Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie


49 raspunsuri la acest subiect

#11
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:03

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

puteti sa-mi sariti in cap...dar ma risc si spun asa cum simt acum.

13 ani e prea devreme pt prieteni si intilniri-parerea mea.

ce as face? probabil as discuta cu ea si i-as explica de ce cred asta.

michelle


Michelle, eu nu iti sar in cap dar 13 ani si notiunea de "prieten" nu include neaparat o relatie sexuala.
13 ani e varsta primilor fiori, primele plimbari tinandu-se de mana, primele interactiuni cu o persoana de sex opus cu care sa impartasesti aceleasi convingeri, sa discuti, sa dansezi etc.

Eu am avut multi prieteni in scoala generala si liceu si cu toate acestea viata mea sexuala nu a inceput precoce. Pur si simplu am avut o varsta pentru toate. Si pentru prietenii tandre si pentru cele de apartenenta la un grup iar cand am intalnit persoana potrivita, cand dragostea a fost matura din punctul meu de vedere si persoana respectiva a fost tot ce imi doream de la un barbat a devenit si o relatie intima.

#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:05

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

puteti sa-mi sariti in cap...dar ma risc si spun asa cum simt acum.

13 ani e prea devreme pt prieteni si intilniri-parerea mea.

ce as face? probabil as discuta cu ea si i-as explica de ce cred asta.

michelle



Michelle, eu nu iti sar in cap dar 13 ani si notiunea de "prieten" nu include neaparat o relatie sexuala.
13 ani e varsta primilor fiori, primele plimbari tinandu-se de mana, primele interactiuni cu o persoana de sex opus cu care sa impartasesti aceleasi convingeri, sa discuti, sa dansezi etc.

Eu am avut multi prieteni in scoala generala si liceu si cu toate acestea viata mea sexuala nu a inceput precoce. Pur si simplu am avut o varsta pentru toate. Si pentru prietenii tandre si pentru cele de apartenenta la un grup iar cand am intalnit persoana potrivita, cand dragostea a fost matura din punctul meu de vedere si persoana respectiva a fost tot ce imi doream de la un barbat a devenit si o relatie intima.


nu m-am gindit la o relatie sexuala.

michelle

#13
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:08

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

puteti sa-mi sariti in cap...dar ma risc si spun asa cum simt acum.

13 ani e prea devreme pt prieteni si intilniri-parerea mea.

ce as face? probabil as discuta cu ea si i-as explica de ce cred asta.

michelle



Michelle, eu nu iti sar in cap dar 13 ani si notiunea de "prieten" nu include neaparat o relatie sexuala.
13 ani e varsta primilor fiori, primele plimbari tinandu-se de mana, primele interactiuni cu o persoana de sex opus cu care sa impartasesti aceleasi convingeri, sa discuti, sa dansezi etc.

Eu am avut multi prieteni in scoala generala si liceu si cu toate acestea viata mea sexuala nu a inceput precoce. Pur si simplu am avut o varsta pentru toate. Si pentru prietenii tandre si pentru cele de apartenenta la un grup iar cand am intalnit persoana potrivita, cand dragostea a fost matura din punctul meu de vedere si persoana respectiva a fost tot ce imi doream de la un barbat a devenit si o relatie intima.


nu m-am gindit la o relatie sexuala.

michelle


Dar le ce? Si de ce o relatie inocenta este daunatoare?

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


#14
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:08

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Michelle, daca vine baiatul in vizita, se uita la televizor, joaca la Xbox, flirteaza nitel in camera, maninca ceva impreuna, ies la un film si se tin de mina...care e problema?



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



Exact. Asta vroiam si eu sa spun.
Pe langa aceste lucruri noi mergeam la "ceaiuri", acele petreceri in grupurile noastre. Acum se merge in club dar oricum la 13 ani probabil ca tot la petreceri in casa, clubul de pe la 16 ani in sus .

Orice adolescent trebuie sa treaca si prin faza acestor prietenii. Sunt experiente de viata, ii ajuta sa se formeze, sa isi cearna experientele, sa invete din ele.
Pe mine m-au ajutat si nu cred ca daca mama mi-ar fi spus ca nu am voie ar fi fost un mod corect de a aborda problema.
Adolescentul este o fiinta sociala, nu il poti supraveghea minut de minut, trebuie sa ii acorzi si credit si sa dezvolti cu el o relatie bazata pe comunicare.


#15
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:17

Michelle, tu din cate imi amintesc ai baietel ca si mine.
Nu ca ar conta enorm dar totusi daca fetita Isabelei a avut suficienta incredere incat sa ceara relativ permisiunea mamei pentru aceasta relatie atunci categoric comunicarea dintre ele este foarte buna.
Daca ea va fi impotriva relatiei fara a avea motive rezonabile si acceptate de fata ei atunci data viitoare canalul de comunicare se va inchide.

E la fel de adevarat si la baieti, cu precizarea ca ei, de obicei, nu cer aceasta "permisiune" astfel incat cu atat mai mult relatia dintre parinte si copil trebuie sa fie excelenta, bazata pe comunicare, respect si incredere.

#16
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:25

Lala_D, si baietii cer "permisiunea" dar mai subtil[:D][:D][:D].

De acord cu tine cu privire la comunicare.

As mai vrea sa adaug ca experienta acestor relatii inocente duce la o mai buna intelegere despre cum sa ne comportam unii cu altii. Cum vine vorba: "You must learn how to crawl before you learn how to walk"???
Nu stiu cit de pregatit poate fi un tinar doar experienta "spusului"...sa fim seriosi.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:26

da eu am baiat si are 8 ani.

nu are importanta fata, baiat dar cred cu convingere ca 13 ani e prea devreme pentru dating.
in situatiz de fatza cu un singur baiat si cu atit mai mult mai mare cu 4 ani.

desigur depinde de gradul de maturitate al fiecarui copil, dar e vorba de lucruri facute cat de cat ... la timpul lor.

nu critic pe nimeni care a trecut prin asta si motivele care le-a avut.

e doar parerea mea din informatiile care le am citit si instinctul care imi spune asta.

michelle

#18
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:29

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
As fi curioasa daca vorbesti din experienta sau teroetic.
Ca daca ai avea un copil de 13 ani acasa, ai stii ca lista aia e cumva scoasa din analele Gestapoului.


[:-)))] Isabela face ce vrea, eu am scris ce-as face eu. Eu nu am fata ci baiat si a trecut de 13-14 ani iar la varsta aceea nici prin gand nu-i trecea sa aibe o prietena. Prieteni/prietene avea nu in sensul dat de Isabela,sa zicem de joaca, fiul meu inca se juca la varsta aceea! Dar vremurile s-au schimbat. La 17 ani , da, avea prietena de varsta lui( niciodata n-a avut o prietena cu varsta de 13 ani), cand se intalneau o lua de-acasa si o conducea binenteles (pana in fata usii).
Nu mi-a spus daca a fost rugat de parintii fetei, el isi facea datoria de baiat galant si civilizat ce este!
Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Cel mai sigur lucru este sa aduca acasa baiatul, creat un mediu acasa unde sa se simta in siguranta si in comfort (exemplul dat de Lala_D mi s-a parut de foarte bun simt).

Anamaria


Da, de acord cu tine , poate fi o varianta dar nu toti baietii se simt confortabil in casa parintilor fetei!

Isabela va citi,se va gandi si probabil daca va considera postarea mea facand parte din analele Gestapoului pur si simplu o va ignora ! Ce-i atat de greu de inteles?!


,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut

#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:46

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983
Citat:
citat din mesajul lui ocebineCel mai sigur lucru este sa aduca acasa baiatul, creat un mediu acasa unde sa se simta in siguranta si in comfort (exemplul dat de Lala_D mi s-a parut de foarte bun simt).Anamaria
Da, de acord cu tine , poate fi o varianta dar nu toti baietii se simt confortabil in casa parintilor fetei!
Ghinionul lor[:D]Din cand in cand, mai dau cu sbsemnatul si pe la mine, daca poftesc la fetele mele...depinde de ei cat de des vreau io chestia asta.Voiam sa adaug ca si dupa parerea mea 13 ani este o varsta cruda. Nu sunt de acord ca au nevoie de primele contacte de la varsta asta...dar stiu (deja de doua ori[:D]) ca nu e dupa cum vreau eu.Eu am incercat sa le explic ca e mult mai fain in gasca, distractie la gramada, fara perechi neaparat. Dar nu ma asculta nimeni. Toate fetele (ca la baieti nu stiu) au sau viseaza ca vor avea prieten (ma refer la vrsta aia). La unele se realizeaza, la altele nu. Prietenia nu este aia la care ne gandim noi: de multe ori nu-i nimic, poate o atingere, poate un sarut. Dar multa, multa zarva. In perioada asta, eu le aseman pe fete cu baietii de mai tarziu. Adica acum ele cauta sa iasa in evidenta, iar baietii sunt moace. Mai tarziu, fetele se potolesc, iar baietii bat din pinteni.De asemenea, e logic cand esti la scoala sa ai un prieten la liceu, iar cand esti la liceu sa ai un prieten la facultate. Cand Ioana a venit acasa cu un student, mi-a stat in gat...dar inteleg, baietii se maturizeaza mai greu, fetele's mai grabite.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#20
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 10 august 2011 - 22:52

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui luisa1983
Citat:
citat din mesajul lui ocebineCel mai sigur lucru este sa aduca acasa baiatul, creat un mediu acasa unde sa se simta in siguranta si in comfort (exemplul dat de Lala_D mi s-a parut de foarte bun simt).Anamaria
Da, de acord cu tine , poate fi o varianta dar nu toti baietii se simt confortabil in casa parintilor fetei!
Ghinionul lor[:D]Din cand in cand, mai dau cu sbsemnatul si pe la mine, daca poftesc la fetele mele...depinde de ei cat de des vreau chestia asta.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Perfect de acord! De fapt am scris ca ,,as dori sa-l cunosc" , asta presupune sa-mi intre-n casa,sa ne cunostem, sa-l servesc cu ceva, sa stam de vorba cat de cat! ,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -