Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Maternitatea Giulesti


294 raspunsuri la acest subiect

#21
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 18:29

quote:
Originally posted by mari78

Buna,

Ma intereseaza si pe mine subiectul accesta. Eu voi naste la Giulesti saptamana viitoare, asta daca nu vrea bebita sa vina mai repede, tot cu dna dr Cezara Bucur, cel mai probabil cezariana.Nu am fost in viama mea la spital, pentru ca si eu mergeam la consultatii tot la CMU. Am auzit dinainte povesti mai urate despre cum arata spitalul, dar am ales doctorul. Oricum , ajuta foarte mult ce povestiti voi aici, o sa scriu si eu, dupa ce nasc si imi revin [:)]

O intrebare am si eu : cu cine trebuie sa vorbesc despre rezerva, ca nu as vrea sa o deranjez pe dna doctor...
Si fetele care ati nascut cu cezariana, ce fel de anestezie ati avut ? Eu as vrea peridurala, credeti ca se poate ?

Multumesc mult,

Mari 38+



Eu de rezerva am facut rost vorbind cu moasa. I-am dat 1.500.000 ptr chestia asta. Dar e mai bine sa vorbesti cu dr. Nu o deranjezi, ca doar o platesti dupa aia, ai si tu dreptul al o internare ca lumea pentru asta. Oricum cand vor auzi ca esti pacienta dr. BUcur se vor pruta destul de bine cu tine.
Daca vorbesti cu doctorul dinainte, se poate peridurala, cum sa nu. Eu am nascut (semi)-natural si am vorbit acolo pe loc sa vina anestezistul sa-mi puna peridurala. I-am dat 3 mil, cam mult!

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

#22
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 19:34

Felicia, e normal sa le dea ceva de papa in timpul noptii...ca sunt 6 ore pauza, cand nu alaptezi! Se mai plangeau si mamici din seria noastra ca sunt bebeii satui, dimineata. Eu una nu-mi amintesc sa fi intampinat astfel de problema...sau nu i-am dat importanta. De obicei sugeau. Eu una am avut noroc de lapte la amandoi, chiar de la inceput. Si oricum...bebelusul nu papa la fel de mult la fiecare masa...uneori mai mult, alteori mai putin. Oricum, alaptatul la ore fixe e o MARE TAMPENIE!! De multe ori bebelusului nu ii e foame , dar tu il fortezi sa pape! Sau, atunci cand intr-adevar ii este foame....nu-i dai, ca inca nu a venit ora de supt![bang] Asta e! Giulestiul e o maternitate de moda veche, bebeii stau separat de mame, deci programul e un rau necesar. Odata ajunsa cu bb acasa...orice mama cu cap ii va alapta bebelusul la cerere.
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat...Eu una sa stii ca am avut incredere in personalul de la neonatologie, doctorii sunt toti ff buni, am auzit ca cei mai buni neonatologi din tara la Giulsti sunt...si cred ca asistentele nu actioneaza asa...de capul lor. Sunt sigura ca doctorii decid si le zic ce trebuie sa faca!
Poate am fost eu un caz fericit....dar am fost super-multumita de dr. neonatolgi si de asistente. La fetita am avut-o pe dr. Constantinescu, iar la baiat, pe dr. Dambeanu...amandoi - dr. de exceptie!


Iar acum...UN SFAT PENTRU MAMICILE CARE VOR NASTE LA GIULESTI: aveti grija cu asistentele de la bebei!! Cu toate turele...Dati-le la fiecare cate ceva! Eu le dadeam mereu, la fiecare tura, bomboane, cafea, Cola, tzigari, ceva produse de patiserie...ce aduceau sotul meu si maica-mea. Si au fost tare dragute cu mine, mi-au spus tot ce vroiam sa stiu.



[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#23
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 19:51

Ella, bune sfaturi ne-ai dat..cel putin mie imi sunt extrem de utile. Sunt tare avida de informatii..mai ales ca la mine e prima sarcina. Nu am temeri pentru nastere, insa vreau ca totul sa decurga ok. Mi-am facut deja bagajul pt maternitate[:D]. Am cumparat si cate ceva pt bb..insa nu-l pot convinge pe sotul meu ([zz]) sa cumparam patut si carut inainte...Insista sa-i arat ce-mi place ca va avea el grija sa fie toate in casa cand venim de la maternitate; iar eu am ajuns sa-l innebunesc de cap in fiecare zi[blabla]. Poate o avea si el dreptate. Insa mi-am propus sa mai cumpar eu una-alta pana atunci (lenjerii de patut, prosoape, cadita, costumase.._ca taaaare mi-e drag. Of...si sunt doar in sapt 30!!!

Roxana Claudia

#24
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 23:06

Cu multa placere, Roxana! [flo]
quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Ella, bune sfaturi ne-ai dat..cel putin mie imi sunt extrem de utile. Sunt tare avida de informatii..mai ales ca la mine e prima sarcina. Nu am temeri pentru nastere, insa vreau ca totul sa decurga ok. Mi-am facut deja bagajul pt maternitate[:D]. Am cumparat si cate ceva pt bb..insa nu-l pot convinge pe sotul meu ([zz]) sa cumparam patut si carut inainte...Insista sa-i arat ce-mi place ca va avea el grija sa fie toate in casa cand venim de la maternitate; iar eu am ajuns sa-l innebunesc de cap in fiecare zi[blabla]. Poate o avea si el dreptate. Insa mi-am propus sa mai cumpar eu una-alta pana atunci (lenjerii de patut, prosoape, cadita, costumase.._ca taaaare mi-e drag. Of...si sunt doar in sapt 30!!!

Roxana Claudia



[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#25
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 martie 2006 - 21:43

Mai, eu am stat la a 2-a nastere intr-un salon (14) de 4 persoane care avea si patuturi de bb inauntru. Dar bebeii stateau totusi la comun si sincer nu mi l-as fi dorit cu mine. Programul de vizita e de la 14 la 18 si la una din lauze (simpatica altfel) venea tot familionul, cu nasi, cumnati, de pe la 13 si plecau abia la 18. De abia ii mai suportam eu care trebuia sa ma spal/schimb de tampoane/mulg cand am facut furia laptelui... dar daca era si bb acolo?

La nasterea norm. sunt alte asistente decat la cezariana. Asistentele de la lauze toate f simpatice in afara de 1 - scorpie rau.

Lauzele nascute normal + toti bebeii stau la et 2 iar lauzele cu cezariana sunt la 1 si bebicii lor tot la 2. De-asta e f nasol pt ele sa tot urce etajul ala la fiecare alaptat.

Eu la asist pt toaleta dadeam 50.000 si la infirmiere 20.000 sa-mi schombe camasile.
Pt nastere iti dau ei camasa. Eu am tot schimbat camasi de la ei si sa stiti ca majoritatea erau OK, chiar simpatice unele, mai mini si cu volanase. Doar una am prins rupta. Dar cu 20.000 ti-o schimba infirmiera. Se rezolva... [alcool] Camasile mele le purtam numai cand voiam sa ma simt mai "cocheta", ale lor erau f bune in rest.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

#26
danonica

danonica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 20:04

Buna fetelor!



Ma bucur ca ati deschis acestsubiect!



Eu am mai discutat pe forum despre aceasta maternitate in repetate randuri.



Am chiar si in acest forum o poveste despe nasterea baietelului meu, Horia-Ioan.



Iata cum s-a intamplat.



Am nascut la giulesti pe data de 5 februarie 2005( baietelul meu are acum 1 an si 2 luni), asistata inca de la inceputul sarcinii de Dr. Ion Ionut, un doctor exceptional - ca de altfel toti doctorii din Giulesti.



la aflarea vestii ca sunt insarcinata m-am bucurat enorm dar mi-era atat de frica....M-am hotarat : cezariana!!!.



Dar timp de 9 luni cat am mers la control dr. Ion, caruia si pe aceasta cale ii multmesc din suflet pentru tot ce a facut pentru mine, m-a convins ca nasterea naturala este mai potrivita, neavand nici un fel de indicatie de cezariana.



Am avut o sarcina usoara iar la controlul de final(la 39 saptamani) mi-a spus ca sunt deja dilatata si ca ar trebui sa nasc.

Mi-a expus varianta nasterii cu peridurala si am acceptat.



La ora 9 dimineata, pew data de 5 feb 2005 am plecat spre maternitate cu gentuta pregatita: 1 prosop, o camasa de noapte(pe care o imbraci abia dupa ce nasti!!!, o pereche de papuci, 2-3 pachete de vata - o sa aveti mare nevoie de ele, tampoane externe - de absorbtie maxima, comprese sterile, un halat gros - am nascut iarna si strictul necesar de cosmetice de ingrijire)



Ajunsa la spital mi-am facut internarea, apoi asistenta mi-a facut toaleta apoi m-a dus direct in sala de nasteri.



La ora 10:30 mi s-a administrat o fiola de calciu dupa care am inceput sa astept contractiile. Pe la ora 11:30-12:00 au inceput si contractiile si implicita dilatarea. Nu m-am dilatat foarte repede, drept pentru care la ora 14;00 mi s-a mai administrat o fiola intramuscular - calciu asociat cu altceva, nu mai imi aduc f bine aminte acum.

Imediat dupa aceea mi s-au rupt chirurgical membranele, oparatie deloc dureroasa. La 1 ora dupa ruperea membranelor mi s-a facut anestezia epidurala care a constat din 2 etape: anestezierea locului in care se va introduce cateterul cu solutie anestezica si introducerea propriu-zisa a cateterului in spatiul dintre vertebra a 7 si a 8. Aici a fost destul de dureros dar doar pe moment.



Apoi am inceput sa astept. Si intr-adevar am inceput sa simt fizic contractiile din ce in ce mai dese, foarte putin dureroase.



lA ORA 19:00 contractiile au devenit din ce in ce mai dese . Din ora in ora toate pacientele din sala de nasteri erau monitorizate cu ajutorul unui monitor fetal pentru a controla atat starea noastra cat si starea bebelusilor. De asemenea la cel mai mic semn de senzatie de rau o asistenta sosea si verifica imediat starea ta. Din acest punct de vedere, nota 20 pentru intreg personalul maternitatii.



La ora 22: 00 am simtit pur si simplu ca se apropie momentul deoarece au disparut pauzele intre contractii. La 22:25 am simtit o durere mai taioasa decat ce simtisem pana atunci, asistenta a chemat doctorul , am reusit sa ma deplasez totusi pe propriile picioare pana la masa de nasteri. M-am urcat pe masa si totul a fost extrem dde usor, am respirat adanc de 2-3 ori si in urma unei incordari de cca20 sec am nascut, la ora 22:36, un baietel de 3,600kg si 54 cm.



Dupa ce copilul a fost examinat de medicul ginecolog si dus la sala de neonatologie, eu a trebuit sa fac o epiziotomie, deoarece baietelul a fost destul de marisor.



Fiind inca sub anestezie nici aceasta procedura nu a fost de nesuportat.



Am fost dusa in salon dupa 2 ore.In acea noapte, in permanent am avut ca de altfel totate fetele din alte saloane(eu am stat intr-o rezerva) asistenta permanenta.Desi aveam posibilitatea de rooming-in am lasat totusi baietelul in salonul de neonatologia, m-am gandit ca ar fi mai ferit in cazul unor vizite iminente si asta a fost si parerea echpei medicale.





Dimineata la ora 6:00 a fost prima sedinta de alaptat.La Giulesti am observat un lucru extraordinar, nu te obliga ca in alte parti sa tii copilul nemancat dacva nu ai suficient lapte sau pur si simplu lactatia nu s-a instalat.



Din acest punct de vedere le felicit inca o data pe asistentele de la neonatologie, eu niu am avut probleme de acest fel./ Stteau cu noi si ne explicau cum trebuie sa tinem la san copii, ce trucuri sa folosim pentru a nu adormi in timpul suptului.



Orele de alaptat erau: 6, 9, 12, 15, 18, 21 iar noaptea pentru a ne odihni li se dadea lapte praf Humana, la cei care plangeau. Din fericire baietelul meu era ff arnic in ale suptului si se satura pana la ora 6 dim.



A fost un program extrem de bun deoarece si acasa i l-am pastrat si intotdeauna a avut un program regulat de masa, chiar si acum la 1 an si 2 luni manaca cu aceeasi regularitate toate mesele.



A 3a zi de la nastere am fost externati si ma bucur ca in ciuda faptului ca este o maternitate f veche si nu sunt conditiile cele mai bune dpdv al mobilierului, am nascut intr-o maternitate de prestigiu recunoascuta nu atat pentru confort cat pentru profesionalism, la orice nivel.



VA doresc nastere usoara, sa aveti copii frumosi si sanatosi si mai ales sa aveti parte de doctori cu fff mult suflet.



Din aceasta privinta va recomand cu caldura Maternitatea Giulesti.



Cateva nume de doctori la care va recomand cu incredere sa apelati:



Dr.Ion Ionut Adrian

Dr.Puia

Dr. Bucur Cezara

Dr. Moisa

Dr. Tarpan Celus

Dr. Soare - anestezist

Dr. Albu - anestezist









Imagine postata

#27
danonica

danonica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 20:17

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=70033



Imagine postata

#28
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 20:30

Eu am nascut de 2 ori la giulesti. Acum 4 ani. Si luna asta-pe 20 martie. Mie imi place acolo, ma simt in sigurantza, nujtu de ce. Stiu ca sunt doctorii buni si asistentele ok si au grija de tine si bebe kiar daca unele sunt nesuferite.

Acum am stat intr-un salon de 8 paturi si a fost cam nasol cu baia (salonuil 13 are baie in camera) adica era mizerie tot timpul. Abia asteptam sa plec acasa. In rest....se zugravea holul dintre sala de nasteri si salonul de copii.....asha ca treceau cu copiii pe sub schele, muncitori var, etc. Eu am nascut noaptea asha ca a fost numa varianta cu schelele.
Zicea cineva ca s-a externat dupa numai o zi.....mi-e greu sa cred. Eu am nascut luni la 11 noaptea si miercuri am vrut sa plec dsar nu m-a lasat doctoresa de la copii pt. ca se fac in spital 2 vaccinuri...unul la nastere si al doilea la 48 de ore. Si bebitza mea inca nu avea 48 de ore. Asha ca am plecat joi.
Mie cele mai dragute mi se par tantile care iti fac toaleta. Tare intelegatoare, kiar daca unele au gura mare nu sunt rele. La cat m-am smiorcait io ..... eu m-ash fi luat la bataie in locul lor :)))

Luizax - karkotash shef!



#29
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 21:35

Am nascut la Giulesti in octombrie 2005 cu cezariana si pot spune ca desi eram in cumpana intre 2 spitale - giulesti si cfr2 - ma bucur ca in ultima clipa am ales giulestiul. Pentru ca bebe a iesit mai devreme decat era asteptat - la 37 saptamani - si cceva complicatii care au impus cezariana, m-am simtit mult mai linistita stiind ca au neonatologi super buni. Si asa si e, s-au ocupat de el super bine si n-am auzit nici o mamica din seria mea sa se planga de tratamentul aplicat copiilor.
Parti bune:
- sectia de nou nascuti buna. asistentele super pricepute, medici buni care se ocupa de copiluti. asittentele, desi par grabite, te ajuta cu sfaturi pentru bebei. Si e normal ca atunci cand ei nu papa destul (majoritatea nu stiu sa pape inca) le dau glucoza din seringa, dar numai dupa alaptare, niciodata inainte. Motivul pentru care dau glucoza si mai ales la seringa e ca nu vor sa invete bebelusii la biberon si lapte praf, pentru a nu refuza sanul din start, pentru ca perioada de inceput e mai grea si pentru ei ca si pentru noi.
- medici buni - nu mai e o noutate, desi eu cu una dintre anesteziste am avut o experienta mai mult decat proasta la o operatie anterioara (dar nu ii stiu numele din pacate, e tanara si blonda si incapabila de o anestezie rahia care sa nu afecteza coloana)
- infirmiere de treaba - iti dezinfecteaza wc-ul de cate ori ceri, te duc cu liftul de marfuri la 12 noaptea si 6 dimineata (pentru asa servicii importante eu am cotizat 50 mii/zi si am fost tare fericita)
- conditii de cazare faine LA REZERVA (super important e ca ai dusul si wc-ul rezervei, super fain). by the way rezerva costa 10 euro/zi, deci cand te cazeaza acolo toate iti fac curte ca stiu ca dai banu[;)]
- mancarea ok (ba chiar incredibil de ok unele din feluri)
Parti nasoale
- conditii oribile la saloane (wc pe hol comun si pentru vizitatori si pentru paciente, yak)
- asistente desi bune, repezite si smucite, asistenta sefa cam acra, dar daca vrei rezerva cu ea e de negociat [bang]
- un program infernal in timpul zilei, cand te scoala la 5 cu termometru, la 6 alaptare, la 7 toaleta si ti se tot fataie de te zapacesc desi tu esti ametita si zapacita si toata o durere.
- asistentele de la reanimare oribile, mult prea grabite deci iti sparg venele fara sa se uite asa de repede baga medicamentele in branula (aproape o luna am avut vena de pe mana dreapta inflamata)
Eu am cotizat destul de mult, cam 100euro pentru medici: ginecolog, neonatolog si anestezist, dar cum va spuneam am avut ceva complicatii. La asistentele care faceau toaleta cam 50-100 mii o data, nu in fiecare zi, iar la asitentele de la nou nascuti numai cand am cerut eu in special ceva anume cotizam, ca in rest nu am simtit nevoia.
Nastere usoara

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

#30
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 22:03

Multumesc din suflet fetelor! Povestirile voastre despre experientele din Maternitatea Giulesti imi sunt mai mult decat folositoare si sunt convinsa ca nu numai mie! Stiu ca este o maternitate super-buna, iar cu doctora ma inteleg excelent...insa a ceva nelinisti, fiind la prima sarcina. Ii doresc sa fie totul bine, si toate amanuntele pe care le-ati dat despre asistente, despre nastere, ma ajuta sa "prevad" neprevazutul[:D].

Roxana Claudia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -