Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie


49 raspunsuri la acest subiect

#41
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 august 2011 - 18:09

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

. Zau, se bat cimpii...poate ca in Romania baietii sint crescuti altfel de doar la aitia le sta capul???







Anamaria



"With sufficient thrust, pigs fly."







Pai tocmai ca mie mi s-a parut ca cele mai vehemente in a afirma ca nu ar lasa fata de 13 cu un baiat de 17 din cauza ca el vrea "numai un lucru" au fost fete care traiesc in afara Romaniei (SUA, Australia, Germania)






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#42
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 30 august 2011 - 19:53

Eu la 14 ani aveam un prieten de 17. Ceea e nu inseamna ca am ajus la relatii sexuale, chiar daca el era mai mare. Poate erau si vremurile de asa natura, ne era frica / rusine, majoritatea (colegelor, prietenelor) ne-am inceput viata sexuala dupa 18 ani.

Cred ca cea mai buna abordare e increderea in copil, ceea ce nu inseamna a inchide ochii, ci a supraveghea de la distanta.

#43
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 august 2011 - 20:27

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mare noroc am avut cu parintii... spun asta pt. ca eu eram clasa a 8-a iar prietenul meu a 12-a, prima oara am avut o "relatie" de 1 luna, chiar dupa ce am implinit 15 ani. A fost doar o luna pt. ca el vroia altceva si eu i-am zis drum bun si cale batuta.
S-a intors dupa 2 luni, de atunci suntem impreuna si n-a reusit "altceva-ul" decat atunci cand eu m-am simtit pregatita.

Am auzit povestea cu "el vrea doar un lucru" de la prietenii nostri care nu intelegeau cum de statea cu mine.
Si cand am implinit 18 ani toti l-au felicitat pe el, ca nu mai poate fi acuzat de pedofilie :)))))

da-ti-le putin incredere, ca nu sunt toate povestile identice.
Am avut 2 prietene care nu aveau voie sa aiba prieten decat in facultate. Amandoua au experiente sexuale de tot felul cu diversi si diverse , la varste mici. Deci daca e sa se intample, se intampla, daca le oferiti incredere mai greu sa se intample.

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Din pacate majoritatea parintilor nu sunt pregatiti sa accepte ca puii lor pot fi pregatiti pentru o relatie ce include componenta sexuala.

Sunt foarte rare cazurile in care parintii sunt deschisi, au incredere in copiii lor, si chiar daca se intampla "neprevazutul" la 14-15 ani, au deschiderea de a le fi aproape cu sfaturile necesare.

Ce sa spun, cam la fel gandeam si eu, pana nu demult, cand am vazut caz concret doi copii de 15 ani ca sunt in stare de sentimente reale, curate, au o relatie frumoasa... Asa ca am ajuns la concluzia ca nu castigi absolut nimic daca tu, ca parinte, te opui unei relatii la aceasta varsta, dimpotriva.


#44
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 31 august 2011 - 14:31

Am citit cu atentie tot subiectul, gandidndu-ma ca probabil nu peste mult timp as putea fi pusa si eu intr-o astfel de situatie. Fetia mea are aproape zece ani, dar timpul zboara repede... Chiar nu stiu cum as reactiona. Imi doresc sa fiu o mama fara idei preconcepute, tocmai pentru ca atunci cand eram adolescenta mie mi s-au pus multe interdictii si din cauza acelor interdictii am facut multe greseli.... Mama mea recunoaste acum ca nu ar fi trebuit sa procedeze asa, ca ar fi trebuit sa imi lase mai multa libertate...Si mereu imi spun ca eu voi proceda altfel cu fata mea.Insa nu stiu, cred ca atunci cand esti pus intr-o situatie de genul celei in care a fost Isabela ai tendinta sa actionezi dupa instinct. Iti trebuie o mare putere ca sa te poti pune in pielea copilului tau... oricum, cred ca solutia pe care a adoptat-o a fost cea mai buna...

MElise

#45
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 31 august 2011 - 14:43

Sincera sa fiu si eu m-am temut de varsta baiatului ( care are 16 ani si cvea si nu 17) tocmai pentru ca m-am gandit ca , el, va vrea ceva mai mult decat o sarutare si plimbatul de mana.

Varsta aceasta mi se pare tare dificila. A implinit 13 ani de o luna si simt ca in ultima vreme s-a mai schimbat. Este mai retrasa, nu mai vine sa povesteasca diverse intamplari, asa cum se intampla pana acum.
Stiu ca toate aceste schimbari si cele ce vor urma ,sunt firesti si incerc sa fiu pregatita .

Ii repet ,din cand in cand ,sa fie atenta la oamenii din jurul ei si chiar daca arata a liceeana, mintea este inca a unui copil de 13 ani.

Ii spun mereu ca o iubesc si am incredere in ea, si ca indiferent ce-ar fi sunt alaturi de ea, si sper ca si ea are suficienta incredere in mine incat sa vina la mine daca simte acest lucru.


#46
CristinaLori

CristinaLori
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 15:14

Buna ziua!
Am citit tot subiectul pentru ca eu am 15 ani si prietenul meu 18 si eram curioasa sa vad cum reactioneaza ceilalti parinti. Eu i-am spus mamei mele despre prietenul meu si parea totul in regula. Eu si mama mea nu ne-am inteles niciodata prea bine si nu suntem foarte apropiate. Intr-o zi s-a luat de mine ca ce fac eu cu baiatul ala atata pe afara si ca daca facem sex(ea are un limbaj mult mai colorat:D). Eu i-am explicat ca nu facem nimic rau si in niciun caz nu facem sex..dupaia a mai spus de cateva ori dar speram ca glumeste. Cand se enerveaza( cam tot timpul) incepe sa tipe la mine ca fac sex cu toti golanii si crede ca ma droghez si fumez si altele... Ma jigneste foarte mult cand zice chestiile astea pentru ca eu chiar nu sunt genul de persoana( ea are impresia probabil ca nu sunt capabila de sentimente sau nu sunt in stare sa gandesc)..nu as pune o tigara in gura nici fortata si nici de droguri nu m-as atinge cu nici un pret. Am note foarte bune am fost mereu prima la concursuri si niciodata nu am facut ceva rau ca sa pot zice ca inteleg de ce se comporta asa.Prietenul meu m-a asigurat de multa vreme ca nu isi doreste sex si ca el oricum considera ca sunt prea mica pentru asta si ca nu asta conteaza pentru el..poate multi o sa ziceti ca nu pot sa zic ca il iubesc..dar chiar tin la el foarte mult..si mama nu are deloc incredere in mine..si nu vreau sa il pierd pe el( si nu sunt subiectiva cand zic ca este o persoana speciala pentru ca il cunosc foarte bine si sincer ma uimit in multe moduri placute)..mama nu este genul de persoana cu care sa discut..sa ii pot explica ca nu e asa cum crede ea..ea doar tipa si atat...daca imi puteti da un sfat va rog
Va multumesc si imi pare rau daca am scris aici si nu trebuia!


#47
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 08:03

Nu e vorba de libertate si nici de incredere in copil. E vorba ca exista multi, foarte multi tineri (si mai putin tineri) care nu se dau in laturi de a sexualiza relatia cu o minora. Nu trebuie sa fie vorba de un act sexual complet ca sa fie problema. Exista un motiv pentru care exista o varsta de consimtamant pentru relatii sexuale, si asta e faptul ca, oricat de dezvoltata fizic ar fi o fata de 13,14,15 ani, mental si emotional e tot un copil. E vorba de un imbalans de putere/autoritate/cunostinte etc cand discutam de un el de 17-18 ani si o ea de 13-14 ani. Un copil de 14 ani nu are capacitate de consimtamant. Punct.
In cazurile in care ambii copii au 14-15 ani si se ajunge la sex, nu e ceva de dorit, dar acolo nu exista disproportia asta de putere si/sau autoritate.
Orice fel de relatie sexuala intre un monor si adult e caz penal. Indiferent de varsta adultului (ca e fix 18 ani sau 78, nu conteaza).

Aveti dreptate cand spuneti ca nu toate relatiile de genul asta ajung la sex, problema e ca te prinzi (in cazurile fericite) abia dupa ce s-a intamplat, si nu stii dinainte care e ala de incredere si care nu.

#48
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 11:34

Nu sunt de acord cu copilul de 14 ani si incapacitatea lui de consimtamant.
Uite ca aici are maaaaaare importanta mediul in care a crescut, relatia cu parintii, ca sunt copii de 14 ani capabili sa spuna nu, capabili sa aiba o relatie, si copii de 14 ani care nici macar nu au nevoie de o propunere, ca sunt manati de relatia parentala sa "faca ceva".

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#49
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 06 septembrie 2011 - 19:17

E vorba de un imbalans de putere/autoritate/cunostinte etc cand discutam de un el de 17-18 ani si o ea de 13-14 ani.

Tu ai citit ce a zis Isabela? El avea 16 si ea 13. Asta inseamna ca amindoi erau minori. Punct. Plus de atunci s-au despartit deci discutia nu-si mai are rostul. Punct.

#50
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 07 septembrie 2011 - 12:40

CristinaLori, ai facut bine ca ai scris aici.[flo]
Eu te felicit pentru echilibrul care reiese din comentariul tau.[flo]
In legatura cu mama ta... nu-ti pot da un sfat, dar stiu despre ce vorbesti. Eu am trait aceeasi experienta cu mama... acum sunt la randul meu mama de copil ce intra in adolescenta. Nu am stiut sa echilibrez relatia cu mama, dar am incercat sa am o altfel de relatie cu copilul meu.
Iti doresc sa ramai la fel de echilibrata si relatia cu prietenul tau sa raman la fel de frumoasa. Totusi fi foarte atenta [flo] si nu ezita sa spui NU daca asa simti. In rest fii informata asupra modalitatilor de protejare si a bolilor cu transmitere sexuala.

Isabela, am urmarit subiectul, dar nu aveam de gand sa intervin,dar acum, daca tot am scris, vreau sa te felicit pentru echilibrul relatiei dintre tine si fata ta.[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -