Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#171
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 14:14

Inbox ne descurcam noi cumva sa-ti dau crenguta.

Valentina mi s-a parut mie cam artificiala culoarea - oare cu ce intervin? albastru de metil?

Feteleor ajutati-ma cu un sfat: cu ce sa stropesc goji? ganganiile sunt un soi de painjeni pt ca sub frunza au format o panza. Am tot felul de chimicale in casa, dar vorba lui Inbox - vreau sa mor sanatoasa [:D]

Copilirea este intr-adevar procesul prin care se elimina grengutele suplimentare (care se nasc in unghiul format de craca tija principala si o craca a plantei). Carnirea este procesul prin care se rup farfurile plantei pt ca aceasta sa nu se mai dezvolte vertical, ci orizontal.[sper ca am explicat bine, mie una mi-a luat tare mult sa pricep [:D]]



tablouri pentru copii

#172
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 17:25

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Inbox ne descurcam noi cumva sa-ti dau crenguta.Valentina mi s-a parut mie cam artificiala culoarea - oare cu ce intervin? albastru de metil?Feteleor ajutati-ma cu un sfat: cu ce sa stropesc goji? ganganiile sunt un soi de painjeni pt ca sub frunza au format o panza. Am tot felul de chimicale in casa, dar vorba lui Inbox - vreau sa mor sanatoasa [:D]Copilirea este intr-adevar procesul prin care se elimina grengutele suplimentare (care se nasc in unghiul format de craca tija principala si o craca a plantei). Carnirea este procesul prin care se rup farfurile plantei pt ca aceasta sa nu se mai dezvolte vertical, ci orizontal.[sper ca am explicat bine, mie una mi-a luat tare mult sa pricep [:D]]tablouri pentru copii
Foarte buna explicatia. Eu sunt ca orasanul care calca pe grebla si-si aduce aminte cum ii zice :). mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010! Ce fac eu cu timpul meu

#173
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 13:15

Tala, nu stiu ce le pun, stiu ca si la hortensii se mai pune cerneala la radacina, ca sa devina nuanta aia de albastru!

Inbox, m-ai facut sa rad cu grebla ta[:)]



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#174
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 28 ianuarie 2012 - 12:42

Neata!



Va scriu si eu de la adapostul si caldurica... serviciului [bang] Macar bine ca e cald, ca sa nu-i cada moralul de tot [:D] asa as fi stat acasa si as fi avut enorm de multa treaba, dar m-as fi si odihnit... zapada nu e data decat cat sa traversam curte spre poarta[bang] dar e asa frumos... totul alb... daca am sta mai mult pe acasa am aprecia mai mult [:D] Vecina a facut un om de zapada in curtea ei, cu fata la curtea mea... parca special pt copii mei sa-l vada [olala]



Eu am jumatate de curte viscolita, asfaltul si pamantul curate si jumatate plina de zapada... ce ziceti voi de plantutele mele din zona neacoperita de zapada... supravietuiesc? Imi fac griji ca dadusera varfurile la lalele [bang] Pamantul e beton, afara minus 12 grade...[:-@] Pana si cainele si pisica i-am bagat in casa noptile trecute...



Tala mai poti? Cand mai vorbim pe mess?[:D] Itiurez sanatate maxima si mult curaj![pup]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#175
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 28 ianuarie 2012 - 12:43

Nu am mancat niciodata Goji.. nici nu am auzit de ele... asa bune sunt?[:-@]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#176
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 28 ianuarie 2012 - 14:13

Georgi eu am intrat in prenatal si am mess-ul deschis mereu (doar ca nu apar online). Si da mai pot [:D], cam ca babutele asa, dar ma misc [:D]. [pup]

Si noi avem in curte nameti de 1,5m - bucuria piticului meu care le-a pus gand rau - azi face cu tati cazemate si labirint [olala]

Am emotii cu gainile (una a si murit asta noapte dar cred ca de ceva combinat: frig/batranete); la cele mici le-am pus un bec inauntru si pt lumina (ca n-au geam) si pt caldura si par fericite. Cele mari stau inghesuite una in alta si in multe paie.

Goji sunt si gustoase si f sanatoase (f antioxidante)

Deci daca tot nu stiu cu ce sa stropesc goji sa o salvez, macar stiu ce fac cu lantana - azi o chelesc. Am gasit pe net un insecticid cica 100% natural, bio. O sa incerc sa iau din acela pt goji.



tablouri pentru copii

#177
Relya

Relya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 21:50

[flo]



Culoarea florilor de hortensie este influentata de ph-ul solului. Un sol acid favorizeaza aparitia florilor de culoare albastra, iar cel alcalin - pe cele roz. Exista variante de corectare a ph-ului, dar nu se foloseste cerneala.



[pup] toate fetele!



Vale, <= [:)] =>



[foto]

____________________________________________________________

" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,

Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler



#178
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 00:25

Tala, ce o sa vina in curand:fetita sau baiat?[olala]
Indiferent ce vine, sa vina cu bucurie si sa fiti sanatosi, el si tu![pup]

Nu inteleg unde tii tu Goji de a facut ganganii? Eu l-am tinut de acum 3 ani afara in ghiveci unde a chelit si a inverzit la loc in voia lui!
Am experimentat cu niste seminte si am obtinut rasaduri pe care le-am tinut o vreme in casa si au facut niste purici verzi dar de care am scapat facandu-le dus plantutelor.

#179
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 00:32

Deci le pot planta afara, in curte, da?


#180
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 12:48

B.nica asteptam o fetita [olala], multumesc mult pt urari [pup].

Eu am pastrat planta in casa (la fel si catinele) pt ca le-am pus in ghiveci (locul definitiv era ocupat si trebuie sa mut niste tufe pt ele). Mi-era teama sa nu le inghete radacinile in ghiveci. Din cauza asta cred ca fac purici/paianjeni ce-or fi... Le-am trimis la soacra alaturi sa le duseze (e pacat pt ca iar au flori, data trecuta am taiat crengile - pt ca au mai facut o tura de ganganii).

Da, Inbox goji stau fara probleme afara (eu am explicat de ce sunt acum in casa - si n-ar trebui...)

Desi am mutat lavanda sa nu mai cada zapada de pe acoperisul terasei pe ea [alcool], acum e iar cracanata de zapada (desi e cocotata pe o rocarie)

Uuu ce ger e!



tablouri pentru copii


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -