Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#161
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 11:38

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_OR

buna ziua, gradinareselor[flo][flo]

ma mai primiti si pe mine cu o intrebare?

am revenit de o saptamana in Italia, si am gasit cateva ghivece cu petunii, pe care le aveam eu asta vara pe terasa.acum sunt puse inauntru, ferite de ger, insa nu le-a curatat nimeni, au ramas florile acelea lungi, adica ramurile uscate practic.insa in partea de jos am vazut ca dau frunzulite verzi.le-am curatat azi de uscaturi si am rascolit un pic pamantul in ghiveci.

intrebarea e, oare mai dau frunze, isi revin, infloresc, sau nu mai au nici o sansa??poate aveti careva experienta cu ele.eu in romania reinnoiam ghivecele in fiecare an, cu rasaduri din piata.dar pe astea parca imi pare rau sa le arunc.primulele din ghivece dau frunzulite deja, probabil ca astea o sa si infloreasca.

va doresc la toate spor la treburi si gradini de vis[:)]





Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




HAIDETI SA ADUCEM ZAMBETUL PE FETISOARA UNEI PRINTESE:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168708&nm=Un-Craciun-mai-vesel-pentru-Adriana

da, infloresc, eu le aveam in ghiveci in toamna, afara, le-am mutat in casa si sunt ok, infloresc in continuare! chiar si acum in ianuarie sunt verzi si bine mersi!

Alina

#162
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 11:43

In sfarsit, ningeeeeeeeeee! Yupiii! Zic bogdaproste ghioceii si salata mea, au si ele plapuma/pilota[:D] sa le tina de cald pentru gerul ce va urma!

Anuska, duminica iti aduc, si saptamana viitoare ne vedem sa ti le dau!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#163
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 12:26

Da, ninge si ce mai ninge! Vale, pan-acum am dat la zapada si mai stau putin si plec sa iau fata de la scoala. Pe jos, ca la noi se circula tare greu.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#164
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 12:48

Olimpia, exercitiul fizic face bine[:)][pup]am sunat-o si eu pe mamai-mea, sa nu cumva sa se apuce ea de dat zapada, ca nu-s ce-i fac! Las-o sa se stranga, c-o dam noi vineri cand ne ducem! La cat este de incapatanata, la poarta tot o s-o dea!

Mie imi place, eu iubesc zapada[olala], azi dimineata mi-a parut rau ca am luat autobuzul, dar cand ma intorc acasa, mers pe jos scrie pe mine!Chit ca o sa ajung fleasca!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#165
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 15:28

Ce bine ca ninge! Prea ne-a pacalit vremea asta (inclusiv gainile au crezut ca a venit primavara pt ca incepusera sa oua tot mai mult [:D] - azi nici n-au iesit din casuta lor insa)

Eu ma laud cu lighioane la Goji (iar!) - sunt sub frunza, ff mici ca niste punctulete - cu ce sa le curat pt ca nu vreau sa stropesc cu nimic. Si lantana a facut un soi de fluturi f mici albi - a facut si anul trecut cand am bagat-o in casa si am taiat tot (de s-a indesit apoi f frumos [olala]), asa o sa fac si acum cu ea. Dar ce fac cu goji? plus ca a facut si flori...

Mi-a inflorit Monalisa - e f frumoasa.

Urmatoarea achizitie/cadou de primit[:D] o sa fie o orhidee albastra (am ramas cu fixatia pe culoarea albastra) - oare sa fie culoarea ei naturala sau i-au pus cerneala la radacina?

Anul asta nu voi pune rasaduri (si din cauza de descurajare din anii trecuti si din cauza de bebe mic care nu ma va lasa sa ma ocup cum trebuie). Insa recomand curajosilor de anul asta sa mai astepte putin pt ca anul trecut mi-am luat si eu avant prea devreme si prima tura a murit - in principal din cauza de lipsa de lumina (sau luati becuri speciale)

Bird foarte frumos ai facut in curte. Sa ne tii la curent cu achizitiile tale si cu poze.

pupici la gradinerese [pup]



tablouri pentru copii

#166
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 15:59

Tala, si-a luat o prietena de-a mea orhidee albastra, care a doaua tura de flori a inflorit alba!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#167
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 16:27

Tala tu ai Goji, planta ? Daca da, da-mi si mie detalii, cum este,de unde ai luat-o, unde se tine, face fructele alea miraculoase, de mori sanatos daca le mananci[:D]( asta e vorba maica-mii) ?



mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!



Ce fac eu cu timpul meu

#168
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 01:52

Buna,
la noi a plouat 3 zile fara oprire, mai la nord de mine au si evacuat, noua ne-a zis sa fim pregatiti. Dupa inundatiile de anul trecut lumea e cam stresata. Noi stam foarte aproape de un rau mare si a iesit ieri dimineata din matca. Dar am avut noroc ca ieri ploaia s-a inmuiat si azi noapte s-a oprit. Azi cand m-am sculat era soare [:D], mai sunt nori pe cer dar sunt timizi si sper sa nu mai ploua macar cateva zile. Vara este sezonul ploios si ploua nu se joaca.

Mi-am inspectat plantele azi dimineata, multe din florile mici pe care le-am pus arata ciufulite rau dar sper sa isi revina. In schimb rosiile au crescut atat de mult, cred ca le-a placut 'regimul'. Au trecut de gard si aratau parca nu se vor opri, asa ca le-am taiat varfurile, alea care erau peste gard. Nu stiu daca am facut bine [:I]. Sunt pline de gogonele [:D]. Doi dintre ardei erau culcati la pamant, i-am legat de cate un bat, sper sa isi revina pentru ca au flori si ardei mici pe ei.

La noi azi este Ziua Australiei, Happy Australia Day!!![flo]

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#169
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 03:29

Inbox eu am luat-o de la Starks (cred), dar dupa ce am platit-o mi s-a spus ca iesea f bine si din semintele din fructele cumparate de la Plafar [alcool]. Eu am pastrat chiar cateva sa incerc sa le incoltesc. Rezista f bine la noi, am niste vecini care au avut si productie anul asta (la scurt timp dupa ce le-au plantat) - si care mi-au zis si ei ca am dat banii degeaba pt ca ei au inmultit-o prin crengute tinute in apa sa faca mustati[alcool] si de ce nu le-am cerut lor?[bang]. Asa ca, daca n-o papa lighioanele iti dau o crenguta la primavara [:D]

Bird petrecere frumoasa si bine ca a iesit soarele (la noi e un viscol de mama-mama!)



tablouri pentru copii

#170
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 12:15

bird70, cred ca ai facut bine ca le-ai rupt varfurile, din ce-mi aduc eu aminte operatiunea se numeste "copilire", dar nu mai stiu exact cum se face. Eu am muncit mult in solarii, de cand ma stiu pana am terminat facultatea, dar bunica-mea avea doar ardei, si ei trebuiau "copiliti" se inlaturau lastarii care sunt in plus ca sa nu creasca aiurea, se lasau doar anumite flori...oricum la vremea respectiva mi se parea o corvoada munca in solar ( de fapt si era, cand ai mii de fire de plante de ingrijit), si executam ce mi se spunea fara sa gandesc prea mult, asa ca am reusit sa nu retine prea multe date tehnice [bang] ( de fapt, daca m-as apuca de munca, cu siguranta as stii ce sa fac, fiindca sunt chestii care daca le faci mult timp iti intra in reflex )



Tala, chiar vreau planta, daca vei putea sa-mi trimiti la primavara, ca probabil bebe te va tine ocupata [pup]!



mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!



Ce fac eu cu timpul meu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -