Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fiv dr dragos albu 46


237 raspunsuri la acest subiect

#221
tannoo25

tannoo25

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.149 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 01:27

Citat:
citat din mesajul lui bccami
Daaa, sunt graviduta - multumesc lui Dumnezeu. [:)]
Am facut FIV. am avut et-ul pe 28 septembrie.
Stiu ca esti tatic [cool] - la momentul respectiv te-am felicitat pe undeva pe forum. Dar te mai felicit odata si va doresc tot binele din lume [asia][olala].
Cum va descurcati? Este greu, noptile cum sunt, cine sta mai mult cu bebe si cum v-ati impartit sarcinile [:D]?
Stau si ma gandesc la timpul cand va trebui sa am eu grija de puiul meu si parca nu stiu sa fac nimic. Nici nu stiu cum ma voi descurca [:-@].
[pup] si va imbratisez pe toti. tinem legatura
[gravired] 7+
Doamne, Isuse Hristoase, milueste-ne si ne ajuta [ruga]
Mutatiile PAI-I 675 4G si 844G Heterozigote

eee, nici noi nu am stiut nimic la inceput; dar [bibe] te invata ce are nevoie, ce ii place si ce nu; n-as putea spune ca acum stim de fiecare data ce vrea, insa tot ce facem este perfect;
sarcinile le-am impartit in mod egal; asa e cel mai simplu si corect; de ajutat nu am apelat la nimeni; singuri am considerat ca ne este cel mai bine;
noptile noastre sunt linistite, dormim de la 23 pana la 8 fara pauza de masa; bogdan a renunta de 3 saptamani la masa de noapte si sper sa nu mai revina la ea;
in rest, pe parcurs le vom descoperi si invata pe toate, o data cu bogdan...
[flo]

#222
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 10:26

alilumi,speranta moare ultima....nu mai gandi pesimist....cat mai ai pana faci beta?....incearca sa-ti ocupi mintea cu altceva...nu te mai gandi la asta,eu asa incerc sa-mi tin nervii calmi.....bafta multa si capul sus,sa simta embrionasii din uter ca esti o mamica curajoasa si optimista......te pup si ai grija de tine,nu claca la final.

#223
Aditza_21

Aditza_21
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 10:39

Neatza tuturor.
Cateva cuvinte despre mine, nu? Sunt o gravidutza in 26 sapt cu gemeni, sarcina obtinuta in urma FIV-ului cu ajutorul dr. Albu(bineinteles).
Sarcina nu a fost tocmai usoara pana acum, speram din tot sufletul s-o ducem cat mai aproape de termen, 37 sapt ar fi un ideal frumos.
Anna_a, iti doresc sarcina usoara in continuare, poate fetitete tale mai stau un pic acolo si nu se grabesc.
Bafta tuturor.[floare3]

#224
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 12:47

alilumi stiu cum e cu feelingurile astea, dar tu acum trebuie sa respingi gandurile negative. nu uita sa fii ZEN ! asta e cuvantul de ordine. hai, respira profund de mai multe ori, cu fiecare expiratie scoate si gandurile negative pana nu mai ramane nimic din ele [flo]
[asia]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#225
roxana33

roxana33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:03

Buna fetelor,eu n-am avut net 2 zile,deoarece cei de la RDS au schimbat parola aboamentului si nu ne-au zis si noua[alcool]N-am vesti bune despre FIV-ul meu,miercuri iesise B-hcg-ul de 0.2 si azi,vineri,de 0.1.Eu m-am incapatanat sa repet analiza si s continui tratamentul,deoarece nu am avut nici o sangerare si imi era si greata.Am tot sperat.
Aristica,tu cred ca stii mai bine,la MedLife,cu toate ca ei spun ca da,se fac culturi de blastocisti de ziua 5?Eu cred ca nu.Intai au spus ca lasa embrionii pana se fac blastocisti de ziua 5 apoi s-au razgandit.In Ungaria asa ii lasase la al doilea FIV.Sunt multumita ca aici mi-au pus 4 embrioni si ca mi-au dat tratament ptr.mutatiile genei PAI,dar cred ca le scapa ceva.Poate ma lumineaza si pe mine cineva.Ma tot gandesc cum sa fac si unde sa fac FIV ca sa am o sansa reala,sa-mi puna mai multi embrioni,ca aici,si sa mi se dea tratament de sustinere,ca aici,sau si in plus,dar sa fie siguri ca embrionii sunt destul de mari ca sa supravietuiasca.Daca nu te deranjeaza,te rog,imi trimiti si mie nr.tau de telefon pe PM?Nu stiu cum sa mai facem sa apara in viata noastra un copil al nostru...Oricum am fi,suntem hotarati sa depunem actele pentru adoptie si sa incerc in continuare.
QiaoBing,cred ca ai citit ce a scris mai sus si te rog si pe tinedaca vrei,sa-mi trimiti nr.de telefon pe PM.Nu stiu ce sa mai facem si am zis ca voi sunteti destul de informate si cu destula experienta,ca si paciente, in domeniul reproducerii artificiale,incat sa ma pot sfatui cu voi.
Aristica,ma rog sa-ti fie bine si sa reusesti ca prea tare te-ai chinuit.
Va pup pe toate fetele![pup]

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie 2010)FIV 4 in octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

#226
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:24

roxi ai PM
ali e ciudat sa vezi cum ti se schimba starile astea de milioane de ori intr-o singura zi. Eu am pus mare pret pe sfatul samirei: incearca sa te bucuri de aceste 2 saptamani. Spera! Nu te gandi la rezultatele negative acum. Acum gandeste-te incontinuu ca esti gravida. Ai tot timpul din lume sa treci prin stari negative, in perioadele care nu implica fiv-uri. Acum e momentul sperantei!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#227
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 13:49

roxana ai PM

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#228
Gutuiutza

Gutuiutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 14:18

Roxana, imi pare tare rau, eram convinsa ca vei veni cu vesti bune [bang]... fie sa te linistesti, si sa iei cea mai buna decizie in continuare[pup]

Am si eu o intrebare pentru voi toate: cum ati trecut cu vezica prin ET ? Ca pentru mine a fost un cosmar, si mi-e frica si pentru acum; mi-am permis sa ma gandesc la asta dupa cateva luni si mi-am datseama ca am facut o mare tampenie pt ca am avut vezica ultra plina, de in curgeau lacrimile in cele 2 ore de stat acolo, ca nu vene asistenta a3a oara sa imi puna plosca ... plus ca am si plecat s ao caut...

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite



#229
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 15:39

roxana sincer regret nespus ca nu e sarcina....succes in continuare si poate reusesti sa iti vezi visul implinit.Nu stiu ce sa zic cine e de vina pt esec...eu consider ca pe langa un dr bun,mai conteaza si norocul sau cum iti e scris.
ralu eu nu am avut probl cu vezica in timpul si dupa ET,aboslut deloc,spre finalul celor 2 ore ma jena putin si pe mine,dar am rezistat si m-am dus singurica la baie.[pup]

#230
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 16:27

azi sunt mai bine... in sensul in care sunt gata sa accept oricare din cele 2 variante posibile (in special pe aceea care mi-a dat de furca ieri).
problema mare este atunci cand te cunosti bine fizic vorbind. eu si corpul meu ne intelegem foarte bine de cativa ani buni. el imi spune exact ce are nevoie, eu ii dau, stiu cam ce se petrece in interiorul lui, schimbarile in bine sau rau... etc. he, he, as accepta cu bucurie sa ma insel pentru prima oara in cazul de fata!!!

acum, as avea doua posibilitati: pentru ca in primavara vom incepe sa ne construim propria casa, sa facem frumushel "scoala de parinti" si sa luam in considerare varianta adoptiei... sau, sa imi dau timp sa ma refac cat de cat si sa merg apoi la o serie de analize amanuntite "all over!!!" si poate sa mai incerc odata in alta parte candva la anul sau celalalt an... adica sa iau in considerare varianta roxanei, desi am spus ca asta este pentru mine ultima incercare... si inca nu ma dezic de aceasta afirmatie.

miruna, ari, qiao, saru'mana!
nu am avut caderea asta decat pentru o zi, data pana la care am fost ok. si am avut-o zic eu intemeiat. legat de speranta, trebuie si o parghie cat de mica acolo... cum e cu minunile: da, se pot intampla, dar nu si cu trompe obturate complet, asa cum ma amuz eu cand cunostinte de-ale mele incearca sa ma incurajeze dandu-mi "n" exemple de bucurii neasteptate ([:D]parca mie nu mi-ar place sa intru in cartea recordurilor cu o sarcina naturala fara trompe!!!).

acum, eu imi cer scuze ca va plictisesc cu ale mele, dar sincer, sunteti singurele persoane care inteleg despre ce vorbesc. in familie nu mai am cazuri de mamici care au ramas prin fiv, sau de aspirante la titlu... si ce pot sa spun este ca daca am incercat sa comunic, am auzit numai ce nu aveam nevoie, unele mai cu bune intentii, altele si un pic veninoase... cum e lumea, si buna si rea... si ignoranta... si lipsita de empatie...

[pup][flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -