Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Copii din 1995-1998(36)


197 raspunsuri la acest subiect

#21
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 15:08

La multi ani de Martisor! O primavara calda si senina va doresc![hc][asta era cosarul]



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#22
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 15:33

O situatie similara, este si la Tiberiu in clasa. Cu o fetita , despre care imi povesteste acasa ca are tot felul de comportamente mai mult sau mai putin deviante. De multe ori , din spirit de turma ajung sa-si imprumute unul altul ideile, etichetarile. Eu sunt convinsa cumva ca la copila asta e un cerc vicios[in sensul ca e si provocata, e ca un fel de persoana pe care-si varsa frustrarile, bineinteles cei mai frustrati. Nu ca ea ar fi usa de biserica, dar provocarile zilnice o fac sa devieze si mai mult]. Si nu-mi place cand il aud uneori pe TB ca vine cu idei prefabricate azite la altii in clasa[stiu ca el nu foloseste termenii ...].
Dar lucrurile astea se intampla si pt ca la primele derapaje ale copilei, dirigintele in loc sa caute o cale de solutionare, a dat lucrare intregii clase, cu subiecte pe care , a recunoscut si el, nu avea cum sa le stie si-a umplut catalogul de 5,6,7. dupa care le-a spus atunci cand ei de rugau sa nu le treaca in catalog, sa-i multumeasca lui D ca din cauza ei,...[:-@][batcap]. Ulterior am aflat de la o mamica []ca fata a fost batuta de catre cativa colegi...Tb nu stia se incident.Mama respectiva a spus si in sedinta asta, dar, nu a parut destul de interesant pt diriginte...Asta se intampla cand cei care ar trebui sa fie modele copiilor nostri , au facut psihologie si pedagogie de tip comunist . Sau cand au acceptat sa fie diriginti pt a lua sporul de dirigentie si...atat.

Pana la urma nu v-ati lasat , Mirela, bravo voua!

Multumesc de urari[pup]



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#23
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 15:59

Miha[pk], ceaiul de care ma intrebai il fac dintr-o bucata de ghimbir de 5-6cm dat pe razatoare, 1/2 de ceapa, plus 2 nuci sparte [puse cu totul].Asta fiert cam cu 250-300ml apa, lasat acoperit,...indulcit cu miere si lamaie. Nici nu se simte ceapa , ghimbirul o acopera.



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#24
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 17:18

O primavara frumoasa tuturor![flo][flo][flo][flo][pup]

#25
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:06

[flo][flo][flo] Un martisor si de la mine [flo][flo][flo]

Fetelor, va multumesc la toti pentru sfaturi. In week-end l-am luat pe Elliot la mici discutii, abordat in fel si chip. E si zodia de vina, ca nu prea e el deschis de felul lui, plus o dorinta sa fie independent si mandria lui de barbat in devenire. O sa incerc sa-l abordez, sa cer sfaturi.
Mara, apropo de carti, tocmai am terminat cartea "How full is your bucket." Dar e foarte dificil cand e de pus in aplicare, dar incetul cu incetul facem progrese.
Samabata Elliot a ramas acasa, pe Matei l-am lasat la prieteni, eu cu sotul am plecat la cumparaturi. Elliot ma suna la mobil, ca a venit posta, si a expediat filmul, si ca a venit si plicul de la Mater Dei (liceul catolic). Si eu sar ca arsa, ca am uitat complect ca trebuia sa vina pe 26 - 27 feb. Si cum, l-ai desfacut???? "Dar binenteles ca l-am desfacut, ca doar era in numele meu...." Si asa am aflat ca l-au acceptat, notele au fost in majoritate "above average," in afara de ortografie, si antonime. Acolo, a dat-o nitel in bara, dar asta e, poate o sa invete si el cand sa puna punct, virgula si sa scrie cu litera mare...[:D] Partea proasta e ca liceul vor banii de inscriere pana pe 11 Martie, iar noi nu primim raspunsul de la celelalte 2 licee de stat decat dupa 1 Aprilie....
Saptamana asta o sa le trimit un email la liceul catolic, diplomatic sa trag de timp. M-as fi bucurat mai mult de reusita lui daca aveam mai mult timp de ales si de asteptat raspunsuri si de la celelalte scoli.
In concluzie, mai am o luna de stat ca pe ace...

[pup] intru mai in detaliu maine, ca lunea e cam haotica atmosfera aici.

#26
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 14:52

Felicitari pt Elliot!
Succes si tie cu diplomatia, sa-ti iasa pasenta, sa puteti face voi alegerea asa cum va e cel mai bine.

Felicitari si Tatianei[bis]!Frumoase rezultate.



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#27
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 12:36

Sanca, felicitari pt. reusita lui Elliot! [flo]Tot sa ai de unde alege! [;)] Bafta multa![cool]

Cred ca in fiecare clasa exista copii cu probleme. Din pacate.

#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 13:18

fetelor, dragelor, in sfarsit apuc si eu sa va scriu cateva randuri...pur si simplu nu mai am timp de cand am inceput sa merg trei zile la laborator program plin, mai ales ca mai mult am muncit decat am practicat si chiar e de munca. Noroc cu pauzele de cafea si de pranz, caci altfel cred ca as fi chiar terminata. Iar miercuri si joi invat, am dat deja primul test si a venit chiar azi inapoi, trebuie sa completez si corectez ce a notat profa...am ptimit si al doilea test deja, toate sunt cu date limita de returnare. Va spun astea ca sa stiti ca sunt bine dar foarte foarte ocupata. [pup]



Sanca, felicitari lui Elliot, tin pumnii sa te amane cu plata pana vin raspunsurile celelalte ca sa alegeti voi ce vreti, nu sa fiti voi cei alesi. Cat despre problema de la scoala, fetele de baieti ti-au dat sfaturi si idei excelente. Nu mai am ce adauga la ele, mai ales ca nu ma pricep. Noi nu avem probleme de nici un fel inca(sa bat in lemn) si nici in clasa Dianei sau in scoala nu sunt probleme de genul asta. Aici lumea se "lupta" cu fumatul la adolescenti, consumul de bautura si droguri la cei mai mari. Despre batai si alte probleme din astea nu am auzit si chiar am intrebat-o pe Diana daca sunt baieti batausi in scoala. Mi-a spus ca se mai imping si inghiontesc in pauze, dar e mai mult o joaca si pana acum nu au degradat in batai sau probleme mai grave.



La noi e vacanta saptamana asta, vacanta de sport si Diana e acasa. Azi si maine sunt cu amandoua fetele, o sa vedem ce facem...cred ca se impune o iesire in oras ca nu am mai avut demult asa ceva...



va pup pe toate, am fugit la ale mele...[pup].



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#29
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 16:58

Miha, bine ca ai de treaba, da' zi-le sa nu te mai munceasca asa ca doar n-au intrat zilele-n sac[:)]

Nici nu prea ai de unde sa auzi de manifestari bataioase, la cat de calma si de amabila e lumea acolo[lagom]. Pe-aici mai sunt destui care cred ca bataia-i rupta din rai si ca unde da ta-su creste, si-asa ca ce sa faca si copilu"? ce-a vazut!

Distractie placuta, intre fete.

Tiberiu o tine tot intr-un 10, la mate si geogra[in sfarsit i-a descoperit proful pasiunea si i-a dat de facut un proiect]de martisor. Astazi unul la bio si 9 la testul de la romana la pronume.
De 1 Martie a aparut cu o frezie ambalata dragut, pe care o tinea la spate pana sa mi-o ofere[olala]. Mai apoi, ii povestea lu tata-su la tf cum a coborat el cu o statie mai devreme, sa treaca pe la florarie si cum desi costa 4 lei i-a dat-o doamna de la florarie cu 3 ca atat avea in buzunar[q]
Le-a dat si fetelor martisoare, iar preferatelor ceva mai speciale...De vreo saptamana iar imi face capul mare Silvia-n sus , Silvia-n jos[:D].




"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#30
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 18:54

Mirela68, am vazut filmul la calc. Sigur, toti mi-au facut capul mare ca nu-i acelasi lucru, dar ce sa spun?!... Mi-a placut mai mult Sherlock Holmes. Da, chiar mi-a lasat o impresie pozitiva.

Mihaela, ai vrut de lucru, poftim ca ti s-a oferit si inca din destul. [:)] Iar cu testele te descurci tu, ca doar nu-i prima data. Spor in toate![pup]

Flower, ce simpatic e Tb![:)] Dragut gestul lui![flo] La noi se practica ceva de genul ca tatal cumpara florile etc si le ofereau impreuna. De data asta And s-a gandit sa ofere si el si-a plecat cu prietenul lui sa caute florile. Bietul de el a trebuit sa ia si pt. mine si pt. Ana, dar si pt. mamaita care e in vizita la noi de sambata (zambile albastre pt. noi si alba pt. Ana).[:)] Si-mi povestea cat de scumpe erau si-a cautat si el mai convenabile la pret. Asta mi-a placut cel mai mult, c-a trebuit sa caute, sa-ntrebe si pana la urma sa si aleaga. Dar mi s-a parut cea mai frumoasa floare![olala]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -