Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie


49 raspunsuri la acest subiect

#21
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 10 august 2011 - 23:10

Rufus, se vede experienta tatalui de fete [:)]



#22
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 11 august 2011 - 12:06

Si dupa parerea mea este prea devreme pentru intalniri, si i-am si spus-o. Dar decat sa se intalneasca cu el pe ascuns si sa ma minta, prefer sa-i dau voie sa se intalneasca cu el, cu voia mea. Stiu din proprie experienta ca tot ce este interzis se face intr-un mod sau altul.

Ieri mi-a spus ca si ea a acceptat sa-i fie prietena, ca nu se intalneste (deocamdata) cu el singura ci alaturi de alti colegi de ai ei.
- Am convenit ca atunci cand iese singura cu el sa-mi spuna si sa vina sa o ia de acasa, sa-l cunoastem si noi.

- I-am spus ca, daca rezultatele scolare ii vor fi afectate, voi pune punct eu intalnirilor. Baiatul este la un profil de mate- info bilingv la unul din cele mai bune colegii din oras, asa ca sper ca asta o va impulsiona pe fi-mea sa fie la fel de buna ca si el.

- am intrebat-o ce va fi peste doi ani cand el va fi student iar ea liceeana, iar ea m-a privit cu asa o figura... si m-a intrebat daca eu chiar cred ca vor fi "impreuna" asa mult timp. In clasa a VI-a, in clasa lor, au existat diverse "cupluri" care au rezistat "impreuna" cel mult doua saptamani. Asa ca, uneori am senzatia, cum spunea si Rufus , e posibil sa fac eu mai multa zarva.

O sa vedem ce va fi. Stiam ca se apropie si acest moment, dar tot nu sunt pregatita pentru el, parca totul e mult prea repede.

Multumesc pentru raspunsuri, si astept in continuare.





#23
Chri70

Chri70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 14 august 2011 - 20:11

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Michelle, eu nu iti sar in cap dar 13 ani si notiunea de "prieten" nu include neaparat o relatie sexuala.
13 ani e varsta primilor fiori, primele plimbari tinandu-se de mana, primele interactiuni cu o persoana de sex opus cu care sa impartasesti aceleasi convingeri, sa discuti, sa dansezi etc.




Lala, ai dreptate, asta e adevarat atata timp cat amandoi au 13. El oare urmareste aceleasi principii? Mie mi se pare o diferenta enorma de varsta in acea etapa a vietii, baietii de 17 ani au interese mai "adulte".

isabela, e posibil sa-i intalnesti familia, nu numai pe el? E bine sa formezi o relatie buna cu tipul. Dar monitorizarea relatiei nu previne relatiile sexuale, daca de asta te temi. Sunt de acord ca interzicandu-i relatia poate creea mai multe probleme, dar nu as elimina aceasta optiune.
Am vazut un program pe tema asta - fete in pubertate curtate de baieti de liceu - si concluzia a fost ca, in multe cazuri, acei baieti nu sunt prea siguri pe sine si prefera fetitele puerile, cu siguranta virgine, care nu au prea multa experienta, si pe care le "pot fraieri" mai usor. In unele cercuri, baietii sa mandresc cu aceste cuceriri tinere, "fresh meat". Sper ca acesta sa nu fie cazul tau.
Imi pare rau, as vrea sa-ti fiu mai mult de ajutor. Numai bine tie si fetiei tale.

[gravired]+17 [baietel]

#24
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 17 august 2011 - 14:06

Am citit cu interes raspunsurile pentru ca si fiica mea are tot 13 ani...Deocamdata stau linistita ca ea este f. copilaroasa dar...are colege pe care le-am vazut pe strada cu baieti mult mai mari.Si chiar am comentat atunci, i-am spus parerea mea ca sunt preferate fetele mai mici pentru ca sunt mai usor de pacalit.Spunea cineva ca si noi la varsta aceasta aveam amici, prietenii platonice dar... s-au mai schimbat lucrurile, in ziua de azi adolescentii sar peste niste etape...nu mai sunt cei de ieri, eu discut lucrurile acestea foarte deschis cu ea si de f. multa vreme, ii tot povestesc experiente fel de fel, teoretic am pregatit-o - zic eu, cu toate acestea, daca as fi pusa intr-o asemenea situatie n-as fi f. relaxata.Probabil ca as incuraja-o sa-l invite la noi acasa...cel putin in prima etapa si as incerca sa aflu cate ceva despre el de la scoala...

________________________


#25
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 17 august 2011 - 15:23

Au 1 saptamana de cand ies "impreuna" dar nu singuri ci alaturi de gasca fiica-mi.

Nu stau relaxata stiind ca este deja prietena cu un baiat mai mare. Ii spun si ei acest lucru, si mai ales ii spun sa fie atenta, si sa nu creada ca "tot ce zboara se mananca". I-am spus si ca am citit pe net ca e posibil ca, daca un baiat de varsta lui prefera fetele mai mici, atunci poate ca e un pic nesigur pe el. I-am spus ceea ce Chri70 spunea aici. Doar ca ei au impresia ca le stiu pe toate, ca lor nu li se poate intampla nimic rau, ca toate lumea le vrea doar binele.

I-am repetat a nu stiu cata oara ce inseamna relatiile sexuale incepute la o varsta frageda, si sper din tot sufletul sa nu se ajunga aici. Ea spune ca nu se gandeste la asa ceva ca "are doar 13 ani".

Greu sa fi parinte si mai ales sa iei decizia cea mai buna pentru copilul tau. Cand am aflat ca s-a si sarutat cu el, chiar m-am gandit daca a fost buna decizia de a o lasa sa fie prietena cu el. Fel si fel de ganduri.

Ar fi interesant cum au actionat sau reactionat alti parinti aflati in aceasta situatie.



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 august 2011 - 17:17

Citat:
citat din mesajul lui isabela

Cand am aflat ca s-a si sarutat cu el, chiar m-am gandit daca a fost buna decizia de a o lasa sa fie prietena cu el. Fel si fel de ganduri.



Ar fi interesant cum au actionat sau reactionat alti parinti aflati in aceasta situatie.









Relax...oricum se saruta cand si cu cine vor. E o noua cunoastere...cand erau bebelusi bagau totul in gura, asa simt ei sa exploreze...asa-i si acum, gustul dragostei e invincibil.

Cred ca, in principiu, problema sexului nu se pune...chiar si ei sunt constienti. Ce nu constientizeaza este ipostazele in care se pun, cand nu prea mai conteaza ce vor sau nu. Fetelor mele le este foarte greu sa inteleaga de ce le spun sa nu mearga singure la un flacau acasa; de fapt, le subliniez mereu: nu gesturile lor ma sperie, ci consecintele si expunerea lor. In fond, orice se poate repara (mai bine sau mai putin bine), insa unele lucruri sunt ireversibile. Una este sa faci sex la varsta sau cu persoana nepotrivita si alta e sa fi postita de niste baieti la fel de necopti la minte si iresponsabili. Noi (ca parinti) am facut destule concesii dar insistam pe anumite reguli pe care le invatam sa si le traseze. Sper sa le si aplice.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#27
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 17 august 2011 - 22:50

Isabela, se vede de la o posta cita incredere are fata ta in tine si se mai vede cit de bine comunicati. Te tine la curent cu ceea ce se intimpla in viata ei si este absolut minunat pentru tine. Eu zic ca este ideal sa tii caile de comunicare deschise...noi vorbim iar ei se fac ca nu aud...sint convinsa ce ceva tot ramine cu toate ca nu ne ofera neaparat satisfactia.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


#28
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 18 august 2011 - 13:25

Rufus,
Si eu tot asta ii spun si incerc sa ma si fac auzita, apropo de mersul acasa la un baiat, si de ceea ce ar putea intalni acolo. Si eu i-am spus de multe ori ca una e sa incepi de buna voie ceva, si alta sa fi obligat si sa ramai cu niste traume. Sper ca din tot ce-i spun sa ramana ceva in capsorul ei.

Si ca sa mai glumesc, alaltaieri, inainte de a-si pune aparatul dentar, i-am zis sa-i spuna prietenului ca e ultima zi cand o saruta fara aparat. Mi-a zis ca sunt o mama nebuna.[:D]



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 august 2011 - 11:11

Sincer. Prima mea reactie cand am citit titlul subiectului: mi s-a facut gol in stomac si fatza mea arata cam asa [wow].

Instantaneu am gandit: "Cum adica ce fac? O pun la doi douzeci! Curent continuu..."
Apoi m-a pufnit rasul.

Vedeti voi si fii-mea are 13 ani. Momentan domnisoara copilareste din greu. Se joaca pana nu isi mai poate misca picioarele, tipa pana ramane fara aer si nu se piaptana cu zilele.

Asa ca m-am gandit serios la ce as face.
De fapt ce-mi ramane de facut? Supraveghere de la distanta, cunoscut baiatul, stat la povesti.
Ce n-as face: nu as intreba-o despre saruturi si nici nu i-as cere amanunte despre gesturile care ma macina. S-ar simti inconfortabil. Nu mi-s da cu parerea asupra caracterului baiatului decat daca mi-ar cere-o. As lasa-o pe ea sa-mi povesteasca in ritmul ei.

La varsta asta sunt draguti si sigur baiatul care este mai mare este si el copilaros.

Mai povestim despre lucrurile pe care nu trebuie sa le faca la presiunea anturajului. Despre fetele sau baietii care se lauda cu diverse ce tin de viata lor intima.

La varsta asta majoritatea fetitelor au o doza destul de mare de pudism care le impiedica sa accepte anumite gesturi facute de baieti.
Asa ca relax. Momentan.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#30
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 19 august 2011 - 12:40

Aseara a venit si mi-a spus ca s-a despartit de prieten, ca prefera sa stea cu gasca ei, ca nu-i place sa fie "sufocata".

Prietenia a tinut 1 saptamana.

Ce va fi oare saptamana viitoare?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -