Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Maternitatea Giulesti


294 raspunsuri la acest subiect

#11
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 02:57

Cat despre cotizatii...eu am dat (in iulie 2005)la dr. 6.000.000, la anestezist 2.500.000, la neonatolog 1.000.000, la vaca de asistenta sefa de la mame 500.000...La moasa copilului, 300.000 parca. In rest...maruntis...MULT maruntis la asistente si infirmiere....Pregatiti-va MULT maruntis de cate 10.000...ma rog....10 lei, mai nou.[:D]

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#12
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 12:10

Ella, ma baga in sperieti asistenta aia de la neonatologie..toata lumea zice ca e o sperietoare. O sa merg la maternitate pregatita sa o anihilez[box] [poc] [poc]! Am si eu o nelamurie: camasuta cu care nasti este "de sacrificiu" sau iti pun ei la dispozitie vreuna?

Roxana Claudia

#13
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 14:33

Jeg de maternitate, a fost tzeapa vietii mele sa nasc aici! Nimeni nu ma mai convinge ca e buna!

povestea nasterii mele citesti aici: http://www.geocities...povesti2005.htm

Sa-ti povestesc si alte chestii:

- dr. neonantolaga mi-a dat fata acasa fara sa o puna la lampa, spunand ca e doar un inceput de icter. Acasa "inceputul" s-a transformat intr-un icter de toata frumusetea ca Ilinca nu era in stare nici sa manance. In consecinta, am hranit-o cu supliment cu linguritza.

- m-au externat dupa numai o zi. Vestita sectie de neonatolgie nu m-a invatat nimic, ba mai si imbuibau copii cu glucoza -- ca sa nu urle cand veneam la alaptat. De aceea mie mi-a venit laptele abia cand am ajuns acasa, sanii nefiind stimulati de supt.

- Nu au mulgatoare electrica - conditie de baza ptr o maternitate. In schimb, iti recomandau pompa electrica Avent, care se gasea de vanzare si la magazinul spitalului la suprapret.

- Mi-am luat copilul acasa nespalat, cu toate minunile in par - placenta sau ce o fi fost.



Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

#14
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 15:11

Eu ma refeream la asistenta sefa de la mame, nu de la copii! Alea de la copii mi s-au parut de treaba!! Adica vaca aia pe care o vei vedea cand vei merge in cabinetul unde ti se face toaleta. Una inalta, care emana rautate prin toti porii fiintei ei. Eu la ambele nasteri am avut discutii cu ea, cu toate ca i-am dat spaga destul de serioasa!!! Ma rog...prima data m-a si ajutat...dar dupa ce am avut discutii si i-am mai dat ceva bani, sa ma externez mai repede...Ca ar fi trebui sa stau pana luni...dar am plecat de sambata. Oricum statusem 5 zile, nu mai puteam sta inca doua!![bang]

Da, iti dau ei o camasa, decolorata, rupta, arata ca dracu'. Aia e de sacrificiu.

Imi pare rau ca te-am speriat. Lasa, ca trece. Tot e bine ca nu mai e o nebuna de asistente la copii...cel putin eu nu am mai avzut-o la a doa nastere. Acum 3 ani era....Brrr!!!!!! Alta vaca nebuna frustrata [poc][poc][poc] Era una care tipa la mame si le facea in toate felurile. Nu am mai vazut-o, Slava Domnului, in cele 5 zile de spitalizare! Sper ca au concediat-o!![poc]

Lasa, o sa nasti si o sa pleci cu puiul acasa si sa vezi ce bine va fi...Vei uita imediat ce nu ti-a placut in spital!
Sa dea Dumnezeu sa nasti fara probleme si sa ai un bb sanatos! [flo][bang][bang]
quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Ella, ma baga in sperieti asistenta aia de la neonatologie..toata lumea zice ca e o sperietoare. O sa merg la maternitate pregatita sa o anihilez[box] [poc] [poc]! Am si eu o nelamurie: camasuta cu care nasti este "de sacrificiu" sau iti pun ei la dispozitie vreuna?

Roxana Claudia



[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#15
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 15:19

Felicia, am auzit si eu ca le-ar da glucoza...Le-or da, nu zic nu, daca nu au supt destul si urla de foame dupa o ora? CE sa le faca, sa-i lase sa se invineteasca de plans? Cred ca mai ales noaptea le dau, ca intre 12 noaptea si 6 dimineata nu se merge la alaptat.
Noi nu am intampinat problema asta, ai mei amandoi sugeau ff bine cand mergeam la alaptat. Asa ca nu cred ca e o regula...sa le dea la toti. CRed ca le dau numai daca chiar se impune!

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#16
mari78

mari78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 16:32

Buna,

Ma intereseaza si pe mine subiectul accesta. Eu voi naste la Giulesti saptamana viitoare, asta daca nu vrea bebita sa vina mai repede, tot cu dna dr Cezara Bucur, cel mai probabil cezariana.Nu am fost in viama mea la spital, pentru ca si eu mergeam la consultatii tot la CMU. Am auzit dinainte povesti mai urate despre cum arata spitalul, dar am ales doctorul. Oricum , ajuta foarte mult ce povestiti voi aici, o sa scriu si eu, dupa ce nasc si imi revin [:)]

O intrebare am si eu : cu cine trebuie sa vorbesc despre rezerva, ca nu as vrea sa o deranjez pe dna doctor...
Si fetele care ati nascut cu cezariana, ce fel de anestezie ati avut ? Eu as vrea peridurala, credeti ca se poate ?

Multumesc mult,

Mari 38+

#17
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 16:56

Mari, sa stii ca si mie mi-a propus Cezara nastere prin cezariana dar nu am fost de acord, deoarece nu am nici un fel de problema..Si in plus cezariana nu mi se pare ca ar fi o optiune. Parerea mea e ca se face in caz de necesitate. In fine, chestia cu rezerva ma macina si pe mine, mai ales ca am inteles de la Ella si de la celelalte fete ca e belea de murdar, iar de bai ce sa mai zic! Eu ma pregatesc de pe acum..sunt mai paranoica...si m-am dotat cu fel si fel de servetele dezinfectante[:D]...
Oricum ar fi, nastere usoara Mari, si un bb sanatos!


Roxana Claudia

#18
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 17:16

Nastere usoara!! La prima nastere am facut rost de rezerva dupa ce am iesit de la reanimare....Ca m-au dus prima data intr-un salon cu vreo 2 tiganci care vorbeau, injurau...nu le pasa ca vreau si eu sa ma odihnesc, ca ma durea asa de tare operatiaaa!!!!!![bang][bang] Atunci au fost maica-mea si cu sotzu' si au vorbit cu dr. Nu stiu multe amanunte, ca ma perpeleam de durere in pat. Stiu doar ca dupa juma'de ora eram instalata in rezerva!
La a doua nastere insa spitalul era full...Am vb cu dr....Am vb cu vaca de asistenta sefa de la mame...i-am dat si spaga...poate-poate...."Nu, nu, nu mai sunt locuri"[bang]
E bine sa te pui bine cu asistenta sefa, chiar daca e vaca si afurisita. Ea invarte totu' p'acolo....
Eu zic sa vb si cu dr!

Si eu tot epidurala am facut. E cea mai buna! Citeste povestea nasterii lui Matei...am dat destul amanunte...distractive [:D].
quote:
Originally posted by mari78

Buna,

Ma intereseaza si pe mine subiectul accesta. Eu voi naste la Giulesti saptamana viitoare, asta daca nu vrea bebita sa vina mai repede, tot cu dna dr Cezara Bucur, cel mai probabil cezariana.Nu am fost in viama mea la spital, pentru ca si eu mergeam la consultatii tot la CMU. Am auzit dinainte povesti mai urate despre cum arata spitalul, dar am ales doctorul. Oricum , ajuta foarte mult ce povestiti voi aici, o sa scriu si eu, dupa ce nasc si imi revin [:)]

O intrebare am si eu : cu cine trebuie sa vorbesc despre rezerva, ca nu as vrea sa o deranjez pe dna doctor...
Si fetele care ati nascut cu cezariana, ce fel de anestezie ati avut ? Eu as vrea peridurala, credeti ca se poate ?

Multumesc mult,

Mari 38+



[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#19
mari78

mari78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 18:01

Roxana Claudia, mie nu mi-a propus dna doctor cezariana, eu chiar am simtit-o ca nu e de acord cu cezariana la cerere, la mine e o necesitate, mai mult sau mai putin, nu o sa intru in detalii acum, am ceva probleme cu inima... Sarcina usoara in continuare[pup]

Multumesc Ella, deci trebuie sa vorbesc cu asistenta sefa,ma gandeam eu ca ea invarte totul...pai atunci asa o sa facem [pup]

Va multumesc pentru urari,
Mari

#20
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 18:24

quote:
Originally posted by pisi_ella

Felicia, am auzit si eu ca le-ar da glucoza...Le-or da, nu zic nu, daca nu au supt destul si urla de foame dupa o ora? CE sa le faca, sa-i lase sa se invineteasca de plans? Cred ca mai ales noaptea le dau, ca intre 12 noaptea si 6 dimineata nu se merge la alaptat.
Noi nu am intampinat problema asta, ai mei amandoi sugeau ff bine cand mergeam la alaptat. Asa ca nu cred ca e o regula...sa le dea la toti. CRed ca le dau numai daca chiar se impune!

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.






Aoleu, Ela dar inseamna ca s-a impus intregii serii de bbei din care a facut parte si Ilinca[alcool]. Cand mergeam noi nu manca unul! Ne trezeam la 6 ca proastele sa mergem sa-i hranim si ei nici nu deschideau ochii, ca de gura ce sa mai zic?
Ceea ce nu mi se parea mie normal a fost ca Ilinca dormea de fiecare data cand ma duceam. Chiar asa, era tare obosita fata mea!

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -