Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (31)


299 raspunsuri la acest subiect

#21
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 17:45

cristina scuze! sotu e pe 24 in leu si credeam ca suntem tot in leu. am uitat ca racu e inainte nu dupa leu.[bang]

#22
remaliss

remaliss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 287 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 17:46

Fete dragi, sunteti extraordinare!! Va multumesc pentru incurajarile si felicitarile voastre! Nu vreau sa nominalizez, ca tare mi-e, din cauza starii de beatitudine, ca uit pe cineva si nu vreau...Toate sunteti minunate!! Vreau cu ocazia asta sa aduc o picatura de speranta si credinta!! Fetelor, SE POATE, chiar SE POATE!!! Nu va lasati coplesite de tristete si neincredere!! Am fost si eu ingrozitor de vulnerabila si cu stari contradictorii pline de tristete!! Vreau sa fiti convinse ca Dumnezeu da acest dar fiecareia, trebuie sa fim optimiste si sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a vedea ca visul nostru prinde viata!! Uite, vorbesc ca si cand nu as fi gravidutza, si asta pt ca nu realizez inca, dar si pentru ca ne uneste aceesi dorinta!! Va pup si revin curand...

Remaliss

#23
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 17:46

quote:
Originally posted by mav
Buna dimineata!Ale, multumim pt noul capitol[flo]!...Insa te-ai cam grabit... si ai uitat sa pui la capitolul trecut adresa catre noul capitol.... si ai si inchis subiectul... In plus, te rog frumos, atunci cand ai timp, editeaza subiectul si pune lista in primul mesaj, ca altfel nu o vom putea vedea direct atunci cand vrem sa raspundem... Multumim!...Si... cred ca ar fi frumos ca acest capitol sa fie dedicat micutei lui Jocelyn, Alise, nascuta la 15.07.2007.[bis] (Stiu ca sunt pretentioasa, sa nu te superi pe mine, te rog, editezi si tu cand gasesti un ragaz![pup])
1. O sa pun link-ul cu pricina.2. Scopul optinii de Reply este de a vedea prima si ultimele postari. Am scurtat prima postare pt ca nu cred ca avem nevoie la fiecare reply de lista cu fetele, nu?3. O sa fac si celelate modificari ceva mai tarziu, oricum pregatesc o noua aranjare a listei. Iar io... cred ca ovulez. Om vedea ce-o iesi.
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#24
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 17:47

Ale adica prestezi, ca sa vedem ce-o iesi? ca altef iese doar un out.[:D] eu sper ca tragi tare sa intri la odisee ca la noi nu prea mai vii.

#25
mav

mav

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.482 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 17:57

Ale, eu cred sincer ca e bine sa putem vedea lista la fiecare raspuns (cel putin mie imi e de ajutor), dar daca zici ca tocmai esti in perioada fertila, lasa editatu' si ocupa-te de [pathot] si vino apoi cu vestile bune, te asteptam cu drag!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

________________________

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

#26
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:23

Prestez, prestez [:D].

Prestez si teste de ovulatie numa' ca n-am mai gasit dr sigur si am luat unele, "minut" le zice... Nu sunt foarte incintata pt ca nici liniuta de contriol nu iese calumea, iese cumva in degradé, iar aia de test la fel. Plus ca mi-a iesit 2 zile la rind testul pozitiv, ceea ce nu s-a intimplat ever cu dr. sigur.



Am putin timp liber si as vrea sa va spun citeva lucruri, cu riscul de a genera certuri. Dar ma folosesc de calitatea mea de moderator sa fac niste ordine si la acest subiect.



1. Problema titlului

Intr-adevar a fost o discutie mai veche legata de titlu care a ramas in pom, tocmai pentru ca a creat si atunci disensiuni. Subiectul acesta a fost creat din durere. A Arthuranei initial si apoi alimentata cu a mea, a Laurei Ioana, a Ilenei, a Cristianei Ana, a lui pepsi si a celorlalte are au urmat. Cu timpul, durerea s-a estompat, si am mers mai departe... am sperat din nou, am trecut din nou la titlul de aspirante, unele dintre noi la gravidute si apoi mamici...

Toate noile noastre emotii si sentimente le scriam aici, fara sa tinem seama de noile venite indurerate pina in adincul sufeltului. S-a ajuns ca dupa o postare cu "am pierdut sarcina saptamina trecuta" sa se gaseasca unul de genul "au, tocmai a miscat bebelusul". Nimeni nu este de acuzat, caci numai noi stim cum poate fi o sarcina dupa pierderea alteia, cite griji, spaime si cosmare ne pindesc...



Si totusi, nu e fair... O femeie care de abia a pierdut sarcina nu suporta nici gind de gravida, o doare prea tare... iar aici e un melanj de durere, optimism, greturi, etc...



De asta am considerat la un moment dat ca este timpul pt schimabrea titlului, dar a ramas fara succes, argumentul forte fiind "pe mine nu ma deranjeaza gravidele, imi dau curaj sa stiu ca se poate". Intr-adevar, pe unele NU le deranjeaza, dar pe altele DA.



Si de data asta aveti posibilitatea de a alege ce vreti.



Ca o parere personala, si acest subiect, ca majoritatea din aceasta sectiune, a devenit unul de discutii generale, "tulburat" din cind in cind de cite o noua pierdere...



2. Problema listei

Lista e foarte lunga si se simte nevoia de refresh. A fost conceputa intial pe trimestre de sarcina intrucat eram maxim 10 fete. As imparti-o pe statusul actual: mamici, gravide, aspirante si in asteptare...



Si inca o chestie: Cine nu scrie aici, intra intr-o listuta separata, mai mica, la sfarsit.

Ginditi-va ca poate exista o mamica trista ca si-a pierdut bebelusul dintr-un motiv X. Gaseste in lista pe cineva care a pierdut sarcina din acelasi motiv X si incerca sa afle informatii despre ea (cum s-a intimplat, ce i-au spus medicii, ce tratamente urmeaza, etc).

In prezent, aceasta mamica ar rasfoi pagini intregi fara sa gaseasca mare lucru.



Ca o paranteza, Jocelyn nu mai este membru al acestui forum si nu numai ca n-o sa-i dedic acest capitol, dar o voi sterge cu totul din lista. Inchid paranteza.



Cam asta. Astept comentarii si dau drumul la treaba.




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#27
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:30

ale atunci inseamna ca aici ar trebui doar sa ne descarcam durerea, iar restul de aspiratii, vise referitor le bebe sa le scriem la alte subiecte?
eu m-am simtit bine sa scriu aici stiind ca si fetele de aici au avut aceleasi probleme si gandindu-ma ca poate asa ne sustinem si impingem una pe alta, dar daca nu trebuie sa mai scriem nu-i nimic...

#28
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:30

Si ca o completare, astea de mai sus sunt motivele pentru care eu nu scriu aici. Cind m-a durut (de doua ori deja pina acum) am scris. Cind nu m-a mai durut, n-am mai scris.



Si nici nu pot contribui la ce se intimpla aici. Nu pot ca dupa un mesaj de consolare sa scriu unul de incurajare a unei nasteri la fix acelasi subiect, eventual in cadrul aceleiasi postari.




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#29
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:33

ok atunci nu putem deschide un nou subiect gen "din nou aspirante dupa pierderea sarcinii"?

#30
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:33

quote:
Originally posted by irinabobe
ale atunci inseamna ca aici ar trebui doar sa ne descarcam durerea, iar restul de aspiratii, vise referitor le bebe sa le scriem la alte subiecte?eu m-am simtit bine sa scriu aici stiind ca si fetele de aici au avut aceleasi probleme si gandindu-ma ca poate asa ne sustinem si impingem una pe alta, dar daca nu trebuie sa mai scriem nu-i nimic...
NU, inseamna ca titlul subiectului este nepotrivit.
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -