Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (18)


157 raspunsuri la acest subiect

#11
forte

forte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 20:49

Multumesc, Sabina si spor la munca.

#12
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 20:53

scuze, am editat gresit

#13
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 20:57

Anca,Dumnezeu sa te ierte!


(Adevarul e ca am fost dezarmata aseara...m-am ridicat de la monitor si am pus Canonul Sfantului Andrei Criteanul...si apoi ti-am respectat opinia in totalitate[flo])


Post cu spor,

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca



#14
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 20:57

quote:
Originally posted by bagoiu
[quote]Originally posted by gandacelu
am deschis acest subiect sub semnul NUMELUI Domnului... am gasit intr-o librarie zilele astea Jurnalul Duhovnicesc - stiu ca s-a discutat la un moment dat despre ea, cumva e scrisa de Maica Siluana?ar fi ceva cu totul nou pentru mine daca ar fi asa...
joanna, inca o data IERTARE!!! nu stiu ce-am avut aseara... nu am nici o scuza![bang]

mami de ileana si ioachim

Jurnalul duhovnicesc e scris de o femeie simpla. Si casatorita. Maica Siluana a fost prof de filosofie si nici nu a fost casatorita. Ei ii apartine Spovedanie neterminata.Si daca vrei iti trimit duminica prin parintele Ogorul cu ingeri [;)]Irina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#15
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 23:17

quote:
Originally posted by bagoiu
quote:
Originally posted by bagoiu
[quote]Originally posted by gandacelu
am deschis acest subiect sub semnul NUMELUI Domnului... am gasit intr-o librarie zilele astea Jurnalul Duhovnicesc - stiu ca s-a discutat la un moment dat despre ea, cumva e scrisa de Maica Siluana?ar fi ceva cu totul nou pentru mine daca ar fi asa...
joanna, inca o data IERTARE!!! nu stiu ce-am avut aseara... nu am nici o scuza![bang]

mami de ileana si ioachim

Jurnalul duhovnicesc e scris de o femeie simpla. Si casatorita. Maica Siluana a fost prof de filosofie si nici nu a fost casatorita. Ei ii apartine Spovedanie neterminata.Si daca vrei iti trimit duminica prin parintele Ogorul cu ingeri [;)]Irina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.
Irina,ai dreptate,cand i-am raspuns Ancai aveam in minte "Spovedanie neterminata",desi ea a zis "Jurnalul duhovnicesc".Apropo de acest jurnal,eu am doar. vol 1,il aveti cumva pe al 2 lea?Sabina,Doamne ajuta si sa ai reusita cu ceea ce ai facut!Doina,am vazut ca par. Serafim Rose era pasionat de viata Sf. Augustin,ii citea biografia in fiecare Post Mare.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#16
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 23:32

Irina, il am. Daca il si gasesc in biblioteca, ti-l imprumut cu placere

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#17
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 23:47

quote:
Originally posted by bagoiu
Irina, il am. Daca il si gasesc in biblioteca, ti-l imprumut cu placereIrina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.
Vaii,ce bine!Multumesc.[pup]Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#18
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 00:25

quote:
Originally posted by fdoina
Am o carte, una dintre putinele carti (sau poate singura?) pe care a reusit sa le termine, Locul Fericitului Augustin in Biserica Ortodoxa...e deosebita cartea...si acu, citind viata Parintelui, mi-am dat seama ca seamana f mult cu aceea a fericitului Augustin


excelenta comparatie, doina! eu il iubesc pe Fericitul Augustin de multa vreme... iaca si legatura![flo]

joanna, inca o data imi pare rau... adevarul este ca ma zbarlesc (a nu se confunda cu "smintesc":) cand aud de chestii de genul Evanghelistii... mai ales ca Parintele nu doar a pomenit-o, ci a si descris ce se intampla in ea, si mie asa ceva imi provoaca dezgust, desi Parintele nu are nici o vina, dar mi-a casunat pe el...
toane gandacesti[bang]
nu o lua personal, sunt acum intr-un moment in care sunt satula de discutii intelectuale, mi-ar prinde bine o conferinta, cum a fost a Inaltului Serafim, despre cum sa ne rugam, cum sa postim, lucruri mai simple:)) sunt eu intr-un moment mai... nu stiu, tanjesc dupa un "post" intelectual - ca e negru, se vede deja lol


irinab, trimite, cum nu! cand te vezi cu Parintele? vai vai, vreau si Jurnalul duhovnicesc 2, dupa ce il ceteste irinac - cum arata? e cel galben? ca eu il am pe cel mov... nu cumva am chiar volumul 2?

intre timp m-am apucat si de Parintele Porfirie... de cand il cautam... si nu stiu cum s-a facut, cum am ajuns la Sf. Grigorie Palama azi, mi-am zis: ia sa iau o carte, ca sa nu fi venit degeaba - si prima pe care am pus mana a fost Ne vorbeste Parintele Porfirie:) sa stiti ca citesc din fiecare din cele 3 carti in momente diferite ale zilei:)) fiecare imi da o anumita stare... de exemplu, noaptea tarziu, citesc Jurnalul duhovnicesc... si ce imi mai doresc sa ma trezesc si eu cu rugaciunea in gand:))))))))))))

am zis ca nu mai scriu aici, dar oricum, m-am mai temperat, si mai aveam si niste raspunsuri de dat - sper sa nu mai sriu aiurea asadar, rectific:)

va pup!
imi sunteti tare dragi toate, dar joanna parca si mai si:)


mami de ileana si ioachim


#19
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 00:50

fetele, am citit pe Discutii generale ca a murit Laura Stoica intr-un accident de masina... era insarcinata... va rog sa va rugati si pentru ea... nu stiu, numai eu simt ca timpul se stramteaza?...


mami de ileana si ioachim


#20
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 10 martie 2006 - 00:58

Anca..pleaca genunchii inimii la rugaciune si sa vezi tu post intelectual....Ideea e sa facem ce spune Parintele Serafim ..ca uitarea e lege a firii...Nu pleca,ca ne esti un bun barometru.Si nu numai de asta..de mai multe...[pup]

Dumnezeu s-o ierte!Viata omului...zilele lui...

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -