Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (18)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 21:22

Anto, e randul meu sa imi fac griji pentru tine! ma rog sa creasca bebe cum trebuie si tu sa nu mai fii suparici, o sa fie bine, ai sa vezi! [pup]

referitor la citatul tau din Tutea, ii dau dreptate a nu stiu cata oara si pasajul din Parintele Serafim oferit de Irina vine sa intareasca teoria cum ca sufletul nu poate fi conceptualizat rational. e la mintea cocosului, fie el, cocosul, fan sefe sau nu. "stiinta" sufletului foloseste, daca foloseste (ca e inca in fasha stiinta asta) metode diferite de logica. nu poti sa masori infinitul si inefabilul cu sabloanele materiei finite, de aceea cred si eu ca nu ne putem baza prea mult pe gandire ca sa patrundem tainele sufletului. aici functioneaza empatia, dragostea, inteligenta emotionala daca vreti, nicidecum logica. psihologia se straduie ea ce se straduie sa analizeze comportamentul uman dictat de constiinta, subconstient, sentimente, instincte, etc (deci efectele cauzei, nicidecum sufletul in sine), dar si-asa o cam da in gard, ca mai mult de statistici corelative nu poate. vorba iarasi a lui Tutea - geaba vointa, daca nema putirinta.

Darael, hai sa incetam, parca am fi la gradinita. nu asa ma convingi sa ies la un ceai cu tine. arata-mi ca am gresit crezand ca nu esti un domn, trecand elegant peste refuzu-mi, pliz. recunosc, fuse greseala mea ca alesei calea franchetii si-ti zisei in fata ca io cu tine nu viu nicaierea. ce vrei, mie mi-a placut de baiatu' ala, gdan62, ca le zicea bine, si tu-l gonisi, no, poftim ce mai respectasi tu regulamentul. [8]

#152
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 21:29

quote:
Originally posted by antoioana

Ce spuneti de asta?
Un filozof care se zbate fie sã gãseascã argumente pentru existenta lui Dumnezeu, fie sã combatã argumentele despre inexistenta lui Dumnezeu reprezintã o poartã spre ateism. Dumnezeul lui Moise este neatributiv. Cînd îl întreabã Moise pe Dumnezeu: Ce sã le spun ãlora de jos despre Tine? - Dumnezeu îi spune: Eu sînt cel ce sînt. (Petre Tutea)



inca ceva: de ce e filosoful poarta spre ateism cand e vorba de Dumnezeu? simplu, pentru ca, incercand sa masoare nemasurabilul cu unelte finite, neaga insasi esenta obiectului studiat, si anume nemasurabilitatea lui Dumnezeu. nici macar nu e fair! cica hai sa studiem marul asta, dar hai sa-l tratam drept caisa - ca si noi tot caise suntem-, ca asa ne e noua mai la indemana, cuprinsi si finiti fiind in gandirea noastra. normal ca rezultatele dau cu minus, infatisand nu marul, ci marginirea caisei.



#153
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 21:31

Xenocid, eu iti multumesc de interventie : ma faci sa-mi dau seama ce domn e sotul meu.

#154
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 22:17

Dragele mele,



voi nu ma stiti, dar eu va stiu [:)].....



Pana acum nu am avut timp sa scriu....nici acum nu stau mai bine la capitolul asta, dar am tinut mult sa scriu, cand am vazut ca ati vorbit despre Parintele Serafim Joanta. Dupa cum stiti, parintele este mitropolitul BO romane pentru Germania, Europa Centrala si de nord...si, o data pe an, in ianuarie, vine si la Mannheim, unde este o parohie foarte mare.



Anul asta am facut niste poze, pe care vreau sa le arat si voua.



Inafara de poze am mai facut o "pozna" [:I]...am inregistrat predica parintelui, am transcris-o, si, cu voia voastra, am s-o postez aici.



Dupa cum vedeti, am venit cu ganduri bune [:D]!



Nu cred ca am sa mai postez aici (inca nu ma simt in stare [:D]), dar am sa va citesc mereu, ca si pana acum!



Numai bine si Doamne ajuta!



[flo]



Aici transcrierea:



„ne-am invatat asa de mult cu toate acestea si ni se pare ca ni se cuvin....ca ele vin de la sine, vin de la natura...ori toate sunt daruri de la Dumnezeu.....inca o data, pentru ca sa intelegem aceasta si sa ajungem si noi la o mai mare sensibilitate si la o mai mare recunostinta fata de Dumnezeu trebuie sa avem o viata duhovniceasca mai profunda, mai autentica, adica sa fim oameni mai duhovnicesti si nu numai trupesti, care sunt angajati doar in lumea aceasta pentru lumea aceasta, cu grijile ei, cu necazurile ei, cu probleme ei.....probleme, griji, care ne absorb in afara lumii duhovnicesti si uitam ceea ce este mai important, uitam sufletul nostru, inima noastra, viata launtrica, cea care ne da echilibrul vietii, care ne da satiscfactia, multumirea, care ne da fericirea ....Daca noi ne angajam numai pentru lucrurile dinafara si alergam dupa ele, nu o sa avem niciodata liniste, nici multumire, ca acela care, intai de toate, se gandeste la sufletul sau, la inima sa, care il cauta pe Dumnezeu, se roaga si-îi multumeste lui Dumnezeu, vine la biserica, se inscrie, deci, intr-o traditie sanatoasa, in randuiala bisericii pe care am primit-o de la mosii si stramosii nostri. Mantuitorul Iisus Hristos s-a supus intru totul randuirii, pe care o tinea poporul sau, poporul evreu acum 2000 de ani ....a stat sa fie taiat imprejur...........nu trebuia El, Dumnezeu, sa fie taiat imprejur ......nu trebuia El sa primeasca botezul de la Ioan, nu trebuia multe lucruri sa nu faca, DAR din respect fata de randuiala, fata de traditie, fata de prescriptiile legii, ale sinagogii, ale Templului din Ierusalim, Mantuitorul s-a supus tuturor acestor randuieli, pentru ca sa ne invete si pe noi sa ne supunem si sa le respectam pe toate si sa cautam, deci, inainte de toate, Imparatia lui Dumnezeu, inainte de toate pe Dumnezeu insusi, care este in biserica, in inimile noastre, care este in semenii nostri. Dar pentru ca sa-l vedem pe Dumnezeu si-n biserica si in sufletul nostru si in semenii nostri, trebuie sa avem o sensibilitate duhovniceasca deosebita, iubiti credinciosi. Numai omul sensibil, numai omul care are ceva duhovnicesc in el, numai acela este si recunscator, numai acela stie ca totul vine de la Dumnezeu si multe vin din lucrarea semenilor nostri, din ajutorul pe care il primim de la ei. Omul, care este pretentios, care vede numai dreptul sau si drepturile sale - si vedeti ca lumea de azi vorbeste numai de drepturile omului, nu vorbeste nimeni de obligatiile omului....obligatiile sunt, in primul rand de natura duhovniceasca, spirituala, fata de Dumnezeu, obligatii fata de semenii nostri - si daca vorbim numai de drepturi, atunci multi privesc aceste drepturi ca si cum li s-ar cuveni numai lor, nemultumiti ca societatea si lumea si semenii ii nedreptatesc .....e adevarat ca se intampla in lume si multe injustitii, nedreptati, dar omul care are credinta, omul duhovnicesc nu le mai pune in socoteala pe toate acestea ....el are in sufletul sau o multumire fundamentala ....e multumit cu cat are, cum are, cum traieste ....sigur, ca se lupta si el sa-si imbunatateasca viata, ca nimeni nu sta pe loc, dar este o diferenta ca de la cer la pamant intre omul care cauta numai drepturile sale, numai ce vrea el,fiind in stare sa-i calce pe ceilalti in picioare, mereu fiind pretentios........iar vorba poporului, care zice ca nemultumitului ii ia Dumnezeu darul .....si cel care multumeste lui Dumnezeu pentru toate, pentru orice farama de paine, pe care o are si pentru viata pe care o duce, pentru sanatatea care este, ca daca nu-i mai multa, ni se datoreaza noua, nu lui Dumnezeu....ca NOI nu stim sa ne pastram sanatatea, noi nu stim sa traim echilibrat, pentru ca totul sa functioneze bine, pentru ca Dumnezeu a pus o randuiala in toate, in cosmosul acesta, in lumea aceasta, in trupul nostru, in fiinta aceasta, in tot ce exista .....Caci traim pe masura echilibrului, pe care il avem, pe masura multumirii sufletesti, pe care o avem.........daca nu, atunci ne zdrobim, ne ucidem ...pe noi insine.....





Alina

#155
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 22:31

quote:
Originally posted by amuleta

Xenocid, eu iti multumesc de interventie : ma faci sa-mi dau seama ce domn e sotul meu.



[:D] Ah Amuleta, si eu care te consider pe tine o doamna si asta in absenta oricarei referinte externe

*segmentation fault*

#156
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 23:10

Am mutat locatia:
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=71351

Incerc sa nu uit ca ma adresez Domnului Iisus Hristos din fiecare dintre voi.Daca sunt rautacioasa,loviti-ma,nu va jenati.Categoric merit.
Cu dragoste,


Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca



#157
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 16 martie 2006 - 23:20

Gdan62 e ala cu abstinenta.Intradevar,duc si eu lipsa elucubratiilor lui si acum imi dau seama care era afinitatea lui cu madan in tenisi.Chiar regret,faceau o echipa conpetitiva si ZZ cred ca duce lipsa tandemului.
In rest,nu e nimic de spus.Cata,cel mai bine e sa te duci la impartasanie dupa ce iti trece problema,eventual dupa ce iti faci toate analizele la zi

Life`s a bitch and then you die



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -