Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (18)


157 raspunsuri la acest subiect

#21
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 02:38

Strabunica sotului meu spunea ca "viata-i o besina". Sa traim bine azi, ca maine s-ar putea sa nu mai avem timp. Ce caraghioase par toate fata de moarte si ce caraghioasa pare moartea fata de Dumnezeu !
Pe-aici ploua incontinuu.
Azi mi-am adus aminte si de vorba mamei: "ce folos ca ai facultate, daca-ti lipseste aia mentala". Da-mi trece.[:D]

#22
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 09:05

Buna dimineata,dragelor!

Si eu am fost socata vazand aseara stirea despre moartea Laurei Stoica.Ma gandeam ca uite cum mergi linistit pe partea ta de carosabil,si vine unul si te face praf...fiindca e timpul sa te prezinti in fata Domnului si sa dai socoteala de tot ce ai facut.Gandace,mie imi venisera in gand vorbele par.Serafim-"este mai tarziu decat credeti"[q]Noi avem impresia ca o sa traim vesnic,nu vedem ca viata e scurta,si uite asa ne lenevim la rugaciune,post si fapte bune...Ni se pare ca facem ceva,dar nu facem nimic [q]Doamne,miluieste-ne pe noi pacatosii!M-am intristat-macar de intristarea mi-ar fi spre pocainta...



Gandacel,ala mov e vol.1,il am si eu.Irinab,eventual trimite-i Gandacelului vol.2,si mi-l da ea cand ne intalnim.







Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#23
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 11:44

Mi-am adus si eu aminte , vorba Amuletei, ce-mi zicea cineva, care m-a vazut ca citesc cate trei- patru carti deodata..."ce faci tu e placere duhovniceasca...bucuria duhovniceasca o s-o ai cand o sa faci ce citesti..."(cred ca tocmai am parafrazat-o pe Joanna[il])


#24
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 16:10

Amuleta,[il] inteleapta ca intotdeauna...Si aici ploua...si ploua
Anca,tu ce crezi?Ar trebui sa intetim rugaciunea pentru parintele duhovnic in Postul Mare? Eu asa ma gandeam..
Post cu spor,si folos,

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca



#25
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 16:35

joanna, dupa cum spune Pr. Rafail, pentru duhovnic trebuie sa ne rugam foarte mult, sa il lumineze Domnul sa ne fie si noua de ajutor astfel... nu stiu de ce ma intrebati pe mine, eu sunt intotdeauna un contraexemplu[:D]

... intrasem sa va spun ca in we o sa fiu la predeal[il] va pup si numai bine! poate sambata trecem prin brasov, mi-e un dor...


mami de ileana si ioachim


#26
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 16:45

quote:
Originally posted by gandacelu
nu stiu de ce ma intrebati pe mine, eu sunt intotdeauna un contraexemplu[:D]




mami de ileana si ioachim





....din dragoste...din dragoste.....iarta-ma

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca



#27
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 18:05

Doamne ajuta!
Sabina, mi-ai luat doua raspunsuri de pe limba de m-am speriat ca le-am scris noaptea. :) Adica vroiam sa-i spun si eu lui Forte ca mie femeia crestin ortodoxa mi se pare a avea un loc tare frumos si de cinste...sa-si iubeasca barbatul femeia asa cum si-a iubit Iisus biserica, mi se pare minunat. Totul vine din propria convingere, credinta. Mie imi place sa-mi acopar capul in biserica. Ma simt mai bine, parca ma pot ascunde mai bine chiar si de mine...mine=eu cea rea. Asta nu se intampla acum 3 ani cand ma pisa soacra la cap. [:D] Ca sa nu mai spun ca a lasat Dumnezeu femeii darul rodirii...greu, dar frumos si unic...
Apoi vroiam sa spun ce frumos scrie Amuleta...
Joanna, o sa ascult si eu diseara predica respectiva, deocamdata am salvat-o pe calculator.
Bagoiu, n-am stiut ca Spovedania neterminata e a maicii Siluana. Si Jurnal duhovnicesc in 2 vol. al cui este? Ca eu vad aici intr-o prefata doar "lucrator anonim al Rugaciunii lui Iisus"...
Eu mai citesc din Patericul Lavrei pesterilor de la Kiev...intemeietori ai monahismului rus...foarte frumoasa..."nu din intelepciunea lumii acesteia"...
Irina.c, post negru inseamna fara apa, sotul meu il tine pana la ora 5 luni, miercuri si vineri...dar i-a spus duhovnicul sa nu fie fara cumpatare: daca nu poate chiar asa, sa consume macar lichide fiindca merge la servici, are respunderea copiilor, sa nu fie habotnic...
Conchita, ne gandim la tine.[pup]
Fetelor, nu mai sariti in capul Elizei! Stiu si eu ca exista o restrictie ceva la trasul clopotelor in Canada...
Numai bine tuturor!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

#28
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 18:13

quote:
Originally posted by antoioana



Irina.c, post negru inseamna fara apa, sotul meu il tine pana la ora 5 luni, miercuri si vineri...dar i-a spus duhovnicul sa nu fie fara cumpatare: daca nu poate chiar asa, sa consume macar lichide fiindca merge la servici, are respunderea copiilor, sa nu fie habotnic...



...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...






Anto,am incercat si eu azi,mi-am propus sa tin pana la 12,dar cu cafeluta inclusa [:D].N-am reusit decat pana la 11,recunosc ca nici nu m-am straduit prea mult,o sa vorbesc cu duhovnicul intai,sa vad daca-mi da binecuvantare.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#29
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 23:27

fetele,
cititi aici http://www.hagiasophiablog.com/ si semnati. Eu nu am reusit sa deschid, poate voi puteti.

Anto, nu stiu al cui este Jurnalulintr-adevar un anonim. De Spovedanie neterminata se stia intr-un cerc mai restrans, desi cine a cunoscut-o inainte gaseste multe indicii. Acum na, ca am facut-o publica. Sper ca n-am facut o greseala.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#30
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 11 martie 2006 - 02:00

Dragele ,tare imi e frica ca am suparat-o pe gandacica.(Anca te rog iarta-ma si sa ai un timp frumos la Predeal)
Pentru incantarea ochiului cu frumos priviti aici:http://www.orthphoto.net/gallery.php?id_jezyk=1
Sper sa nu-mi iau iar oale in cap(Anca ce mi-ai facut de frica de opinia ta..ca nu-mi era pana mai ieri...[:D])Doamne mai smereste-ma!


Irina cu trupa[:D]aveti grija unde va dati detaliile...ca cica nu ar fi chiar asa de reala ideea cu semnaturile cu biserica Sfantei Sofia.
Asa am auzit si eu ..evident ca nu stiu sigur nici una nici alta.Ar fi prea frumos sa depinda de niste semnaturi...istoric si politic...nu e chiar asa aproape.


Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -