Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (19)


213 raspunsuri la acest subiect

#1
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 16:40

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#2
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 16:55

Prima! [:D]

Ca tot ne ingrijoraram din cauza vremii, Elisa zice pe site-ul ei ca pt rasaduri nu e o problema cata vreme nu scade temperatura la 0-1 grad. Ardeii sunt mai sensibili si cine ii are afara deja ii poate acoperi cu ceva noaptea (caldari, ligheane [:D] etc).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#3
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 17:06

http://home-and-gard...home-and-garden

Am pus poze cu noile floricele care le-am si plantat aseara, si cred ca m-am grabit un pic pentru ca de dimineata ne-am trezit cu bruma afara si 0-1 gr C [q] Sper sa nu le fi pierdut. Macul arata ok dar floricica cea noua not really :(. Of m-am saturat de vremea asta capricioasa care ne termina florile!

Gabriela, am zis si eu ca m-am indragostit de copacel [olala] de cum l-am vazut si de cind am facut gradina am visat ceva in forma de umbreluta acolo :)

Liviana, proiectul veggie [8D] se refera la doua straturi care le contruim acum in spate pentru rasaduri de legume. Am pus o poza si cu stratul gata, mai trebuie doar sa pun gardutul, ca trebuie sa ingradim ca avem un milion de iepuri in zona plus ceva oteri si rod tot.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#4
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 19:18

Alintaroma - floricica cea noua la care te referi este cea cu flori rosii? Pare sa fie Ranculus - Piciorul cocosului cu flori batute - stai linistita ca e rezistenta la frig, daca s-a pleostit este doar pentru acomodare, eu zic ca o sa-si revina. Dar de ce zici ca nu e perena? Eu stiu ca este...[:)]



Liviana - multumesc de info! Eu oricum rosiile de afara le-am protejat, iar pe restul am de gind sa le plantez in weekend, doar sa stea ploaia si sa se zvante nitel pamantul ca acum e noroi, nu pot sapa defel... Ardeii momentan par neafectati - rasadurile plantate afara mai demult sunt putin afectate, dar mai mult de vant decat de frig...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#5
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 19:43

Da Gabriela, e Ranculus [:)], pai cind am intrebat-o pe tanti de la magazin daca e perena mi-a zis ca nu, si nici pe eticheta nu indica (cum e obiceiul) de aia o intrebasem. Eu nu pot decit sa ma bucur daca zici ca e perena [pk]. Eu eram pregatita sa o pierd la sfirsit de sezon :) dar chiar si asa mi-a fost prea draga sa o pot lasa :).

Oricum am tot rotit la flori in astia doi ani ca multe au murit, si nu in primul an cum m-as fi asteptat ... De exemplu primavara asta nu mi-a mai iesit floarea asta :
http://home-and-gard...100242644XAsWOX

Asa ca va trebui sa o inlocuiesc cu ceva ... am sa mai merg la o nursery zilele astea ca au ceva sale ptr mother's day :)si sa profit de reduceri.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#6
sonya_mea

sonya_mea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 10:59

Dragele mele, pot scoate acum in mai bulbii de lalele cu floarea trecuta? As vrea a le mut de la anul, sa le pun dupa inaltime, culori si peioada de inflorire si dupa ce trece floare iar nu mai stiu care si cum sunt.Eu cand le- am cumpat am cautat a fie mai toate de aceeasi dimensiune sa infloreasca cam in aceeasi perioada dar observ ca nu se cam respecta ce scrie pe ambalaj
[flo]

gena MTHFR A1298C genotip heterozigot

#7
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 11:38

alintaroma, f frumos amenajat "landscaping-ul" vostru, imi plc si caramizile stivuite frumos. Spune-mi te rog, prin scoarta de copac pot rasari plantele cu seminte in pamant (sub scoarta)? Pe langa aspectul estetic, zic bine ca impiedica aparitia buruienilor? Adica din ext spre int nu patrunde nimic, pe cand invers se poate? Cat timp rezista aceasta scoarta si care e cea mai buna/de calitate?
Eu cred ca multe din plantele cumparate mor deorece sunt stimulate cu tot felul de substante ca sa dea tot ce pot ele pana la mom cumpararii, dupa care, o data puse la regim normal de gradina, ele cedeaza.
Daca are cineva levantica in ghiveci, sunt si eu amatoare de cateva fire pls.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#8
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 11:57

Sonya - NU scoate acum bulbii de lalele! Cind s-au scuturat petalele florii, taie tija florala inainte de primul rind de frunze (de jos in sus). Apoi lasa-le in pace pana cand observi ca frunzele s-au uscat de tot (asta se va intimpla candva pe la mijlocul spre sfarsitul verii) si abia atunci scoate bulbii. Bulbii au nevoie de perioada de acum pentru a se fortifica - asa o sa ai flori frumoase si la anul; tija se taie tot pentru a dirija toate substantele nutritive catre hranirea bulbului, altfel planta se concentreaza sa faca seminte si bulbul are de suferit, din cauza aceasta, la toate plantele bulboase, tija florala se taie dupa ce floarea s-a scuturat.

Alintaroma - eu anul trceut am cumparat 4 plante Ranunculus - anul asta doar doua dintre ele mi-au rasarit, una din ele chiar face flori acum. Nu mai sunt atat de "vivace" ca anul trecut, dar asta cred ca e din cauza ca sunt tratate cu ceva la vanzare, exact cum zice si Liviana...Dar rizomii de Ranunculus rezista la inghet, deci ar trebui sa-ti rasara in fiecare an - eu am in gradina si varianta salbatica, asta e oricum cea mai rezistenta, in fiecare an imi rasare...[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#9
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 12:06

Buna fetele.

Sambata am program de plantat rosii, ardei, d'astea!Plus ca trebuie sa ma ocup de plivitul cepei, usturoiului, ca ale naibii buruieni cresc de nu se poate!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#10
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:50

Citat:
citat din mesajul lui sonya_mea

Dragele mele, pot scoate acum in mai bulbii de lalele cu floarea trecuta? As vrea a le mut de la anul, sa le pun dupa inaltime, culori si peioada de inflorire si dupa ce trece floare iar nu mai stiu care si cum sunt.Eu cand le- am cumpat am cautat a fie mai toate de aceeasi dimensiune sa infloreasca cam in aceeasi perioada dar observ ca nu se cam respecta ce scrie pe ambalaj
[flo]



Sonya, trebuie sa lasi bulbii pana se mai ofilesc frunzele.Eu te sfatuiesc sa faci poze ,eventual cu telefonul si sa pui niste semne(de ex.,fire de ata colorata de diferite lungimi prinse de frunze).


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -