Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)

206 raspunsuri la acest subiect

georgipuia

georgipuia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 16:22

Fetele, dar la plante de interior va pricepeti? Noi de cand ne-ammutat avem plantele suferinde... un pui de ficus pitic s-a uscat de tot, ficusul pitic mare ii cad frunze in prostie si au revenit paduchii lanosi... l-am dat cu spray de insecticid dar cred ca si mutarea de unde a stat unde e acum + friguletul din casa + praful de pe frunze... [bang] si Cycasul e ajuns in stare jalnica... l-am trimis la sot la munca... dar nu prea imi fac speranta ca-si revine [bang]...

Abia astept sa vina primavara sa se uniformizeze un pic temperatura din casa... sa vad care floare ramane "in picioare" si de la care sa-mi iau by-by...[alcool]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

Ce am eu de oferit si/sau vandut?
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 19:26

Vad ca nu v-ati pierdut printre nameti...inca! Dar ne da gata gerul, daca nu ne-a ajuns zapada... (iar eu, ca sa fie clar, urasc zapada!!).

Eu am plecat la Berlin chiar miercuri dimineata cind a inceput vijgalaia - de acolo nu-mi venea sa cred ce imi povestea soacra-mea ca e in Bucuresti...[bang] - iar vineri spre sambata cand m-am intors mi se parea totul ireal...

Tot weekendul ne-am facut de lucru prin casa, sotul a dat zapada, toata curtea e sub nameti - nici nu am apucat sa vad daca bradutii sunt ok, sau daca plantutzele mai mici nu au de suferit. Asta e, astept acum sa se mai incalzeasca (desi inteleg ca e ger pina vineri si dupa aia iar ninge...[bang]) ca sa vad ce si cum. Macar zapada asta a stopat pomii din inmugurire...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

zuzi.simona

zuzi.simona

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 00:57

pe voi v-au acoperit nametii iar eu ieri am lucrat vreo ora in gradina; daca tot era frumos si iesisera toate florile am mutat o parte din lalele ca nu am calculat corect de prima data si erau cam in drum si apoi niste crini care nu dadeau bine ca se faceau prea inalti...

a fost la limita ca astazi a inceput frigul si pe aici, sper sa ninga macar putin sa le acopere ca au cam 6-7 cm toate, si narcisele au toate boboci, nu stiu cum vor trece de ger

ghioceii mi-au inflorit si 3 branduse dar iar am fost pe fuga si n-am apucat sa fac poze...

iarna usoara!

gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

• 0

Relya

Relya

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 22:48

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia
Fetele, dar la plante de interior va pricepeti? Noi de cand ne-ammutat avem plantele suferinde... un pui de ficus pitic s-a uscat de tot, ficusul pitic mare ii cad frunze in prostie si au revenit paduchii lanosi... l-am dat cu spray de insecticid dar cred ca si mutarea de unde a stat unde e acum + friguletul din casa + praful de pe frunze... [bang] si Cycasul e ajuns in stare jalnica... l-am trimis la sot la munca... dar nu prea imi fac speranta ca-si revine [bang]...
De regula ficusului (presupun ca e vorba de ficus benjamina) nu ii place sa fie mutat. Aceasta actiune determina caderea frunzelor. De asemenea nu ii plac curentii de aer rece, umiditatea atmosferica scazuta ori sa stea pe un suport mai cald (gen pardoseala incalzita).Are nevoie de lumina puternica. Cycasul e si mai putin pretentios, dar si el iubeste lumina puternica. Pe timpul iernii chiar e indicat sa stea la rece (intre 5 si 15 grade) intr-o incapere luminoasa.Totusi cred ca e o faza trecatoare, se vor acomoda. [pup][foto]____________________________________________________________" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler
  • 0

adita

adita

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 20:05

ma gandeam sa ma apuc din primavara sa-mi fac gradina. auzisem ca banca de gene din Suceava trimite gratuit seminte de legume din soiuri romanesti traditionale, asa ca le-am scris si azi am primit un plic cu multe feluri de seminte (loboda, bob, linte, castraveti, rosii, marar, patrunjel, telina, fasole,hrisca, salata,mazare,grau, porumb, floarea soarelui) Voi stiti cum se planteaza? ca eu nu ma pricep. pe semintele din magazin am vazut ca scrie cand se seamana in interior, cand se muta afara, la ce adancime si la ce distanta sa le plantezi. astea sunt in niste pungulite transparente din plastic, asa ca nu stiu de unde sa fac rost de instructiuni

mamica de sase copilasi [grup]:Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

• 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 20:55

Adita, bine ai venit printre noi! Semintele enumerate de tine sunt foarte diferite ca mod de plantare - cred ca cel mai bine ar fi sa cauti pe net despre fiecare din ele, gasesti tone de informatii.

In mare:

- mazarea - se seamana primavara devreme, ba chiar uneori si in februarie daca nu este iarna grea - se seamana in "mustul" zapezii adica atunci cind zapada e pe trecute si pamintul este moale.

- fasolea se seamana primavara, direct in pamint

- ardeii, rosiile, castravetii - se pun rasaduri (la interior, zona incazlita si luminoasa) in primavara, incepind cu luna martie - se rasadesc afara in gradina cind vremea se incalzeste si trece pericolul gerurilor - de regula pe la inceputul lunii mai

- marara, patrunjel (seminte), ceapa (arpagic), ridichi, salata - se seamana primavara (martie)

Mult succes si urmareste postarile de aici, majoritatea fetelor pun si ele rasaduri si poti gasi multe lamuriri si clarificari vis-a-vis de intrebarile tale!

Poze

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 16:46

Ce mai faceti fetelor? Mai rasuflati de sub nameti??? [bang]

Sotul meu e la capatul nervilor - a dat la zapada tot weekendul de nu mai are pe unde sa o arunce...

Ma plingeam eu ca nu mai vine iarna...ce-o fi fost in capul meu???? [alcool]

Poze

Gradina mea

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

olympia

olympia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 17:12

Uf! Si noi ca voi! Cel putin 70 de m liniari de partie zilnic, de la poarta in jurul casei. Plus ce pica de pe casa, da macar sa pice, ca deja e gros stratul si inghetat cu toata caldura din casa. Plus o poteca pana-n fundu curtii la catel, plus ce e pe trotuarul din fata casei, 12m. Nu mai pot, pe bune, gata, kaput! Si io si fecioru'... Am platit un vecin ieri, a mai dat si el, azi iar noi... Nu mai vreau[q]

Pene colorate... cate putin din toate!

album

gradina
  • 0

bird70

bird70

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 04:34

La mine e cald si soare [:D].

Au inceput sa se coaca rosiile si am cules primele 3 si au cate un vierme inauntru. Sunt asa suparata [q] si dezamagita. Cica ar fi o insecta care inteapa rosia sa puna oua inauntru, arata asa:
http://www.flickr.co...d70/6832281449/
[q][q][q]

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

• 0

olympia

olympia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 17:02

Daca e vierme inauntru e o insecta care ataca si fructele pomilor, am patit si eu Bird. Voi n-aveti ceva echivalent cu piatra vanata?

Pene colorate... cate putin din toate!

album

gradina
  • 0

Intrebari Panica

• Dinu iulia
    - Astăzi, 09:19

• Buna mamici

elis61994
    - Astăzi, 08:48

• Vergeturi dupa naștere

Darius Gabriel
    - nov 27 2021 22:41

• Nevralgie

ellanamarya
    - nov 27 2021 19:16

• Valoare beta hcg la 6 saptamani!

DanaTDI
    - nov 27 2021 13:54

Bloguri

• Cuibăritul :)) Jurnal de sarcina #13

ClaudiaTudoras94
    - Astăzi, 10:08

• O plimbare prin padure

Dee0105
    - Astăzi, 09:45

• Prima poză cu burtica

ElenaManiga
    - Astăzi, 08:57

• Simptome in sarcina de care nu am stiut/nimeni nu mi-a spus de ele pana sa le experimentez PARTEA I

Andreia28
    - Astăzi, 08:25

• Andrei Lucian

ionelamanolache92
    - Astăzi, 05:53

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33