su nu-ti spune sec, asa cum zicea alinuscha, "esti tanara si o sa ramai din nou"


#40
mav

mav

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.482 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 21:39

quote:
Originally posted by Pepsi
ale, merci ptr noul capitol, chiar ma intrebam ce mai faci! in primul rind spor la prestat, apoi cu schimbatul titlului cum spuneai au mai fost tentative si au esuat, din cauza ca majoritatea nu vroia. stii, imi aduc aminte cind am intrat eu prima data, erai tu, lauraioana, blueyess, della, hair, sper sa nu uit pe cineva.....si nici macar nu ma gindeam sa ramin din nou, tu, incercai atunci, laura si mirela la fel, si mi-am gasit curajul de la voi sa incerc si eu, daca ati fi fost si voi deprimate ca si mine, cine ma ridica pe mine?cine ma incuraja? daca la subiectul asta ar intra numa fetele deprimate cred ca s-ar inchide in timp de atita deprima, ar fi un monolog, cine le-ar mai raspunde?o alta fata deprimata si necajita si distrusa, care nu are chef de trait? eu cred ca diversivitatea face puterea noastra si a acestui subiect, daca postarile nu sint la locul lor aici, poate sa deschidem alt subiect ca se pare ca fiecare isi gaseste locul la acest subiect. sint fete care au fost incurajate aici, si cind au dat de fericire au uitat ca sint si altele care au nevoie de incurajare, mi se pare cam egoist! dar este alegerea fiecaruia, iar cu lista pe prima pagina si mie imi place s-o vad cind dau un raspuns, asa imi mai aduc aminte sa intreb de o fata pe care nu am mai vazut-o de mult. sint de acord cu rearanjarea listei, era nevoie de un refresh.oricm, pe mine fetele de aici m-au ajutat atit de mult ca nu voi uita niciodata, si voi intra tot timpul la acest subiect ca deranjez pe unele ca nu, sa nu-mi citeasca postarile, dar eu voi intra sa ajut si eu la rindul meu, sau sa ma pling de problemele mele, ptr ca m-am atasat tare mult de grupul asta, de terapia asta in grup, si simt ca locul meu este aici cu voi la bine si la rau!Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004 albumele de familie
SUBSCRIU!!!!!Eu sunt deja mamica, dar pe de alta parte am la activ doua sarcini (foarte mult dorite) pierdute.... si nu-mi gasesc un loc mai bun pe forum, decat aici. La "copilasi" nu vreau/nu pot sa le amarasc pe mamici cu durerea mea, la "simple aspirante" nu am ce sa caut, nu mai am inocenta lor.... Daca am deranjat pe vreuna dintre voi, pana acum, cu ceea ce am scris (uneori despre Sebi, alteori despre problemele mele personale[:I]), imi pare rau si va cer scuze. Citind ultimele mesaje ale lui Ale, m-am intristat tare... mi-am zis ca de acum incolo n-o sa mai scriu nici aici... si ca probabil o sa iau o pauza de forum....Bine ca a intervenit Pepsi si am realizat ca nu vreau sa va parasesc, fetelor, imi sunteti atat de dragi!!! Flavia[pup], esti o femeie inteleapta si ai un suflet maaare, te admir foarte mult![flo][flo2][floare3]In concluzie, "Viata dupa pierderea unei sarcini" sau "Viata dupa pierderea unui bb", cred ca ar putea fi un titlu potrivit pentru subiectul nostru (nu mai conteaza cine a deschis primul capitol, pe parcurs a devenit "al nostru"!!!). Eu chiar am propus/votat pt aceasta schimbare. Dar ca si continut.... mie imi place subiectul asa cum e si nu voi pleca de aici nici cand am sa raman insarcinata pentru a patra oara in viata mea, nici daca am sa mai nasc inca un copil, nici daca am sa pierd urmatoarea sarcina (care deocamdata nu este programata, ci.... mai degraba.... amanata....).Lau-Meli, unde esti, te simti bine?Mami de Sebi (04.02.2004)________________________"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -