Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

experiente mistice(2)


444 raspunsuri la acest subiect

#31
danny1

danny1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 13:21

ce extraordinara putere are rugaciunea!dupa acele jigniri pe care le/am primit fiindca ajut prea mult,m/am rugat pt acea persoana.ziua urmatoare si/a cerut scuze pt jignire.si a spus ca ea nu e in masura sa ma judece.3
3}3,atat de mult bine faci cu sfaturile tale....
si da,stiu ca trebuie evitata intrarea in jocul cauza/efect.acum o stiu,atunci nu cred ca mi/am dat seama de imporatnta ei.

#32
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 15:05

Subiectiv, este adevarat: tu chiar simti ca are un efect, si nimeni nu poate contesta ceea ce simti.
Obiectiv, poate fi fals: efectul poate nu se manifesta ci doar traiesti iluzia manifestarii lui.

Una din cele mai stanjenitoare observatii ale ultimilor ani pentru multi oameni religiosi este ca experienta mistica poate fi indusa intr-un om obisnuit cu ajutorul drogurilor. Ori drogurile deschid larg portile halucinatiei, disociatiei etc, ceea ce a permis abordarea controlata a experientelor mistice urmarindu-se stabilirea corelatiilor intre procesele neuronale si senzatiile traite.

#33
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Citat:
citat din mesajul lui maraki
Buna ziua, As dori va rog o explicatie la unele vise[flo]Acum 1 an in februarie, a murit prietena mea din copilarie.M-a afectat extraordinar de mult, am avut cosmaruri in primele vise in care ma ameninta, in alte vise imi cerea carti si prosoape, in altul eram in scoala generala si ne intalneam pe scari....la visul cu cartile si prosoapele am luat-o in serios si am dat cuiva o carte care stiu ca era sigur genul prietenei mele si soacrei am dat cele doua prosoape din vis pe care mi le ceruse prietena mea. Acum doua luni am visat ca ea era la servici si se facuse o masa mare cu toti colegii iar ea manca cu pofta dintr-o friptura de pui si se uita la fiecare ce vorbea. A doua zi am spus altei prietene din copilarie ce am visat si ce credeti? Exact in ziua respectiva facuse mama defunctei pomana de 9 luni si bineinteles ca puiul nu a lipsit de la masa.Eu chiar nu stiam ca se facuse pomana dar exact in seara aia am visat masa respectiva. Oare cum se interpreteaza toate visele mele? Acum doua seri am visat-o iar ca era la banca jos la bloc impreuna cu mama ei si sotul iar eu ma ascundeam cu frica sa nu ma vada pt ca stiam ca murise. In 11 luni am visat-o de 8 ori si sant singura care o viseaza atat de des.Monica http://www.community...m/user/maraki36 mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )Foto AngeloAngelo1Angelo2Angelo3Angelo4filmulete maraki5
maraki, ma bucur ca mi-ai scris despre visele tale. am posibilitatea sa vorbesc despre un subiect pe care am dorit sa il incep de foarte mult timp! de ce mereu se spune, ca ceea ce faci in viata sa faci din pasiune, sa faci ce iti spune inima! experientele tale, sunt o conexiune subtila la nivel de plan spiritual dezvoltate in viata cu acea persoana. in lumea spirituala, chiar daca corpul nu mai exista in fizic, exista insa legaturi subtile intretinute de tine, prin memoriile pe care le ai in legatura cu prietena de-a lungul anilor de prietenie.cum poti sa te eliberezi de aceste vise? roaga-te pentru ea sa primeasca lumina care sa o calauzeasca sa se inalte in lumina, sa devina lumina!din descrierea pe care am facut-o in calatoria energetica pana am devenit lumina-constiinta si am facut unirea cu Constiinta Divina,dupa iesirea din corpul fizic, exista sorpul spiritual care are forma corpului fizic; in cele din urma aceasta forma de dilueaza in lumina si devine lumina si constiinta divina. tu ai contact cu ea, prin vis, care este ochiul energetic la nivelul corpului fizic, care iti poate aduce informatii insa dintaote planurile, inclusiv din planul spiritual, in care prietena ta exista inca. atata timp cat ai visat-o in forma corpului ei, inca exista cum se spune, "intre planuri". pana nu isi consuma energiile planului fizic amprenta din structura ei energetica spirituala, va mai bantui probabil prin visele tale sau ale altora. pentru a se elibera de ele, are nevoie de ajutor, si in special de la tine, pentru ca tu ai fost prietena ei cea mai buna! daca ai fost prietena in viata, valoarea spirituala a prieteniei este ceruta si la nivel spiritual. nu oentru ca tu trebuie sa-ti dovedesti calitatile, ci pentru ca ea trece prin transformari de valoare la nivel energetic. si ajutorul il cere de la tine prin vis! a da ceea ce se cere, este o dovada de scultare, de supunere, de iertare si intelegere. tot ceea ce ea are nevoie, pentru a se elibera din netul energetic construit pe pamant. ce poti face este sa te rogi pentru ea. roaga-te asa cum iti spune inima, lasa cuvintele ,imagini -reprezentari sa iti curga in minte! nu forta nimic! cere gratia divina pentru eliberare! tu, la nivel spiritual, iti vei consolida un izvor de gratie divina pentru orice va fi in tine sustinut prin prietenie in viata actuala! am sa discut in detaliu despre radacina acestor legaturi!
3x3 multumesc mult de tot[asia][flo]Astept continuarea cu nerabdare [pup] Asa este, am avut o legatura foarte puternica, am crescut impreuna si am fost foarte apropiate. Chiar daca ultimii ani am fost despartite pt ca m-am mutat in Germania, legatura a ramas foarte stransa...ultima oara cand am vorbit cu ea era intr-o marti iar sambata a murit subit.Monica http://www.community...m/user/maraki36 mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )Foto AngeloAngelo1Angelo2Angelo3Angelo4filmulete maraki5

#34
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 16:51

capcaun-ule, din punct de vedere teoretic, ai mare dreptate ("Ori drogurile deschid larg portile halucinatiei, disociatiei etc, ceea ce a permis abordarea controlata a experientelor mistice urmarindu-se stabilirea corelatiilor intre procesele neuronale si senzatiile traite.") este normal sa se gaseasca o corelatie intre activitatile neuronale si experienta mistica! in cele din urma, planul fizic este suportul manifestarii psi! insa nu ultimul! este doar o forma energetica densa de care spiritul se poate elibera si transforma in lumina divina! ceea ce in laborator nu se poate determina este LUMINA DIVINA, GRATIA DIVINA! din punct de vedere pragmatic, nu poti face chirurgie de cea mai mare finete, cu dalta si ciocanul! ca urmare, limbajul, instrumentele trebuie sa fie adecvate, pentru a accesa realitatea unui plan si a-l determina!

din perspectiva planului fizic, orice act este supus unui sistem dual de determinare, real sau fals, subiectiv - obiectiv, etc! si nu numai...!

experienta mistica, nu este o experienta iesita din comun! aici este o mare gresala de viziune! experienta mistica este fiecare clipa de viata! ca omul nu vede, asta nu inseamna ca nu exista! imi pare rau pentru dezamagirea celor care au trait experienta mistica si s-au aratat dezamagiti ca nu li s-au confirmat stiintific asteptarile! saracii! daca astfel de subiecti s-au folosit, nu este de mirare ca si rezultatele nu au spus prea multe pentru mintea intrebatoare!

"traiesti iluzia manifestarii lui"...?cum poti trai o iluzie in afata contextului Buddhist? iluzia este chiar viata insasi in care omul s-a inchis! este chiar perceptia si senzatia determinata in laborator si certificata anatomic de procese neurochimice! insa este iluzia din perspectiva planului transcedental! realitatea este unica, si este DIVINA!

daca din punctul de vedere al planului fizic, este posibila considerarea normala a starilor psi, de ce de pe pozitia planului spiritual, starea psi trebuie sa primeasca o conotatie patologica?
Tu chiar vrei sa iei milionul![:D]



#35
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 17:08

Citat:
citat din mesajul lui danny1

ce extraordinara putere are rugaciunea!dupa acele jigniri pe care le/am primit fiindca ajut prea mult,m/am rugat pt acea persoana.ziua urmatoare si/a cerut scuze pt jignire.si a spus ca ea nu e in masura sa ma judece.3
3}3,atat de mult bine faci cu sfaturile tale....
si da,stiu ca trebuie evitata intrarea in jocul cauza/efect.acum o stiu,atunci nu cred ca mi/am dat seama de imporatnta ei.

sunt minuni mai mari pe care rugaciunea le poate face! eu le traiesc de ani de zile! pentru mine sunt o stare normala de a fi! insa ani de zile mi-au trebuit sa schimba macazul de pa care priveam realitatea mistica! crescuta ca si student in casa de profesor doctor academician, eram un bolid al sustinerii stiintifice! mama, facea bioenergie si vindeca lume din toata tara care venea la ea, la un moment dat, iar eu m-am internat singura in spital pentru o otita, pentru ca nu am lasat-o pe mama sa isi puna mainile pe mine si sa se roage pentru mine!
schimbarea indaratniciei cu care refuzam sa privesc lucrurile altfel decat cartea m-a invatat, s-a petrecut printr-o intamplare la care am fost martora! si atunci, orice teorie din punct de vedere anatomic si fiziologic a cazut! s-a daramat! si odata ce am cazut in fund de uimire, am ramas acolo cu gura cascata, intr-o pauza mentala, din care am iesit foarte incet, dar cu dorinta de a intelege ceea ce s-a intamplat! iar pasul acela nu a mai fost dat inapoi niciodata! pentru ca este o cale de inceput catre lumina divina, catre lumina interioara, catre miracol, catre frumusetea cea de nedescris si necuprins a realitatii umane: ca suntem lumina divina, ca suntem constiinta divina care a primit constiinta individuala, de la Adam si Eva!

#36
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 17:59

Ai amintit de aura. Testul usii pentru aura nu a fost trecut de niciun vazator de aure. Aura este o fabulatie sau halucinatie pentru toti cei care o "vad".

#37
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 18:24

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Ai amintit de aura. Testul usii pentru aura nu a fost trecut de niciun vazator de aure. Aura este o fabulatie sau halucinatie pentru toti cei care o "vad".

imi pare rau ca nu pot dialoga pe tema experimentului amintit.nu il cunosc. am incercat sa caut pe internet, nu am gasit nimic! in orice caz, sunt convinsa ca ai verificat multe teste, nu numal al usii, ca sa poti intelege o realitate, ca existenta aurei, si nu numai!
dovada ce mai graitoare a existentei aurei o gasesti in iconografia bizantina! aura in jurul capului sfintilor nu a fost inventata!
efectul Kirlian este o dovada palpabila a existentei campului auric in jurul materiei vii si nevii!


#38
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 20:16

3x3, scrii frumos, scrii mult, scrii cu patos, scrii povesti (frumoase [flo]).
Trairile tale sunt neverificabile, fara martori, nedocumentate, prin urmare sunt simple trairi interioare. Realitatea lor obiectiva nu poate fi demonstrata numai prin probarea realitatii subiective. Realitatea subiectiva poate fi rodul halucinatiei (no offense), imaginatiei, iluziei, sinesteziei.

Testul usii (doorway test) este extrem de simplu.
Unei persoane care pretinde ca vede aura i se prezinta doi subiecti, A si B. In felul acesta ea se familiarizeaza cu aura fiecarui subiect (daca exista). Urmeaza testul propriu-zis. Vazatorul de aure sta intr-o camera cu usa deschisa. Subiectii sunt in alta camera si se apropie de usa fara a fi vazuti, foarte aproape de tocul usii, la cativa centimetri de deschiderea ei. Vazatorul nu vede subiectii dar trebui sa vada aura lor. Subiectii se apropie pe rand, intr-o ordine aleatoare de usa. Vazatorul de aure trebuie sa spuna care subiect este langa usa, A sau B?
Orice test de acest fel s-a terminat cu rezultate care sunt identice cu ghicitul la intamplare a raspunsului. Vazatorii de aure (toti care au avut curajul sa se supuna testului) au esuat lamentabil.

Efectul Kirlian a fost lamurit dupa zeci de ani de studii. N-are nicio treaba cu aura (care nu exista). Iar pretinsele rezultate de la inceputul secolului XX s-au dovedit ulterior a fi grave erori de procedura. Nu mai are rost sa zabovim pe marginea unor povesti.

Singurele cazuri de persoane care vad "aure" sunt ale sinestetilor, si anume ale acelor sinesteti care vad sunetele sau mirosurile. De exemplu sinestetul de tip sunet-culoare nu numai ca aude pasii celui care se apropie de el fara sa-l vada (de exemplu dincolo de o cortina) dar "vede" pasii. Sub forma unei culori, sau sub forma unor vibratii ale imaginii percepute. Culorile sau vibratiile vazute depind de tonalitatea si de intensitatea sunetului. Insa aura pe care o vad aceste persoane nu are nicio legatura cu sufletul, cu manifestarea lui energetica, ci este un pur fenomen fizic, simplu, verificabil si acceptat pentru ca trecut testul validitatii. Sinestezia nu este un defect ci o relitate intalnita in medie la o persoana din cateva zeci (multi dintre ei insa nu-si cunosc acest dar sau nu doresc sa-l faca cunoscut). Se explica prin conexiuni neuronale suplimentare intre ariile responsabile de prelucrarea stimulilor distincti (vizuali, auditivi, etc).

Aura sfintilor din iconografia ortodoxa este explicabila in lumina celor de mai sus si/sau in maniera simbolica.

#39
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 21:18


am cunoscut realitatea gratiei divine prin experienta, in momente reale de viata si conditii reale de sanatate! am vazut miracolul gratiei divine cand pe un chip marcat de suferinta apre lumina de speranta si viata! gratia divina este VIATA ! O VEI INTALNI IN CLIPE AUTENTICE DE VIATA! CLIPE DE SPERANTA, CLIPE DE CREDINTA, CLIPE DE RUGACIUNE, CLIPE DE MIRACOL!
gratia divina nu este o energie de risipit pe demonstratii de laborator! acea energie este doar o energie a planului fizic! iar de la nivel spiritual nu veti obtine nimic! pentru ca se doreste sa se faca chirurgie cu dalta si ciocanul!in special si fara rugaciune!



#40
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 21:35

3x3, absolut TOATE "cazurile" prezentate de tine sunt povesti sau fabulatii luate din diverse carti sau situri internet de mistica, de parapsihologie, de ezoterism, carti sau situri de duzina mai pe scurt.

Hai sa fim seriosi! Niciun experiment stiintific si niciun caz medical nu a reusit sa puna in evidenta nici macar o urma de fenomene psi.

Libertatea de expresie este un drept. Dar nu trebuie sa abuzezi de el insirand pe zeci si zeci de pagini fel de fel de povesti abracadabrante. Incercand sa ce? (aici o las pe b.nica sa traga concluziile [;)])


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -