Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"


199 raspunsuri la acest subiect

#21
anco

anco

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 816 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 15:02

happy uca, cumpara mere ionathan (nu stiu daca am scris bine). ala e soiul cel mai potrivit pentru ras pe razatoare. eu am incercat mai multe tipuri ca am de la tata din gradina, dar nu sunt ionathan si intr-adevar raman bucatele. in schimb astea de care iti zic se fac super si nu ramane mai nimic decat pasta.

razatoare de sticla am si eu de la mama mea, adica a fost a mea de cand papam eu mar ras [:D]

cu banana n-am incercat inca de teama ca da constipatie.



anco, mamica de robert si darius (07.09.2009)



poze



LUNI, 7 SEPTEMBRIE INTERNAREA

#22
madalina84

madalina84

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 15:18

Am revenit,a fost la dr si a ramas sa se duca luni sa se interneze si sa-i faca analize,binenteles ca el nu vrea sa se interneze iar eu sper sa se fi inselat doctorii.Cand vine vorba de sanatate eu intru repede in panica ma gandesc la ce e mai rau cand vad ca intradevar e ceva mai serios[bang]

TECHILA eu tocmai ce i-am cumparat mamei razatoare de sticla cu 6 ron,daca vrei iti cumpar si tie una si ti-o pun[pup].Imi pare rau bebici nu sunt asa papaciosi,nu stiu cred ca au perioade ca nici Iri ziua nu vrea sa vada lapticul dar macar imi mananca restul

UKA mie pe razatoarea aia de sticla imi iese pasta-pasta,poate nu sunt bune merele cum zic fetele.La blender nu merge ca ies doar bucatele,numai in cazul in care ai si d-ala de mana ca sa poti apasa pe bucatele[flo]

ANCO,bine ai revenit imi pare rau ca ai probleme sper sa se rezolve cat mai curand.[pup] la grasunei

ANDRA spor la facut gris[pup]

CARINA mult mai bine e cu noi live decat in recuperari,sper sa va treaca si voua DA [pup]

Intre timp au venit si cei cu coletul,i-a luat scaun de la NEOBABY care are 3 prinderi,se rabateaza si scaunul si se lasa si in jos de tot ca sa poata sa doarma,e frumos dar nu prea imi place culoare,verde fosofrescent cu negru.I-a mai luat un trening de la adidas si doua perechi de adidasi super misto[olala].Trebuie sa ma duc sa instalez scaunul ca sa-mi blocheze centura dar cred ca luni,apoi mai ramane sa-l pacalesc pe "boss" sa stea acolo ca l-am pus de proba si urla din toti rarunchii[bang]

Urata vreme,uff[bang]



D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA

[bb] [olala]IRINEL ANDREI[olala]

[foto]POZE CU NOI[foto]



[:I]o perioada din viata mea[:)] Rasplata a sosit [pk]

#23
techila

techila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.801 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 15:36

madalina, multumim foarte frumos, i-am scris pm duamnei uka ca a zis ca imi trimite ca are doua, era prea bogata cu doo si am zis s-o saracesc eu de una.



uka, [iartama][iartama][iartama][iartama][iartama][iartama][iartama]



Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia [pk]



poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

#24
diamar78

diamar78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 17:45

Salutare!
Techila eu inteleg ce stare ai din cauza nemancatului. Asa am eu probleme cu cel mare de efectiv nu ma stiu ce sa-i mai fac. Dar ei nici lapte nu beau? Asa 300 g nu e putin ca ei nu mai pun asa mult acum.
Madalina, sanatate tatalui. Da chiar, ce o fi patit tatal copilului? Pana la urma ce ai facut, ce ai scris la Iri in certificat, ca stiu ca nu erai hotarata?
Anco, [pup][flo]. Important e sa fiti voi sanatosi. Si zici ca au 9kg? E tare bine. Poate reusesit sa pui si tu niste poze.
Andra, ce domnisorica eleganta ai tu acolo. Mi-au placut mult pozele pe scaunul alb si cea cu ea in picioare. Eu zic ca seamana cu tati.
Uka, si sici ca ti-ai incasat-o rau pt poza cu Carina in masina. E mortala poza cu carina in patut, in body si cu ochelari si cum sta ea cu funduletul asa in sus. Aia imi place mie tare de tot.
Manga, ce mult s-a schimbat Aidan de la nastere. E un frumos dar parca nu mai are buzele la fel de carnoase.
Al meu e un scumpel. Seara cand e ora de culcare il pun in pat si adoarme singurel, sa-l mance mama pe el de cumintel. Nici nu-mi vine sa cred ca exista asa copii mai ales ca primul a fost un plangacios.
Parca nu a mai intrat monique. Cine stie ce meniuri de post pregateste ea de nu mai intra pe la noi.


mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!


#25
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 17:53

am citit pe sarite din cauze de plangoceli, asa ca sper ca voi reveni cu un mesaj coerent, dar acuma am vrut si eu sa spun ceva:

anco [pup] imi pare rau ca ai probleme! Te pup cu drag si abia astept pozele cu puii. Daca vrei sa te descarci, da-i drumul!

Madalina sper sa nu fie nimic grav cu tati tau, sa nu fie tbc! Multa sanatate!

techila stiu ca o sa ziceti ca sunt ca o placa stricata, dar lor le-au facut analizele inainte sa le dea fier? Eu citisem despre fier ca daca il iau bebeii cand au destul in organism, incetineste sau opreste cresterea. In plus, nu stiu cine mai zicea pe aici ca in zilele cand ii da calciu copilului, nu are pofta de mancare. Io nu inteleg asta cu calciu, pai nu este destul in lapte? Si ca sa se absoarba cel din lapte dam vitamina D3... Nu mai retin daca tu le dai fructe, stiu ca le dadeai cereale si acuma incercai legume. Fructele sunt dulci, s-ar putea sa le placa, si sunt mai calorice decat legumele, si au si mai multe vitamine, pentru ca se dau crude. Stiu ca il ai pe Spock, citeste acolo la diversificare, cat e de important sa nu-i fortezi, si daca le place sa pape numai cereale cu lapte, da-le doar din alea o perioada, si apoi sa incerci din nou ametitele de legume (spuse vegetariana care iubeste la nebunie pastarnacul ala [:D])


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#26
hepilica

hepilica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.076 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:11

Salutare!

Techila - m-am documentat si eu acum de Peritolu' asta care spui ca l-a recomandat doc puilor tai. Eu am inteles ca de fapt este un antihistaminic ce are ca efect secundar si cresterea apetitului. Asa stii si tu? Si am vazut ca e des recomandat bebeilor.
Il dai pana la urma bebeilor?

Si Maia e slabuta. Uite, de cand a inceput sa pape solide (are 2 mese - una de fructe + 1 de legume) speram sa-i mearga mai bine si sa ia mai bine in greutate. Nu prea este asa, cu toate ca papa bine si legume si fructe si cereale.
Vinerea trecuta cand am fost la doc si a cantarit-o, avea 6350g. Ieri, eram nerabdatoare sa o cantaresc, stiam ca a papat bine toata saptamana legumele si fructele, speram sa am o surpriza placuta. Nexam. Niet. Adios. N-o sa vad asta. A luat 50g. Are 6400g. Prin urmare, chiar nu am ce face. Toata luna trecuta a luat 400 g si cu o luna in urma la fel.

Ba, imi ramane ca la 6 luni, sa-i fac niste analize de sange ca sa excludem orice problema, deficit de ceva...
Daca si analizele ies ok (si eu am convingerea ca vor fi bine), atunci o sa fiu fericita ca e un copil sanatos si asta e ritmul ei.

Poti incerca si banana, dar nu te astepta la minuni chiar daca piticii o vor manca cu pofta. Maia mananca cu pofta tot si legumele si fructele...si cereale si lapte... si degeaba... nu se vede nimic spectaculos la cantar. eu vorbesc in cunostinta de cauza si din perspectiva copilului nemancacios... Ca sunt si alti copii mancaciosi si care cu banana se ingrasa, ca si cu cereale...bravo lor. Pe astia slabi nu-i ingrasa nimic [:D] atat de spectaculos cum am crede.
Bai, eu mananc orice si oricat. Nimic pe lumea asta nu ma ingrasa. Bai, da' nimic. Pot sa iau si mama vitaminelor pt pofta de mancare. Am avut 45 kg de la 18 la 33 ani. De cand cu toate tratamentele de facut copii am ajuns si eu la vreo 50 pana sa raman insarcinata. Acum am vreo 52. N-am nicio restrictie, mananc tot ce vrea sufletelu' meu, si noaptea si ziua, beau si bere si vin, mananc si dulciuri si carne si naspeturi fara sa-mi fac griji de kile [:D] si sunt sanatoasa tun. Asta e ritmul meu. asa ca n-ar trebui sa ma mir de Maia.

S-ar putea ca Peritolul asta sa le creeze pofta de mancare. Tu ce parere ai de el?

Cerealele alea cu roscove de care spuneai tu, le papa bine? Sunt dulci? Ma, am observat la Maia ca prefera acele cereale oricarui alt "aliment". Ma refer la Milupa. Ca alea care i le dau cu bibe sunt doar cu orez integral si nu sunt dulci deloc. Acum, nu stiu la alti copii cu o fi, dar eu cred ca daca au si ceva dulce in alimentatie, ai pus-o. Numai acel dulce il prefera si il asteapta (cel putin copiii astia mai "nemancaciosi"). Cu artificii multe, am reusit sa-i scot Maiei acele cereale din alimentatie si nici nu i le mai dau. Nu papa legume ca astepta "dulcele". Adevarul e ca sunt bune rau la gust, ca un gris cu lapte, dar nu ma convinge nimeni ca sunt mai sanatoase decat un piure de legume facut de mine [:D]. Poate e si la voi la fel?

Asta e "mersul" alor tai, copiii sunt sanatosi.

hai, te pup. [flo]




h. [recevere]

[mamica] de [8**] minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

#27
carinablanca

carinablanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:14

Monikus multumes mult. [pup] Din putinul tau timp m-ai ajutat si pe mine. [flo] ma bag paa doarme printesa mea la vizionat pozici.

Techila, eu am luat razatoare de plastic din Carrefour.

Madalina, sanatate taticului tau. [flo]

Carina [mamica] de scumpete de [fetita] Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png


#28
diamar78

diamar78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:15

Raluk, dar ce=l nemultumeste pe Alex?
Acum ca te-am prins hai sa-ti spun de cereale ca am fost la magazin si am mai studiat si eu problema. Stii ca sunt de la Milupa 7 cereale bio fara lapte praf? Nu vad de ce nu ar fii bune. Mie imi este mai comod sa-i dau cu laptele inclus daca alaptez dar o sa-i iau din acelea bio si o sa-mi cumpar si o cutie de lapte Milumil ca sa am cu ce sa le fac ca de muls nu pot sa mulg atata cat sa-i fac lui cereale. [pup]
Ce mare e catedrala voastra. Prima data am crezut ca nu e ortodoxa ca ma vazut ca nu e pictata.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!


#29
carinablanca

carinablanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:18

Hapilica,mare noroc ai ca nu te ingrasi. EU orice fac pun pe mine. Nici Maria mea nu pune asa de bine. Luni avea 7.300 deci pusese vreo 300 g in toata luna si de atunci a intervenit problema cu stomacelul si maine la 6 luni cand o cantaresc parca vad ca are mai putin. Oricum pe masura ce inainteaza in varsta scade ritmul de crestere in greutate.

Carina [mamica] de scumpete de [fetita] Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png


#30
diamar78

diamar78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 18:23

Hepilica, deci tu stii ca nu are cu cine semana fata grasuta si nu te stresezi cu kg. Despre Peritol asa este cum zici tu si in plus de asta cica le da o stare de moleseala, ii sedeaza. Si eu am avut o sticla la primul copil dar am citit prospectul si nu i-am mai dat. Tot asa pt cresterea apetitului mi-a dar. Poze cand mai vedem?

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -