Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#91
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:40

Citat:
citat din mesajul lui Tala

ok, lamuriti-ma si pe mine: lavanda cu levantica e acelasi lucru?

Este acelasi lucru. Levantica este denumirea populara.
Numai ca Lavandula cuprinde foarte multe specii. Ceea ce am eu este si cea mai comuna si se numeste Lavandula Angustifolia. Are frunze albicioase si tari iar tufa creste asemanator cu cea a Rozmarinului. A vazut la Brico si niste plante cu o consitenta mai moale (ierboasa sa zicem) si tot Lavandula le zicea. Am auzit ca sunt cam 25 de specii cu totul. Dar specia Angsutifolia este cea mai populara.


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#92
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:53

Simali, multumesc de raspunsuri si lamuriri.
Lavanda mea este cu frunze sabie gri-verzui si cu pufulet, iar eu stiam levatica ceva mai rara la frunze si mai cubtiri si mai verzi. Ce mai conteaza? sper sa fi supravietuit...
Floricica mea frumoasa (Spatiphilum) are si un rol important in purificarea aerului din incapere (cica) si intr-adevar e tare finuta.
Iar begonia, si mie mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama ce si cum ii place: lumina dar nu directa (sta pe un pervaz pe care nu vine niciodata soarele direct) si udata putin dar frecvent (unii zic numai in tavita, eu o ud pe pamant). O cumnata o tine vara sub un copac la umbra si ii merge tare bine. Cat despre inmultire, tare ciudat procedeul, n-am mai auzit, voi incerca mai mult de curiozitate.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#93
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 14:27

Welcome, Danagie. Ai putea sa-ti pui pe balcon ghivece cu mirodenii si cu flori.
Tala, iti urez mult succes cu cresterea prepelitelor, varul meu se ocupa de asta si din cate zice e destul de usor. Le hraneste cu un soi de tain, au lumina non-stop de la lampi (au cotet acoperit) si cresc repede. Iarna nu le incalzeste caci corpul lor degaja toata caldura de care au nevoie (sunt si multe). El le vinde ouale, dar consuma si el destule.
Hai ca-i bine si sa ai gradina, ne luam de mana caci am aceleasi planuri.
Cu violeta si eu am patit-o asa, am inteles ca sunt f pretentioase; nu vor apa multa si le place la lumina. As zice deci sa nu o mai uzi o vreme.
Am si eu Spatiphilumul, dar e inca mic, nu stiu cand va inflori. Acum 2 ani am avut unul mai mare si la fel de mult m-am bucurat cand a inflorit, e f frumoasa floarea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

#94
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 16:43

Bine ai venit Danangie. Cred ca poti sa pui si rosie sau ardei la tine in balcon.[:D]

Tala, te-ai orientat bine sa faci gradina utila. Eu as lua gaini in loc de iepuri.

Am fost ieri la magazin si n-au begonii. Poate ca n-o fi vremea lor acum. M-am abtinut cu greu sa nu cumpar seminte sau bulbi. Numai bine, acum ninge![:D]

Lume multa, oameni putini

#95
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 19:15

Liviana, eu nu vreau sa cresc prepelite ca si o mica afacere, deci nu vor fi suficient de multe ca sa-si produca singure caldura necesara iarna. Eu vreau doar cateva oute pe zi pt puiul mic.
Cu violeta mea e tare ciudat caci este despartita de o sora de-a ei careia ii merge f bine, au fost udate la fel - sper sa nu fie vorba de vreun daunator ceva care sa se extinda si la alte plante. Mi-a zis cineva sa-i aplic un tratament cu piatra vanata (cred) si nu stiu ce cu cupru, ii schimb pamantul si vedem ce iese.
Ramona eu te inteleg in legatura cu urecheatul, la ce 'traume' ti-au creat tie iepurii... Si eu sper ca baietelul meu sa uite pana in primavara pt ca deja am prea multe animale in si pe langa casa, ori sa ranesc si la iepuri, cred ca o iau pe campii. Si nici cu gainile nu zici rau, trebuie insa sa studiez problema si eventual sa vad daca le pot amenaja un spatiu in spatele casei pt ca in mod sigur nu vor alerga zglobii prin toata curtea.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#96
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 19:31

Piatra vinata este sulfat de cupru.

Poate ca-i plac copilului si gainile[:D], plus ca-s mai cu folos. Visez si eu sa-mi iau niste gaini, mi-e ca ma scoate sotul din casa cu tot cu ele. Daca nu sotul atunci asociatia locatarilor.
Le-am gasit si cotet:
http://omlet.us/homepage/homepage.php

Lume multa, oameni putini

#97
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 19:54

Eu am obtinut begoniile din bulbi, e mai usor asa mi se pare foarte greu din seminte.

Si eu vreau sa imi iau 2 rate[:D], sa le las libere prin curticica, ma tine doar gandul ca o sa gainateze (acum am o chestie in cap si nu stiu daca asa se zice la caca de rata) peste tot.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#98
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 20:31

Dupa bulbi m-am uitat si eu. Desi erau tot soiul de bulbi la vinzare, begonii n-aveau. Poate ca nu se planteaza acum. Ma mai interesez!
De fapt acum ce sa plantez, pe ninsoarea asta?[:D]

Lume multa, oameni putini

#99
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 23:18

Dar ce ziceti niste gaini (sa zicem 2) de rasa care sa se plimbe libere prin curte si doar noapatea si iarna sa intre intr-o cusca, ceva... Cusca de la Ramona e super! Adica sa intre numai cand vor ele. Stiti, eu n-am avut in vata mea un animal dar ma intreb ce daune asa de mari pot face 2 gaini intr-o gradina de 800-900mp? Unii au pauni...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#100
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 23:26

I-am intrebat eu pe ai mei, ca ei stiu mai bine.[:D] Cica nu se poate, fac dezastru. Poti sa le dai drumul cite un pic din cind in cind, dar probabil ca-i mai bine sa faci chestia asta toamna, cind ai cules toate cele de prin curte.
Printre altele cica batatoresc foarte tare pamintul - deci moarte sigura pentru gazon! Eu tot as sacrifica un colt de curte pentru citeva gaini si le-as da drumul din cind in cind sa ma mai scape in mod organic de toate "bugs" de pe aici.[:D]


Lume multa, oameni putini


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -