Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Maternitatea Giulesti


294 raspunsuri la acest subiect

#1
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 martie 2006 - 23:32

Buna fetelor

M-am gandit sa deschid acest subiect deoarece simt nevoia acuta sa schimb pareri despre aceasta maternitate si sa aflu informatii utile de la cele care au mai trecut/nascut pe acolo. Doctora mea este Cezara Bucur, de care sunt super-multumita, si ma va asista in iunie la nastere. Mai stie cineva ceva despre dansa sau..ORICE! Tot in Giulesti fac si kinetoterapie, pe care o recomand tuturor fetelor viitoare mamici.

Mami Roxana[gravi]

#2
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 10:23

Giulestiul e o maternitate care lasa de dorit la aspectul "estetic" desi am inteles ca acum e in renovare dar are cei mai buni ginecologi, neonatologi si are si aparatura f buna pentru prematuri. Si doctorita care ti-ai ales-o e fff buna. Ai incredere in ea si o sa fie bine. In spital 3 zile, nu moare nimeni daca nu e cine stie ce lux. Eu am nascut de 2 ori la Giulesti si am fost multumita. Desi.... singurele de la care am ramas cu amintiri urate sunt asistentele de la bebei. Nu se poarta urat cu ei ci cu mamicile, in sensul ca nu se inghesuie sa-ti spuna cum e cu alaptatul sau sa te invete ceva desi cotizezi.



Daca ai timp sa cauti vei gasi pe forum multe subiecte despre Giulesti si mult mai multe raspunsuri.



Pupici si nastere usoara!







Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Poze Mara si Matei



#3
bebita06

bebita06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 14:26

Ne poate povesti cineva (in detaliu )[:0]cum s-a derulat o nastere normala la Giulesti?
Voi naste acolo la jumatatea lui mai si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Daca se poate de la intrarea pe poarta spitalului[surf]. Asa e ca exagerez?

#4
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 17:54

E ok la Giulesti, eu am nascut acolo in octombrie si a fost mai bine decat ma asteptam. Si daca ai norocul sa prinzi o rezerva cu plata (10 euro/zi) e chiar bine. Si ma refer mai ales la faptul ca ai toaleta+dusul rezervei ceea ce e minunat. Medicii sunt foarte buni, asistentele de la nou nascuti sunt tinere, bune, repezite si doar cateva din ele nesuferite, dar macar stii ca puiul tau e pe maini bune. Sunt vreo 2-3 (sigur o blonda si o bruneta amandoua cu parul foarte lung si inca una de vreo 40 ani) care sunt mai de treaba si te ajuta, dar trebuie sa le rogi sa te ajute, nu se uita ele dupa mamici in dificultate sa le ajute. Io aku vorbesc de asistentele de la nou nascutii iesiti cu cezariana, de cele de la nasteri normale nu stiu nimic.
Nastere usoara

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

#5
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 18:08

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Ar fi super daca fetele care au nascut sau vor naste in Giulesti vor posta cate ceva despre experientele lor acolo. Cat se mai da pt o nastere normal, la anestezist, la asistente?? Daca putem fi vizitate. Eu merg mereu sa fac aerobic acolo, dar am vazut ca partea cu maternitatea e vesnic strajuita de un gardian inconjurat de mai multi tatici care se tot cearta cu el [blabla]... Sotul poate intra in spital atunci cand nasti..sau e nevoit sa se streseze pe bancheta masinii in fata spitalului cu tel in mana????
Si, mai ales, ce ar trebui sa contina bagajul de spital pt Giulesti??




Roxana Claudia

#6
dilaural

dilaural

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 18:35

Roxana Claudia... si eu o sa nasc tot la Giulesti, tot cu Cezara Bucur si... tot in iunie!
Acum data precisa nu ti-o pot spune... poate vrea bebe sa ti-o spuna :)))

Si eu sunt interesata de ceea ce spun fetele... si mai ales de "cotizatii" daca are cineva informatii recente...

Va pup pe toate!


http://tickers.Ticke...k/ce22/preg.png

Dilaural [gravi] 27+ cu [fetita] Andreea Eliza

#7
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 19:31

Buna Laura

Ma bucur sa gasesc pe cineva cu preocupat de aceeasi problema ca si mine. Eu voi avea un baietel iar DPN-ul ar fi cam pe 9 iunie.Sunt f.nerabdatoare, asa ca am cumparat deja o multime de lucruri. Toata ziua ii vorbesc si imi fac mii de planuri impreuna cu sotul meu. Insa nu stiu prea multe despre Giulesti..eu la Cezara am ajuns prin CMU.


Roxana Claudia

#8
dilaural

dilaural

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 19:57

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Buna Laura

Ma bucur sa gasesc pe cineva cu preocupat de aceeasi problema ca si mine. Eu voi avea un baietel iar DPN-ul ar fi cam pe 9 iunie.Sunt f.nerabdatoare, asa ca am cumparat deja o multime de lucruri. Toata ziua ii vorbesc si imi fac mii de planuri impreuna cu sotul meu. Insa nu stiu prea multe despre Giulesti..eu la Cezara am ajuns prin CMU.


Roxana Claudia



Bine ai venit pe forum... vad ca esti abia la inceput. Daca ai timp poti recupera tot ce s-a scris p-aici... Vino la "Odiseea sarcinii in 40 de saptamani" la Mamici de mai-iunie 2006 si o sa poti discuta numai cu viitoare mamici ca noi care nasc in aceasta perioada.
La mine DPN-ul este 19 iunie dar eu fac cezariana si deci va fi ceva mai devreme.
Si pe mine Cezara ma urmareste tot la CMU si eu am ajuns la ea prin recomandarea fostului meu dr si a nasei mele care a nascut cu ea... plus ca stiam ca este la CMU ceea ce ma avantaja.

Te astept sa mai scrii aici sau la subiectul mentionat de mine!
Daca ai intrebari... sunt aici si eu si o gramada de alte fete care te vor ajuta cu placere.

Te pup



http://tickers.Ticke...k/ce22/preg.png

Dilaural [gravi] 27+ cu [fetita] Andreea Eliza

#9
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 martie 2006 - 20:49

Uitati aici povestea nasterii mele. La Giulesti, az' toamna.

http://www.geocities...2005.htm#lavi02

E recomandabil sa aveti 2 bagaje: unul mic pt travaliu si altul mare pe care vi-l aduce sotul cand va transfera in salon.

Bagajul pt travaliu trebuie sa contina:
-halat
-papuci
-sosete (se poate sa vi se faca frig la picioare)
-sticla cu apa (eu am baut aproape 2l)
-cana (ca sa va poata da infirmiera sa beti apa in timpul expulziei - eu am simtit nevoia)
-prosopel (eu am rugat-o pe infirmiera sa ma stearga pe fata cu prosopul ud in timpul expulziei - ma facea sa ma simt mai bine)
-h. ingienica (desi este acolo, la toaleta de la sala)
-adeverinta de salariat + buletin
-telefonul, desi n-aveti voie sa-l aveti deschis in sala, mai puteti iesi pe hol
-o pereche de ktei curati sa vi-i puna infirmiera dupa ce nasteti si va transfera in salon.

Bagajul pt salon - ce credeti - vezi si la sub de la Odisee.

Cand va internati sa nasteti mergeti la internari la parter unde dati adev_buletin si vi se face fisa. Tot acolo va schimbati in camasa+halat+papuci si posibil vi se face un control pe masa + toaleta daca nu o aveti facuta de acasa. De acolo va transfera la sala de nasteri la et II.
Sala de nasteri comunica cu cea de travaliu prin 2 usi largi . Vi se repartizeaza un pat in sala de travaliu si acolo va faceti veacul pana nasteti. Dupa nastere mai stati 2 h in sala de travaliu si apoi va muta intr-un salon de lauze.

Sotul poate sta pe hol la et II si voi daca va simtiti bine mai puteti iesi sa-l vedeti in timpul travaliului. Dar prezenta sotului sus cred ca trebuie negociata cu body-guard-ul, habar n-am ca eu eram sotie nu sot [:D].

P.S. Nu fiti speriate: trece repede si in timp devine o amintire frumoasa!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

#10
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 02:50

Eu am nascut la Giulesti de 2 ori (cezariana), cu dr. Puia. Spitalul e sinistru, saloanele sunt prafuite si cu panza de paianjan in tavan, pereti crapati, geamuri sparte...oribil, zici ca esti in "Marile sperante"[alcool][bang] E o cladire ff veche, care da impresia ca sta sa cada dintr-un moment intr-altul [bang] Ziceau ca-l renoveaza...dar cand?? INca ceva: URASC SCARILE ALEA INTERMINABILE!!! Sa urci si sa cobori atatea scari, mai ales dupa cezariana...mamaa...uneori ma lua ameteala si ma tineam strans de balustrada.....Ma si vedeam rostogolindu-ma pe scari!![alcool][bang]
La prima nastere am stat in rezerva, a fost ok! La a doua...spitalul era full, nu era nici o rezerva libera! Asa ca am stat in salon...eram 8 in total!![bang][bang][bang][bang][bang] Sfatul meu: fa-te luntre si punte si fa rost de rezerva, ca in salon e ORIBIL!!
Mizerie la wc-uri, mizerie la dusuri.

Doctorii sunt ff buni, atat ginecologii, cat si neonatologii.

Asistentele sunt de treaba, alea de la copii. Cele de la mame ......[poc][poc][neand][neand] Le-as bate pe toate, in frunte cu asistenta sefa, o SCORPIE de femeie cu frustrari cat casa, ca altfel nu vad de ce s-ar comporta asa!! Ff dura, ff rea, ff aroganta, ff rece! Si cred ca tragedia vietii ei e ca NU ARE COPII, ca am intrebat-o daca are copii si mi-a raspuns sec si apasat "NU". Cred ca de aici vin frustrarile. Mama....o SCORPIE!! As taia-o in bucati!![bruta]

Cred ca nu mai trebuie sa precizez ca trebuie sa cotizezi in dreapta si in stanga.

Asistentele de la Reanimare sunt ok, inafara de una grasa, cred ca sefa lor...As [poc][poc][poc] si pe ea!!

Asistentele de la copii sunt dragute, m-am impacat bine cu toate. Va dati seama....la fiecare tura le-am dat cate ceva!!


Nu stiu ce=as mai putea sa scriu. Daca imi mai amintesc ceva....revin.

P.S. Sper ca nu v-am speriat prea tare! [bang] ASta e Giulestiul! E bine as stiti dinainte, ca sa nu aveti acolo vreun soc[alcool][bang]


[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -