Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#81
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 19:41

Interesant cu begoniile. Pe vremuri eu am avut unele la soare si le mergea foarte bine, nu m-am gindit ca le-ar placea la umbra. E drept ca udam la ele intr-o veselie!

Eu stiu ca levantica nu creste cu una cu doua, poate-i mai simplu sa cumperi plante de gata. Am cumparat anul trecut doua modele (una Provence si am uitat cum se numea cealalta) si una a murit subit, nu stiu de ce. Cealalta e foarte bine, eu sper sa imprastie seminte si sa se inmulteasca asa.

Lume multa, oameni putini

#82
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 12:38

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
leeloo, ma refeream la specii. Frumoasa gradina ta vazuta in poze. Apropo, tu sau sotul sunteti cumva prezenti si pe forumul softpedia la topicul cu locuintele? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Nu, nu suntem, probabil e o coincidenta...Sotul oricum e paralel cu subiectul... Am inteles, vorbeai de specii - uite ca tot nu am apucat sa mi le notez, dar sper sa-mi aduc aminte diseara...[:D] Eu m-am gindit totusi sa astept luna martie cind poate o sa se incalzeasca vremea si sa le plantez direct in pamint, sa nu mai fac rasaduri. Singura treaba este ca trebuie sa le raresc dupa aia...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#83
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 16:24

Eu am dat 30 de lei pe un ghivecel cu levantica. Si-mi trebuiesc cel putin 10 plante pentru o bordura mai serioasa. Daca gasesc la primavara cu 5.5lei/bucata o sa iau fara samai stau pe ganduri.

Cea pe care am cumparat-o merge foarte bine. De la ea am recoltat si semintele pe care le-am plantat. Dar cred ca mucegaiul acela de pe pastilele de turba arata ca ceva este in neregula cu aerul din camera. Prea multa umezeala, locul insuficient aerisit? Habar n-am...

leeloo. Levantica se mai inmulteste si prin marcotaj (se taie bucatele din tulpina si se planteaza in pamant). Am sa incerc insa la primavara pentru ca vad ca cele recoltate din toamna s-au uscat (desi am folosit inclusiv hormon de inradacinare Radistin).

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#84
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui simali
Eu am dat 30 de lei pe un ghivecel cu levantica. Si-mi trebuiesc cel putin 10 plante pentru o bordura mai serioasa. Daca gasesc la primavara cu 5.5lei/bucata o sa iau fara samai stau pe ganduri.Cea pe care am cumparat-o merge foarte bine. De la ea am recoltat si semintele pe care le-am plantat. Dar cred ca mucegaiul acela de pe pastilele de turba arata ca ceva este in neregula cu aerul din camera. Prea multa umezeala, locul insuficient aerisit? Habar n-am...leeloo. Levantica se mai inmulteste si prin marcotaj (se taie bucatele din tulpina si se planteaza in pamant). Am sa incerc insa la primavara pentru ca vad ca cele recoltate din toamna s-au uscat (desi am folosit inclusiv hormon de inradacinare Radistin)."Calea de mijloc este calea ZEN"Alice
Poti sa-ti comanzi la sieberz - costa 5.5 ron bucata - oricum ti le aduc in martie....Da, de asta vorbeam si eu cind am spus de rarirea tufelor - nu stiam ca se numeste marcotaj - asa stiam ca se inmulteste levantica...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#85
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:43

Lavanda
Eu am o amarata de tufa intr-un colt, achizitionata in vara trecuta, nu cred ca mi-a rezistat peste iarna si eu m-am chinuit sa obtin lavanda dar nu am reusit.

Ieri m-am apucat de rasaduri. Am pus rosiile cirese, clopotei, panselute, bulbii de lalea, intr-o jardiniera am pus semintele amestec, cepele de crini, albi si imperiali (e al doilea an cand pun sper ca anul asta sa iasa ceva) si inca ceva am pus dar nu imi aduc aminte.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#86
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 23:24

ok, lamuriti-ma si pe mine: lavanda cu levantica e acelasi lucru? Pt ca daca da...eu am dat 38 de lei pe una[bang] care acum sta sub tone de zapada, dar ultima data cand ne-am salutat arata ok (am citit ca totusi supravietuieste frigului si se face cam de 1 m pe 1m)
Liviana, ca sa-ti raspund, nu cred ca anul asta voi face ceva cu cimbrisorul, din mai multe motive, dar unul din ele este ca imi doresc tot mai mult sa mancam sanatos asa ca voi transfera o mare parte a curtii care era destinata doar efectului estetic catre util. Ba mai mult, cred ca facem si un cotet pentru prepelite la primavara si nu stiu sigur dar poate si 2-3 iepuri (asa isi doreste juniorul si cred ca trebuie sa ma supun....). Daca ar fi dupa mine as creste si-o vaca, dar deocamdata ma limitez la legume[:D]. Pt rasaduri am stabilit startul pentru 1 martie - nu vreau sa le tin in casa prea mult dar nici sa le scot prea curand afara si sa le omoare inghetul tarziu.
Help: Am o violeta de parma care pare sa putrezeasca la baza frunzelor (care sunt si cam chircite) aveti idee ce trebuie sa-i fac?

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#87
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 02:11

Buna seara,



Intamplator v-am gasit intr-o zi si cum sunt si eu o iubitoare de plante,flori,etc...am zis ia sa citesc si eu putin.M-am distrat cum povesteati de cartite, am vazut pozele cu aricii. si pot sa spun ca va invidiez putin ca aveti gradina?[:I] Dar nu in sensul rau...ci in cel bun.Eu sunt innebunita dupa gradina, plantat, flori,etc. Am un amarat de balcon in schimb.....si la vara vreau sa mi-l fac tare frumos...macar asa imi mai astampar "pofta" de a sta in mijlocul plantelor.







S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)

A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)



#88
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:18

Danagie, bine ai venit, asteptam sa ne povestesti ce flori ai tu

Yeeeeey, sunt tare fericita ca imi infloreste Spatiphilumul. POvestea lui e f interesanta: l-am primit 'spaga' de la reprezentantii unui partid in campania pt primarii, au fost 2 flori in acelasi ghiveci micut, le-am despartit si (probabil pt ca le-am udat in exces) au murit la scurt timp. Le-am pus pe balcon (in soare si fara pic de apa) in ideea sa le arunc, dar am uitat de ele, asa ca dupa 2-3 luni una din ele a inviat (!?!). A stagnat cam 1 an cu cateva frunzulite amarate si de cateva luni incoace cresc frunze continuu iar aseara...........am vazut si floarea care iese de pe tulpina unei frunze.Poate puteati sa traiti si fara sa aflati povestea floricicii mele, dar eu is tare fericita (trebuie sa contracarez cumva psihic vremea oribila)

Fetelor, mai am si eu o intrebare la voi: exista cactusi fara tepi?
Si inca una: cum se inmulteste begonia? mai precis, am una care a crescut ca nebuna si as imparti-o in mai multe dar nu stiu daca merge asa. Voi cauta si pe G, dar poate stiti din proprie experienta.

multumesc

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#89
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:28

Dana, bun venit printre noi. Ceea ce ai tu nu se numeste balcon. Nu. Se numeste Gradina suspendata. Asa sa sti![8D]

Tala, faina floricica ta. Sa-ti traiasca si-nfloreasca. Nu stiam ce este si am cautat imagini pe Google. Pare un soi de cala.

Eu stiu ca begonia se inmulteste fie prin bulbi, fie prin bucati de frunze. Se intinde frunza pe pamant si se fixeaza cu niste cleme astfel incat nervurile principale ale frunzei sa atinga pamantul. N-am inmultit niciodata. Ba mai mult, am pierdut doua begonii si habar n-am de ce. La mine florile trec tare greu iarna. Le tin pe pervaz si cred ca nu sunt foarte fericite in conditiile in care avem in casa 24 de grade (de la sistemul centralizat de termoficare).


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#90
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 12:32

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Poti sa-ti comanzi la sieberz - costa 5.5 ron bucata - oricum ti le aduc in martie....


Eu nu-mi prea dau seama cum poti comanda prin posta plante care nu sunt in repaos vegetativ. Adica am comandat trandafiri, pomisori, bulbi, seminte dar niciodata flori. A mai comandat cineva flori? Cum le ambaleaza ca sa nu se distruga? Ajung OK?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -