Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Copii din 1995-1998(36)


197 raspunsuri la acest subiect

#11
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 23:08

Buna fetelor,

am venit de la festivitatea de premiere. A fost si sotul, adus si socrella, a venit si tata, si i-am facut galerie [:D], si ne-a ignorat pe toti. Asta e... De cate ori e cu pretenii, parca nici nu existam. Am stat un pic de vorba cu parintii si am tulito la servici.

Mihaela pisicle mele stau cu noi la masa. Parca ti-am mai zis. Mishu sta in bratele mele si isi asteapta portia pe placemat, Sasha are un babyseat in care se posteaza de cum punem masa. Sant un pic alintate [:D]... Iar in week end mancam in curte. L-am scos odata pe Mishu pe terasa la soare, si de frica sa nu-l pierd din ochi, am asezat micul dejun in curte, si in felul asta a stat la plaja pe terasa motanul, si noi ne-am vazut de micul dejun...Asa am impacat si matza si varza. [:D]

MqqM distractie placuta la Domincani, si sa va incalziti, sa va bronzati si sa va tina pana cand vine primavara la voi. Deci cand planuiti sa veniti in Calif., sa-mi zici din timp, poate facem un Disneyland / California Adventures impreuna.

Mara ce frumustete cu florile tale. Eu am niste "paper whites" care in fiecare primavara le da frunzele, si uita sa mai infloreasca. Anul trecut am scos cam jumate din cepe (bulbs) si i le-am dat lui socrella ca ea le are cu gradinaritul. Dar nici ei nu i-au inflorit, asa ca ma simt muuult mai bine.
Ce o fi cu baietii nostri de sant asa in calduri? Eu in fiecare dimineata ii intreb unde le jacheta. In casa... Acolo sa o tina, ca le tine de cald de acolo...
Sau poate santem noi mai frigurosi?

Andra deci te-ai pus pe spionat. Lasa copilu in pace, prea cauti si tu nod in papura. Daca auzi de bine, ai si tu putina incredere, si lasa si tu fraul mai leger.

Mihaela [pk] cum e la noul servici?
Adolescenta asta cu toanele ei, mi-a scos peri albi. Dar am invatat sa fiu mai rabdulie, si sa nu poarneasca gura fara mine. Greu, f greu.

Agho - drago, ce e cu tine, unde te ascunzi? Ce mai fac copii?

[pup]


#12
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 11:22

[hia]

Mara[hippi], cum faci ceai de ceapa+nuci+ghimbir[?], de ceai din foi de ceapa stiu, dar de asta pe care-l faci n-am auzit.

Mihaela, cred si eu ca v-ati saturat de iarna, am vazut la TV cateva imagini, din Stockholm cred, brr [bang]

mQQm, vacanta placuta[pk][pk]

Anca, e Ok[:)], doar ca-i departe si lucrez dupaamiaza deocamdata. Oricum, mai bine decat 9-5[:D] Nu-i ceva nou pentru mine, am mai lucrat in BNR si Trezorerie, dar atunci doar dimineata [:D]



E naspa ca nu sunt acasa cu astia "mici" si-si cam fac de cap[:I]. Ieri, Mihai, a venit de la scoala in pantaloni trei sferturi si tricou cu maneca scurta[bang]. I-a fost lene sa se mai scimbe dupa ora de sport, [:-)))] se mira ca se uita lumea ciudat la el [:-)))] Daca as fi fost acasa-i rupeam urechile [:-@]

La scoala merge bine, trage tare ca sa-l las in vacanta de pasti la Ratei - pentru iniriere si la vara-n doua tabere de speologie, Av din Grind - Piatra Craiului cu FV si Scoala EURO-REGIONALA de Speologie Caput - Masivul Bihor. Mai vedem, avem o groaza de formalitati de facut pentru inscrierea la liceu, sper sa nu coincida datele ca-r fi dezamagit.

Tina a luat locul III la Olimpiada de Istorie - faza pe sector si a primit accept la toate universitatile la care a aplicat in UK [pk][pk]





Ajutati-l pe Dan !

Mihaela [mamica] de [zana]Tatiana si [roker]Mihai

[pup] si [grup]




Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa.


#13
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 19:03

Imi pare rau ca n-am mai dat p-aici, c-asa am ratat sa fac urarile la timp pentru Diana (de Alma). La multi ani cu bucuria reusitei la liceul la care isi doreste! Si tot ce va mai propuneti sa vi se implineasca! [:)]Alma, sunt perioade mai dificile carora cu totii treb. sa le facem fata. Nu sunt niciunii trecuti cu vederea la capitolul asta. Sper sa-ti revii cu primavara![flo][flo][flo][flo][flo]

Mihaela, multumesc ca mi-ai trimis [pup] pt. ca bantuiam p-aici de una singura. Felicitari pt. Diana ta, cu atatea lucruri bune realizate la scoala! Si ce fain e ca acum ii place mate mai mult! Bafta si tie! Iar Silviei, distractie pe cinste! [:)]

Sanca, asa cum poate ai simtit si tu sa amortesti o vreme, mi-am luat si eu pauza.[;)] Dar in pauza asta am avut grija ori eu ori altii sa-mi ocupe timpul.[:D] Pot sa zic c-am fost sedintomana saptamana asta, intr-o seara la fi-miu, in alta la fi-mea, (dar la discutiile de la cor).
Azi am trecut sa mai discut si cu dir. scolii (una din ele) vis-a-vis de pregatiri. Vine si corul francez si vai de punga noastra, ca nu s-au strans suficienti bani din sponsorizari si treb. luate masuri considerabile.
N-am chef [:I]sa explic in detaliu, asa ca intelege/intelegeti macar partial.
Cu And. n-am stabilit definitiv ce si cum, decat ca aici orientarea e ori catre mate-info(rmatica) sau uman - adica filologie (cu istorie multa, latina etc). Asa cum e Ty a lui mhldvrc. Mai exista si liceu de stiinte naturale sau stiinte sociale. Cum aplecari pt. medicina/biologie etc nu sunt...excludem varianta cu stiintele naturale. Cu filologia, sincer mi-ar fi mila de el. Deci mate-info...ramane cap de afis. Insa datorita "maretului" sistem cu repartizarea pe calculator, trebuie ca pt. copiii care au medii generale peste 9.25 sa se faca 50 de optiuni pe fisa de inscriere. Adica pe fisa aceea treb. completate cel putin 50 de liceee cu profilul ales. Pentru cei care ar avea mediile gen. de 7, trebuie facute "numai" 250 de optiuni.[bang] Ideea e ca sist. functioneaza pe baza combinarii tuturor optiunilor elevilor din Buc., eventual si din alte judete care vor sa vina la un liceu din Buc. Noroc ca toate astea se fac cu sprijinul dirigintei, ca altminteri, cred c-o luam razna.[alcool]
Va doresc mult succes la admitere! Eu asteptam cu interes sa aflu vestea cu admiterea la liceul acela la care a avut interviu Elliot. Imi pare tare rau pt. micutul Matei, cred c-a fost doar o scapare de moment nota la stiinte si sigur va gasi o cale sa-si revina.

Flower, la capitolul martisoare, am optat pentru bratari impletite din alb si rosu, numai ca Ana ofera si ea, c-asa-i prin unele locuri, deci am luat cantitate dubla.
La capitolul "acela" stam f bn noi, n-avem emotii. Poate mai rau domnisoarele ca din clasa lui, ca dupa spusele d-nei dirig., ar mai fi si de prin cls. a VII-a...Dar n-am ce le face, inca e baiatul meu!!! [:D][8D] Iar la cls. Anei, poate altii sa se streseze, ca in grupul lor de copii tot se joaca si copilaresc frumos![:)]
Cum nu le-avem cu ziua de 14 febr., doar Ana s-a agitat pt. la scoala, la ora de engleza sa-si faca inimioarele cu pricina, a cusut le ele!... Apoi au mai avut de facut pe echipe un poiectel, alta bataie de cap. S-au adunat fetele la Ana si-a mai facut un desen ici, alul colo pe un A4, de n-aveau loc sa-ncapa multele idei generate de capusoarele lor minunate! [:D] Cu o zi inainte fusesem intepenita de spate mai ceva ca o batranica si inca aveam sechele in ziua intalnirii lor si asta dauna grav comunicarii.[alcool] Le-am lasat sa-si faca treaba ca stiau ele mai bn. Uite, acum, in timp ce scriam, a venit si Ana de la scoala si mi-a cerut voie sa se duca la gradinita ei, unde e educatoare mama unei colege si ca vor face felicitari impreuna. Pai da, ca doar aseara i-am data mamicii o shtanta de facut floricele, cumparata tot in scop creativ, ca poate maine mai face si acasa Ana ceva, o felicitare sau mai multe. Ca tot ii place ei sa creeze![:)]

Andra, bravo tie ca inca te lupti pe toate planurile si nu pierzi nicio batalie! Ma bucur ca ursul tau a reusit sa scape de viciu sau macar incerca si se tine pe pozitie.[flo][olala] Cred ca Edy e tare dulce cand vorbeste mai multicel asa...[olala] Mariuca, sa fie sanatoasa sie a si sa mearga la gradi' de luni![pup]

mQQm, drum bun si vreme frumoasa pe unde mergeti! Deja il duceti pe BB la Disneyland?! Wow! [pup]

mhldvrc, draga, dar ce de rezultate bune [olala]si cate reusite are Ty! Felicitari! Cred si eu ca treb. sa fii tare bucuroasa! Ai cu cine te mandri! Acum treb sa te mentii pe pozitie ca s-o sustineti si financiar cat mai mult! Ca banuiesc ca treb platite niste taxe etc. Felicitari!![flo] Tare haios treb sa fi fost Mihai pe strada![:D] Dar n-a racit, ca totusi ieri chiar a fost frig, a si plouat plus ceata?!...Bravooo! Sa traga tare ca sa-l lasi in expeditii! [cool]

Mirela, chiar luni am vazut afisul cu fromatia aceea. Recunosc ca sunt pe dinafara, insa m-am mirat cat de pasionat treb sa fie sotul tau, daca a venit special la concertul lor! Frumos![cool]

Sa mai adaug ca in mic sau in mare, la scoala e ok, n-avem probl. Insa iar s-a crizat d-na de chimie si i-a amenintat pe cei din cls. lui And. ca a doua zi le da test. Insa a doua zi, un coleg i-a zis lui And. ca el se duce la oli de engleza, c-asa scapa si de test. Si uite-asa a ajuns fi-miu sa dea testul de la oli si a trecut la faza pe sector.[:)] Si asa m-a bucurat, ca lucrul asta s-a intamplat chiar ieri, iar diriga Anei le-a zis in cls. ca testul a fost greu si uite ca fratele Anei a reusit si cica l-au aplaudat cu totii si Ana se infoia toata.[:D] Satisfactia e si mai mare pt ca anul acesta,(desi tocmai acum ar fost nevoie sa fortam), am sistat pregatirea la engleza pt. ambii copii din motive lesne de-nteles. Si la concursul Cangurul, la fel, And. a facut un rezultat f bun si ar putea sa mearga si la faza urmatoare.
Desi, cum spui tu Sanca, sunt copii care nu tureaza motoarele la maxim, insa iau note bune, iar noi ramanem cu intrebarea mereu aceeasi, oare cum ar fi daca s-ar stradui ceva mai mult?!...
Si sa nu raman datoare cu o explicatie, d-na de chimie, hahaha[:D] n-a mai dat test! Doamne, dar pt. prima data ma bucur ca i-a amenintat.[8D]
Uf! Si sa nu uit, miercuri am invoit-o de la scoala pe Ana, am luat-o cu mine la serv. si era toata o incantare ca nu mai fusese demult si am mers pe la colegi, pe la sefi si fiec. i-a dat la sfaturi de-i tziuia mintea apoi![:D] Dupa-amiaza am mers la medic ca vroiam sa-i faca o ecografie la burtica ca mai demult am avut niste probl. si vroiam sa fiu sigura ca lucrurile sunt in regula. Si sunt! Ei! Si cam atat. [:)]

In speranta ca nu v-am facut capu' mare, va urez un we placut, ca al meu a inceput de dim. la serv., intr-o nota nu f optimista...ci cu bombanituri, pufnituri samd. ca trebuiau stranse birourile sa zugraveasca mesterii, ca intr-un colt a tot plouat si se scorojea tavanul samd. O colega s-a ales cu alergie... Aminteste-ti Sanca, tu, cum era! Dar noi suntem p-aici... [pup]

#14
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 22:28

Fetelor, e vineri!!!!
Astept week-end-ul asta ca pe masina cu carne (ha ha ha - am facut o gluma)....

Agho ce bine imi pare ca ti-ai revenit, ca-ti duceam lipsa. Si eu cred ca as fi turbat de furie, sa pun pe lista 50 de licee. Pai are Bucurestiul atatea licee? Cei care trebuie sa aleaga 250, ce fac, trec in alte Judete? Ce munca inutila.
Felicitari pentru Andrei, ca a ajuns la faza pe sector, si ca a scapat in acelas timp de testul de la chimie (win-win). [8D]

Mihaela [pk] ce zapacit e Mihai al tau [pup]... Iarna sa mearga in pantaloni scurti si tricou. O sa aibe o vacanta de vara frumoasa cu 2 tabere, mers in cercetari prin pesteri, fain.
Felicitari lui Ty pentru rezultatul excelent la olimpiada, si pentru succesul pe care-l are la Univ din UK. Bafta in continuare sa alegeti o Univ cat mai buna pentru ea.

Mihaela petrecere frumoasa Silviei, distractie maxima cu prietenele.

Uff, fetelor...
Sa vedeti, cum a fost ziua mea de ieri......
Dimineata am mers cu baietii la scoala, am stat la slujba de la biserica, unde era toata scoala. Dupa slujba a fost festivitatea de premiere. Elliot ne-a ignorat cu stil. La servici mi-am incarcat mobilul, si am uitat sa-i mai dau drumul tot restul zilei. Cand am ajuns acasa seara, aveam mesaj de la directorul scolii (si pe mobil si pe tel de acasa). De la Matei am aflat ca Tom (da, acelas Tom de care am tot pomenit eu aici) a fost suspendat de la scoala pe 2 zile. De la Elliot nu am scos mare lucru. Ca pe terenul de joaca, Tom l-a prins de gat (head lock) si un baiat din cls a 5 a i-a zis directorului. Dar din atata lucru nu se suspenda un copil, nu? Astazi m-a sunat directorul scolii la servici si am vorbit cam un sfert de ora, si am aflat ca Tom l-a plesnit /biciut pe Elliot pe spate cu o coarda de i-a lasat urme. [q] Eu habar nu aveam, iar copilul meu nu mi-a zis nimica.... [drac] Si nu stiu ce ma infurie mai tare, bruta de Tom, sau Elliot ca a acoperit incidentul. Oricum, eu i-am inghitit multe lui Tom, si cu toate ca am avut motive intemeiate sa vorbesc cu parintii lui cand il batea pe Matei dupa scoala, nu am facut-o. Am o presimtire ca-si ia portia acasa de la tatal lui vitreg, si de aceea e asa violent la scoala. Aseara am fost in vizita la niste prieteni, care au o fata in cls cu Elliot. Binenteles ca ei stiau deja (scoala mica... deh...) si mi-au marturisit ca in cls a 7 a Tom a dat si-n fata lor. Au sunat pe tatal lui Tom, discutii, probabil ca Tom si-a primit-o dupa....
Acum nu stiu, am facut sau nu am facut bine ca i-am acoperit atatea lui Tom. Oricum, directorul scolii mi-a zis ca daca Tom nu izbugnea in plans dupa ce i-a aratat spatele lui Elliot, si daca nu arata vreun semn de parere de rau, era cat pe ce sa-l elimine din scoala definitiv. De fapt, pana la sfarsitul anului scolar e tinut din scurt si toti sant cu ochii pe el.
Acum, cu dreptul inainte. Eu sant multumita si fericita ca Tom nu e copilu meu. Dar cum sa-l fac pe Elliot al meu sa comunice mai mult cu noi. Daca Tom era un phsihopat (?) si el ii acopera crimele in loc sa-l opreasca din timp???? Luat cu binisorul si cu rabdare, si poate - poate o sa inceapa sa se destainuie si noua.
Oricum, sfaturi cum sa faci un copil sa vorbeasca, sant bine primite.

Un week end bun la toti.



#15
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 00:28

Sanca, sunt shocata de ce-am citit![:0][:0] Si am aceeasi reactie de indecizie. Adica clar m-a shocat comportamentul lui Tom, insa si atitudinea lui Elliot iarasi da de gandit. Cred ca si tine ca Tom e un copil neferict care are izbucniri necontrolate, cam cum i se intampla si lui acasa. Mi-am amintit si de cazul prezentat de Flower. Mi-e mila de copiii astia care n-au parte de un tratament bun in familie!
Iar despre Elliot nu pot sa cred decat faptul ca ai un copil bun, foarte bun la suflet. Cred ca in sinea lui l-a si iertat pe Tom, poate ca-l intelege sau poate ca nu stie cum sa reactioneze altcumva incat sa preintampine situatii de atac la persoana lui. Poate tocmai lipsa de reactie a lui Elliot sa-l starneasca pe Tom. Sigur ca tu poti vorbi cu parintii lui Tom, desi probabil ca cei de la scoala i-a anuntat.
Elliot s-ar putea sa aiba retineri in a va spune poate pt. ca incearca sa-si rezolve singur conflictele. Plus ca el e un copil cu o educatie catolica, e pasnic, cunoaste regulile de comportamnet si le mai si aplica. Si uneori in viata sunt momente cand te simti penibil ca cineva te tot ia de drept sacul lui de box.
Imi amintesc ca am avut asemenea discutii cu And. si in anii anteriori si chiar si semestrul trecut, cu privire la copiii shmecheri, care vorbesc vrute si nevrute. Lui nu-i plac asemenea personaje, asemenea caractere si prefera sa le evite. Ce-i drept, nici And n-a venit vreodata acasa lovit in felul asta, dar poate au fost momente cand altii l-au jignit, insa n-a venit acasa sa mi se vaite. Mai demult, tin minte ca i-am zis sa riposteze la obrazniciile colegilor insa mi-a zis ca ce aude el despre iertarea aproapelui se cam bate cap in cap cu ce-i propun eu. [bla]
Eu zic sa te linistesti, mai ales ca Elliot a fost deja ajutat de director sa treaca peste moment. Poate ca e si modest in felul lui si nu-si doreste sa fie in centrul atentiei. Si poate ca el a tras cortina peste eveniment si nu tine mortis sa-si aminteasca. Iti dai seama, ca e posibil sa bat campii, dar chiar si daca nu spun ceva valabil, sper totusi sa-ti fie bine si sunt convinsa ca veti gasi modalitati de comunicare. [pup]

#16
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 05:29

Bine v-am regasit!
Pentru ca am lipsit la apel pentru mai bine de-o luna, o sa incep cu urari de "LA MULTI ANI" pentru copiii si mamicile cu aivarsari in ianuarie si februarie (scuze pentru intarziere): Elliot, Alexandru, Diana, Andra: va doresc ani multi si fericiti!

Sanca, m-a socat sa citesc despre Tom - cred ca am ratat povestirile mai vechi. Despre Elliot, mi-e greu sa-mi dau seama de ce nu a spus nimic... Dar pentru moment, eu as incerca sa gasesc un exemplu real sau imaginar care sa se potriveasca situatie, dar sa fie din experienta mea sau a altora, si as deschide o discutie pe tema acelei experiente fara nici o referire directa la ce s-a intamplat la scoala. In schimb, as incerca sa discut cu toti membrii familiei, ca fapt divers, ce se putea face in situatia din exemplu, care ar fi fost rezolvarea de moment sau pe termen lung etc. As incerca sa dau ocazia tuturor sa isi spuna opinia, fara sa critic, ci doar incercand sa clarific de ce fiecare are opinia respectiva.
In felul asta ii dai ocazia lui Elliot sa spuna ce gandeste despre o situatie care nu-i a lui, ii oferi solutii pentru a rezolva situatii similare pe viitor fara sa-i spui direct :asta trebuia sa faci. SI ii arati si ca sunteti cu totii deschisi la discutii.
Repetand asta in timp, Elliot va accepta ideea ca e bine sa discute problemele lui in familie, si ca mai multe capuri care lucreaza impreuna descopera o solutie mai buna decat unul singur.
Poti folosi chiar si din experientele trecute cu Tom, dar abordarea mea ar fi : ma gandeam zilele astea ca nu stiu daca am facut bine in sitatia X si mi-ar place sa stiu ce credeti voi si de ce, ca pe viitor sa stiu ce ar fi indicat sa fac. Adica le spui ca TU ai nevoie de sfatul lor, si nu ca tu stii tot si le dai solutia. La adolescenti e o varianta care merge mult mai bine, si nu se simt atacati, criticati sau "on the spot", ba chiar se simt utili si maturi, ca li se cere parerea. SI mai si recunosti ca nu esti perfecta, admiti ca si tu poti gresi - ceea ce e foarte important in discutiile cu un adolescent. Toti gresim, dar ideal e sa invatam ceva din acele greseli.

Sper ca are vreun inteles ce am scris...[:I]

Am vazut ca multi copii a avut rezultate bune, dau semne de maturitate. Felicitari si copiilor, si parintilor. Nu vreau sa va iau pe fiecare la rand, ca mi-e sa nu-mi scape careva si sa va supar.

La noi e inca vara, dar cu ceva semne de toamna. Copacul urias din fata casei a inceput sa-si piarda frunzele, noaptea scade temperatura pana la 10 grade si e inca racoare cand o luam spre servici/scoala.

Copiii invata bine. Mihai continua si cu orele de chitara, si a decis sa invete sa cante si la recorder (un fel de fluier), asa ca s-a inscris in "recorder club" la scoala. Iar ca urmare a participarii la interviul cu profesorul de la clasa, isi face temele frumos si fara comentarii.
Daniel invata, e constiincios, desi il vad ca ar vrea sa maifaca si altceva. Avand matematica de clasa a 11-a pe langa cea de clasa a 10-a, are de muncit ceva mai mult. Mai ales ca rezultatul la examenul la mate va i considerat ca nota la "bac-ul" local si luata in calcul la admiterea la facultate. Au avut o vizita la o universitate si la un echivalent al "scolii post-liceale" din Ro, ca sa afle mai multe despre admitere si diverse cai de progres pe viitor. La finalul lui martie va avea si o saptamana de work experience, si el isi tot cauta ceva pe teme de astronomie. Greu de gasit, dar mai cautam.

In rest... sotul vrea sa-si schibe serviciul, ba chiar asteapta raspuns la un interviu. Eu am avut o luna absolut infernala la servici finalizata cu incheiatul perioadei de sefie. [pk] CHiar sunt fericita ca scap de stresul manageruitului, mai ales ca nu-mi place directia in care o iau lucrurile. Nu mi-au aprobat "study leave", desi e in regulile deprtamentului, pe motiv ca e "peste nivelul cerut". Ma rog, au fost si altele, muulte, dar nu vreau sa va fac capul calendar. Fapt e ca vineri am primit o multime de semne de apreciere de la o multime de oameni, si toti au exprimat o anumita neliniste si nedumerire legata de emailul rece si impresonal trimis de sefa anuntand ca eu ma intorc la pozitia mea de baza si ca ea va acoperi 2 pozitii in acelasi timp [alcool] pentru vreo saptamana - doua. Eu insa ma simt usurata si fericita ca pot sa-mi vad linistita de scoala - masterul e cu mult mai important acum pentru mine, si joi am primul curs.

Va doresc un weekend placut si odihnitor![pup][flo]

#17
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 28 februarie 2010 - 00:31

Anca, tare rau imi pare pt cele patite de bietul Elliot. si mai rau , vorba ta, ca nu va spune. Va povesteam acu' ceva vreme de un coleg de clasa cu TB, Ioan. La inceput mi-a parut un copil OK, cu rezultate f bune la sc. Se stia cu TB de la sah, fapt pt care l-am incurajat atunci cand mi-a spus ca vrea sa stea in banca cu el si ca devenisera ceva mai apropiati decat cu restul colegilor. In timp insa Tiberiu, care e destul de tolerant de felul lui, mi-a spus ca Ioan are un comportament ciudat , tot timpul simte nevoia sa-l inghionteasca, si ca-i pare destul de frustrat, mai ales cand TB lua note mai mari decat el. Apoi a aflat de la el ca este batut acasa pt note si nu numai, destul de rau. Basca un regim spartan pe care tata-su i-l administreaza in ideea de-al pregati pt viata dura...Abuzuri verbale, luat peste picior din greu,...In timp TB[si la sfatul nostru]a luat distanta [nu ostentativ]a gasit alti colegi cu care isi petrece pauzele . Intre timp au fost tot felul de incidente in scoala provocate de acest copil.destul de uratele. Si cu toate ca dirigintele il admonesteaza se limiteaza doar la atat. Ieri , i-a tras unui coleg una peste gura de i-a dat sangele. In secunda doi tatal celui agresat a fost la scoala. Si cu toata discutia avuta cu dirigintele, tot nu i-a scazut nota la purtare. [i-au sarit in ajutor cateva colege ,sa-i mai dea o sansa ,ca n-a vrut,...[:-@]].Mi-e si mila de el dar si de cei care-o patesc de la el.

Referitor la comunicarea cu Elliot nu-i usor ...stii ca eu mereu am fost de parere ca abordarea pozitiva face minuni si ca noi adultii trebuie sa fim cei intelepti si sa nu ne lasam enervati , pt ca atunci ei detin controlul. Incearca si fa tu pasul si sa nu te multumesti cu refuzurile lui de-a comunica. Da-i timp si spatiu ,dar nu renunta. Abordarea pozitiva face minuni.Bineinteles ca limitele le stabiliti voi, parintii. Cu adolescenta e si mai aiurea. Pt ca de cele mai multe ori nu prea sunt in stare sa exprime ce simt si atunci se aricesc, se simt neintelesi .
Atitudinea asta ostila fata de noi, parintii de obicei are ca revers imbratisarea a ceea ce vine din afara, respectiv de la cei de aceeasi varsta, grup,...si cand astia sunt din categoria Tom, Ioan...
Copiii de obicei nu vin sa ne spuna cand se simt criticati, neintelesi sau considera ca nu-i iei in serios, ca nu le acorzi suficient timp.
Stiti ca va scriam acu ceva timp ca TB nu ne-a spus de o lucrare. Am aflat ulterior de ea. Pt mine asta a fost un semnal de alarma.Si m-am uitat si catre noi. Uneori vine si-mi spune: iar ai avut dreptate. Nu-mi place[:)]cand ai dreptate.

Vic are dreptate. Cand discuti despre altii este mult mai usor, important este mesajul.
La fel de important sa inteleaga ca si noi suntem oameni, si noi gresim. Mi se intampla sa-mi cer iertare uneori. E un exercitiu bun si cred ca si pt ei conteaza mult.
Chestiile astea le stiu din cartile alea[parca ti-am trimis cateva].
Fa-ti timp si citeste desteptarea Evei[nu-i prea lunga].
Am scris la cald, nu stiu cat de coerent [pup]



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#18
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 10:20

De 1 martie, pentru voi doamnelor, o primavara frumoasa si cate-o [flo]





MiReLa

#19
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 11:38

Un martisor, gingasi ghiocei, bucurie si speranta din toata inima [flo][flo][flo] Va doresc o primavara frumoasa [pk][pk]





Ajutati-l pe Dan !

Mihaela [mamica] de [zana]Tatiana si [roker]Mihai

[pup] si [grup]




Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa.


#20
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 11:48

Citind despre supararile Ancai cu Elliot... Saptamana trecuta am avut si noi o problema grava la scoala. Andrada nu a fost implicata in nici un fel dar totusi s-a intamplat la ea in clasa. Este vorba de o fetita problema care mereu are altercatii cu colegi, fete sau baieti. Acuma ea si mama ei sustin ca D este mereu provocata si de aceea reactioneaza mai dur, loveste, tranteste. Situatia asta dureaza de doi ani, din clasa a cincea si Andi imi povestea acasa, sa vezi mami iar au facut-o colegii pe D in fel si chip , dar si D a venit imbracata mai...cumva si cu unghii false si cand i s-a rupt o unghie se jelea toata, si atunci unii colegi o luau la 11 m. Eu ma minunam: la 11,12 ani cu unghii false,machiaje,imbracata provocator, cum Doamne se poate asa ceva, mama ei nu vede, profesorii nu vad? Eu ii cunosc parintii fetei si din afara par oameni seriosi,normali.

Ei si sa ajung la ce s-a intamplat sapt trecuta. Imi povesteste Andi intr-una din zile: azi D s-a infuriat pe un coleg, care nu stiu ce i-a zis, i-a luat geanta, i-a rupt cartile si a aruncat-o in curtea scolii. A doua zi d-na director a vb cu toti copii si i-a pus sa dea declaratii si in scris de ce se intampla. Cand scriau copiii acolo, un coleg a intrebat-o pe D ea ce are de declarat. In mom acela s-a ridicat nervoasa si a scos din buzunar un ...obiect, amenintandu-l pe baiat. Majoritatea copiilor s-au speriat, a aparut si d-na dir , a luat-o pe fata din clasa, au sunat parintii sa vina la scoala.

In ziua urm am avut sedinta cu parintii, maraton de 3 ore si ceva.

Cu noua d-na diriginta care il va inlocui un semestru pe d-nul diriginte al nostru care lucreaza la lucrarea de doctorat.

Principala tema a fost desigur, grava intamplare.Toti parintii erau ingoziti de ce s-a intamplat, unii nu stiau nimic pt ca nu le-au spus copii nimic acasa. Mama fetei a plans, a zis ca vb mereu cu fiica ei dar nu-si explica cum a putut face asa ceva.

Inca nu s-a hotarat pedeapsa care o va primi, se putea merge pana la excluderea din scoala dar d-na dir a zis ca ii mai da o sansa.

Noua diriginta care este psiholog, consilier scolar a zis ca se va ocupa f serios de fata. Din discutiile cu parintii, cam toti am fost de acord ca d-nul diriginte a fost delasator cu probleme din clasa, nu s-a implicat in nimic si ne-am bucura daca nu s-ar mai intoarce ca si diriginte la clasa si sa ramana d-na psiholog diriginta lor.

Na, ca v-am zapacit cu probl noastra.Sper ca ati inteles ceva,oricum s-a intamplat un lucru f grav.



In alta ordine de idei. In sfarsit am vazut si noi Avatar in 3D. V-am zis ca sapt trecuta Andi nu a reusit sa-l vada, a vazut Ice Age3. Asa ca ieri dimineata ne-am urcat toti 3 in masina, am luat si un nepotel, si la drum , 200 km pana la Cluj.

[pup]



MiReLa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -