Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (19)


213 raspunsuri la acest subiect

#201
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 iulie 2011 - 18:49

Salut, gradinaresele! Eu am tot cules la visisne, zmeura, coacaze si mama face dulceturi. Nu stiu ce am ca nu ma simt deloc bine. Alternanta soarelui fierbinte cu ploile zilnice imi da ameteli la propriu. In rest am cules fasolea si bibilesc rosiile, cam fara elan marturisesc.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#202
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 11:20

am intrebare- dupa ce culeg primele buchetele de broccoli, scot tulpinile sau le mai las in pamant?
am pus si zuchinni si sunt dezamagita- rodul nu creste mai mare decat un deget.sunt f cruzi,mititei asa ca ii mancam ca pe castraveti.credeam ca o sa creasca macar cat castravetii fabio...la nu nu mai pun.
simona, canna mea nu a rasarit desi cred ca a trecut o luna jumatate.e pusa intr-un ghiveci si am investigat-o [:D] incepe sa putrezeasca! asta e,pun la anul in primavara si o sa le iau numai daca se vede mugurele rasarit! multumesc de sfat!
stiti cumva de unde pot cumpara in toamna un cires napoleon (ciresele alea maaaari si grena [:D])? si un nectarin?




#203
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 14:57

Adita, poate rosiile vecinei sunt din soi care nu se copilesc (si eu cateva asa), in rest mie i se pare ca le cam ataca mana pe ale mele [bang] si abia mi s-a copt prima rosiuta, plus ca au si musculite.

Olympia si pe mine ma moleseste rau de tot soarele, asa ca stau si ma uit la rosii cum trebuie legate dar nu ma apropii de ele [:D]



tablouri pentru copii

#204
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 20:33

Off!Mana asta!
Am citit pe undeva ca in Spania rosiile sunt umbrite cu o plasa de rafie(seamana cu aceea in care se vand cartofii si am vazut-o la Brico).
Logic,cred ca le afecteaza caldura mare peste care noi venim cu stropiri sau Dumnezeu cu ploaie.Asta favorizeaza dezvoltarea micozelor sau a virusurilor care le palesc frunzele in asa hal.

Am descoperit niste bestii de insecte care imi mananca frunzele crinilor indiferent de soiul lor:crini de vara sau hoste.Cred ca si pt. trandafiri au apetit.Buruienile nu le priesc banditelor,ca ma scuteau de plivit!
Sunt niste insecte rosii cu burta neagra ca gargaritele(care,dupa cum stiti,sunt bune!) dar fara pete negre pe spate si mai lunguiete.
Au un apetit de groaza pt. frunzele crinilor!

#205
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 08 iulie 2011 - 20:52

Apropos de copilit,rosiile cherry eu nu le copilesc pt. ca nu vad rostul.
Cand vedeam,in copilarie,campurile cu rosii de la CAP,va asigur ca nu aveau nici araci si nici sistem de irigatie.Banuiesc ca acele rosii mergeau direct la fabricile de conserve pt. bulion.
Am tras acum unele concluzii:rosiile pt. salata(eu am soiuri timpurii,portocalii si tigrate) trebuiesc bine "bibilite"(stropite cu zeama bordeleza si copilite),rosiile pt. bulion nu trebuie sa fie din soiuri timpurii(acelea gen "tzatza vacii" sau "inima de bou",[:I]) si pot sa fie lasate fara ingrijiri deosebite.
Rosiile cherry(eu am:rotunde,rosii si galbene si in forma de para idem) pot sa creasca si in ghiveci dar trebuiesc udate constant ca sa nu dezvolte coaja groasa si nu este necesar,cum am mai spus,sa fie copilite.
Mai nou am achizitionat un soi "Tomaccio" parca ii zice,f. dulce,pe care incerc sa-l fac "sechii" sau cum s-o scrie in italiana.

#206
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 iulie 2011 - 20:00

Am cules primele 3 rosii din gradina[:)]Si ale noastre incepusera sa se innegreasca, asa ca n-am avut incotro si le-am stropit!Vad ca de vineri pana azi se mentin bine, nu s-a mai innegrit nicio frunza!

Am muncit pe branci, sunt rupta de oboseala, nici n-am putut sa dorm,asa ca saptamana asta e de relaxare pana vineri cand o iau de la capat!

Gogosel,noi nu am pus brocoli niciodata, nu stiu ce sa te sfatuiesc!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#207
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 17:17

La noi acum da cu piatra... dupa niste zile de cuptor! Va zic dupa ce sta ploaia cat de grave-s urmarile.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#208
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 19:12

Buna dragelor! Gata vacanta...a fost super, neasteptat, mai ales ca eu am plecat cu multe prejudecati legate de America...



In fine, la birou este infernal, asa ca nu pot sa stau mult, dar maine dimineata promit sa deschid capitol nou! [flo]



Pina atunci vreau sa va cer parerea asupra asta:

http://home-and-gard...home-and-garden



Le-am gasit in curte, acum la intoarcere - sunt vreo 7-8 musuroaie, de dimineata am mai vazut inca unul si imi este groaza ca imi vor cuprinde toata curtea! Ce parere aveti, sunt musuroaie de cirtite????



Si daca da, aparatele de ultrasunete sunt eficiente sau nu? Sau ce altceva?

Multumesc anticipat pentru opinii! [flo]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#209
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 00:36

Gabriela, din pacate cartite sunt!Nu stiu daca merge ap. cu ultrasunete la astea, tata are unu la tara, el l-a luat pt soareci in principiu, nu-s daca chiar e bun, n-a mai vazut soareci dar asta nu inseamna ca nu sunt...

Astept poze si impresii din state![pup]



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#210
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 12:02

musuroaiele sunt de cartita, e posibil sa ai numai una, insa face mai multe galerii, ce produse sunt sa scapi de ea/ele din pacate nici eu nu stiu, ca nu te vad stand la panda sa-i dai in cap cand iese, da sa stii ca asta e metoda sigura [:D]



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -