Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Temele pentru acasa-intre chin si necesitate


69 raspunsuri la acest subiect

#11
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 16:15

Temele..subictul meu preferat :).

Scopul lor ar trebui sa fie fixarea unor notiuni si nu suplinirea explicatiilor pe intelesul tuturor copiiilor sau sa suplineasca lispa exercitiilor facute la clasa.

Eu cred ca in clasa a 4a cat e copilul meu acum n-ar trebui sa fie mai mult de 1 h - asta ca cuprinda tot...si sa fie zile in care e si mai putin.

Invatatoarea noastra da teme inegal..zile cand termina in 20 min si zile cand dureaza 2 ore. Pe mine nu ma intereseaza sa fie echilibrata saptaman...eu vreau sa fie echilibrata fiecare zi, pentru ca eu nu pot schimba zilele de activitati extrascolare in functie de temele zilei respective.

A...si asta ca sunt 30 de copii in clasa si profesorul nu poate explica /fixa materia pentru toti..pai poate ar trebui sa se mai instruiasca, sa caute metode sa faca asta.

Happiness parca tu esti si profesoara..tu cate teme dai copiilor? Eventual alti useri care sunt profesori, cum alegeti tema ..fata de cel mai bun din clasa, fata de copilul mediu...luati in considerare ca ei au 4-6 materii intr-o zi si deci temele se acumuleaza de la mai multe materii?


#12
happiness

happiness

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 23:00

Da, sunt si profesoara. Am scris topicul si ca mama , dar si ca profesor, gandindu-ma la complexitatea subiectului, din fiecare punct de vedere in parte.La clasele mele, temele, atunci cand exista, pentru ca uneori le mai fac cate o bucurie copiilor si nu le dau deloc, nu depasesc 10-15 minute, asta in functie de ritmul de lucru al copilului. Asta inseamna 1-2 exercitii , in medie, fara enunt, de obicei completat pe culegere sau auxiliar. Dau teme putine tocmai pentru ca ma gandesc ca am si eu copil si nu mi-ar placea ca cineva sa isi bata joc de timpul lui...Da, ma gandesc ca mai are inca 5 materii in acea zi, ar fi si absurd sa nu o fac...Faza cu timpul pe copil nu tine de imbunatatit metoda. Tine de timpul care zboara. La 45 minute de ora, la scoala primara, dureaza 5 minute captarea atentiei(joc sau cantecel, de obicei), 5 minute verificarea temei...5 minute anuntarea si explicarea temei urmatoare, eventual intrebari ale copiilor...mai raman 30 minute pentru 30 de copii, nu? Nu tine de metoda. Eu ii pun pe toti, pe rand, sa spuna sau sa scrie ceva, dar atat le ramane, 1 minut de elev. Nu vad ce metoda as putea imbunatati...Nu e cazul sa explic aici ce profesor minunat sunt, cate premii am, cata dragoste simt copiii fata de mine si ce relatie minunata am cu parintii.Spun doar ca e foarte greu, dar nu imposibil, sa il iei pe fiecare in parte, sa ii arati unde a gresit, sa recuperezi ce nu a inteles unul si in acelasi timp sa faci suplimentar cu cel de performanta. Tine de magia lucrului cu copilul, si nu ma plang, fac ce imi place si fac foarte bine ceea ce fac.Ideea era ca ar fi tare greu daca elevii nu ar face chiar nimic acasa, pentru ca ora e scurta, nu ca profesorului ii e greu sa predea pentru fiecare...Mie nu mi-e greu, dar asta pentru ca iubesc copiii, pentru ca altfel...nu stiu ce ar fi. Doar cine lucreaza cu copiii stie... :)

#13
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 23:36

Happiness, eu te intrebam asa de curiozitate in nici un caz nu am vrut sa intelegi ca te critic cumva pe tine.

Putinii profesori pe care ii stiu sunt profesori la materii considerate importante si ei considera ca un copil trebuie sa studieze pana la ultima picatura de energie daca vor sa ajunga intr-un liceu de elita, intr-o unversitate de elita. Sunt profesori la licee si unversitati.

#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 01:05

aici in general se practica regula 10 min /grad.adica, clasa 1=10 min
clasa 2-a= 20 min
clasa3-a =30 min
....

aditional se sugereaza sa citeasca 20 min /zi

noi suntem in clasa a 2-a.
temele se dau luni(pt toata spamana) si se aduc gata facute joi dimineatza.
deci joi seara, vineri +we nu are teme de loc (fapt cu care eu nu sunt de acord si ii dau eu de lucru)
joi face matematica (10-20 min)
vineri face limba engleza
sambata scrie de mana
si citeste in fiecare seara sau ziua cand nu are ce face.

michelle

#15
happiness

happiness

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 07:35

Cricor, e ok.[:)]Ma supara ca suntem toti bagati in aceeasi oala...Stiu ca se fac nenumarate abuzuri si in scoli, ca in mai toate domeniile, dar nu e cazul la mine.

Michelle, chiar voiam si postari de la mamici dinafara tarii. Cum arata temele in alte tari, cat de mult/greu au, ce se intampla daca nu au acele teme...Sa facem o comparatie.

#16
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:06

Michelle - mie mi se pare bun sistemul cu 10 min/grad.
Temele cresc treptat, cu fiecare an, copilul se obisnuieste usor ... e ok.
Trebuie sa mentionez ca la noi (cls III-a) temele scrise depasesc foarte rar 30 min. Dar are in fiecare zi si ceva de invatat (are 3 ore de limba straina pe saptamana + cunoasterea mediului, ed. civica, etc). Ca sa incadreze in 30 min cu totul ar trebui sa nu aiba nimic de scris si parca totusi nu se poate, din cazua asta am zis ca "treaca de la mine" 1 ora pe zi [:D]

Sorana si Monica (28.09.2002)


#17
happiness

happiness

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 21 septembrie 2011 - 17:30

De acord cu maxim o ora pe zi! :)

#18
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 21 septembrie 2011 - 17:42

referitor la matematica, in generala profesoara mea dadea teme astfel: set de exercitii pt insusirea temei, set de exercitii de nivel mediu (permite o evaluare la nivelul notei 8), set de exercitii de nivel ridicat (saltai peste 9) - acestea zilnic!- si probleme din gazeta matematica (la sfarsit de luna). Cei care se multumeau cu nota de trecere rezolvau primul set, daca doreau 8 se antrenau si cu setul 2 pentru nota mare si performanta faceam tot si in plus ce prindeam. Si DA, era necesar sa lucrezi ca sa cunosti si mai ales sa ai o oarecare siguranta atunci cand vedeai un exercitiu.

Cat despre chin...mai mare decat acela de a sta cu noada lipita de scaun si cu ochii bulbucati in ecranul monitorului ore in sir ce poate fi? Incinsul timpanului sau bataturile la degete...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#19
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 00:24

Gratiela eu nu mi-am pus problema "teme versus pc". Poate pentru ca fi-mea e mai micuta.
La noi, daca ar fi cantitatea de teme mai mare, ar trebui sa renuntam la activitatile extra scolare (badminton, chitara, limba straina) sau la iesitul in parc. Programul fiica-mii (clasa a III-a) arata cam asa: scoala 8-12 (13), parc pana la 14, masa de prinz, teme 15-16, tv si/sau pc 16-17, 17-17.30 (18) corectat teme cu mami, eventual facut ce n-a stiut plus ascultat la ce avea de invatat si (eventual) ceva suplimntar daca e cazul, 18-20.30 parc, 20.30-22 masa de seara si tv sau vazut un film, ceva de gen.
In cazul activitatilor extra mai intervin 2 ore pentru acestea si atunci se renunta la 17-18 corectat/ascultat si la una din orele de parc.

Sorana si Monica (28.09.2002)


#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 02:46

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Cricor, e ok.[:)]Ma supara ca suntem toti bagati in aceeasi oala...Stiu ca se fac nenumarate abuzuri si in scoli, ca in mai toate domeniile, dar nu e cazul la mine.

Michelle, chiar voiam si postari de la mamici dinafara tarii. Cum arata temele in alte tari, cat de mult/greu au, ce se intampla daca nu au acele teme...Sa facem o comparatie.


daca te duci pe linkul care ti l-am pus vei vedea temele care le primeste(e in engleza). pt fiecare e o pagina.

temele sunt dupa parerea mea f. putine si destul de usoare. saptamana trecut la avut niste teme la care nu am stiut sa-l corectez [bang], dar am pus o nota pt doamna in care sa-i explice inca o data despre ce e vorba.(lucru care, spre placerea mea l-a facut).
anul trecut la matematica avea o foaie/zi(4 zile pe saptaman), anul asta 1 foaie pe saptamana(despre asta voi vorbi cu doamna la sedinta).

daca am timp maine iti dau detalii.

inca un lucru, aici in clasa 1
-nu au facut liniute, bastonase...au trecut direct la litere si numere.
-scriu numai cu creionul
-scriu cu litere de tipar

[flo]ca vrei si alte pareri.
e bine cand invatatoarele au mintea destul de deschisa pt a imprumuta si implementa lucruri care sunt bune, si de prin alte parti.

michelle


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -