Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (19)


213 raspunsuri la acest subiect

#211
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 13:02

Gabrielaaaaa, welcome! [pup] Asteptam ceva impresii si din vacanta cand ai timp. Sunt curioasa: cu ce prejudecati ai plecat? Cum ai gasit gradina, rosiile etc? Si eu cred ca sunt cartite, pune peturi de 2 l la gura galeriei cu varful in jos si fundul in sus facut franjuri. Sunt sensibile la zgomotul facut de vantul ce suiera prin bidon.

b.nica, nu toate rosiile de C.A.P. mergeau la fabrica de conserve. [:D] Am facut munca agricola la greu pe vremea lui Ceasca si stiu. Mama, ce miros aveam rosiile alea, si vorba aia nu erau asa bibilite ca astea de acum.... Eu le mai copilesc si pe cele cherry ca oricum cresc balarioase rau.
valentina, bravo! La mine anul asta se inrosesc mai greu ca anii trecuti. De ex in 2010 aveam consemnat in jurnal ca am cules primele cherry pe 15 iulie. Slava Domnului nu am avut in nici un an probleme majore cu rosiile, nu s-au inegrit, nu purici etc, doar cateva frunze uscate si oe care le rup repede. Am stropit o singura data in iunie cu Topsin si Ridomil. La mine insa nu le merge bine castravetilor, i-am stropit acum si vad ca s-au mai descretit frunzele, insa am si multe uscate... Pacat de ei ca-s plini de flori.

Tala, mi-au inflorit busuiocul si cimbrul de la tine! Daliile stau sa pocneasca a floare, panselele si pufuletii sunt infloriti de ceva timp.[:I]
Gogosel, eu cred ca se scot tulpinele de brocoli, adica nu cred sa produca de mai multe ori. La tine u legat deja, la mine nu. Intreab-o pe Elisa (cuelisa.com) ca ea stie cel mai bine, pune in fiecare an in gradina.

Am cules si primele gulii, din frunze am facut niste sarmale, au iesit f bune [pk] iar aseara am facut ghiveci cu diverse din gradina, ah ce satisfactie am cand iau leguma si-o arunc direct in oala.[:I]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#212
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 12 iulie 2011 - 19:39

Liviana, mai tin ceva timp tulpinile de brocoli ca oricum la tara e destul loc si nu suntem presati de eliberarea terenului.
Da,au legat repede pt ca au fost semanate in solar si apoi transferate afara.
E pt prima data cand plantam asa ceva si chiar nu imi inchipuiam ca o sa creasca aproape de 80 cm [:-@] dar nu au facut cine stie ce rod,adica in comparatie cu ce gasesc in suoermarket,cu tulpina f groasa .
Si azi am aflat de la o prietena ca zuchini ai ei cresc si de 1 m lungime...caci ai mei sunt mititei si eu am crezut ca tb sa ii culeg atunci cand floarea cade [q] si nu sunt mai mari de 15 cm.Lasasem unul mai mult timp si s-a stricat (in solar,ce e drept;celor de afara le merge mai bine). Incerc sa ii las si eu ceva vreme sa vad cum evolueaza.[flo]




#213
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 12:56

Fetelor, va astept la Capitolul 20



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -