Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

experiente mistice(2)


444 raspunsuri la acest subiect

#11
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 12:33

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ajutorul material este infinit mai pretios decat "ajutorul spiritual".
dar ca sa ajuti material, mai intai esti spiritual, nu? ca nu-mi pot imagina un cimpanzeu donand la UNICEF pentru copiii din Haiti.reclama mascata

#12
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 12:45

Nu contest sufletul ce inconjoara ajutorul material.
Ma intriga insa ajutorul exclusiv spiritual, prin rugaciune, pe care l-a amintit 3x3. Chiar asa, MISA nu a pus de-o spirala pe tema asta? [:D]

#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 14:20

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Nu contest sufletul ce inconjoara ajutorul material.Ma intriga insa ajutorul exclusiv spiritual, prin rugaciune, pe care l-a amintit 3x3.
nu stiu cum sa-ti spun mai delicat ca nu e deloc delicat sa intrebi cu voce tare asa ceva si poate nici sa gandesti in felul asta. nu stii situatia celui pe care-l interpelezi, poate fi in faza terminala, in saracie lucie, o mie de posibile situatii imposibile pentru ajutor material, intelegi? situatii tragice exista peste tot in lume, nu numai la catastrofe. fiecare ajuta cum poate. un gand bun nu face rau nimanui. e mai mult decat indiferenta. [:)]reclama mascata

#14
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 14:32

Buna ziua,



As dori va rog o explicatie la unele vise[flo]Acum 1 an in februarie, a murit prietena mea din copilarie.M-a afectat extraordinar de mult, am avut cosmaruri in primele vise in care ma ameninta, in alte vise imi cerea carti si prosoape, in altul eram in scoala generala si ne intalneam pe scari....la visul cu cartile si prosoapele am luat-o in serios si am dat cuiva o carte care stiu ca era sigur genul prietenei mele si soacrei am dat cele doua prosoape din vis pe care mi le ceruse prietena mea. Acum doua luni am visat ca ea era la servici si se facuse o masa mare cu toti colegii iar ea manca cu pofta dintr-o friptura de pui si se uita la fiecare ce vorbea. A doua zi am spus altei prietene din copilarie ce am visat si ce credeti? Exact in ziua respectiva facuse mama defunctei pomana de 9 luni si bineinteles ca puiul nu a lipsit de la masa.Eu chiar nu stiam ca se facuse pomana dar exact in seara aia am visat masa respectiva. Oare cum se interpreteaza toate visele mele? Acum doua seri am visat-o iar ca era la banca jos la bloc impreuna cu mama ei si sotul iar eu ma ascundeam cu frica sa nu ma vada pt ca stiam ca murise. In 11 luni am visat-o de 8 ori si sant singura care o viseaza atat de des.



Monica

http://www.community...m/user/maraki36

mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )

Foto Angelo

Angelo1

Angelo2

Angelo3

Angelo4

filmulete maraki5



#15
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 14:45



Delicate like rain, delicate like snow, delicate like birds, delicate just soul, delicate like air, delicate like breeze, ..., delicate like meee, meee, meeee. La la la laaa laaaaa.... [bum].





You can smell it in the DC air :)))).







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.




#16
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 14:56

Citat:
citat din mesajul lui conchita
nu stiu cum sa-ti spun mai delicat ca nu e deloc delicat sa intrebi cu voce tare asa ceva si poate nici sa gandesti in felul asta. nu stii situatia celui pe care-l interpelezi, poate fi in faza terminala, in saracie lucie, o mie de posibile situatii imposibile pentru ajutor material, intelegi? situatii tragice exista peste tot in lume, nu numai la catastrofe. fiecare ajuta cum poate. un gand bun nu face rau nimanui. e mai mult decat indiferenta. [:)]

Si cum vine treaba asta? Ii trece foamea sau ii trece durerea daca x-ulescu se roaga pentru el? Inteleg empatia, dar explica-mi rostul rugaciunii. Adica te rogi la ce, pentru ce? Care-i esenta?

#17
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 21:56

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Si cum vine treaba asta? Ii trece foamea sau ii trece durerea daca x-ulescu se roaga pentru el? Inteleg empatia, dar explica-mi rostul rugaciunii. Adica te rogi la ce, pentru ce? Care-i esenta?





ei, care-i esenta. vrei sa te cred ca nu stii care va fi raspunsul meu? la Dumnezeu te rogi, sa-i usureze suferintele celui pentru care te rogi. acum o sa ma intrebi cine-i Dumnezeu. [bibe]



reclama mascata

#18
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 23:26

Si totusi de ce are nevoie Domnul de rugamintile noastre pentru a alina suferintele unui napastuit? Chiar daca, sa presupunem, napastuitul sufera pentru pacatele sale, de ce ar usura Domnul pedeapsa lui la rugamintea noastra? Nu cumva ii atribui Domnului calitati pamantene, precum induplecarea, iar omului calitati ceresti, precum puterea de a influenta decizia Domnului?

#19
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 00:13

Capcaunule, dar daca exista o balanta in care raul se masoara cu binele;cine face rau si nu face bine trage consecintele si invers.Unde le trage,aici este misterul!
Cam in toate culturile se regaseste balanta care ne urmareste in viata.Bine-rau,ce alegem si cum inclinam balanta?[:D]

#20
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 00:40

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Si totusi de ce are nevoie Domnul de rugamintile noastre pentru a alina suferintele unui napastuit? Chiar daca, sa presupunem, napastuitul sufera pentru pacatele sale, de ce ar usura Domnul pedeapsa lui la rugamintea noastra? Nu cumva ii atribui Domnului calitati pamantene, precum induplecarea, iar omului calitati ceresti, precum puterea de a influenta decizia Domnului?


E vorba de empatie. Transfer de sentimente, perceptii. Iar atunci cand cineva este intr-o situatie grava (boala, pericol iminent, trauma), toata poleiala civilizatiei zboara pe geam, si ramane o persoana dominata de frica si suferinta. Nu in toate cazurile, dar e nevoie de ceva special ca sa reusesti sa reactionezi altfel. Nu oricine poate bea cucuta precum Socrates cu ochii deschisi si capul sus. Si nu e nimic rusinos in frica, asa supravietuim ca specie. Dar daca ti-e frica, strigi dupa ajutor si ceri iertare - poate nu stii nici tu de ce. Iar daca esti in empatie cu cineva in situatia asta, simti la fel. Si probabil reactionezi la fel. Nu mai este nimic dincolo de o speranta oarba ca ceva bun s-ar putea intampla. Logica nu incape in argumentul asta, dar nici nu e invocata.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -