Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

**Capsunele de mai-iunie 2007 (133)**


358 raspunsuri la acest subiect

#61
ella_74

ella_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.078 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 16:06

Mica,

Frumoasa vacanta ati avut, am vazut ceva poze pe fbk.
E al 3 -lea an cu barca, asa-i?

Noi am rezervat deja sa plecam la Malaga in august anul viitor.
O sa ne reunim acolo aproape toata familia, o parte venim de aici adica eu si fratele de la Focsani, vine si clona din Londra cu sotul si bebelusul si sora mare din Italia cu familia.

Dar azi plecam la Mamaia, s-a anuntat vreme foarte buna la mare. Bob abia asteapta sa chilueasca de la gradi.

Didi,
cate zile de vacanta aveti dom'le; si de fapt de ce sa ma mir, ofe in Londra are 40 lucratoare. si daca mai pun la socoateala ca aproape in fiecare luna are cate 1 zi de Bank holiday, atunci chiar e foarte mult in comparatie cu ce se intampla la noi.



Ella

#62
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 21:09

buna!

nu am mai scris de mult...

In primul rand,

Chiqui, felicitari pentru bb2!

Carstea felicitari pentru bb2!

si

Ella felicitari clonei pentru nepotel!

sper ca nu am uitat pe cineva... Nu am apucat sa citesc chiar tot.



Didi, ai grija de tine si mai odihneste-te :)

Din ce povestiti voi, in Anglia / Germania e mai bine decat se a fost la mine la Manu la nastere, se ocupa cineva de tine.



Noi tocmai ne-am intors din concediu.

In iunie am fost in Antalya (mult mai usor pt noi cu 2 copii).

https://picasaweb.go...VacantaInTurcia

Mihnea era in culmea slabiciunii dupa o raceala lunga si rea, a pus aproape 2 kg de atunci (adica a ajuns la greutatea normala pt inaltimea lui)



Apoi Manu m-a rugat sa o las la bunica de la Constanta... Unde a stat 2 saptamani, ea insistand (noi vroiam numai o saptamana, dar nu a vrut sa plece). A fost prima data cand a ramas singura. Ea a insistat, ea a venit un pic deprimata si suparata foc pe mine ca am lasat-o acolo, dar si speriata sa nu plec iar de langa ea. Asa ca nu stiu daca o mai las in curand. I-a trecut dupa multe zile de stat numai cu ea... Nu vroia sa vorbeasca, sa se joace. M-am si speriat un pic, dar a trecut. E o fetita foarte sensibila, ambitioasa foc (tb sa fie prima la toate, sa reuseasca tot aproape din prima, altfel se supara. lucram la asta...)



Am fost si noi (toti 4) pe munte - nu mult - numai pana la Urlatoarea (din Busteni). Dar tot e un inceput :)



Si apoi am fost 11 zile la Ranca / Sibiu / Cluj/ Praid. Asa ca ne-am plimbat anul asta :)



Mihnea a avut probleme cu balbaitul - chiar cateva luni. M-am speriat, Manu nu a trecut prin faza asta. Dar de 3-4 saptamani vad ca vorbeste bine. Am inteles ca e foarte comun, mai ales cand se acumuleaza multe cuvinte noi etc. Alta cauza - fetita sefei mele a balbait 2 ani, de la 3 la 5 ani - dupa ce a tipat o educatoare la ea. Acum are 13 ani si nu are nici o problema.



Mihnea e un sugubat, rasfatat si pus pe sotii. E diferit fata de Manu, se cearta mult, se si impaca, se si iubesc. El nu poate fara ea, ea poate si fara :) Dar se inteleg in general si asta ma bucura foarte mult.



A, am fost si noi cu Manu (Mihnea nu are rabdare inca) la Cars 2. Asteptam sa inceapa iar teatrul sa mai mergem si pe acolo, de data asta poate chiar si cu Mihnea. La circ nu ma indur sa ii duc, nu pot sa sufar circul. Ma deprima. Poate le conving pe bunica si pe bona sa se duca :)



La gradinita Manu sta bine cu toate activitatile (mai ales matematice - mi s-a zis), in afara de limba straina (engleza). Mi s-a si atras atentia ca e in urma fata de ceilalti copii :) Eu nu vreau sa o fortez, nu o intereseaza deloc. Cand o intreb cate un cuvant zice - "of, iar astea. nu vreau!"

Imi aminteste de mine cand eram mica si stateam cu orele sub pat pana renunta bunica mea sa mai vorbeasca in franceza (si cui ii pare rau acum?). Asa ca o las in pace, in ritmul ei, dandu-i ocazia sa auda limbi straine.



Nu am apucat sa ii fac vaccinul de 4 ani sau contra hepatita A (as vrea sa i-l fac) - din cauza ca tot timpul ba stranuta, ba mai tuseste un pic (2-5 ori pe zi). Ii trecuse inainte de vacanta, dar a racit un pic asa ca nici acum nu i-l facem. Dar trecem si peste asta.



Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009



S-o ajutam pe Sonia



#63
Al_Ma

Al_Ma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 23:28

De azi, Mara e inscrisa oficial la gradinita, maine o duc sa vad cum se integreaza. Probabil o sa o las cateva ore si o sa o ia bona inainte de masa. Asta daca nu prefera sa manance la gradinita. Sunt un pic cam indoita. Eram multumita ca i-am gasit o gradinita cu curte mare, cu iarba, unde sa se joace. Azi, cand am fost sa duc actele, pe la 9.30, copiii erau in clasa, desenau la masute. Mi s-a parut cam intunecata sala de clasa, desi are geamuri mari. Sper sa-i tina mai mult la aer, cat mai e vreme buna. Si nu-mi da sentimentul ca ar fi primitoare cladirea, desi e amenajata frumos. Nu stiu, sper sa ii placa Marei si sa se simta bine. Fac engleza, au si optional de dans, pian.

______________________________________________________________________________

[mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)

#64
vas

vas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.193 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 11:24

bine v/am regasit !!!!

ufff, ne/am mutat????? ce repede a trecut timpul .....



noi am tot fost plecati asa ca nu am avut timp de citit, am tras un ochi si am vazut fete care si/au facut timp sa ne mai arate niste poze cu puii lor pe care nu/i mai vazusem de mult. Haideti fetelor mai stati prin zona.[olala]



AM fost si noi la mare 9 zile, a fost superb, Eliza e deja domnisoara, nu am avut treaba cu ea, iar Andrei e un scump, a fost tare cumintel. De mult nu am avut asa un concediu linistit. AM fost la o vila foarte frumoasa, chiar pe faleza la Eforie iar faptul ca eram aproape de plaja m/a relaxat mult. Conditiile au fost super.

Acum ne pregatim pentru gradi, ma intereaba Eliza in fiecare zi cand mergem la prietenii ei de la gradinita. In rest e cumintica, o duc si eu la piscina, aproape inoata singurica, sunt tare mandra de ea.



Andrei o iubeste mult, e numai cu ochii dupa ea, merge in patru labute si o cauta prin toata casa. Ne ascundem amandoua si il strigam sa ne caute, e tare scump.... Acum se ridica si in picioruse, asa ca linistea mea s/a cam dus, trebuie sa fiu tot cu ochii la el.

In rest acum am inceput curatenia generala, deci sunt ocupata la maxim, dar o sa/mi fac putin timp sa citesc din urma sa vad ce mai faceti si sa pun si eu niste poze.





va pup si mai revin.



Andreea , mamica Elizei 13.05.2007 si a lui Andrei 26.02.2011 poze2











#65
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 10:55

Poohy, bine ati revenit, frumoase perioadele voastre de vacante, se vede din poze! Imi place mult ASTA. Ce mare s-a facut si Mihnea, nu mai e grasunel ca atunci cand era bebe. Si Manu a crescut, e domnisorica in toata regula. Frumoasa familie ai, fetita seamana cu mami si baiatul cu tati!

Mica, ne bucuram sa auzim ca ati petrecut frumos in vacanta. Cum v-ati ales destinatia? Succes lui Maya la gradi!

Alma, si voua succes mult la gradi! Asteptam impresii.

Vas, cand incepeti gradi, pe 12 sept, nu? F frumos ai povestiti despre Andrei, copiii sunt atrasi de copii in general, dar e minunat sa vezi asta pe cei care-ti apartin. Spor la curatenie!

Ella, cum e la Mamaia?

Aproape am incheiat si noi pregatitirile pt scoala, am niste emotii de nu le pot descrie, nu-mi vine sa cred ca bebelusul colicos care doream sa creasca mare mai repede va fi peste o sapt scolar. I-au cazut 2 dinti de jos si f haios cand rade![:)] Mai trebuie sa ne hotaram la ce afterschool va merge si gata, asteptam Marele Inceput![:)]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



#66
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 14:02

Salutare,

Woow Poohy ma bucur ca ai scris! am vayut poyele de la mare..dar si pe cele de la Paris..foarte frumosi mai sunteti...Manu are niste ochi superbi.

Mica, sa va fie de bine vacanta vazui si io pozele dupa FB

..deci din cate am inteles Mayei i/a mers mai bine anu trecut cu tratamentul hemeopat contra tusei?
zilele trecute am trecut pe langa La Rouche si mi-am adus aminte de sora ta..sa nu uiti sa ne anuntzi cand aparein MA..daca are chef ..of course!

Betty, am vazut pozele cu andreea si serbarea cu trandafirul rosu..am ramas masca cat de matura e Andreea in poze...si frumusica foc.


am reusit performanta sa ii las pe copii mei in camera sa se joace..fara scandal..David s-a mai potolit nitel tot cu crize..dar mai rare..si mai cooperant. Doamne ajuta ca imi dadea cosmaruri noapte..

cu somnu tot prost, ca la 4 luni, sau vine cu perna si plapuma langa mine. bea si multa apa peste noapte.
in schimb inoata destul de binisor a ajuns sa faca un lat de bazin..a avansat mai mult cu mine decat la scoala.dar noi stam si 4 ore la bazin. se scufunda in schimb mult mai bine.
Ella,

singulair-ul de stari de nervozitate? e studiata legatura sau e doar empirica?

Liviana,

emotiile sunt ale tale..io am si nu am..noi incepem pe 17, cand au si prima ora si prima tema. am cumparat si noi rechizitele impreuna, de fapt am fost la libraria din sat cu lista de la inscriere si cu auxiliara primita in iulie de la invatatoare. mai am cana cu toarta de cumparat. La noi nu e uniforma, copilul e mare, deci se descurca si in plus cei 14 copii de scoala din gradinitza au fost impartiti in doua clase: la A si la C ( clasa soarelui si veveritzei). R e la C cu trei preteni si cu pretena lui draga.
Parintzi in schimb se vor intalni la scoala pe 15, cand vom duce si materiale lor la scoala, de la plastilina la foarfece si acuarela sa fie ghizdanul mai usor. Vom cunoaste ceilalti parintzi, dar banuiesc ca pe multi ii stiu de la gradi, scoala de sport. ..etc etc..nu e nici un secret in sat.

Mamicilor cu copii mai mari: copii vostri sunt indragostiti? R e la nr 3. ce magic poate fi!!!
la noi uniforma nu e..

lecam pe traseu..avem o vreme superba de vacanta..ieri ne-a prins ploia in parc..si eram cu bicicicltele la 5 km..si i-am lasat sa incerce toate baltile la intoarcere si mi-am spus la culcare ca le-a placut: au avut mult Spaß (distractie) :)

EDit: An@: nu am terminat cartea si pan la anu am timp. Cartea e bunicica, ii prezinta multe ideei de jocuri..cu unele chestii nu-s de acord. de ex sa il las pe copil singur..de la 6 luni. Poat la R merge..dar la David care.i mai fricos din fire..nu as experimenta.
acu imi scapa unele amanunte..dar de ex iti prezinta unele chestii : sa faci o lista cu jocuri pt copil, sa il implici in tot..sa ii elimini jocurile si Tv, dupa ce iti spune ca in State in medie un copil se uita 24 de ore pe sapt[alcool]..asa ca io le-am arondat astfel la ai mei 5 ore sapt. si si le aloca cum vor ei. Cand se termina, adio TV. la computer nu au acess. deci o voi termina :)

#67
madaiulia

madaiulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 17:06

Poohy bine ai revenit! Ti-am vizionat pozele, frumoasa familie sunteti!
Al_Ma cum a fost la gradi? Adaptare usoara Marei!
Didi dar de ce intrebi mamicile de copii mai mari? Crezi ca astia mici nu se pot indragosti? Andrei s-a jucat acum vreo 2 luni cu o fetita de la un bloc vecin si e inca fascinat si intreaba de ea. Am recunoscut semnele primei indragosteli la el. Si sunt asa simpatici acum, e magic si complet inocent. Sper doar sa am intelepciunea sa privesc cu aceeasi detasare si intelegere si indragostelile serioase care vor urma peste cativa ani.
Mergem si noi la bazin, Andrei inoata destul de bine. Cel mai mult ii plac scufundarile. Si tare ma bucur ca merge cu placere si de buna voie.
La karate mai cere de la o vreme. Cred ca o sa incercam si asta destul de curand.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

#68
Al_Ma

Al_Ma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 17:47

Multumesc de intrebari. Mara s-a adaptat bine la gradinita. Vineri a fost vreo 2-3 ore, cu bona (dar bona a stat deoparte, ca sa nu fie tot timpul in raza vizuala a Marei, sa se obisnuiasca fara ea). Azi am dus-o impreuna cu bona, a mancat tartina pe care i-au dat-o la gradinita, desi mancase si acasa, s-a jucat cu copiii, nici nu a mai intrebat de bona (care a plecat sa se plimbe prin parc pana pe la 12.30 [:)]), a mancat singura ambele feluri de mancare la pranz. Gata, de-acum e mare [:)]. problema e ca nu mai vrea sa doarma la pranz. La gradinita sta deocamdata pana la 13.30, pleaca dupa ce ia pranzul.
In schimb, la Genius Kids a fost un fiasco sambata. Nu s-a integrat deloc, a lucrat la o mascuta, dar foarte greu am convins-o (numai cu mine vroia) si, colac peste pupaza, la plecare mi-a tras un plans zdravan ca vroia sa ia peruca rosie (i-au costumat in personaje de poveste si Mara si-a ales sa se imbrace in rosu si cu peruca rosie, era foarte haioasa). Incercam si duminica viitoare. Dar oare ce pregatire au fetele de-acolo, ca sunt foarte tinere?

______________________________________________________________________________

[mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)

#69
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 18:38

Al-ma..ce tare esti cu peruca..cumparai tu costume acasa..noi avem o duzina, le am la indemana sub patul lu David si se pot costuma mai mereu, si mai ales cand au musafiri. mai ales cum se schimba. io i-am luat in iarna de la Aldi, atunci is la oferta vreo 6 tipuri si mai aveau si din ani trecuti, cu 1 E bucata.

in legatura cu somnul e cam cazul sa si-l scoata. la David mi-a recomandat edu sa nu il mai ia la grupa de somn, ca acolo is doar cei de trei ani...in plus la gradi merg sa se joace nu sa doarma.

Mada,

ai dreptate dar la 6,7 ai e altceva..si R avea o fetita de la 2 ani..de fapt una acasa..si alta la cresa..si David are o fetita mereu pe rol, una e chiar de vreo cateva luni, care-i preferata lui la joc,,..numai ca la R..e altceva. Toata gradi stie ca-s indragostiti[alcool] si in plus odata i-am vazut ca se pupau am ramas masca..si l-am dus pe R in masina, am motivat ca am uitat ceva si am intrebat edu daca-i in regula ca si ea era de fatza..si mi-a zis ca da..si sunt cele mai inocente clipe. Nah fata a fost plecata in Ucraina, i-a scris vedere si el s-a ales cu alta..la fel de frumusica dar mai sfioasa..ca l-a invatata cum sa inoate mai bine..si cat de mari is pui de elefanti. cica au asculta o poveste de 5 ori impreuna :)...halal mai sunt ei la gradi.si au cazut si amandoi in aceeasi clasa..iar prima saraca e la A. I-am atras atentia lu R sa fie sincer si corect cu fetele ca apoi il paste razbunarea..l-a ziua lui le-a invitat pe amandoua..sa il vad cum se descurca[alcool]..

mai povestesc?![8D]

#70
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 20:50

Merci de aprecieri [flo]



Alina, bafta la gradi!!!

Vas, ce frumos ca se inteleg atat de bine. La mine sunt si razboaie :D Mari :D Chiar cu masinute aruncate

Madaiulia, ma bucur sa te vad :)

Liviana, am admirat si eu pozele cu flacaii tai. Sunt mari :)

Didi, pozele din Franta sunt de anul trecut, cand am fost la nasi :) R are lipici mare la fete ;)



Manu a incheiat de 1 an cu crizele. E atat de bine... Din pacate se pare ca incepe Mihnea [bang]



Manu nici nu vrea sa auda de baieti... a avut asa 2-3 saptamani in care zicea ca un baietel de la gradi (cu 2 ani mai mare, din alta grupa, care nu o prea baga in seama :D) e prietenul ei (prieten amic) si vorbea cu el si acasa (adica isi imagina), dar i-a trecut repede.

In afara de perioada asta, imi tot declara ca ei nu ii plac baietii, numai fetitele :D



Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009



S-o ajutam pe Sonia




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -