Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

**Capsunele de mai-iunie 2007 (133)**


358 raspunsuri la acest subiect

#41
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 22 august 2011 - 12:28

Multumesc pt raspunsurile cu ticurile. Vad ca Matei l-a mai redus, insa tot il mai are.

Am mai pus diverse poze AICI



Bogdan a facut o traznaie mare la Braila: a dat drumul la o surubelnita in teava de la putul pt gradina asa incat taica-miu a muncit o zi intreaga pt ca in final sa poata extrage surubelnita din ultimul segment. [:D]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



#42
chiquitita

chiquitita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2011 - 18:19

Liviana, frumosi si bronzati baietii tai! Bogdanel nu a vrut si el ghiozdan? Aveti emotii ca incepe scoala? Tataie s-a suparat sau e mai ingaduitor decat socrul?

Mami de Livia (8 iunie 2007) si [gravi] 33+ [fetita]

#43
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 22 august 2011 - 19:04

chiquitita, merci. Bogdan inca n-a vazut ghiozdanul de scoala a lui Matei [:D] caci e inca la Braila. Nu s-a suparat taica-miu - nu stiu daca e mai ingaduitor decat socrul, dar cu siguranta se ocupa mult mai mult de el. Azi au plecat la Lacu Rosu.[:I]

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#44
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 august 2011 - 01:13

salutare,

la randu meu va citesc constant dar nu apuc sa scriu..si taman cand imi propusesem si io sa scriu nu mi-a mers legatura.

Alynta & Motannel LA MULTI Ani!

nici nu stiu cand am scris sa nu uit pe nimeni.cum de de scriu acu [alcool]..intrebare intrebare..sunt saptamana asta in Hamburg..singura la o scolarizare SAP. nah io am cerut si am precizat sa fie pe germana ca-s multe pe engleza dar nici prin minte nu mi-a trecut ca nu ar fi in Waldorf langa mine :(. in fine socul a trecut. Duminica in schimb m-am simtit cumplit. m-au dus baietzii la gara pe seara mi-am luat avionul dar tot nu am dormit deloc. de grija lu David. si el a dormit saracutzul prost. si mai rau e ca sapt asta i-am inscris la alta gradinitza, complementara gradinitzei lor si surpriza cle-a placut si nici nu mai au timp de melancolii ca ii plimba tat.su pe la piscina..ceea ce m-a bucurat enorm. abia astept impresii (io nu vb cu ei la telefon, ma rog pana acu nu a fost okazia ..si acu am evitat.)

An@ nu am terminat cartea..am sarit cam 100 de pagini pt ca-s pt plansetul bebelusului..mi se pare langweilig-a ..pe alocuri. e okei si prezinta jocuri..nu am io cred dispozitie de ea.

Liv [flo]

Chichi, ai dreptate si io eram ca Livia[:-@] acu pe ai mei ii tin soft, dar io am baietzii, Da?!

poate mai scriu data viitoare..

acu dorm..

#45
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 25 august 2011 - 00:08

hai ca io sting lumina io o aprind...azi am o dispozitie mai buna..nu am mai baut atata cafea azi. si in plus azi la pauza de pranz am plecat si m-am plimbat prin port..dar eram cu 1 ora inainte de inceperea programului deja la computer.

eh am vazut si io pozele Livianei..foarte frumoase si relaxare in ele..

abia astept sa ajung acasa, azi iar am fost la receptie sa reclam minunatul lor net..si mi-a dat ala net nelimitat pan la 31 august numai sa scape de mine, ca tocmai ii venise o gasca de turisti[alcool]
[8D].
Cred ca delegatiile imi mananca nervii: de ex ieri m-am ciondanit cu un taximetrist care facea el observatie ca vezi Doamne strainii ocupa posturile ..in De..dar sigur era si el turc la origine..nah ca io vb germana ca un strain..in fine la noi in zona nu sunt resentimente din astea.. si nici la servici nu am avut astfel de incidente.

David ma asteapta sa facem acel coif pt scoala..le-am zugravit camera..vroiam un caramiziu foarte deschis dar a iesit mai inchis..am fost bolnava in We ala..nu de culoare of course :),dar ajungeam ala la la Bauhaus sa ii dau cu culoarea in cap. Acu caut birou..mi s-a casunat pe Moll si o sa astept poate dupa inceputul scolii si tot ii iau. costa la mana a doua 200E..uitati-va pe site celor de la Skandiv parca.

Carstea felicitari pt bebe din burtica. Rares merge deja la scoala..pove mai multe.[asia]

Ella,

nu a fost chiar secret..io am vazut la britanice postul tau..de fapt era ultimul si am intrat sa vaz ce scrii acolo :), nah libertatea de observatie..si chiar te-am intrebat ce are ..
spune-i sorei tale sa isi noteze strazile din LO cu piatra cubica [:D]

ah si la voi in fam noua generatie de nepoti e tot numai de baietzi? la noi si prima si a doua [8D]

CE mai era nostim pe aici? Mda Liviana care mereu gaseste o sciza romanilor :) cu algele lor vs algele bulgaresti

nu mai stiu mi-a placut cum scria Alina despre bulgari..chestia asta cu All inclusive ma omoara si pe mine.. io nu pot da 3.000 E cat ne-ar costa pe noi patru..si imi trebe o solutie ca iar am ajuns in spital de epuisare. de data asta dr s-au alarmat mai mult decat era necesar: mi-a explodat pur si simplu gatu..si nu reactionam la antibiotike..dar cu toate ca le-am spus ca pencilina V e apa de ploaie..ei au zis ca nu..si abia dupa 27 de ore m-au trecut pe altceva..ma rog nu era nici pt mine momentul sa le explic ca io ca si copil trait in ro am inghitit mult mai multe pastile de antibiotic decat unul de al lor. maine le termin sa vad cum imi e.
Interesant e un spray pe care l-au folosit si ei pe gatu meu..si mi-a prescris si mie reteta si chiar m-a ajutat mult. se numeste Locabiosol S si e recomandat de la 12 ani.

ach so..Robert a fost intr-un fel de tabara..nici nu stiu cum sa ii scriu pe Ro, de la 8-17, 1 sapt: inot catarat handbal, vaslit pe rau..chestii pacat ca de la 6 ani..

vineri intru in concediu si imi las computeru la birou:). m-am mai odihnit acu..am avut si CM sapt trecuta..
poate mai scrieti si voi impresii despre cum va simtititi departe de copii. io simt uneori ca imi pierd aerul..pt ca-s departe de ei..ca m-am dus la servici....o fi de vina numai societatea astea de la nemti a acaror mame lucreaza ..asta daca lucreza doar 4 ore pe zi??!!

Miniuta imi lipsesc asa de mult mesajele tale [flo]
[pup][nani] hai scrieti si voi ca va citesc maine [8D]

#46
ella_74

ella_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.078 mesaje

Postat 25 august 2011 - 02:13

Didi,

na, ca sa citesti de dimineata[:)]
Noi ne pregatim sa plecam la mare saptamana viitoare, din pacate la noi, la marea noastra jegoasa si plina de cocalari; am fi plecat din weekendul asta, dar sambata mergem la un botez unde am confirmat de acum 1 luna.
Dar se anunta atat de cald in urmatoarele 2 saptamani , ca ar fi si pacat sa stam prin Bucuresti.
Lui Bob ii convine, ca nu mai merge la gradi daca plecam.
Azi l-am convins sa mearga iar la inot cu copiii de la gradi; sa vedem daca maine dimineata mai e de acord; de obicei cand nu mai vrea ceva , spune "am glumit de fapt".

da, eu am intrebat la britanice, dar se pare ca in UK sunt alte reguli si majoritatea fetelor nasc cu midwife; a vizitat-o si pe Of dar asta i-a spus ca ea si-a aranjat in privat si deci nu se vor "imprieteni"; e si prejudecata cum adica sa nasca cu moasa? ca daca vii din RO unde ,de cand ne stim, actorul principal e doctorul...
Oricum, citeam cativa ani in urma, eram in metrou si mi-a cazut in mana un ziar de-al lor , ca sistemul medical din UK e varza, cel putin pe partea de maternitati si nasteri, ca se pleaca de la premisa ca gravidia si nasterea sunt procese naturale si daca e sa pierzi sarcina, asta e, asa trebuia sa se intample.
Am povestit la britanice de cistita, ca dr de la clinica unde merge nu i-a prescris nimic, desi mie mi s-a prescris antibiotic de pe antibiograma pentru asta; saptamana asta tusea rau si nu reusea sa doarma din cauza asta si au trimis-o asa acasa, ca trece de la sine in 10 zile; si mai cotizezi cat o masina noua, e chiar rusinos.

Cu generatia de baieti, se adevereste partial; primii 2 frati au fata si baiat, ultimii 3 avem (vom avea) baieti; a nu se intelege ca si eu voi mai avea[:D]

ref. la tabere, am o prietena in State al carei baietel are 6 ani si exact in "tabara" de care vorbesti si-a dus copilul toata vara.
Cred ca doar pentru sistemul asta de educatie, atat de bine pus la punct, merita sa emigrezi.
La noi, a venit vara, fiecare pe unde scapa, pe la bunici (daca mai sunt) sau pe maidan mai degraba...

Alina, cum ti s-a parut la Genius Kids? lui Bob i-a placut si mai vrea, asa ca i-am facut abonament.


Ella

#47
carstea

carstea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 424 mesaje

Postat 25 august 2011 - 02:43

Am pus poze noi in albumul CATCH UP .



POZE Rares(7 mai 2007)





Filmulet Un anisor







#48
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 25 august 2011 - 10:57

Ce baietel mare si inaltut e Rares! Carstea, si tu arati f bine, ai slabit mult nu-i asa? Cum te simti gravi, te-au ocolit greturile?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#49
bettyR

bettyR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.153 mesaje

Postat 25 august 2011 - 12:59

Ce mult ati scris fetelor!!! ori n-am citit eu de mult timp ...

Ella, acelasi tic in are si Andreea, trage de tricouri si de rochitele cu bretele, de le-a stricat ... sper sa uite ... pe langa asta isi baga mana in gura, dar cu totul :), in anumite situatii cand e stresata ... ii fac observatie, dar cred ca le este greu sa se controleze ...

Felicitari clonei pentru sarcina! Si poate bebe o sa fie mai usor de crescut ... eu mai rar am auzit de copii asa dificili ca andreea mea ...

In ultima perioada plange destul de mult, cand nu plange vorbeste intr-una, nu are decat 2 stari , una in care tipa, plange, nu-i convine ceva (si nu-i plac muuulte) si o stare in care se agita, vorbeste, fuge, se invarte, sare, dar nu sta locului parca nici o clipa ... dar sanatoasa sa fie! Cu gradinita e tare greu ca nu-i place deloc, zilnic crize si plansete ... cu alesul si schimbatul hainelor ma termina, si nu ma mai bag, o las sa se imbrace cum vrea si in casa si afara, si tot nu e bine, ca nu se poate hotara, dar daca ii sugerez 2 variante de ex, se imbraca cu amandoua si apoi plange ca nu-i place niciuna si se imbraca cu a treia varianta ... deci oricum ai face nu iesi bine cu ea ... noi ne-am obisnuit cu ea asa, mama a stat mult in vara asta cu ea si cu toata rabdarea si dragostea ei, a terminat-o psihic ... imi tot spune ca nu am educat-o bine, si ca am rasfatat-o excesiv ...

In rest suntem bine, Alexandra vorbeste ca un om mare, amandoua se iubesc, se joaca, isi iau apararea, se si bat evident, dar mi tare drag sa le vad asa marisoare ...

Eu m-am obisnuit la lucru, dar mi destul de greu ... daca as avea un bucatar ar fi perfect, si cum nu am, gatitul ma termina si cum e vara si trebuie sa iesim si afara, plus baia de seara ... se termina ziua, orele, mi-ar trebui cateva in plus , macar 2-3 ore ...


Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007) si Alexandra(23.06.2009)

#50
Al_Ma

Al_Ma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 25 august 2011 - 13:16

Clem, nu am mai fost, din pacate, din vina mea. Am fost la o nunta sambata seara, am stat pana pe la 4 dimineata si duminica eram rupta, era si tarziu, vreo 9 si ceva si i-am anuntat ca nu mai mergem. O sa incercam dupa ce se termina vacanta lor. Acum ma concentrez pe formalitatile pt gradinita.
Parca tu ziceai odata ca ai fost la Casuta Piticilor, cum ti s-a parut?
Eu am vizitat-o, mi-a placut ca au curtea aia spatioasa cu iarba, loc suficient de joaca pt copii, bucatarie proprie, dar nu stiu de ce acum am senzatia ca parca nu erau foarte luminoase salile de clasa. N-am dus-o deocamdata pe Mara, dar ma gandesc sa o duc deja cateva ore de acomodare inainte de 1 septembrie. I-am facut vaccinul de 4 ani si urmeaza peste 6 saptamani Varilrixul.
Am uitat, vroiam sa mai scriu ceva legat de a scris Betty: si Mara are toane in ultima vreme, nu e neaparat capricioasa, dar mi se pare ca o apuca plansul cateodata fara un motiv intemeiat. Probabil ca e un alt prag de dezvoltare acum, oricum am observat ca in cateva luni s-a schimbat acum cand a facut 4 ani, ne intelegem mai bine cu ea, vorbim ca si cu un adult, pune tot felul de intrebari, mai mult sau mai putin intime [:D], dar i-am raspuns la toate pe intelesul ei, nu cu foarte multe amanunte, dar nici cu inflorituri. Nu mi s-a paurt foarte ineteresata de raspunsuri, am impresia cateodata ca nu are rabdare sa-i explic (chiar daca raspunsurile nu sunt foarte lungi) si ca intreaba de placerea de a intreba, nu neaparat de a intelege [:)]
Legat de gradinita, poate poti sa incerci sa o schimbi, adica sa o duci sa viziteze mai multe gradinite si sa o inscrii unde ii place si se acomodeaza? Am o cunostinta a carei fetita nu reusea deloc sa se acomodeze la gradinita (de altfel, foarte buna) unde o inscrisese. Si asa ca a facut o selectie de gradinite (in special, pe criteriul curateniei si al calitatii mancarii) si s-a dus cu ea la cele selectate si, in final, i-a placut una, a inscris-o acolo si s-a integrat foarte bine. Poate nu-i place ceva sau de cineva de acolo.

______________________________________________________________________________

[mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -