Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#71
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 18:30

Plante carora le merge bine la umbra: Hosta(Crin de toamna) si Begoniile.
Anul trecut am achizitionat o Hosta cu frunze care bat spre albastru(Halcyon) si care face flori violacee f.frumoase.
Begoniile le ador!Sunt in diferite culori, curgatoare,sau cu flori mari,batute(am unele care fac flori la intrecere cu trandafirii),nepretentioase cu lumina si cu udatul, dar care iti ofera toata vara,puse in ghivece suspendate,flori superbe.



#72
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 22:56

Nu ma gindisem la begonii. Merg la umbra? In Romania am avut unele in balcon la soare si tare le placea, doar ca le udam bine-bine.

Nu stiu cum sa scapi de puricii aia, dar eventual incearca sa pui alcool pe vata si sa dai direct pe creaturi.[:D] Eventual dupa aia sa dai cu apa.
Sau fa o combinatie de apa cu saptun si da cu o perie de dinti pe purici si tot asa, speli apoi cu apa.

Lume multa, oameni putini

#73
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 23:09

Ramona,Begoniile iti ofera o mare satisfactie, eu le-am avut in ghivece atarnate in pomii din gradina.Sunt curgatoare cu micute flori aprinse pe fondul verde al frunzelor,dar sunt si batute de dimensiuni mari.
Am cumparat anul trecut un plic cu Begonii curgatoare mici, ziceau ei cu culori amestecate si asisderea un plic cu Begonii duble.
Am avut placuta surpriza sa constat ca aveam Begonii curgatoare si duble numai in 2 culori: albe si galbene.Cum le pusesem alternativ intr-un ghiveci mare trunchiconic,a iesit o frumusete de aranjament care m-a bucurat toata vara cu flori.
Cele rosii imi plac numai cele curgatoare si singure.

#74
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 10:45

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004


Am reusit si eu sa pozez cele citeva tufe plantate asta toamna - cam asa arata acum, sub zapada: http://home-and-gard...050279906FSacrB




Abia astept sa ne arati totul plin cu plante. Ati amenajat interesant structura gradinii si suprafata este si ea tocmai buna (nici prea mare nici prea mica).

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#75
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 12:53

Eu am un fix cu inmultinrea la lavandula (levantica) care nu-mi iese de nicio culoare. Anul acesta am incercat iarovizarea semintelor (tinerea lor o luna la congelator) si apoi plantarea pe pervaz, la fereastra expusa spre est, in banuti de turba. Numai ca banutii mei au facut un mucegai alb si, dupa o luna nicio urma de germinare. La voi cand plantati in banuti de turba vi se intampla sa mucegaiasca? De-aia nu o fi iesit nimic? Nu-i asa ca banutii se mentin continuu umezi prin turnarea apei in tavita in care sunt pusi?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#76
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 15:22

Si eu am avut pe terasa, unde e umbra to timpul , begonii curgatoare rosii batute, o splendoare!!! Superbe, si nici nu sunt greu de intretinut, doar ca trebuie udate zilnic, pamantul sa fie umed tot timpul.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#77
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 15:37

Simali - dar levantica nu se inmulteste prin rarirea tufelor? Sau tu vorbesti despre alta specie de levantica? Multumesc de aprecierile legate de gradinta [flo] suntem abia la inceput, sper eu sa iasa frumos pina la urma!



Despre begonii eu stiu ca sunt flori destul de pretentioase - trebuie udate, dar nu in exces pentru ca putrezesc radacinile si cepele si nu suporta foarte bine caldura. Poate de aceea cele mai frumoase begonii vazute de mine au fost cele de la minastirile din Bucovina - acolo vara, in mijlocul lui august, ne inveleam noaptea cu plapuma! Uitati-va aici, aici si aici ce splendori!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#78
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 15:55

Simali,lavanda se prinde din seminte in al 2-lea an.
Am cumparat o groaza de pliculete pana am gasit la mine in piata o lavanda cu 10 Ron.Am cumparat-o si acum este superba mare,mare,rezistand intemperiilor.
Sunt la pret de 5,5 Roni gata in ghiveci, daca vrei da-mi PM.

#79
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 17:20

Asa am avut eu asta vara pe terasa, rosii, la mine crescusera destul de mari si aveam o perdea practic de flori.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#80
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 18:51

leeloo, ma refeream la specii. Frumoasa gradina ta vazuta in poze. Apropo, tu sau sotul sunteti cumva prezenti si pe forumul softpedia la topicul cu locuintele?
Tala, ce se mai aude cu cimbrisorul tau?

Ieri am cumparat si eu niste pliculete de flori de la Auchan, destul de ieftine, 1 ron bucata, abia astept sa le plantez incepand cu martie.[pk]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -